آموزش سئو

آدرس سایت یا URL چیست؟ + بهینه سازی آدرس

یو آر ال که در انگلسی مخفف URL (Uniform Resource Locator) است، به عنوان آدرس اینترنتی یا آدرس وب نیز شناخته می‌شود ، در واقع URL نوعی قرارداد و نامگذاری استاندارد برای آدرس دهی اسنادی است که از طریق اینترنت و محیط وب قابل دسترسی هستند. یک مثال از URL https://www.google.com است که مربوط به URL Google می‌باشد.

URL ها چگونه کار می‌کنند؟

URL چیست

URL ها به این معنا استفاده می‌شوند که مردم آن‌ها را به خاطر نسپارند و از محیط اینترنت راحت استفاده کنند. با این حال ، رایانه‌ها قبل از اینکه بتوانند به وب سایت صحیحی دسترسی پیدا کنند ، اطلاعات دیگری به آنها ارائه می‌شود.

مرورگر وب شما با استفاده از IP یا پروتکل‌های اینترنت، صفحات وب را پیدا می‌کند. IP یک سری اعداد است که ممکن است چیزی در حدود ۶۹.۱۷۱.۲۲۴.۱۱ به نظر برسد.

کافی است فقط برای چند لحظه تصور کنید که برای هر وبسایتی که قرار بود بروید این شماره‌ها را باید به حفظ می‌کردید. این کار امروزه اصلا معقول به نظر نمی‌رسد و اگر چنین بود اینترنت هرگز محبوب نمی‌شد. پس بهترین گزینه استفاده از یک URL است . یک URL مبتنی بر کلمه مانند thebalanceeveryday.com که بسیار ساده تر است.

علاوه بر این ، هر سایت دارای یک IP “ثابت” نیست. برخی از آن‌ها بطور منظم تغییر می‌کنند ، زیرا مراجعه مستقیم به وب سایت‌هایی که می‌خواهید بازدید کنید تقریباً غیرممکن است.

در عوض ، ما از URL هایی استفاده می‌کنیم که به طور کلی همان موارد را ثابت نگه می‌دارند. وقتی URL را در قسمت آدرس تایپ می‌کنیم ، مرورگر وب شما از چیزی به نام DNS (سرور نام دامنه) برای ترجمه URL به IP مربوطه استفاده می‌کند. سپس مرورگر می‌تواند با استفاده از این اعداد شما را به مقصد مورد نظر برساند.

آناتومی یک URL

URL معمولاً به این شکل است:

  • (معمولاً ، اما نه همیشه) با “http: //” یا “https: //” شروع می‌شود
  • اغلب با “www” دنبال ادامه می‌یابد یا بدون www
  • سپس نام وب سایتی که می‌خواهید بازدید کنید
  • سپس توسط فهرست‌های خاصی که در آن اطلاعاتی که می‌خواهید بخوانید ذخیره می‌شود ، توسط / علامت‌ها جدا می‌شوند
  • و در آخر ، محل صفحه ای که می‌خواهید بخوانید وجود دارد.

لینک‌ها : میانبرهای URL
لینک‌ها همان URL ها نیستند ، اگرچه گاهی اوقات افراد به جای “URL” می‌گویند “link”. مثلا ، “لینک مورد نضر خود را در مرورگر تایپ کنید.”

لینک قطعه‌ای از متن است (آنکرتکست) که با یک URL مرتبط شده است. اگر روی آن متن کلیک کنید ، به صفحه ای که URL به آن اشاره می‌کند منتقل می‌شوید.

با این کار وقت شما صرفه جویی می‌شود و به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به کپی و جایگذاری URL ها در مرورگر خود ، به راحتی صفحات وب مرتبط را جستجو کنید.

در اکثر مرورگرها ، اگر روی یک لینک “شناور” هستید (ماوس را روی آن نگه دارید ، بدون کلیک کردن) ، می‌توانید URL مرتبط را در پایین پنجره مرورگر مشاهده کنید. بهتر است قبل از کلیک بر روی لینک این کار را انجام دهید ، بنابراین با این کلیک از قبل خواهید فهمید که کجا می روید.

URL های امن

یک URL که با “https: //” شروع می شود نشان می دهد که شما در یک سایت امن هستید. این بدان معنی است که اگر اطلاعات شخصی را در آن سایت وارد کنید ، قبل از انتقال رمزگذاری می شود. اطلاعات رمزگذاری شده توسط هکرها به راحتی قابل رهگیری نیست.

هر وب سایتی که اطلاعات حساس مانند اطلاعات کارت اعتباری را درخواست می کند ، باید از پروتکل ایمن در URL های خود استفاده کند تا اطلاعات شما قابل رهگیری و سو استفاده نباشد.

بسیاری از وب سایت‌های قرعه کشی از https در URL فرم‌های ورود خود استفاده می کنند تا اطلاعات شخصی شما هنگام ارسال ایمن باشد.

نمای کلی یک URL

نمای URL

در زیر اطلاعات تکمیلی در مورد هر یک از بخشهای URL و http آورده شده است.

http: // یا https: //

“http” مخفف Hypertext Transfer Protocol است. این مورد به مرورگر اجازه می دهد تا بداند از کدام پروتکل برای دسترسی به اطلاعات مشخص شده در دامنه استفاده می کند. پروتکل “https” مخفف “Hypertext Transfer Protocol Secure” است و نشان دهنده این است که اطلاعات منتقل شده از طریق HTTP رمزگذاری شده و ایمن است.

بعد از http یا https دو نقطه (:) و دو خط جلو (//) وجود دارد که پروتکل را از باقیمانده URL جدا می کند.

نکته
یک URL به صورت واضح به آدرسهای HTTP یا HTTPS اشاره نمی‌کند. برای FTP ، TFTP ، Telnet و آدرسهای دیگر نیز URL در نظر گرفته می‌شوند.

www.

در مرحله بعد ، “www” وجود دارد که می‌توان گفت مخفف کلمه World Wide Web است و برای تشخیص محتوا استفاده می‌شود. این بخش از URL ضروری نیست و می‌توان بارها آن را کنار گذاشت و نادیده گرفت.

به عنوان مثال ، با تایپ کردن “https://mahdiaraqi.com” هم می‌توانید به وب سایت Mahdiaraqi برسید. این قسمت از آدرس همچنین می‌تواند جایگزین یک زیر صفحه مهم شود که به عنوان زیر دامنه kdc شناخته می‌شود.

mahdiaraqi.com

بعد ، ” mahdiaraqi.com” نام دامنه وب سایت است. آخرین قسمت دامنه به عنوان پسوند دامنه یا TLD شناخته می‌شود. از آن برای شناسایی نوع یا مکان وب سایت استفاده می‌شود.

به عنوان مثال ، “.com” مخفف تجاری ، “.org” مخفف یک سازمان است ، و “.co.uk” انگلستان است. چندین پسوند دامنه در دسترس و قابل استفاده است. برای دریافت دامنه ، نام را از طریق ثبت کننده دامنه ثبت می‌کنید.

اصطلاحات واژگان

بعد ، “jargon” و “u” دایرکتوری‌هایی هستند که در صفحه وب سرور قرار دارد. در این مثال ، صفحه وب دارای دو دایرکتوری عمیق است. برای یافتن پرونده در سرور ، در فهرست / public_html / jargon / u قرار دارد. دایرکتوری public_html با اکثر سرورها دارای دایرکتوری پیش فرض حاوی فایل ‌های HTML است.

url.htm

سرانجام ، url.htm صفحه وب اصلی در دامنه ای است که مشاهده می‌کنید. trailing .htm پسوند فایل صفحه وب است که نشان می‌دهد فایل یک فایل HTML است یا خیر.

از دیگر پسوندهای متداول پرونده در اینترنت می‌توان به .html ، .php ، .asp ، .cgi ، .xml ، .jpg و .gif اشاره کرد. هر یک از این پسوندهای پرونده عملکرد متفاوتی مانند همه انواع مختلف فایلهای رایانه شما را انجام می‌دهد و هر کدام را می‌توان برای کار کرد و استفاده‌ای مجزا معین کرد.

محل قرارگیری URL

یک URL در بالای پنجره مرورگر در نوار آدرس یا omnibox بسته به پنجره مرورگر شما قرار دارد. در اگر رایانه‌های رومیزی و لپ تاپ‌ها، به شرط اینکه مرورگر شما به صورت تمام صفحه نمایش داده شود ، URL مربوط به آن همیشه قابل مشاهده است.

در بیشتر مرورگرهای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها ، هنگام پایین رفتن و اسکرول کردن ، نوار آدرس حاوی URL ناپدید می‌شود و فقط در صورت مشاهده دامنه نشان داده می شود. وقتی نوار آدرس قابل مشاهده نیست ، صفحه را به بالا اسکرول کنید.

اگر فقط دامنه نشان داده شود ، با ضربه زدن روی نوار آدرس آدرس کامل نشان داده می‌شود.

نکته
در اکثر صفحات اشتراک گذاری شده و پخش ویدیو ، مانند YouTube ، لینک‌های اشتراک گذاری شده در زیر ویدیو یا در ویدیو نیز وجود دارد. استفاده از این پیوندهای اشتراک گذاشته شده روش دیگری است که می‌توانید URL ویدیو را دریافت کنید.

نحوه باز کردن URL

با کلیک بر روی پیوند لینک می‌توانید یک URL را باز کنید. اگر نشانی اینترنتی در مطالب چاپ شده باشد ، (به عنوان مثال ایمیل یا مجله) درصورتی که لینکی نیست ، می‌توانید با تایپ کردن URL در نوار آدرس مرورگر ، صفحه را باز کنید. اگر URL در ایمیل باشد ، می‌توان آن را کپی و در نوار آدرس جایگذاری کرد.

نکته
برخی از مواد چاپی همچنین ممکن است دارای یک کد QR باشد که میتواند با تلفن هوشمند شما اسکن شود تا یک صفحه وب را بارگذاری کند.

چه کارکتر‌هایی در URL مجاز نیستند؟

اکثر مردم می‌دانند که اسپیس زدن و فاصله Space ) (در URL مجاز نیست. با این حال ، همانطور که در RFC 1738 مستند شده است ، رشته URL فقط می‌تواند حاوی حروف الفبا و حروف! $ -_ + * ‘() ، و از این قبیل کارکتر‌ها باشد. هر کاراکتر دیگری که در URL مورد نیاز است باید رمزگذاری شود.

درک نشانی‌های اینترنتی و پارامترهای پیچیده تر

هنگامی که یک URL به اسکریپتی اشاره می‌کند که عملکردهای اضافی را در ادامه خود داشته باشد. اطلاعات (پارامترها) اضافی به انتهای URL اضافه می‌شوند.

برای مثال ، نشانی اینترنتی موتور جستجو که به صفحه نتایج جستجو اشاره دارد ، دارای یک پارامتر با کلمات جستجوی مربوطه خواهد بود.در زیر یک مثال URL وجود دارد که با پارامتر پرس و جو “جستجوی نمونه” به صفحه جستجوی Mahdi araqi اشاره می‌کند.

https://www. mahdiaraqi.com/cgi-bin/search.cgi؟q=exe٪٪search

در این URL ، پرونده اسکریپتی که به آن اشاره می‌شود search.cgi در فهرست cgi-bin است. از آنجا که این پرونده با .cgi پایان می‌یابد ، فرض می‌شود که یک اسکریپت از نوع Perl باشد.

با این حال پس از نام فایل اسکریپت است؟ وجود علامت سوال در یکURL آن را از تمام پارامترها یا متغیرهای ارسال شده به اسکریپت جدا می‌کند. در مثال بالا ، پارامتر q = عنوان٪ ۲۰search است.

“q” یک نام متغیر است ، و “عنوان٪ ۲۰search” مقدار آن متغیر است. از آنجا که وجود هیچ فضا یا اسپیس در یک URL مجاز نیست ، این فضا به صورت٪ ۲۰ کدگذاری می‌شود. در بسیاری از اسکریپت‌ها ، از + (بعلاوه) برای نشان دادن یک فضا نیز استفاده می‌شود.

در مثال ما ، چون متغیری وجود دارد ، اسکریپت هنگام اجرای آن از متغیر استفاده می‌کند. اسکریپت‌ها نیز فقط به یک متغیر محدود نمی‌شوند. اگر اسکریپت به چندین متغیر نیاز داشته باشد ، هر متغیر را می‌توان با & (ampersand) جدا کرد ، همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است.

https://www. mahdiaraqi.com/cgi-bin/search.cgi؟q=example٪۲۰search&example=test
در مثال بالا ، دو متغیر مختلف وجود دارد. متغیر “q” برابر با “جستجوی مثال” و متغیر “مثال” برابر با “آزمون” است. اگر اسکریپت به دنبال یک متغیر نمونه باشد ، می‌تواند توسط آن پردازش شود و یک ویژگی اضافی را انجام دهد.

آیا آدرس IP همان URL یا آدرس وب است؟

آدرس IP

خیر. آدرس IP شماره منحصر به فردی است که به هر دستگاه در شبکه اختصاص داده شده است. در شبکه جهانی وب ، به هر دامنه یک آدرس IP منحصر به فرد اختصاص داده شده است.

هنگامی که تایپ می‌کنید (به عنوان مثال ، mahdiaraqi.com ) ، DNS نام دامنه را به آدرس IP ترجمه می کند که روترها برای یافتن وب سرور از آن استفاده می‌کنند. از نام دامنه به جای آدرس IP استفاده می‌شود زیرا به خاطر سپردن آن برای انسان راحت تر است. به عنوان مثال ، به خاطر سپردن ” mahdiaraqi.com” آسان تر از یادآوری آدرس IP مانند “۲۱۶.۵۸.۲۱۶.۱۶۴” است.

نکته
شما می‌توانید نام یک دامنه مانند تصویر یک خانه و آدرس IP را به عنوان آدرس خانه در نظر بگیرید. تصویر نمایشی از شکل ظاهری خانه را به شما نشان می‌دهد اما بدون آدرس شما هرگز قادر به یافتن آن خانه نخواهید بود

نحوه ساخت URL

در ادامه این متن نحوه ایجاد یک URL رایگان را برای شما به صورت کامل توضیح داده‌ایم

وقتی به چیزی از طریق اینترنت ، خواه یک تصویر ، وب سایت ، آهنگ یا فایل ویدیویی ، دسترسی پیدا کنید ، متوجه خواهید شد که از طریق آدرس وب سایت مشخصی قابل دسترسی است که در نوار آدرس مرورگر شما قابل مشاهده است.

آن آدرس URL پرونده آن است و دقیقاً به شما می‌گوید که آن فایل در اینترنت کجا قرار دارد. URL شامل یک نام دامنه و یک مسیر پرونده به یک فایل یا صفحه وب خاص است.

اگر می‌خواهید سایت خود را ایجاد کنید یا پرونده‌ها را در اینترنت بارگذاری کنید تا با دیگران به اشتراک بگذارید ، می‌توانید با ثبت نام در وب سایتی که‌هاست رایگان ارائه می‌دهد ، یک URL رایگان ایجاد کنید.

مرحله ۱

یک وب سایت رایگان در Webs.com ایجاد کنید. شما در هنگام ثبت نام “آدرس سایت” را ایجاد خواهید کرد که به URL رایگان شما تبدیل می‌شود. پس از ثبت نام ، می‌توانید بارگذاری پرونده‌ها و ساخت وب سایت خود را شروع کنید.

مرحله ۲

از Google Sites برای ایجاد URL رایگان خود استفاده کنید. شما می‌توانید چندین وب سایت تحت یک حساب Google واحد ایجاد کنید و برای هر یک آدرس منحصر به فرد انتخاب کنید. از یکی از الگوهای طرح بندی Google استفاده کنید یا با استفاده از ویرایشگر HTML قالب خود را ایجاد کنید.

مرحله ۳

در Bravenet برای یک وب سایت رایگان ثبت نام کنید. نام کاربری که در طی ثبت نام ایجاد می‌کنید در URL رایگان شما قرار می‌گیرد. Bravenet 5 گیگابایت فضای ذخیره سازی برای HTML ، متن و فایلهای تصویری شما در نظر گرفته است.

چگونه نمادهای لینک ایجاد کنیم

ایجاد لینک

نحوه درج پیوند در Microsoft Word.
اسناد جدید یا قدیمی Microsoft Word خود را با درج پیوندهای جدید در آنها مورد تعامل قرار دهید. فقط با چند کلیک با موس می‌توانید کلمه‌ای ، عبارتی یا پیوندی به یک وب سایت داشته باشید.

مرحله ۱

Microsoft Word را اجرا کرده و یک پرونده موجود را باز کنید که حاوی سندی است که می‌خواهید در آن لینک مورد نظری قرار دهید.

مرحله ۲

برای انتخاب کلمه ، عبارت یا تصویری که می‌خواهید برای ایجاد پیوند به وب سایت استفاده کنید ، کلیک کرده و آن را بکشید.

مرحله ۳

“Insert” را از نوار منو انتخاب کنید و “Hyperlink” را کلیک کنید تا کادر گفتگوی “Insert Hyperlink” ظاهر شود.

مرحله ۴

آدرس اینترنتی را که می‌خواهید متن یا تصویر انتخاب شده را بیش از حد پیوند دهید قرار دهید. می‌توانید آدرس اینترنتی را در کادر متن “تایپ پرونده یا نام صفحه وب” وارد کنید.

یا می‌توانید بر روی دکمه “File” کلیک کنید تا آدرس وب سایت را در هارد دیسک خود پیدا کنید. اگر راحت تر است ، روی دکمه “صفحه وب” کلیک کنید تا مرورگر اینترنت خود را باز کنید و به وب سایت مورد نظر بروید که آدرس وب سایت را کپی کند.

روش نهایی کلیک بر روی دکمه “نشانک” و انتخاب نشانک موجود برای پیوند دادن به آن است.

مرحله ۵

بر روی دکمه “تأیید” کلیک کنید تا پیوند انتخاب شده را به متن یا تصویر انتخاب شده اختصاص دهید و کادر گفتگوی “لینک” را ببندید.

مرحله ۶

بررسی کنید که تصویر یا متنی که انتخاب کرده اید اکنون به وب سایت یا نشانک پیوند داده شود.

مقایسه URL ، Slug و Permalink

URL پیوندی است که در نهایت منجر به هر صفحه در وب ، پرونده یا منبعی در اینترنت می‌شود. اما وقتی صحبت از آدرس وب و وردپرس می‌شود ، URL تنها اصطلاحی نیست که ما از آن استفاده می‌کنیم.

لینک همیشگی URL اسمی‌باشد که به عنوان پیوند دائمی به محتوای خاصی در سایت وردپرس شما عمل می‌کند. (به عنوان مثال ، https:// mahdiaraqi.com/blog/what-is-a-url پیوند ثابت به این پست است.)

Slug آخرین قسمت URL پس از نام دامنه و پوشه وردپرس است که یک صفحه خاص را مشخص می‌کند: اسلاگ‌ها باید کوتاه ، قابل خواندن بوده و همچنین به وضوح محتوای صفحه یا پست را نشان دهند.

URL به سادگی هر آدرس وب است که می‌توانید برای دسترسی به یک صفحه یا پرونده از آن استفاده کنید. این یک فن آوری وب اصلی است که به شما کمک می‌کند در اینترنت پیمایش کنید.

هدایت و استفاده از URL های قدیمی

اگر صفحه یا پستی قدیمی را منتقل می‌کنید ، ممکن است از خود بپرسید آیا راهی وجود دارد که بتوانید تامنی ترافیک و پیوندها را از URL قدیمی نیز به همراه داشته باشید یا خیر.

به عنوان مثال ، ممکن است روند مربوطه به سال ۲۰۱۹ به ۲۰۲۰ را به روز کنید ، نام دامنه خود را تغییر دهید یا تعداد موارد دیگر را تغییر دهید.

خوشبختانه راه اندازی مجدد این مورد آسان است. می‌توانید از داشبورد هاست خود ریدایرکت‌ها را تنظیم کنید ، مانند MyKinsta که به صورت سفارشی ساخته شده است یا cPanel که به منظور این کار طراحی شده است:

کد وضعیت مسیر و در کل راه را به مرورگر و موتورهای جستجوگر نشان می‌دهد. کد ۳۰۱ به این معنی است که تغییر مسیر دائمی است ، زیرا شما پست را به مکان جدید منتقل کرده اید.

این ابزار برای سئو کاملا ایده آل است ، زیرا بیشتر قدرت اصلی و “لینک ” مقاله قدیمی را به مقاله جدید منتقل می‌کند. روش‌های زیادی برای راه اندازی تغییر مسیر در وردپرس وجود دارد. از جمله استفاده از پلاگین‌ها یا حتی ویرایش دستی محیط سرور.

کوتاه کننده‌های URL و زمانی که باید از آنها استفاده کنید اگر یک URL بیش از حد طولانی باشد ، استفاده از یک کوتاه کننده URL هنگام به اشتراک گذاشتن آن در پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا ایمیل‌ها می‌تواند گزینه وسوسه انگیزی باشد.

اگر در حال پیوند دادن به قسمت خاصی از یک پست با متن طولانی هستید ، یا می‌خواهید پارامترهای UTM خود را پنهان کنید ، این برای شما گزینه و ایده خوبی است.

چند قانون کلی

فقط از کوتاه کننده‌های معتبر URL (مانند Bitly یا TinyURL) بدون وقفه تبلیغاتی یا کند کننده زمان استفاده کنید. هرگونه تبلیغات یا زمان اضافه شده به این معنی است که کاربران کمتری برای بازدید از این خواهند آمد و نیز نرخ تعامل با مخاطب هم به صورت چشم گیری افت می‌کند.

اگر یک URL از اول کوتاه می‌باشد، منطقی است (مانند kinstas.com/wordpress-hosting) از نسخه اصلی آن استفاده کنید که گزینه بهتری برای شما است.

هرگز از URL های کوتاه شده برای لینک‌ها استفاده نکنید ، زیرا URL به هر حال در پشت متن لینک پنهان است.
URL کوتاه شده (یا لینک کوتاه) بیشتر برای به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی ، ایمیل یا فیلم‌ها مفید است.

اکثر کارشناسان سئو یک URL کوتاه شده از لحاظ رتبه بندی و موتور‌های جست و در سال ۲۰۲۰ بررسی کرده‌اند که تاثیر منفی روی آن ندارد و بلکه نتیجه مثبت نیز به همراه خود دارد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله URL و نکات مهم مربوط به آن مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. URL آدرس سایت شما است و استانداردی برای آدرس دهی اسناد در محیط اینترنت است.

از آن برای کمک کردن به کاربران استفاده می‌شود به صورتی که URL ها IP سایت‌ها را ‎حفظ می‌کنند و کاربران نیاز به آن ندارند. همچنین آن‌ها به صورت “http: //” یا “https: //” استفاده می‌شوند و با این نشان می‌توان آن‌ها را یافت.

امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا