آموزش سئو

متا تگ (Meta Tag) چیست؟ + آشنایی با انواع آن

من میخوام موتور جستجو صفحه من را ایندکس نکند ، من دوست ندارم موتور جستجو صفحه من را نه ایندکس کند نه لینک های درون آن را مشاهده کند. من میخوام این عنوان را گوگل در نتایج جستجو نمایش دهد و… متا دقیقا بخشی هست که شما به موتور جستجو صحبت میکنید و می‌گویید که با سایت شما چطور برخورد کند.

اهمیت تگ متا بسیار بالا است و شما به کمک آن میتوانید از طریق صفحات سایت با ربات ها ارتباط برقرار کنید در ادامه با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید تا به صورت کامل با این تگ آشنا شویم.

متا تگ چیست ؟

متا تگ چیست

متا تگ برچسب هایی متنی از متن است که محتوای یک صفحه را توصیف می کند. برچسب های متا در خود صفحه ظاهر نمی شوند ، بلکه فقط در کد منبع صفحه هستند.

برچسب های متا اساساً توصیف کننده کمی از محتوا هستند که به موتورهای جستجو کمک می کنند تا در مورد یک صفحه وب صحبت کنند.

انواع متا تگ

در این مقاله ، شما را بامهم‌ترین برچسب های متا آشنا می کنم:

 1. عنوان
 2. توضیحات متا
 3. برچسب متعارف
 4. برچسب متن جایگزین
 5. متا تگ روبات ها
 6. متا تگ ها و کارت های توییتر را باز کنید
 7. برچسب های سربرگ
 8. متا تگ طراحی پاسخگو

با استفاده از این متا تگ ها می توانید سئوی وب سایت خود را افزایش دهید.

۱. برچسب عنوان

عنوان اولین عنصر HTML است که مشخص می کند صفحه وب شما در چه زمینه ای فعالیت میکند. برچسب های عنوان برای سئو و بازدیدکنندگان مهم هستند زیرا در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) و در برگه های مرورگر ظاهر می شوند. برای کمک به نتایج موتور جستجو میتوانید از برچسب عنوان استفاده کنید.

عنصر عنوان از همه مرورگرها از جمله Chrome ، Firefox و Safari پشتیبانی می کند.
همیشه در سربرگ سایت خود عنوان را اضافه کنید و برای انجام دادن این کار باید اصولی را رعایت کنید و آنها را در نظر داشته باشید:

 1. باید کلماتی را اضافه کنید که نشان می دهد محتوای شما چیست ، مانند “چگونه” ، “بررسی” ، “بهترین” ، “نکات” ، “بالا” ، “پیدا کردن” یا “خرید.”
 2. از کلمات کلیدی طولانی یا کلمات کلیدی با بیش از ۴ کلمه استفاده کنید ، مانند “آیا سایت من برای تلفن همراه مناسب است” یا “چگونه یک وب سایت برای تلفن همراه مناسب ایجاد کنم”.
 3. اعدادی به عنوان خود اضافه کنید ، مانند “۹ برچسب HTML که SEO را بهبود می بخشد”.
 4. برچسب عنوان خود را با کلمه کلیدی اصلی هدف گذاری شده خود شروع کنید.
 5. کلمات کلیدی خود را با نوشتن چیزی مانند موارد زیر پر نکنید: ”ما به شما در انجام دادن این کار کمک خواهیم کرد. باید مطالبی جذاب را جایگزین مطالب و اطلاعات خسته کننده بکنید.
 6. در هر صفحه یک برچسب عنوان منحصر به فرد وارد کنید

۲. توضیحات متا

توضیحات متا عنصری از HTML است که مطالب موجود در صفحه وب شما را خلاصه می کند. موتورهای جستجو سعی میکنند که نتایج جستجو را در انتهای برچسب عنوان به شما نمایش دهند.

Google از توضیحات متا به عنوان یک سیگنال برای رتبه بندی استفاده نمی کند. با این حال ، هنوز هم تأثیر زیادی بر میزان (CTR) شما دارد زیرا در نتایج جستجو ظاهر می شود و کاربران از صفحه شما بازدید میکنند.

در اینجا نحوه نوشتن برچسب توصیف خوب آورده شده است:

 • توضیحات متای تکراری اضافه نکنید.
 • یک فراخوان واضح برای اقدام (CTA) را در توضیحات خود را بررسی کنید یا یکی از ۱۰۰ عبارت CTA اضافه کنید.
 • کلمات کلیدی مورد نظر خود را در توضیحات اضافه کنید.
 • تخفیف یا پیشنهادی را که دارید اضافه کنید.
 • به این ترتیب ، یک برچسب توصیف جذاب خواهید داشت.

۳. برچسب Canonical

برچسب canonical یک برچسب پیوند HTML با ویژگی “rel = canonical” است.

این نشان می دهد که نسخه های دیگری از این صفحه وب وجود دارد. با اجرای برچسب متعارف در کد ، وب سایت شما به موتورهای جستجو می گوید که این URL صفحه اصلی است و موتورها نباید صفحات دیگر را فهرست کنند.

شما میتوانید برای اضافه کردن برچسب از دستور زیر استفاده کنید:

۴. برچسب متن جایگزین

موتورهای جستجو نمی توانند تصاویر را بخوانند ، که بخش مهمی در بسیاری از وب سایت ها است. متن جایگزین راهی برای حل این مسئله است. شما باید متن مناسب مورد نظر خود را به تصاویر اضافه کنید ، تا موتورهای جستجو بدانند چگونه آنها را تفسیر می کنند.

شما حتما باید از متن جایگزین استفاده کنید به این ترتیب می توانید بدون آسیب رساندن به SEO خود ، گرافیک دعوت را در وب سایت خود قرار دهید.
هنگام ایجاد متن alt برای وب سایت خود ، از نحو زیر استفاده کنید:

در اینجا چند نکته برای برچسب های متن alt خود آورده شده است:
سعی کنید به درستی محتویات وب سایت خود را توصیف کنید و در کل از توصیف مناسب استفاده کنید و هرگز کلمه کلیدی خود را در این برچسب وارد نکنید.

منظور خود را به درستی به کاربران برسانید و واضح و روشن مطالب را انتقال دهید. از ۵۰-۵۵ نویسه (حداکثر ۱۶ کلمه) در متن alt استفاده کنید.

۵. ربات های متا تگ

ربات های متا تگ به موتورهای جست و جو دستور میدهند تا صفحه وب شما را فهرست بندی یا غیر ایندکس کنند.
این برچسب ها دارای ۴ مقدار اصلی برای موتور های جستجو هستند:

 1. FOLLOW – خزنده موتور جستجو همه پیوندهای آن صفحه وب را دنبال خواهد کرد.
 2. INDEX – خزنده موتور جستجو کل صفحه وب را فهرست می کند.
 3. NOFOLLOW – خزنده موتور جستجو صفحه و پیوندهای موجود در آن صفحه وب را دنبال نخواهد کرد.
 4. NOINDEX – خزنده موتور جستجو برخی از رتبه بندی ها را فهرست نمیکند.

در صفحه وب از دستور زیر برای متا تگ ربات های خود استفاده کنید:

 • به معنای فهرست نشدن یا دنبال نکردن این صفحه وب است.
 • به معنای فهرست و دنبال کردن این صفحه وب است.
 • ربات های متا تگ را در سربرگ صفحه وب خود قرار دهید.

۶. برچسب های سربرگ

برای تغییر دادن اندازه و نشان دادن اطلاعات در یک صفحه می توانید از برچسب هایی که مخصوص سربرگ هستند استفاده کنید. عناصر عنوان از H1 به H6 دسته بندی میشوند. H1 بزرگترین و مهم‌ترین سطح و H6 کوچکترین و کم اهمیت ترین است.

اگر متن را با برچسب H1 علامت گذاری کنید ، به موتورهای جستجو مهم‌ترین متن آن صفحه را نشان می دهید و بهتر است به این نکته اشاره کنیم که شما باید از برچسب های سربرگ در هدر ها استفاده کنید و رعایت این موارد به دیده شدن وب سایت شما کمک خواهد کرد.

۷. طراحی متا تگ پاسخگو

متا تگ ها انواع مختلفی دارند که یکی از آنها متا تگ پاسخ گو است که به آن عنصر متا viewport نیز گفته می شود. متا تگ های Viewport به طراحان وب این امکان را می دهد تا نحوه مقیاس گذاری و نمایش یک صفحه را در هر دستگاه پیکربندی کنند. شما می توانید عنصر viewport را در بخش سر صفحه وب خود پیدا کنید.
از ترکیب زیر برای افزودن متا تگ پاسخگو استفاده کنید:

برچسب متا viewport یک استثنا دارد: اگر صفحات وب سایت شما پاسخگو نیستند از آن استفاده نکنید زیرا باعث بدتر شدن تجربه کاربر می شود. می توانید از این ابزار برای بررسی پاسخگویی سایت خود استفاده کنید.

تجزیه و تحلیل استفاده از برچسب های متا شروع خوبی برای بهبود SEO در صفحه است. ۸ برچسب متای موجود در این مقاله مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا رتبه بهتری داشته باشید ، به شرطی که به درستی از آنها استفاده کنید.

به برچسب های متا فکر کنید. این راهی برای ارائه ایده بهتر هم به کاربران انسانی و هم به Google در مورد وب سایت شما است. هرچه از برچسب های متا برای تعیین بیشتر استفاده کنید ، ارزش بیشتری نیز ارائه خواهید داد.

کلمات کلیدی متا تگ

کلمات کلیدی متا تگ

ترکیب کلمات کلیدی متا در محتوای شما

چه کلمات کلیدی متا با دست به وجود آمده باشند و چه با استفاده از نرم افزار آنها را سازماندهی کرده باشید ، مهم‌ترین چیزی که باید از آن اطمینان داشته باشید این است که کلمات کلیدی مورد نظر شما مربوط به صفحه مورد نظر باشد.

سوال متداول دیگر این است که ، چند کلمه کلیدی برای متا باید استفاده کنیم؟ به عنوان یک قاعده کلی ،نباید بیش از حدود ۱۰ کلمه کلیدی متا برای یک صفحه استفاده کنید. جدا از این موضوعات در استفاده از کلمات کلیدی باید نکاتی را نیز در نظر داشته باشید برای مثال:

غلط های املایی متداول: داشتن غلط املایی در متن ها و کلمات باعث ناخوانا شدن متن و باعث میشود که بازدید از وب سایت شما به اندازه کافی نباشد و به مرور زمان ممکن است دیگر به سایت شما اجازه فعالیت داده نشود.

Real Searches: عبارات جستجو واقعی که در گذشته کاربران را به صفحه شما می آوردند می توانند بهترین دوست شما در هنگام ایجاد لیستی از کلمات کلیدی متا باشند. برای یافتن آن کلمات کلیدی ، وب سایت خود را بررسی کنید و از ابزار کلمات کلیدی برای تهیه نسخه پشتیبان از داده های خود استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که باید بعضی سوالات را از خود بپرسید برای مثال: مردم به طور طبیعی هنگام توصیف تجارت شما از چه کلماتی استفاده می کنند؟

چطور از متاتگ برای سئو استفاده کنیم ؟

متاتگ برای سئو

بیایید بهترین روش های ایجاد وب سایت های موفق را مرور کنیم و به چند نمونه از توضیحات متا که این شیوه ها را به کار می اندازند ، نگاهی بیندازیم.
برای هر صفحه وب یک توصیف متا بنویسید.

به عنوان بهترین روش ، برای هر صفحه و پست وبلاگی که منتشر می کنید ، یک متا توضیحات و برچسب ایجاد کنید. اگر این روش را دنبال نکرده اید و در حال حاضر صدها صفحه دارید ، با مهم‌ترین صفحه خود شروع کنید.

یک روش آسان برای ایجاد متن برای وردپرس استفاده از افزونه Yoast SEO است. پس از نصب و فعال سازی افزونه ، به جعبه ویژگی های افزونه دسترسی پیدا می کنید که به شما امکان می دهد برچسب عنوان سفارشی ، حلزون حرکت و توضیحات متا را اضافه کنید.
توضیحات متای SEO را اضافه کنید.

از توضیحات تکراری در متای SEO استفاده نکنید. هر توضیح متا و عنوان صفحه ای که ایجاد می کنید باید منحصر به فرد باشد. از عبارات یکسان برای چند قسمت نیز استفاده نکنید. سعی کنید در هر صفحه از توضیحات جدیدتری بهره بگیرید.

برای بررسی سایت فعلی خود یا برای مشاهده اینکه آیا وب سایت دارای توضیحات meta SEO تکراری هست یا خیر ، از ابزار حسابرسی SEO Alexa استفاده کنید.

وارد سایت خود شوید و حسابرسی کامل سایت را انجام دهید. به بخش “تکثیر توضیحات متا” بروید و بررسی کنید که چند صفحه دارای مشکلات محتوای تکراری هستند.

سئو حسابرس توضیحات متا

شما میتوانید در این قسمت بین ۱۳۵ تا ۱۶۰ حرف بنویسید. طول توضیحات متایی که در نتایج جستجو نمایش داده می شوند ، براساس شماره صفحه ، نوع دستگاه و سایر عوامل فنی تغییر می کنند و همچنین بعضی از این تنظیمات نیز قابل کنترل و مدیریت کردن هستند.

موتورهای جستجو وقتی متن را با عبارت جستجوی کاربر مطابقت می دهند ، با پررنگ کردن کلمات ، نتایج را به شما نشان میدهند. بنابراین هنگامی که واژه هایی را جستجو می کنید که جستجوگران از آن استفاده می کنند ، کاربران با سهولت بیشتری متوجه آنها می شوند. از علامت های نقل قول استفاده نکنید.

از آنجا که توضیحات متای SEO در HTML وجود دارد ، باید مراقب باشید از نویسه هایی که باعث شکست زبان HTML می شوند استفاده نکنید.

یکی از کاراکترهایی که معمولاً باعث بروز مشکل می شود ، علامت نقل قول اضافه است. علامت های نقل قول مضاعف می توانند در توصیف متا مشکل ایجاد کنند ، بنابراین از استفاده از آنها خودداری کنید.

واضح بودن مطالب

سعی کنید که از کلمات پیچیده در متا استفاده نکنید زیرا بعضی مواقع سخت بودن برخی کلمات باعث میشود تا شما نیز در تجزیه و تحلیل مطالب به مشکل بخورید. پس تمام سعی خود را بکنید تا به طور ساده از متا و قابلیت های آن بهره ببرید.

مخاطب را به خود جذب کنید

سعی نکنید مخاطب را فریب دهید در حالی که باید از اطلاعات متا تگ خود برای جذب خواننده ها به نسخه خود و تشویق آنها برای کلیک روی خواندن استفاده کنید . باید همیشه این کار را به روشی اخلاقی انجام دهید.

برای تبلیغ محتوای خود یا تلاش برای جلب توجه ، هرگز از ادبیات گمراه کننده ، ادعاهای ظالمانه یا کپی غیر مرتبط استفاده نکنید. استفاده از عبارات نادرست برای هدایت خوانندگان به صفحه شما ، خوانندگان را ناامید و تحت فشار قرار خواهد داد و حتی می تواند بر رتبه بندی SEO شما تأثیر منفی بگذارد.

اگر محتوای یک صفحه با اطلاعات متای صفحه مطابقت نداشته باشد ، موتورهای جستجو می توانند سایت را جریمه کنند. به علاوه ، نرخ پرش بالایی که از ورود کاربران به صفحه و کلیک سریع آنها ایجاد می شود ، می تواند سیگنال‌های منفی را به موتورهای جستجو ارسال کند و به آنها بگوید که این صفحه بد یا بی فایده است.

از توضیحات متا با عنوان صفحه ای تمام عیار باید یاد کرد. برخلاف توضیحات متا ، برچسب های عنوان متا در رتبه بندی سئو تأثیر دارند.

این محتوای سئو همچنین در جلب توجه جستجوگر و خوانندگان نقش مهمی دارد. بنابراین برای پشتیبانی از توضیحات متا خود ، باید از عنوان صفحه قوی متا نیز استفاده کنید:

 • از کلمه کلیدی استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که نباید بیش از حد از آن استفاده کنید.
 • کلمه کلیدی را در نزدیکی یا روبه روی عنوان قرار دهید.
 • بر روی مراجعه کنندگان و خوانندگان مطالب خود تمرکز کنید ، نه فقط موتورهای جستجو.
 • برای وب سایت خود ارزش قائل شوید .
 • در صورت لزوم نام تجاری خود را وارد کنید.

همانند توضیحات متا ، برای هیچ یک از صفحات خود نباید از برچسب های عنوان تکراری استفاده کنید. برای کمک به شناسایی صفحات موجود در سایت خود که ممکن است دارای مشکلات برچسب عنوان باشند ، به ابزار سایت حسابرسی الکسا مراجعه کنید.

بخشی از گزارش را مشاهده می کنید که صفحات دارای برچسب عنوان متای گم شده یا تکراری را مشخص می کند.

عنوان متنی تکراری

نگران کلمات کلیدی متا نباشید. مانند عنوان و توضیحات متا، کلمات کلیدی متا اصطلاحاتی هستند که برچسب گذاری شده و در HTML قرار می‌گیرند. اما برخلاف عناوین و توضیحات، کلمات کلیدی متا تأثیر بسیار کمی در ارزش صفحه موتورهای جستجو یا کاربران دارند.

موتورهای جستجوی عمده به طور عمومی اظهار داشته‌اند که این اصطلاحات پنهان از عوامل رتبه بندی نیستند. همچنین، کلمات کلیدی متا تگ برای کاربران قابل مشاهده نیستند، بنابراین با اضافه کردن این اصطلاحات اضافی به صفحات خود، وقت خود را از دست ندهید.

تغییر توضیحات برای رسانه‌های اجتماعی

شما باید سعی کنید در صفحات اجتماعی خود مانند فیس بوک و اینستاگرام نیز به فعالیت‌های خود ادامه دهید. برای مثال تبلیغاتی که ممکن است در وبسایت خود قرار دهید را بهتر است در صفحات اجتماعی خود نیز بگذارید.

اما برای این کار باید تفاوتی جزئی را برای کاربران وب سایت خود و کاربران صفحات مجازی خود قرار دهید.

الکسا در جستجوگر صفحه

برای بررسی سئو سایت در وب سایت خود و شناسایی مکان‌هایی که ممکن است فرصت‌های بهینه سازی برای توصیف متا و برچسب عنوان خود را از دست داده باشید، از جزئیات گزارش استفاده کنید..

زمان مرور و بهبود توصیفات Meta SEO شماست

همان‌طور که می دانید ، توضیحات متا SEO بیش از محو کردن محتوای پاداش است. آنها بخشی از یک استراتژی بزرگ هستند که می توانند به شما کمک کنند خوانندگان را از صفحات نتایج جستجو جذب کنید ، رتبه بندی خود را افزایش دهید و بازدید کنندگان بیشتری را از سیستم عامل رسانه های اجتماعی به خود جلب کنید.

چگونه می توانم توصیفات بهتر متا بنویسم؟

توضیحات متا
توضیحات متا

بهترین روش ها برای ایجاد توصیف های مناسب متا مانند مواردی است که برای نوشتن متنی تبلیغاتی عالی مناسب است:

 • در توضیحات متای خود از کلمات کلیدی سودمند و مناسب استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که مطالب به محتوای هر صفحه مربوط هستند. هرگز از توصیف متا به طور یکسان در کل سایت خود استفاده نکنید.
 • مزایا و فوریت در مطالب را به کاربر اعلام کنید.
 • کاربران را مجبور کنید برای نشان دادن ارزش و جذابیت احساسات شما را دنبال کنند یا از مطالب شما حمایت کنند.

برای راهنمایی بیشتر، بهتر و موثر تر در مورد برچسب های متا ، SEO و CTR ، این منابع اضافی را بررسی کنید:

 • برای اطمینان از طولانی بودن توضیحات متا خود با استفاده از یک ابزار پیش نمایش SERP ، بررسی کنید
 • راهنمای اصول SEO را بخوانید و درباره این موارد اطلاعاتی را جمع آوری کنید.
 • بیاموزید که چگونه CTR ارگانیک خود را بهینه کنید

متا تگ های خود را بشناسید

چهار نوع عمده برچسب متا وجود دارد که ارزش شناختن را دارد و ما در مورد همه آنها در اینجا صحبت کردیم. بعضی از آنها مانند گذشته مفید نیستند.

اما بعضی از روش هایی که به تازگی معرفی شده اند میتوانند از همه نظر در بازاریابی وب موثر باشند و همچنین تاثیرات مثبتی روی تعداد بازدید وب سایت میگذراند یا به معنی دیگر باعث افزایش بازدید از سایت شما میشوند. (بیش از چهار نوع متا تگ وجود دارد ، اما برخی از آنها کمتر رایج هستند یا به بازاریابی وب مربوط نیستند).

چهار نوع از متا تگ ها عبارت‌اند از

 1. خصوصیات کلمه های کلیدی متا – گروهی از کلمات کلیدی هستند که مربوط به صفحه شما میشوند.
 2. عنوان – عنوان متنی است که در بالای مرورگر خود مشاهده خواهید کرد. موتورهای جستجو این متن را به نام “عنوان” صفحه شما مشاهده می کنند.
 3. توصیف متا – توصیف متا شرح مختصری از صفحه است.
 4. ویژگی Meta Robots – نشانه ای برای خزنده های موتور جستجو (روبات ها یا “ربات ها)” در مورد اینکه چه کاری باید با صفحه انجام دهند.

جمع بندی نتیجه گیری

کنترل کردن و نظارت بر وب سایت فواید بسیار زیادی دارد اما برای کنترل کردن سایت خود شما باید اصولی را رعایت کنید و باید بدانید که مشکل سایت شما چیست و سپس تشخیص دهید که با چه کاری مشکل شما رفع خواهد شد.

این مشکلات به عوامل زیادی بستگی دارند از جمله بازدید کم از سایت یا رعایت نکردن اصول متنی برای مثال متا تگ که همان‌طور که گفته شد متا تگ متنی است که وب سایت شما را در چند جمله توصیف میکند یا توضیحاتی مربوط به این موضوع را در خود جای داده.

بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که متا تگ نیز دسته بندی های مختلف دارد که باید برای بهبود کسب و کار خود درباره آن اطلاعاتی را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا