آموزش سئو
موضوعات داغ

آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات سئو

هرآنچه که یک متخصص سئو باید بداند

اصطلاحات سئو یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر وبمستری باید بداند. اگر شما به نوعی در فضای آنلاین حضور دارید، نیاز است تا درک درستی از مفاهیم سئو داشته باشید.

یکی از مؤثرترین راه‌های درک مفاهیم پایه‌ای سئو دانستن اصطلاحات سئو است. یک واژه نامه سئو  برای یک وبمستر از نان شب واجب‌تر است. این شما و این اصطلاحات سئو که باید بدانید.

 

ویدیو آشنایی با ۱۳ اصطلاح رایج سئو

A

Above the Fold

Above the Fold محتوایی که قبل از پیمایش کاربر در یک وب‌سایت نشان داده می‌شود. گوگل الگوریتم Page Layout را در سال ۲۰۱۲ ایجاد کرد تا رتبه وب‌سایت‌های دارای تبلیغات بیش‌ازحد در این فضا را کاهش دهد.

 

AJAX Asynchronous JavaScript and XML

AJAX Asynchronous JavaScript and XML نوعی زبان برنامه‌نویسی است که به یک صفحه وب امکان ارسال و دریافت اطلاعات از سرور را می‌دهد تا بدون بارگیری مجدد، آن صفحه را به‌صورت پویا تغییر دهد.

 

 

Algorithm

Algorithm یکی از اصطلاحات سئو که درواقع یک برنامه رایانه‌ای پیچیده است که توسط موتورهای جستجو برای بازیابی داده‌ها و ارائه نتایج برای یک پرس‌وجو استفاده می‌شود.

موتورهای جستجو از ترکیبی از الگوریتم‌ها برای ارائه صفحات وب رتبه‌بندی شده از طریق یک صفحه نتایج بر اساس تعدادی از فاکتورها و سیگنال های رتبه‌بندی استفاده می‌کنند.

 

 

Algorithm Change

Algorithm Change برخی از تغییرات الگوریتمی کاملاً مورد توجه قرار نمی‌گیرند. بااین‌حال، تأثیر یک تغییر عمده الگوریتمی معمولاً به سرعت دیده می‌شود، هرچند که تغییر به‌طور کامل چند هفته طول می‌کشد. تغییرات الگوریتمی به سه شکل وجود دارد:

 • به‌روزرسانی الگوریتم (Algorithm Update): موتور جستجو سیگنال‌های خاصی از الگوریتم موجود را تغییر می‌دهد.
 • تازه‌سازی الگوریتم (Algorithm Refresh): موتور جستجو الگوریتم موجود را با استفاده از سیگنال‌های دقیق مشابه دفعه قبل مجدداً اجرا می‌کند.
 • الگوریتم جدید (New Algorithm): موتور جستجو الگوریتمی جدید برای بهبود کیفیت جستجو اضافه می‌کند. به‌عنوان‌مثال: Google Panda، Google Penguin.

 

Alt Attribute

Alt کد HTML که اطلاعاتی را که موتورهای جستجو و صفحه خوان ها (برای افراد نابینا و کم بینا) برای درک محتوای تصویر استفاده می‌کنند، فراهم می‌کند.
همچنین به‌عنوان Alt Text هم شناخته می‌شود.

Analytics

Analytics دانش جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و تفسیر داده‌ها برای اقدامات آینده براساس آنچه در طول تاریخ کار کرده است و (نکرده است).

Anchor Text

Anchor Text یکی دیگر از اصطلاحات سئو به معنی کلمه و کلمات قابل کلیک یک پیوند! این متن برای ارائه اطلاعات متنی به افراد و موتورهای جستجو درباره آنچه که صفحه وب یا وب سایتی که به آن پیوند داده شده است، ارائه می‌شود.

برای مثال اگر پیوندی برای هدایت بازدیدکنندگان به سایت “آموزش وردپرس” ایجاد می‌کنید، انکرتکست یا همان متن لنگر آن می‌شود آموزش وردپرس.

Artificial Intelligence(AI)

از دیگر اصطلاحات سئو اصطلاح هوش مصنوعی است. علم ساخت کامپیوترها وظایفی را انجام می‌دهد که به هوش انسانی نیاز دارد. به جای پیروی از مجموعه‌ای از قوانین برنامه ریزی شده (مانند الگوریتم)، سیستم رایانه‌ای AI اساساً یک مغز دیجیتالی است که یاد می‌گیرد. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند بدون دخالت انسان تصمیم بگیرد و انجام دهد.

Authority

ترکیبی از سیگنال‌ها که موتورهای جستجو که از آن‌ها برای ارزیابی وب‌سایت‌ها و صفحات وب برای اهداف رتبه‌بندی استفاده می‌کنند.

B

B2B

یکی دیگر از مشهورترین اصطلاحات سئو که کوتاه شده واژه business-to-business است. در سئو B2B، چرخه خرید طولانی‌تر است، محصولات و خدمات گران‌تر هستند و مخاطبی که قرار است تصمیم بگیرد حرفه‌ای‌تر است. درواقع طرف معامله با این نوع کسب‌وکار، یک کسب‌وکار دیگر است.

B2C

کوتاه شده واژه business-to-consumer است. در سئو B2C چرخه خرید معمولاً کوتاه‌تر است. محصولات و خدمات (عمدتاً) ارزان‌ترند و مصرف‌کنندگان مخاطبان آن هستند.

Backlink

Backlink به پیوندهایی که یک وبسایت به وبسایت دیگر ایجاد می‌کند اطلاق می‌گردد بک لینک گفته می‌شود. این پیوند ها به وسیله انکرتکست ها کاربر را به سمت سایت مقصد هدایت می‌کنند.

Baidu

یکی از اصطلاحات سئو که درواقع یکی از موتور جستجو است که در چین بسیار محبوب است. در ژانویه ۲۰۰۰ توسط رابین لی و اریک ژو تأسیس شد.

Bing

یکی از موتورهای جستجو که درواقع موتور جستجوی مایکروسافت است. بینگ در ژوئن ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد و جایگزین جستجوی زنده Microsoft (جستجوی MSN قبلی و جستجوی Windows Live) شد.

Black Box

یک برنامه رایانه‌ای پیچیده که به خوبی درک نشده است. ورودی‌ها و خروجی‌ها را می‌توان مشاهده کرد، اما به دلیل محرمانه بودن ماهیت دسترسی به فرآیند وجود ندارد. به‌عنوان‌مثال، الگوریتم Google یک جعبه سیاه است.

Black Hat

یکی از مفاهیم سئو و یکی از روش‌های تقلب سئو کلاه سیاه است. تاکتیک‌های پرخطر که مغایر با دستورالعمل‌های وب مستر Google است.

Blog

وبلاگ‌ها جایی برای درج محتوا به ترتیب زمانی بوده و معمولاً جدیدترین محتوا در وبلاگ‌ها در بالا قرار می‌گیرد. وبلاگ‌ها معمولاً جهت اهداف تجاری و یا آموزشی و… توسط افراد و یا شرکت‌ها نوشته می‌شوند.

Bounce Rate

Bounce Rate درصد بازدیدکنندگان وب‌سایت که بدون بازدید از صفحه دیگری در آن وب‌سایت ترک می‌کنند. میزان نرخ پرش به صنعت و یا هر تخصصی می‌تواند متفاوت باشد.

اگرچه نرخ پرش می‌تواند محتوای بالقوه یا مشکلات وب‌سایت را نشان دهد، اما به گفته گوگل عامل رتبه‌بندی مستقیم نیست.

Bot

بات ها یا همان ربات‌های گوگل در اصطلاحات سئو به معنی عنکبوت‌های خزنده گوگل هستند که در سایت خزش کرده و یا سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند.

Branded Keyword

وقتی سؤال کاربر شامل مطابقت یا تغییر دقیق یک شرکت یا نام تجاری خاص باشد. به‌عنوان‌مثال، “Search Engine Journal”، “SEJ”، “SearchEnginejournal.com” و “Search Engine Journal SEO 101 Guide” چند نمونه از کلمات کلیدی برنددار هستند.

Breadcrumb

Breadcrumb یکی از عناصر ناوبری صفحه است که درواقع جایگاه کاربر را در سایت نشان می‌دهد و کاربر به وسیله آن می‌تواند در یک وب‌سایت به راحتی به عقب حرکت کند.

Broken Link

Broken Link پیوندی که منجر به پیغام صفحه “۴۰۴ not found” می‌شود. وقتی این اخطار پیش می‌آید که:

 •  یک وب‌سایت آفلاین می‌شود.
 •  یک صفحه وب بدون اجرای تغییر مسیر (redirect) حذف می‌شود.
 •  URL مقصد بدون اجرای تغییر مسیر تغییر می‌کند.

C

Cache

یکی دیگر از مفاهیم سئو است که درواقع فناوری است که به کمک آن می‌توان زمان بارگذاری یک سایت را به کمک ذخیره اطلاعات کوتاه کرد.

Cached Page

یک عکس فوری از یک صفحه وب همان‌طور که وقتی‌که آخرین بار موتور جستجو آن را خزیده است، ظاهر می‌شود.

Canonical URL

Canonical  وقتی چندین URL در یک وبسایت دارای محتوای یکسان باشند برای جلوگیری از کپی شدن مطالب یک عنصر کد HTML، URL وب‌سایت موردنظر را مشخص می‌کند.

ccTLD

یکی از عناصر دامنه است که نشان‌دهنده محل استقرار شرکت موردنظر مربوط به دامنه است. به‌عنوان‌مثال، یک شرکت مستقر در انگلستان دامنه‌ای مانند این را دارد: www.example.co.uk که uk ccTLD است.

Click Bait

محتوایی که برای ترغیب مردم به کلیک طراحی شده است. معمولاً با گمراه کردن عمدی می‌توان از این راه درآمد تبلیغاتی داشت.

Click-Through Rate

(CTR) نرخی (بیان‌شده در درصد) که در آن کاربران بر روی یک نتیجه جستجوی ارگانیک کلیک می‌کنند. این با تقسیم تعداد کلی کلیک‌های ارگانیک بر تعداد کل نمایش‌ها و سپس ضرب در ۱۰۰ محاسبه می‌شود.

Cloaking

یکی از اصطلاحات سئو و تقلب در سئو است. نمایش مطالب یا URL های مختلف به افراد و موتورهای جستجو که یعنی در واقع کاربر یک محتوا را می‌بیند و موتور جستجو یک محتوای دیگر را و این  نقض دستورالعمل‌های وب مستر Google.

CMS

مخفف عبارت Content Management System است. یک نرم‌افزار که از پیش توسط یک گروه برنامه‌نویس نوشته شده و شما به وسیله آن می‌توانید به آسانی و بدون دانش کدنویسی سایت طراحی کنید.

Co-Citation

کو سایتیشن نوعی لینک سازی است بدون پیوند است؛ یعنی یک وبسایت ثالث دو وبسایت دیگر را بدون ایجاد پیوند به هم مرتبط کند. این دو سایت به دلیل قرابت محتوایی که باهم دارند و لزوماً دارای کلمات کلیدی مشابه نیستند.

Comment Spam

نظرات ضعیفی که اغلب هیچ ربطی به موضوع ندارد و صرفاً برای تبلیغ و ایجاد پیوند توسط spambots ارسال می‌شود.(اغلب بی ارزش هستند)

Competition

در اصطلاحات سئو دو نوع رقابت وجود دارد.

 • رقبای مستقیم: شرکت‌هایی که محصولات و / یا خدمات مشابه می‌فروشند، نیازهای یکسانی را ارائه می‌دهند و مخاطبان مشابه را به صورت آنلاین و آفلاین هدف قرار می‌دهند.
 • رقبا در سئو: شرکت‌هایی که با همان کلمات کلیدی و قابلیت جستجوی ارگانیک رقابت می‌کنند، اما محصولات یا خدمات غیر مشابهی دارند که نیازهای مختلف و یا مخاطبان را هدف قرار می‌دهند.

Content

به کلمات، تصاویر، فیلم‌ها و اصوات یا ترکیبی از آن‌ها که قرار است برای مخاطب ارزشی ایجاد کند و به او اطلاعاتی بدهد گفته می‌شود.
محتوا یکی از دو فاکتور مهم رتبه‌بندی گوگل است.

موتورهای جستجو به محتوای مفید، آموزنده و ارزشمند و معتبر و منحصربه‌فرد و جذاب با بازدید بیشتر و دید بهتر پاداش می‌دهد.

Content is King

عبارتی که بسیار مورد توجه سئوکاران و طراحان سایت و سئوکاران است. ” محتوا پادشاه است” به این معنی که محتوای خوب و درجه یک می‌تواند سرنوشت یک سایت را از صفحات آخر گوگل به تخت پادشاهی (رتبه نخست)ببرد.

Conversion

هنگامی‌که یک کاربر اقدام مورد نظر خود را در وب‌سایت انجام می‌دهد. نمونه‌هایی از تبدیل شامل:

 • انجام خرید
 • افزودن به سبد خرید
 • تکمیل فرم
 • دانلود محتوا
 • مشترک شدن در خبرنامه
 • بازدیدهای ویدئو

Conversion Rate

میزانی (بیان شده در درصد) که کاربران وب‌سایت اقدام مطلوبی را انجام می‌دهند. این با تقسیم تعداد کل تبدیل‌ها بر ترافیک و سپس ضرب در ۱۰۰ محاسبه می‌شود.

Conversion Rate Optimization

(CRO) روند بهبود تعداد یا کیفیت تبدیلاتی که در یک وب‌سایت اتفاق می‌افتد. برخی از تاکتیک‌های معروف CRO شامل آزمایش تغییرات در طراحی وب‌سایت، کپی، تصاویر، قیمت، تماس برای اقدام و پیام‌رسانی است.

Correlation

به معنی همبستگی است. یکی از اصطلاحات سئو که توسط سئوکاران برای تحقیقات سئو در روابط علل و معلولی به کار می‌رود.

Crawl Budget

Crawl Budget میزان خزشی که موتور جستجو برای خزیدن در سایتتان به شما اختصاص می‌دهد که با فعالیت درست  حذف صفحات الکی و بهینه سازی ساختار می‌توانید این مقدار را افزایش دهید.

Crawl Error

 • URL هایی که ربات موتور جستجو قادر به خزیدن نیست.
 • URL هایی که خطای کد وضعیت را برمی‌گردانند.

Crawler

Crawler موتورهای جستجوی برای جمع آوری اطلاعات از سطح اینترنت از خزنده ها استفاده می‌کند.

Crawling

روند جمع‌آوری اطلاعات، استفاده از خزنده، از میلیاردها صفحه وب عمومی برای به‌روزرسانی، افزودن و سازمان‌دهی صفحات وب در فهرست موتور جستجو.

CSS

Cascading Style Sheets. یکی از اصطلاحات سئو که درواقع نحوه توصیف عناصر HTML (به‌عنوان‌مثال، رنگ، قلم) را در صفحات وب نشان می‌دهند و هنگام مشاهده در دستگاه‌های مختلف، سازگار می‌شوند.

Customer Journey

به معنای سفر خریدار که یکی دیگر از اصطلاحات سئو است. تمام لحظات بالقوه (نقاط تماس) که در آن یک مشتری در معرض تعامل با یک نام تجاری است یا با آن درگیر می‌شود.

همه این تعاملات به‌منظور ترغیب، نفوذ و تبدیل این مشتری بالقوه برای تبدیل شدن به مشتری یا مشترک طراحی شده‌اند.
اگرچه سفرهای مشتری بسته به نوع تجارت و صنعت می‌تواند بسیار متفاوت باشد، اما معمولاً از چهار “مرحله” اصلی تشکیل‌شده است:
آگاهی> توجه> تصمیم‌گیری> اهمیت دادن

D

Data

تمام اعداد سختی که مشتریان واقعی را نشان می‌دهند – چه کسی، چه، کجا، چه زمانی، چرا و چگونه – همه این‌ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد استراتژی‌ها و تاکتیک‌های SEO لازم است.

Dead-End Page

یک صفحه وب که به هیچ صفحه وب دیگری پیوند ندارد. به‌این‌ترتیب فراخوانی می‌شود زیرا به محض ورود یک کاربر یا ربات به این صفحه، جایی برای حرکت به جلو وجود ندارد.

Deep Link

پیوندی که به هر صفحه وب دیگری غیر از صفحه اصلی اشاره دارد. و از صفحه ای به صفحه دیگر لینک شده است

De-index

این مورد از دیگر اصطلاحات سئو است و وقتی پیش می‌آید که گوگل یک وب‌سایت یا صفحه وب را به‌طور موقت و دائمی از نتایج جستجو، به‌ویژه فهرست جستجوی خود حذف می‌کند.

ممکن است یک وب‌سایت به‌عنوان مجازات نقض دستورالعمل‌های وب مستر گوگل، در قالب یک اقدام دستی، از فهرست بندی حذف شود.

Directory

فهرستی از وب‌سایت‌ها که معمولاً توسط دسته‌های مرتبط جدا شده و توسط ویراستاران انسانی نگهداری می‌شوند. بسته به فهرست، درج می‌تواند رایگان یا پولی باشد. درگذشته پیوندها از فهرست‌ها بسیار دنبال می‌شدند.

Disavow

Disavow اگر نمایه پیوند شما شامل تعداد زیادی پیوند ورودی هرزنامه، مصنوعی یا بی کیفیت است که ممکن است به رتبه‌بندی شما آسیب برساند – و به دلیل قانونی امکان حذف آن‌ها را ندارید (به‌عنوان‌مثال، پیوند در یک سایت وجود دارد شما کنترلی ندارید) – می‌توانید با استفاده از ابزار Disavow Tool Google به Google بگویید که از این پیوندها چشم پوشی کند.

Do-follow

Do-follow پیوندی که از ویژگی “nofollow” استفاده نمی‌کند. به‌عبارت‌دیگر، یک پیوندی است که اعتبار و ارزش صفحه را به لینک داده شده انتقال میدهد.

Domain

Domain آدرس وب‌سایت – معمولاً به پسوندی مانند.com،.org یا.net ختم می‌شود. برای مثال www.x12.com دامنه سایت ایکس ۱۲ است.

Domain Authority

“قدرت” کلی وب‌سایت، با گذشت زمان ایجاد شده است که می‌تواند به یک صفحه جدید کمک کند تا به سرعت رتبه‌بندی شود، حتی قبل از اینکه این محتوا پیوندها یا تعاملاتی را کسب کند.
شرکت ماز معمولا برای این پارامتر، نمره‌ای بین ۰ تا ۱۰۰ منظور می‌کند.

Doorway Page

صفحات وب ایجاد شده برای رتبه‌بندی در موتورهای جستجوگر برای برخی از کلمات کلیدی خاص، فقط به‌منظور هدایت کاربرانی که روی صفحه کلیک می‌کنند به سمت یک وب‌سایت جدید!  این یک روش مناسب برای هر چه سریعتر پنالتی شدن سایتتان هست.

DuckDuckGo

یک موتور جستجو که در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۸ تأسیس شد. این موتور اغلب به دلیل تمرکز زیاد بر روی حریم خصوصی کاربر و کمبود حباب فیلتر مورد ستایش قرار می‌گیرد (شخصی‌سازی جستجو).

DuckDuckGo برای ارائه نتایج جستجوی خود به بیش از ۴۰۰ منبع متکی است، ازجمله موتورهای جستجوی عمودی، خزنده خود، DuckDuckBot، Bing و Yandex. در سال ۲۰۱۶، ۴ میلیارد جستجو در DuckDuckGo انجام شده است.

Duplicate Content

Duplicate Content وقتی مقدار قابل توجهی از محتوای موجود در یک صفحه وب با محتوایی که در جاهای دیگر همان وب‌سایت یا یک وب‌سایت کاملاً متفاوت وجود دارد مطابقت داشته باشد یا به طرز باورنکردنی مشابه آن باشد.

Dwell Time

مدت بین کلیکی کاربر بر روی نتیجه جستجو و بازگشت دوباره به صفحه نتایج است. مدت زمان کوتاه (به‌عنوان‌مثال، کمتر از ۵ ثانیه) می‌تواند شاخصی از محتوای بی کیفیت برای موتورهای جستجو باشد.

E

E-commerce

خریدوفروش محصولات، همه به‌صورت آنلاین انجام می‌شود.

Editorial Link

پیوندی که توسط یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر داده می‌شود بدون اینکه گیرنده آن را درخواست کند یا هزینه آن را پرداخت کند.

Engagement Metrics

روش‌هایی برای اندازه‌گیری نحوه تعامل کاربران با صفحات وب و محتوا. نمونه‌هایی از معیارهای تعامل عبارت‌اند از:

 • نرخ کلیک (Click-through rate)
 • نرخ تبدیل (Conversion rate)
 • نرخ پرش (Bounce rate)
 • زمان در صفحه / سایت (Time on page/site)
 • بازدید کنندگان جدید در مقابل بازگشت (New vs. returning visitors)
 • فرکانس و مدت زمان (Frequency and recency)

Entities

افراد، مکان‌ها، سازمان‌ها، وب‌سایت‌ها، رویدادها، گروه‌ها، حقایق و موارد دیگر شامل میشود.

External Link

لینک هایی که خارج از سایت برای یک سایت دیگر ساخته می‌شود لینک خارجی یا همان بک لینک میگوییم.

F

Featured Snippet

برای سؤالات خاصی، معمولاً سؤالاتی (به‌عنوان‌مثال، چه کسی / چه / کجا / کی / چرا / چگونه)، Google گاهی اوقات یک بلوک ویژه بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک نشان می‌دهد. این کادر شامل خلاصه‌ای (به صورت پاراگراف، لیست، جدول یا فیلم) و همچنین تاریخ انتشار، عنوان صفحه، پیوند به صفحه وب که پاسخ از آن نشأت گرفته است و URL این نتیجه است.

Findability

مقداری که نشان می‌دهد به راحتی می‌توان محتوای وب‌سایت را کشف کرد، هم از طریق داخلی (توسط کاربران) و هم از خارج (توسط موتورهای جستجو).

Footer Link

پیوندهایی که در قسمت پایین (“پاورقی”) یک وب‌سایت ظاهر می‌شوند.

G

Google

موتور جستجو توسط لری پیج و سرگئی برین در سپتامبر ۱۹۹۸ تاسیس شد. گوگل با تکیه بر فناوری خزیدن وب و الگوریتمی پیچیده برای تجزیه‌وتحلیل الگوهای پیونددهی برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها، از دایرکتوری‌های وب ویرایش شده توسط انسان جدا شد.

Google تقریباً در همه کشورهای جهان پرکاربردترین موتور جستجو است.

Google Analytics

Google Analytics یک برنامه تجزیه‌ و تحلیل وب رایگان که می‌تواند برای ردیابی رفتار مخاطب، منابع جذب ترافیک، عملکرد محتوا و موارد دیگر استفاده شود.

Google Bomb

روشی که قصد دارد وب‌سایت را برای عبارت جستجوی شگفت‌آور یا بحث‌برانگیز در رتبه یک قرار دهد. این امر با داشتن تعداد زیادی از وب‌سایت‌ها به یک صفحه وب خاص با انکرتکست خاص پیوند داده می‌شود تا به آن کمک کند تا در آن اصطلاح رتبه‌بندی شود.

Google bot

سیستم خزنده وب که Google برای پیدا کردن و افزودن وب‌سایت‌ها و صفحات وب جدید به فهرست خود استفاده می‌کند.

Google Dance

رقص گوگل اصطلاحی که از سال ۲۰۰۲ برای مدت‌زمان ناپایداری که گوگل فهرست جستجوی خود را تقریباً هرماه بروز می‌کند استفاده می‌شود این الگوریتم سعی دارد نتایج جستجو را تغییر دهد تا جایگاه اصلی را به آن دهد.

Google Hummingbird

یک الگوریتم جستجوی گوگل که پس از مدت یک ماه استفاده از آن، در سپتامبر ۲۰۱۳ رسماً اعلام شد. هدف Hummingbird درک بهتر متن کامل سؤالات (به‌عنوان‌مثال، جستجوی معنایی)، به جای برخی کلمات کلیدی خاص، برای ارائه نتایج بهتر بود.

Google Panda Algorithm

Google Pandaیک به‌روزرسانی مهم الگوریتم گوگل که در ابتدا در فوریه ۲۰۱۱ عرضه شد، به‌روزرسانی‌های بعدی متعددی را به دنبال داشت. هدف Google Panda کاهش دید محتوای کم ارزش بود که اغلب توسط “مزارع تولید محتوا” تولید می‌شود. در سال ۲۰۱۶، پاندا بخشی از الگوریتم اصلی رتبه‌بندی گوگل شد.

Google Penguin Algorithm

Google Penguin الگوریتم اصلی گوگل که در آوریل ۲۰۱۲ راه‌اندازی شد، با یک سری به‌روزرسانی‌ها و تازه‌ها دنبال شد. هدف Penguin کاهش دید سایت‌های بیش‌ازحد بهینه شده یا سایت‌هایی بود که بیش‌ازحد از برخی از تاکتیک‌های هرزنامه سو استفاده می‌کردند (به‌عنوان‌مثال، ایجاد پیوندهای بی کیفیت، پر کردن کلمات کلیدی). در سال ۲۰۱۶، پنگوئن به عنوان بخشی از الگوریتم اصلی Google شروع به کار کرد.

Google Pigeon Update

Google Pigeon نام (توسط صنعت سئو و نه گوگل) یک به روزرسانی قابل توجه جستجوی محلی Google در تاریخ ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۴ منتشر شده است. هدف Pigeon بهبود دقت و ارتباط جستجوی محلی با استفاده از سیگنال‌های رتبه‌بندی سنتی Google و بهبود فاصله و مکان‌یابی پارامترهای رتبه‌بندی است.

Google RankBrain

یک تغییر عمده الگوریتم گوگل به‌طور رسمی در اکتبر ۲۰۱۵ معرفی شد، اگرچه ماه‌ها قبل از این آزمایش شده بود. با استفاده از RankBrain، Google یادگیری ماشین را به الگوریتم خود اضافه کرد و سومین سیگنال مهم رتبه‌بندی لقب گرفته است. در ژوئن ۲۰۱۶، مشخص شد که RankBrain در هر جست‌وجو نقش داشته و بر رتبه‌بندی تأثیر دارد.

Google Search Console

Google Search Console کنسول جستجوی Google چندین ویژگی مفید ازجمله توانایی نظارت بر سایت‌ها برای خطاهای ایندکس سازی و سرعت سایت را ارائه می‌دهد. این صفحات همچنین برای برقراری ارتباط اعلان‌های اقدام دستی استفاده می‌شوند.

Google Trends

Google Trends یکی دیگر از سرویس‌های رایگان گوگل که می‌توانید به وسیله آن از آخرین روند جستجوی کلمات و عبارات مطلع شوید.

Google Webmaster Guidelines

راهنمایی‌های Google در مورد روش‌های خوب بهینه‌سازی وب‌سایت و همچنین اقدامات “غیرقانونی” که می‌تواند منجر به اقدام جریمه دستی شود. به سادگی:

 • وب‌سایت‌ها و صفحات وب منحصربه‌فرد، ارزشمند و جذاب را برای کاربران و نه موتورهای جستجو ایجاد کنید.
 • از ترفندها و فنونی که کاربران را فریب می‌دهد و فقط هدف آن‌ها بهبود رتبه‌بندی جستجو است، خودداری کنید.

Gray Hat

یک منطقه “خاکستری” فرض شده بین تکنیک‌هایی که به دستورالعمل‌های وب مستر Google پایبند هستند، اما سپس عنصری را اضافه می‌کنید که قوانین را کمی خم می‌کند. روش‌هایی از سئو که بین کلاه سفید و کلاه سیاه است سئو کلاه خاکستری نام دارد.

Guest Blogging

یک تاکتیک محبوب ایجاد پیوند که شامل توسعه محتوا برای وب‌سایت‌های دیگر در ازای بازگشت لینک به صفحات خودتان است.

H

Heading

برچسب‌های عنوان (H1-H6) بر اساس اهمیت، مطالب را به بخش‌هایی تفکیک می‌کنند که H1 مهم‌ترین و H6 کمترین اهمیت را دارند. برچسب‌های عنوان باید به‌طور طبیعی مورداستفاده قرار گیرند و در صورت لزوم باید از کلمات کلیدی مورد نظر شما در آن‌ها استفاده شود، زیرا انجام این کار ممکن است یک مزیت کوچک در جستجوگرها به همراه داشته باشد.

Headline

H1 یک برچسب یا همان تگ.

.

Head Term

یک کلمه کلیدی معروف با حجم جستجوی بالا که معمولاً رتبه‌بندی برای آن دشوار است.

Hidden Text

هر متنی که توسط کاربر قابل مشاهده نباشد و به نوعی باعث دور زدن دستورالعمل‌های وبمستر گوگل می‌شود و درنهایت منجر به جریمه دستی توسط گوگل شود ازجمله:

 • برای خواندن خیلی کوچک است.
 • همان رنگ پس‌زمینه.
 • با استفاده از CSS متن را از صفحه خارج کنید.

Homepage

صفحه وب پیش‌فرض یا اصلی یک وب‌سایت.

htaccess File

یک پرونده پیکربندی سرور که می‌تواند برای بازنویسی و تغییر مسیر URL ها مورد استفاده قرار گیرد.

HTML

از دیگر اصطلاحات سئو که درواقع نوعی زبان نشانه‌گذاری هم محسوب می‌شود. مخفف Hypertext Markup Language است. برچسب‌های HTML عناصر کد خاصی هستند که می‌توانند برای بهبود اثربخشی SEO برای صفحات وب و وب‌سایت‌ها استفاده شوند.

HTTP

پروتکل انتقال Hypertext نحوه انتقال داده‌ها از سرور کامپیوتر به مرورگر وب است.

HTTPS

پروتکل انتقال Hypertext Secure از یک لایه سوکت امن (SSL) برای رمزگذاری داده‌های منتقل شده بین وب‌سایت و مرورگر وب استفاده می‌کند. HTTPS یک عامل جزئی رتبه‌بندی Google است و یکی از اصطلاحات سئو می‌باشد.

Hub Page

یک منبع معتبر مرکزی (به‌عنوان‌مثال، صفحه یا مقاله)، اختصاص یافته به یک موضوع خاص (کلمه کلیدی) که به‌طور مداوم به روز می‌شود و به آن لینک می‌شود و همچنین به صفحات وب مربوط به موضوعات مرتبط پیوند می‌یابد.

I

Index

پایگاه داده موتورهای جستجوی برای ذخیره و بازیابی اطلاعات جمع‌آوری‌شده در طول فرآیند خزیدن استفاده می‌شوند.

Indexability

قابلیت ایندکس شدن یکی دیگر از مفاهیم سئو است. این قابلیت به این معنی است که موتور جستجوگر به راحتی می‌تواند یک صفحه وب را بفهمد و به فهرست خود اضافه کند.

Indexed Page

یک صفحه وب که توسط یک خزنده کشف شده است، به فهرست موتور جستجو اضافه شده و برای نمایش در نتایج جستجو برای درخواست‌های مربوطه، واجد شرایط است.

Information Architecture

نحوه سازمان‌دهی یک وب‌سایت و قرارگیری عناصر مختلف محتوایی و ناوبری در صفحات وب.

Information Retrieval

فرآیند جستجوی اطلاعات (به‌عنوان‌مثال، متن، تصاویر، ویدئو) از یک پایگاه داده بزرگ و سپس ارائه مرتبط‌ترین اطلاعات نهایی به یک کاربر.

IP Address

آدرس پروتکل اینترنت. آدرس‌های IP می‌توانند:

 • عمومی : وب‌سایت‌های زیادی آدرس را در یک سرور یا گروهی از سرورها به اشتراک می‌گذارند (یک میزبان مجازی).
 • اختصاصی: وب‌سایت آدرس خاص خود را دارد.

هیچ‌یک از آن‌ها به شما کمک نمی‌کند رتبه بهتری داشته باشید. بااین‌حال، یک آدرس IP اختصاصی می‌تواند سرعت سایت را افزایش دهد.

J

JavaScript

یک زبان برنامه‌نویسی که امکان قرار دادن محتوا، پیوندها، داده‌های متا یا سایر عناصر را به صورت پویا در وب‌سایت‌ها امکان‌پذیر می‌کند. جاوا اسکریپت می‌تواند به‌طور بالقوه ربات‌های موتور جستجو را برای خزیدن و صفحه‌بندی صفحات وب دشوار کند و مدت‌زمان بارگیری صفحه وب را برای کاربران افزایش دهد.

K

Keyword

کلمه، کلمات یا عبارتی که یک متخصص  سئو به‌منظور تطبیق و رتبه‌بندی برای آنچه کاربران جستجو می‌کنند، هدف قرار می‌دهد. کلماتی که در صفحات وب استفاده می‌شوند می‌توانند به موتورهای جستجو کمک کنند تا هنگام ورود جستجوگر به یک پرسشنامه، بیشترین تعداد صفحه را برای نمایش در نتایج ارگانیک نشان دهند. کلمات کلیدی معمولاً بیانگر موضوعات، ایده‌ها یا سؤالات هستند.

Keyword Density

چگالی کلمه کلیدی است که البته بر سر اینکه در رتبه‌بندی تأثیر دارد یا خیر نظرات متفاوتی وجود دارد.

Keyword Research

تحقیق کلمات کلیدی روند کشف موضوعات و اصطلاحات مربوطه جستجوگران و همچنین حجم و سطح رقابت این اصطلاحات در موتورهای جستجو وارد می‌شوند. این عمل با انواع ابزارهای رایگان و پولی امکان‌پذیر است.

Keyword Stuffing

افزودن کلمات کلیدی بی‌ربط، یا تکرار کلمات کلیدی فراتر ازآنچه طبیعی است، به یک صفحه وب به امید افزایش رتبه‌بندی جستجو. این روش ناخواسته برخلاف رهنمودهای وب مستر Google است و می‌تواند منجر به یک اقدام دستی و جریمه شود.

KPI

KPI نشانگر عملکرد کلیدی است. یک روش اندازه‌گیری برای سنجش دستیابی به اهداف بازاریابی و اهداف تجاری که از طریق یک روش اندازه‌گیری استفاده می‌شود.

L

Landing Page

هر صفحه وب که بازدیدکننده می‌تواند به آن پیمایش کند.
یک صفحه وب مستقل که برای جمع آوری لیدها یا ایجاد تبدیل ها طراحی شده است به آن صفحه فرود می‌گویند.

Latent Semantic Indexing (LSI)

LSI روشی برای بازیابی اطلاعات که برای کمک به موتورهای جستجو در شناسایی زمینه صحیح یک کلمه طراحی شده است. LSI امروزه نقش مفیدی در سئو دارند.

Lead

شخصی که ممکن است به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند باشد یا نباشد. یک لید در ازای دریافت چیزی که از نظر وب‌سایت ارزش دارد، مایل است آدرس ایمیل خود را (و معمولاً سایر اطلاعات شخصی یا اطلاعات تماس) را به اشتراک بگذارد.

Link

ارتباطی بین دو وب‌سایت ساخته شده با استفاده از کد HTML. پیوند کاربران را قادر می‌سازد به وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌ها پیمایش کنند. پیوندها نقشی اساسی در نحوه ارزیابی و رتبه‌بندی وب‌سایت توسط موتورهای جستجو دارند.

Link Building

لینک سازی فرایندی طراحی شده است که سایر وب‌سایت‌های معتبر و مرتبط را به وب‌سایت شما پیوند می‌دهد تا به شما در بهبود رتبه و مشاهده جستجوی ارگانیک کمک کند.

Link Farm

Link Farm هنگامی‌که گروهی از وب‌سایت‌ها به امید افزایش رتبه‌بندی جستجو به طور مصنوعی، معمولاً با استفاده از برنامه‌های خودکار به یکدیگر لینک می‌شوند. یک تاکتیک هرزنامه به نام مزرعه لینک است.

Link Juice

Link juice اصطلاحی است که در دنیای سئو و به معنای ارزش یا ارزش ویژه‌ای است که از یک صفحه یا سایت به صفحه دیگر منتقل می‌شود. این مقدار از طریق پیوندها منتقل می‌شود. موتورهای جستجو پیوندهایی را به عنوان رأی سایر وب‌سایت‌ها می‌دانند که صفحه شما ارزشمند است و ارزش تبلیغ دارد.

Long-Tail Keyword

یکی دیگر از مفاهیم سئو کلمات کلیدی دم بلند است.
اصطلاحات چند کلمه‌ای بسیار خاص که اغلب قصد خرید بالاتری را نشان می‌دهند.
کلمات کلیدی کمتر محبوب که حجم جستجوی کمی دارند و معمولاً رتبه‌بندی آن‌ها آسان‌تر است.

M

Machine Learning

زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی که در آن یک سیستم با استفاده از داده‌ها فرآیند پیچیده و بدون دخالت انسان را یاد می‌گیرد و تنظیم می‌کند.

Meta Description

Meta Description این به‌عنوان توصیف محتوای یک صفحه وب عمل می‌کند. این محتوا در الگوریتم‌های رتبه‌بندی استفاده نمی‌شود، اما اغلب به عنوان “قطعه‌ای که در نتایج جستجو ظاهر می‌شود” ، توصیف‌های دقیق و جذاب می‌تواند نرخ کلیک ارگانیک را افزایش دهد.

Meta Keywords

افزودن دسته‌ای از کلمات کلیدی. در اینجا به شما کمک نمی‌کند تا بهتر رتبه‌بندی شوید – الگوریتم‌های موتور جستجو سال‌ها به دلیل سوءاستفاده (به صورت پر کردن کلمات کلیدی) این برچسب را برای اهداف رتبه‌بندی نادیده می‌گیرند اما باز هم دیده میشود که سایت های زیادی همچنان در حال استفاده از این قسمت هستند.

Meta Tags

اطلاعاتی که در کد منبع HTML یک صفحه وب برای توصیف محتوای آن برای موتورهای جستجو وجود دارد. عنوان و متا توضیحات متداول‌ترین نوع برچسب‌های متا در سئو هستند.

Metric

روشی برای اندازه‌گیری موفقیت و یا شکست تلاش‌های سئو

N

Negative SEO

سئو منفی روشی نادر اما مخرب که در آن از تکنیک‌های وب اسپم برای آسیب رساندن به رتبه‌بندی جستجو در وب‌سایت دیگری، معمولاً رقیب، استفاده می‌شود.

Niche

نیچ یک بازار خاص یا منطقه مورد علاقه متشکل از گروه کوچکی از افراد بسیار پرشور.

Noarchive Tag

یک متا تگ که به موتورهای جستجو می‌گوید که یک نسخه ذخیره شده از صفحه شما را ذخیره نکنند.

Nofollow Attribute

Nofollow یک برچسب متا که به موتورهای جستجو می‌گوید از یک لینک خروجی خاص پیروی نکنند. این در مواردی انجام می‌شود که وب سایتی نمی‌خواهد اختیارات خود را به صفحه وب دیگری منتقل کند یا به دلیل اینکه این یک پیوند پولی است. ویژگی nofollow به این شکل است:
Anchor text goes here

Noindex Tag

Noindex Tag یک متا تگ که به موتورهای جستجو می‌گوید یک صفحه وب خاص را در فهرست خود فهرست نکنید.

Nosnippet Tag

یک برچسب متا که به موتورهای جستجو می‌گوید که توضیحی را با لیست شما نشان ندهند.
“(not provided)”
پس‌ازاینکه موتورهای جستجو در سال ۲۰۱۱ به جستجوی ایمن منتقل شدند، داده‌های کلمات کلیدی از Google Analytics حذف شد و با “(ارائه نشده است)” جایگزین شد.

O

Off-Page SEO

فعالیت‌های آگاهی از تولید و آگاهی از برند که خارج از وب‌سایت انجام می‌شود سئو خارجی نامیده می‌شود. علاوه بر ایجاد لینک، تاکتیک‌های تبلیغاتی می‌توانند شامل بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا، بازاریابی از طریق ایمیل، بازاریابی تأثیرگذار و حتی کانال‌های بازاریابی آفلاین (به‌عنوان‌مثال تلویزیون، رادیو، بیلبوردها) باشند.

On-Page SEO

این فعالیت‌ها همه در یک وب‌سایت انجام می‌شود سئو داخلی نام دارد. علاوه بر انتشار محتوای مرتبط و با کیفیت، SEO در صفحه شامل بهینه‌سازی کد HTML (به‌عنوان‌مثال، برچسب‌های عنوان، برچسب‌های متا)، معماری اطلاعات، ناوبری وب‌سایت و ساختار URL است.

Organic Search

لیست‌های طبیعی یا پرداخت نشده‌ای که در SERP ظاهر می‌شوند. نتایج جستجوی ارگانیک که توسط الگوریتم‌ها تجزیه‌وتحلیل و رتبه‌بندی می‌شوند، طراحی شده‌اند تا بر اساس نتایج جستجوی آن‌ها ، مناسب‌ترین نتیجه را به کاربران ارائه دهند.

Outbound Link

پیوندی که بازدیدکنندگان را به یک صفحه در یک وب‌سایت متفاوت از پیوندی که در حال حاضر در آن هستند هدایت می‌کند.

P

PageRank

به گفته گوگل: «PageRank معیار اندازه‌گیری اهمیت یک صفحه بر اساس پیوندهای ورودی از صفحات دیگر است. به زبان ساده ، هر پیوند به یک صفحه در سایت شما از یک سایت دیگر ، به PageRank سایت شما اضافه می‌شود. همه پیوندها برابر نیستند. ” این الگوریتم توسط لری پیج ، بنیانگذار گوگل ، نامگذاری شد.

Page Speed

مدت‌زمانی که یک صفحه وب به‌طور کامل بارگذاری می‌شود. سرعت صفحه یکی از اصطلاحات سئو و از فاکتورهای رتبه‌بندی است.

Pageview

صفحه وبی که در یک مرورگر بارگذاری می‌شود

جستجوی پولی. تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک که در بالا (و اغلب در زیر) نتایج ارگانیک در موتورهای جستجو دیده می‌شود.

PBN

PBN مخفف Private Blog Network است.همان لینک سازی چند سطحی یا گره ای است که زمان زیادی را برای ساختش باید صرف کرد.

PDF

مخفف فایل Portable Document Format است. PDF می‌تواند شامل متن، عکس، پیوند، فیلم و سایر عناصر باشد.

Persona

پرسونا نمایشی خیالی از یک بازدیدکننده یا مشتری ایده آل وب‌سایت – اطلاعات جمعیتی، رفتار، نیازها، انگیزه‌ها و اهداف آن‌ها – همه بر اساس داده‌های واقعی است.
همچنین به پرسونا خریدار، پرسونا بازاریابی نیز شناخته می‌شود.

Personalization

هنگامی‌که موتورهای جستجو از سابقه جستجو، سابقه مرور وب، موقعیت مکانی و روابط برای ایجاد مجموعه‌ای از نتایج جستجو متناسب با یک کاربر خاص استفاده می‌کنند.

PHP

Hypertext Preprocessor یک زبان برنامه‌نویسی است که برای ایجاد محتوای پویا در صفحات وب استفاده می‌شود.

PPC

(Pay Per Click) نوعی تبلیغات  که در آن هر بار که کاربر بر روی تبلیغ کلیک می‌کند (تبلیغات کلیکی) مبلغ مشخصی از تبلیغ دهندگان (که معمولاً براساس پیشنهاد، ارتباط، سابقه حساب و رقابت تعیین می‌شود) دریافت می‌شود. ترکیبی از PPC و SEO می‌تواند در مورد رتبه‌بندی مؤثر باشد.

 

Q

Quality Content

محتوایی که به شما در دستیابی موفقیت‌آمیز به اهداف تجاری یا بازاریابی کمک می‌کند (به‌عنوان‌مثال، ترافیک ارگانیک یا اشتراک‌های اجتماعی، کسب رتبه‌های برتر جستجو، تولید هدایت / فروش).

Quality Link

پیوند ورودی که از یک وب‌سایت معتبر سرچشمه می‌گیرد.

Query

کلمه، کلمات یا عبارتی که کاربر وارد موتور جستجو می‌کند.
این مورد همچنین به‌عنوان یک جستجو هم شناخته می‌شود.

R

Rank

جایی که یک صفحه وب در نتایج جستجوی ارگانیک برای یک جستجوی خاص ظاهر می‌شود.

Ranking Factor

یک جز تکی منحصربه‌فرد که به مجموعه‌ای پیچیده از الگوریتم‌ها کمک می‌کند تا تعیین کنند که صفحات وب با نتایج جستجوی ارگانیک برای یک جستجوی خاص از کجا باید ظاهر شوند. سال‌هاست که گوگل می‌گوید الگوریتم‌های آن “به بیش از ۲۰۰ سیگنال منحصربه‌فرد توجه می‌کنند” تا به کاربران در یافتن مرتبط‌ترین صفحه وب کمک کنند.
این مورد همچنین به‌عنوان سیگنال رتبه‌بندی هم شناخته می‌شود.

Redirect

Redirect تکنیکی که یک کاربر (موتور جستجو) را که درخواست یک صفحه وب را به یک صفحه وب متفاوت (اما به همان اندازه مرتبط) ارسال می‌کند. تغییر مسیرها به دو نوع وجود دارد:

 1. ۳۰۱: دائمی
 2. ۳۰۲: موقت

Responsive Website

وب سایتی طراحی شده است که به صورت خودکار با اندازه صفحه کاربر تطبیق می‌یابد، خواه در دستگاه دسک تاپ یا تلفن همراه مشاهده شود.

robots.txt

robots.txt یک فایل متنی است که در ریشه یک وب‌سایت قابل‌دسترسی است و به خزنده‌های موتور جستجو می‌گوید کدام مناطق یک وب‌سایت را باید نادیده گرفت.

Return on Investment (ROI)

ROI روشی برای سنجش عملکرد فعالیت‌های جستجوگرها. این با تقسیم میزان درآمد شما از طریق جستجوی ارگانیک بر هزینه کل سرمایه‌گذاری و سپس ضرب در ۱۰۰ محاسبه می‌شود.

S

Schema

Schema شکلی از میکرو داده‌ها که پس از اضافه شدن به صفحه وب، توصیف پیشرفته‌ای ایجاد می‌کند که در نتایج جستجو ظاهر می‌شود و در نهایت منجر به افزایش کلیک و افزایش بازدید سایتتان می‌شود.

Search Engine

یک برنامه رایانه‌ای که کاربران را قادر می‌سازد برای بازیابی اطلاعات (به‌عنوان‌مثال، پرونده‌ها، وب‌سایت‌ها، صفحات وب) از فهرست آن برنامه استفاده کنند. ازجمله موتورهای جستجو:

 1. Baidu
 2. Bing
 3. DuckDuckGo
 4. Google
 5. Yahoo
 6. Yandex

Search Engine Marketing (SEM)

SEM یک چتر برای افزایش قابلیت مشاهده یک وب‌سایت در صفحات نتایج موتور جستجو، شامل فعالیت‌های پولی و ارگانیک.

Search Engine Optimization (SEO)

روند بهینه‌سازی یک وب‌سایت – و همچنین تمام محتوای موجود در آن وب‌سایت – بنابراین این سایت در موقعیت‌های برجسته در نتایج ارگانیک موتورهای جستجو ظاهر می‌شود.

سئو نیاز به درکی از نحوه کار موتورهای جستجو، آنچه افراد جستجو می‌کنند (به‌عنوان‌مثال کلمات کلیدی و عبارات کلیدی) و دلیل جستجو افراد (قصد). سئو موفق، سایتی را برای کاربران و موتورهای جستجو جذاب می‌کند. این ترکیبی از سئو فنی ، سئو داخلی  و سئو خارجی است.

Sitemap

نقشه سایت لیستی از صفحات یک وب‌سایت. نقشه سایت دو نوع است:

 • HTML: این نوع نقشه سایت که به‌طورمعمول توسط موضوعات سازمان‌دهی می‌شود، به کاربران سایت در پیمایش وب‌سایت کمک می‌کند.
 • XML: این نوع نقشه سایت فهرستی از صفحات وب در وب‌سایت را به خزنده‌ها ارائه می‌دهد.

Social Media

سوشیال مدیا بسترهای نرم‌افزاری (وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها) که کاربران می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و همچنین محتوا ایجاد، اشتراک و مصرف کنند.

Social Signal

Social Signal هر عاملی که اعتبار و تأثیر را در وب‌سایت‌های محبوب شبکه‌های اجتماعی نشان دهد. به‌عنوان‌مثال، اعتبار اجتماعی یک کاربر در توییتر.
Google علناً اظهار داشته است که سیگنال‌های اجتماعی یک عامل رتبه‌بندی مستقیم نیستند. سایت‌های مشهوری که درگیر شبکه‌های اجتماعی زیادی هستند به دلایل دیگری رتبه خوبی دارند.

SSL Certificate

یک گواهینامه دیجیتال که برای احراز هویت وب‌سایت و رمزگذاری اطلاعات ارسال شده به سرور با استفاده از فناوری Secure Sockets Layer استفاده می‌شود.

Status Codes

کد وضعیت. کدهای پاسخ ارسال شده توسط سرور هر زمان که روی پیوند کلیک می‌شود، یک صفحه وب یا پرونده درخواست می‌شود یا فرم ارسال می‌شود. کدهای مهم معمول وضعیت HTTP برای سئو:

 • ۴۰۴ (پیدا نشد)
 • ۴۱۰(رفته)
 • ۵۰۰(خطای سرویس داخلی)
 • ۵۰۳(سرویس در دسترس نیست)

Stop Word

یک کلمه که اغلب استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال: a، at، for، is، of، on است. درگذشته موتورهای جستجو برای صرفه‌جویی در وقت / منابع هنگام نمایه‌سازی، این کلمات را نادیده می‌گرفتند. موتورهای جستجو از روزهای ابتدایی بسیار پیشرفت کرده‌اند و کلمات متوقف کننده، گاهی معنی‌دار هستند، بنابراین این موضوع برای اهداف SEO نگران‌کننده نیست.

چراکه موتورهای جستجو هوشمندتر و تخصصی‌تر از قبل، سایت‌ها را ایندکس می‌کنند و در لیست نتایج نشان می‌دهند.

Subdomain

ساب دامنه بخش جداگانه‌ای که در دامنه اصلی وجود دارد. برای مثال:
mahdiaraqi.com.blog یک زیر دامنه است که در دامنه اصلی mahdiaraqi.com وجود دارد.

T

Taxonomy

سازمان‌دهی و دسته‌بندی یک وب‌سایت برای به حداکثر رساندن قابلیت یافتن محتوا و کمک به کاربران در انجام کارهای مورد نظر در سایت.

Time on Page

Time on Page برآورد از مدت زمانی که کاربر در جستجوی یک صفحه وب خاص صرف کرده است. صفحاتی که نرخ خروج آن‌ها زیاد است می‌توانند این داده‌ها را بسیار منحرف کنند.

Title Tag

یک متا تگ HTML که به شکل، عنوان یک صفحه وب عمل می‌کند. به‌طورمعمول، برچسب عنوان موتور جستجوگر عنوانی است که هنگام نمایش لیست‌های جستجو استفاده می‌کند، بنابراین باید حاوی کلمات کلیدی استراتژیک و مرتبط برای آن صفحه خاص باشد.

برچسب عنوان نیز باید طوری نوشته شود تا برای مخاطب منطقی باشد و بیشترین کلیک را به خود جلب کند. به‌طورمعمول، برچسب‌های عنوان نباید کمتر از ۶۵ حرف باشد.

Top-Level Domain(TLD)

TLD پسوند آدرس وب مشخص شده شامل:

 1. .com
 2. .org
 3. .net
 4. .info

همچنین گزینه‌های بیشتری ویژه صنعت و کشور وجود دارد.

Traffic

افرادی (و گاهی ربات‌ها) که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند.

Trust

به‌طورکلی برای تاریخچه یک دامنه اعمال می‌شود.

U

User-Generated Content (UGC)

UGC هر نوع محتوا – فیلم‌ها، پست‌های وبلاگ، نظرات و غیره – که توسط کاربران یا مشتریان ایجاد می‌شود.

V

Vertical Search

نوعی جستجوی تخصصی که تمرکز فقط روی یک موضوع خاص، نوع محتوا یا رسانه باشد. به‌عنوان‌مثال، YouTube (ویدیو)، آمازون (خرید)، کایاک (سفر)، Yelp (بررسی مشاغل).

Virtual Assistant

رباتی که از پردازش زبان طبیعی برای انجام کارهایی مانند انجام جستجوهای وب استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال، Apple’s Siri یا Microsoft’s Cortana.

Visibility

موقعیتی که یک وب‌سایت در نتایج جستجوی ارگانیک اشغال می‌کند.

Voice Search

نوعی فناوری فعال‌شده با صدا که به کاربران امکان می‌دهد با یک دستگاه (معمولاً یک تلفن هوشمند) برای پرسیدن سؤال یا جستجوی آنلاین صحبت کنند.

W

Webpage

سندی که در شبکه جهانی وب وجود دارد و توسط مرورگرهای وب قابل‌مشاهده است.

Website

مجموعه‌ای از Webpage که باهم در شبکه جهانی وب میزبانی می‌شوند.

Webspam

هر روشی که فقط برای فریب یا دست‌کاری الگوریتم‌های موتور جستجو و / یا کاربران وجود داشته باشد.

White Hat

تاکتیک‌هایی که با دستورالعمل‌های WebmasterGoogle مطابقت دارند سئو کلاه سفید گفته می‌شود.

Word Count

تعداد کل کلماتی که در یک مقاله ظاهر می‌شوند. محتوای کم می‌تواند نشانه کیفیت پایین باشد.

WordPress

وردپرس یک سیستم محبوب مدیریت وبلاگ نویسی و محتوا.

X

XML

Extensible Markup Language یک‌زبان نشانه‌گذاری است که موتورهای جستجو برای درک داده‌های وب‌سایت از آن استفاده می‌کنند.

XML Sitemap

نقشه سایت فهرستی از تمام صفحات یک وب‌سایت که موتورهای جستجو باید بدانند.

Y

Yahoo

یاهو در آوریل ۱۹۹۴ متولد شد و یک موتور جستجوگر فوق‌العاده محبوب در دهه ۹۰ بود. جستجوی یاهو بیشتر از طریق نیروی انسانی انجام می‌شد، حداقل تا ژوئن ۲۰۰۰ که یک موتور جستجوی ناشناخته به نام Google شروع به تأمین نتایج جستجوی ارگانیک یاهو کرد.

Yande‎x

Yandex مشهورترین موتور جستجو در روسیه، ۲۳ سپتامبر ۱۹۹۷ توسط Arkady Volozh و Ilya Segalovich تاسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا