آموزش سئو

انکرتکست (Anchor text) چیست و اهمیت آن در سئو

متن لنگر (Anchor text)  یا متن پیوند – متن قابل مشاهده و کلیک روی لینک است. معمولاً با رنگی متفاوت از متن اطراف ظاهر می‌شود و غالباً زیر آن خط می‌خورد. متن پیوند خوب به خواننده می‌گوید که اگر روی پیوند کلیک کنند چه انتظاری باید داشته باشد.

درست گرفتن متن لنگر خود، احتمال کلیک کردن روی پیوند شما را افزایش می‌دهد و به درک هرچه بیشتر موتورهای جستجو از آن صفحه کمک می‌کند.

انکرتکست چیست؟

متن لنگر که به آن برچسب پیوند (link label) یا عنوان پیوند (link title) نیز گفته می‌شود، تنها قسمت قابل مشاهده پیوند در صفحه است. این متن پیوند شده، به یک منبع آنلاین دیگر و یا صفحه ای دیگر از سایت منتهی می‌شود.

لنگر معمولاً از یک یا چند کلمه قابل کلیک، آبی زیر خط دار و رنگی تشکیل شده است (این رنگ می‌تواند هر رنگ دیگری باشد، اما آبی محبوب‌ترین آن است و به صورت پیش‌فرض بر سطح وب قرار دارد).

این کلمات به عنوان کلمات کلیدی عمل می‌کنند و باید پیوند ارجاع (هدف) را به‌طور دقیق توصیف کنند.
فقط برای اینکه همه‌چیز روشن شود، لینکی که خارج از سایت ایجاد می‌شود بک لینک است و یکی از فاکتور های سئو خارجی به شمار می‌آید.

متن لنگر چگونه است؟

متن لنگر در لینک سازی داخلی
متن لنگر در لینک سازی داخلی

متن لنگر، مقاله‌ای را که به آن پیوند داده شده است توصیف می‌کند و بازدیدکنندگان را فریب می‌دهد تا کلیک کنند. حتی موتورهای جستجو می‌فهمند که مقاله پیوندی مرتبط است زیرا URL و متن پیوند باهم ارتباط دارند؛

بنابراین، به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید به این مقاله پیوند دهید، می‌توانید از متن / پیوند لنگر مانند این استفاده کنید: سئو چیست؟ بنابراین شما به سایر مقالات پیوند می‌دهید به صورتی که ازنظر خواننده طبیعی است.

متن لنگر در HTML چگونه است؟ اولین قطعه کد URL است، درحالی‌که قسمت دوم پیوند را توصیف می‌کند – و این متن لنگر است. مثل این:

<a href=”آدرس صفحه مورد نظر”> متن لینک </a>

چرا متن‌های پیوندی برای سئو مهم هستند؟

پیوندها برای سئو مهم هستند: شما باید پیوندهای داخلی اضافه کنید، به‌عنوان‌مثال، ساختار سایت خود را برای موتورهای جستجو روشن کنید. متن پیوند به موتورهای جستجو کمک می‌کند پیوندهای (داخلی) شما را درک کنند. این زمینه بیشتری به آن‌ها می‌دهد تا مقالات سایت شما را بهتر درک کنند.

هنگامی‌که شما به مطالب دیگر پیوند می‌دهید، Google از متن پیوند به‌عنوان نشان‌دهنده موضوع صفحه پیوند شده استفاده می‌کند.
علاوه بر افزودن زمینه به پیوندها برای موتورهای جستجو، متن پیوند برای کاربران شما نیز مهم است. متن لنگر مقدار پیوند را روشن می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که کجا آن‌ها را هدایت می‌کند؛

بنابراین، استفاده از عبارت کلیدی تمرکز در متن پیوند می‌تواند هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران شما گیج‌کننده باشد. به همین دلیل است که شما باید به‌طور فعال از پیوندهای مختلف خودداری کنید.

بهترین روش‌ها برای انکرتکست

ایجاد انکرتکست
ایجاد انکرتکست

موتورهای جستجو در تلاش‌اند تا تعیین کنند که یک صفحه مربوط به چه موضوعی است و به چه سؤالاتی پاسخ می‌دهد، به دنبال این هستند که آیا محتوای خاص مربوط به هدف خریدار است یا خیر. آن‌ها مرتبط بودن محتوا را ارزیابی می‌کنند که بر اساس بسیاری از معیارهای سنجش در الگوریتم‌های موتورهای جستجو است.

این پارامترها عوامل درون صفحه‌ای، عوامل رفتاری و عوامل خارج از صفحه مانند تعداد بک لینک‌ها، کیفیت بک لینک‌ها، تعداد دامنه‌های ارجاع دهنده، کیفیت دامنه‌های ارجاع دهنده و لنگرها را شامل می‌شوند. به‌طور خاص، Google Penguin الگوریتمی است که مسئول ارزیابی آنکر تکست است. پنگوئن تلاش می‌کند تا تعیین کند که آیا لنگرها به‌طور طبیعی به‌دست‌آمده‌اند یا دستکاری شده اند.

قانون دیگر SEO در مورد آنکر تکست ها که باید به خاطر سپرده شود، به اهمیت قبلی اولین لینک متن در یک صفحه اشاره دارد. اگر همان URL را دو بار در یک صفحه پیوند دهید، Google فقط متن لنگر اول را در نظر می‌گیرد. این پژوهش بر اساس آزمایشات مختلف و توسط مارتا گریسکو شرح داده شده است.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

استفاده از آنکرتکست های کلمه کلیدی اصلی را به ۱٪ یا حتی کمتر کاهش دهید. مطمئن باشید که فقط به وب‌سایت‌های با کیفیت بالا لینک می‌دهید، زیرا کیفیت پیوندهای درون صفحه‌ای شما بر کیفیت سئو وب سایت شما تأثیر می‌گذارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر به سایت‌های هرزنامه لینک دهید، به عنوان اسپم نیز مشاهده خواهید شد.

لینک هایی که در آینده که وب‌سایت شما دریافت می‌کند ردیابی کنید و در صورت انجام اقدامات غیرطبیعی برای شما، واکنش نشان دهید. شما باید در حالت آماده‌باش باشید و اطمینان حاصل کنید که بیش‌ازحد بهینه نیستید و همچنین از آنکرتکست خاص به‌طور گسترده استفاده نمی‌کنید.

برای ایجاد بک لینک جدید و با کیفیت بالا با آنکر تکست های مفید برای بهبود نتایج جستجوگرها، مقالات مهمان را برای وب‌سایت‌های مربوطه بنویسید؛ و از همه مهم‌تر، ایجاد پیوندها و لنگرها به صورت ارگانیک انجام دهید.

و نکته آخر در لینک سازی خارجی بسیار کثیف و شلخته عمل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا