آموزش سئو

سئو کلاه سیاه یا Black Hat Seo چیست؟ + ویدئو

نکاتی سیاه درباره سئو که بهتر هست ندانید!

نکات برگزیده مطلب
  • قطعاً اگر تازه وب سایت خود را تأسیس کرده باشید و تعدادی مقاله در سایتتان بارگذاری کرده باشید دائم میرید کلمات کلیدی خود را سرچ می‌کنید که ببینید رتبه گرفته‌اید یا نه؟! اما چون برای محتوای سایتتان هیچ استراتژی نداشتید بعد از مدتی نا امید می‌شوید و به این فکر می افتید که با روش غیر قانونی رتبه مطلوب کسب کنید! اما نمی‌دانید چه راه سخت و تاریکی در انتظارتان است. این مقاله را تا انتها بخوانید تا از خطرات و روش‌های راه مطلع شوید.

سئو کلاه سیاه چست؟! عبارتی که خود گویای خیلی از چیزهاست. سئو کلاه سیاه وقتی انجام می‌شود که یک وبمستر بخواهد ” یک شبه ره صد ساله را برود”.

و مجموعه اقداماتی است که خلاف دستورالعمل‌های گوگل است و انجام آن‌ها هرچند باعث افزایش رتبه سایت می‌شود ولی از طرفی سایت را با آسیب‌های جدی و جریمه شدن توسط گوگل روبه‌رو می‌کند.

 

در این مقاله از سری مقالات مهدی عراقی با شما همراه هستیم تا یکی دیگر از انواع سئو که بسیار هم مخرب است را برای شما شرح دهیم.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه چیست
سئو کلاه سیاه چیست

سئو کلاه سیاه شامل هر اقدامی است که به وسیله آن نتایج غیرواقعی در موتورهای جستجوگر ارائه می‌شود؛ و خلاصه وقتی‌که می‌خواهید گوگل را دور بزنید انگار که در حال گذاشتن یک کلاه آن هم از نوع سیاه‌رنگش بر سر موتور جستجوی باهوش گوگل هستید.
شاید ندانید که سئو کلاه سیاه شامل چیست؟

خب درست است که ندانستن عیب نیست. ولی نپرسیدن عیب است و عیب بزرگی است! آن‌هم در این دنیای فناوری اطلاعات که دیگر جواب تمامی سؤالات با تایپ چند کلمه ساده در موتورهای جستجوگر مشخص می‌شود. در زیر به تعدادی از ترفندهای سئو کلاه سیاه که وبمستران متخلف انجام می‌دهند می‌پردازیم.

فقط قبل از اینکه بریم سراغ نکات این را هم بدانید سئو فقط محدود به فریب دادن موتور جستجو که سئو کلاه سیاه به حساب می‌آ‌ید نمی‌شود بلکه سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری هم شامل فرایند بهینه سازی می‌شوند که به صورت مفصل درآینده به آن‌ها خواهیم پرداخت.

آشنایی با Black Hat Seo

 

ترفندهای سئو کلاه سیاه

اجازه بدهید که یک دسته بندی کلی برای فعالیت‌های سئو کلاه مشکی داشته باشیم؛ و بعدازآن هر دسته‌بندی را به زیر دسته‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کنیم:

بهینه‌سازی بیش‌ازحد وب‌سایت

ترفند سئو کلاه سیاه
ترفند سئو کلاه سیاه

۱- استفاده بیش‌ازحد کلمات کلیدی

شاید اگر در قرن ۲۰ و در سال‌های قبل از ۲۰۰۰ زندگی می‌کردیم این فن جواب می‌داد. ولی چه کنیم که امروزه این روش جز تقلب چیز دیگری نیست. در سال‌های قبل که یک وب‌سایت از پر کردن کلمات کلیدی استفاده می‌کرد، گوگل بررسی کرد که با این کار نتایجی برای کاربر نشان داده می‌شود که اصلاً مرتبط نیستند و هدف از پر کردن کلمات کلیدی فقط تبلیغات بوده است.

استفاده از کلمات کلیدی باعث می‌شود که متن شما طبیعی و سالم به نظر نرسد و خلاصه یک تجربه کاربری بد را برای مخاطب وب‌سایت شما ایجاد کند. از تمام این موارد بدتر زمانی است که سایت شما توسط الگوریتم گوگل پاندا جریمه می‌شود و خلاصه هرچه رشته بودید پنبه می‌شود اما جای ترس و نگرانی ندارد شما می‌توانید سایت خود را از پنالتی در بیاورید اما نیازمند زمان هست.

۲- استفاده بیش‌ازحد متن جایگزین تصویر

متن جایگزین تصویر
متن جایگزین تصویر

درست است که همه‌جا می‌شنوید توضیح متن جایگزین خیلی مهم است و باید رعایت شود و با استفاده از آن مقاله شما بهتر می‌تواند دیده شود. ولی به معنی استفاده بیش‌ازحد از این موضوع نیست.

البته این به این معنی نیست که اگر رعایت نکنید پنالتی می‌شوید ولی این موضوع را اگر رعایت نکنید صرفا جلوی بیشتر دیده شدن عکس هایتان را گرفته اید چون هیچ ارزشی را انتقال نخواهد داد.

۳- انکرتکست بد در صفحات سایت

آنکرتکست
آنکرتکست

استفاده از متن لنگرهایی که همراه با کلمات کلیدی تجاری باشند جز اینکه یک تجربه بد دیگر برای کاربر رقم بزنند چیز دیگری نیستند. به جای اینکه به‌طور مستقیم در متن لنگرها از واژه‌های تبلیغاتی و تجاری استفاده کنید می‌توانید به طریقی غیر مستقیم مخاطب خود را به سمت خود بکشانید.

برای مثال اگر شما خدماتی در خصوص سفر و تورهای مسافرتی برگزار می‌کنید و می‌خواهید تورهای مربوط به سفر ترکیه خود را تبلیغ کنید، می‌توانید متن خود را به‌صورت غیرمستقیم به خدمات خود ربط دهید. در اینجا دو شکل مختلف نوشتن که می‌تواند تأثیرات خوب و بد در مخاطب داشته باشد را ببینید.

تأثیر خوب: اگر دوست دارید سفری شگفت‌انگیز به ترکیه داشته باشید، باید سفر ۶ روزه شگفت‌انگیز ما به ترکیه را با بیمه سفر رایگان بررسی کنید؛ و می‌توانید مقاله نوشته شده در وبلاگتان را با یک انکرتکست به خدمات سفر ترکیه مرتبط کنید.

تأثیر بد:  اگر می‌خواهید به ترکیه بروید، ما تورها و فعالیت‌های مختلفی داریم. به جز تور ترکیه می‌توانید خدمات دیگر ما را هم ببینید.

۴- کلمات کلیدی بی‌ربط

کلمات کلیدی بی‌ربط
کلمات کلیدی بی‌ربط

یکی دیگر از موارد سئو کلاه سیاه استفاده از کلمات کلیدی بی ربط است. این موضوع وقتی برقرار است که صاحبان وب‌سایت‌ها می‌خواهند با کلمات کلیدی پربازدید فقط ترافیک به سمت وب‌سایت خود بکشانند و این‌گونه خدمات و محصولات خود را نشان دهند.

این موضوع مثل این می‌ماند که شما در حال جستجوی یک پیراهن برای خود هستید، حال یک مغازه لوازم‌خانگی برای اینکه جلب توجه کند در ویترین مغازه خود به جای لوازم‌خانگی از پیراهن استفاده کند. خب بدون شک شما به این مغازه می‌روید و وقتی به جای پیراهن با یخچال، لباسشویی، ظرفشویی روبه‌رو می‌شوید، چه حالی به شما دست می‌دهد؟!

مطمئناً هر حالی به شما دست بدهد، حال خرید کردن نیست! قطعاً از همچنین مغازه‌ای متنفر می‌شوید و دیگر به آنجا برنمی‌گردید حتی اگر بخواهید لوازم‌خانگی بخرید. حتی ممکن است به دیگران هم توصیه کنید به آنجا نروند.

حالا تصور کنید همین اتفاق در فضای مجازی بیفتد. برای مثال یک وب‌سایت کسب‌وکار به‌جای کلمات کلیدی به مرتبط با خود از انواع کلمات کلیدی مربوط به اخبار روز و سلبریتی ها استفاده کند و خلاصه به هر روشی شده شما را به سمت خود بکشاند. بی شک هرکسی باشد نخوانده این وب‌سایت را می‌بندد و این کار اگر توسط تعداد زیادی از کاربران تکرار شود می‌تواند برای CTR شما تأثیر منفی داشته باشد.

کسب رتبه با این روش برای شما هیچ مزیتی نخواهد داشت و گوگل شما را جریمه خواهد کرد. با استفاده از این روش، حتی کاربرانی که قرار بوده مشتری شما شوند هم از شما فرار خواهند کرد.

۵- بهینه‌سازی بیش‌ازحد لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی
بهینه سازی بیش از حد لینک سازی داخلی

مدیران وب انواع روش‌های کلاه‌ سیاه برای رتبه‌بندی را پیدا می‌کنند. شاید تا به حال وارد وب سایتی شده باشید که با چندین کلمه کلیدی به یک صفحه لینک داده باشد که این کلمات از لحاظ مترادف و معنایی هیچ ارتباطی با یک دیگر ندارند و نوع دیگر که شاید دیده باشید مثلا با کلمه آموزش دیجیتال مارکتینگ هم به صفحه محصول لینک داده اند و هم به صفحه بلاگ و هم به پست سایتشان.

این کار بی فایده و بدون استراتژی و اصول است و نمی‌توان رتبه مطلوب را دریافت نمود با این تکنیک.

۶- متن و پیوندهای پنهان / نامرئی

متن و پیوندهای پنهان
متن و پیوندهای پنهان

از دیگر روش‌های سئو کلاه سیاه استفاده از متن و پیوندهای نامرئی در داخل مقالات و نوشته‌های سایت است. Google همه طرح‌ها را کشف کرده است: مخفی کردن متن یا پیوندها با استفاده از CSS برای قرار دادن متن در خارج از صفحه، استفاده از فونت همان رنگ پس‌زمینه، تنظیم اندازه قلم روی ۰ یا پنهان کردن پیوند به یک سایت!

تعجب خواهید کرد، اما تازه‌کارها هنوز از این روش قدیمی استفاده می‌کنند.

۷- بهینه‌سازی بیش‌ازحد عنوان (HTML)

بهینه سازی عنوان
بهینه سازی عنوان

استفاده از تگ‌های H1 می‌تواند برای سئو مفید باشد به شرط آنکه در استفاده از این تگ‌ها زیاده‌روی نکنید. در صورت لزوم شما باید یک تگ H1  و… استفاده کنید و برای نشان دادن ارزش عنوان می‌توانید از تگ‌های H2 و H3 استفاده کنید . تا برای سئو شما مفید باشد و سئو کلاه سیاه تلقی نشود.

محتوا

۸- کلاه‌برداری‌های محتوایی (کپی)

کپی محتوا
کپی محتوا

محتوای کپی شده نوعی از محتوا است که در بیش از یک سایت ظاهر می‌شود. همچنین، ممکن است محتوایی باشد که از مکان‌های دیگر (URL ها) به سرقت رفته باشد. این فقط به موتورهای جستجو سختی می‌دهد تا از بین همه مطالب تکراری یکی را انتخاب کنند و اطلاعات صحیحی را نشان دهند.

امروزه استفاده از این روش با یک چشم بهم زدن رتبه گرفتن شما را مختل می‌کند. علاوه بر این، ممکن است سایت خود را در معرض خطر مجازات شدن توسط Google Panda قرار دهید.

روشی ایمن که توسط گوگل محتوای تکراری در نظر گرفته نمی‌شود، استفاده از لینک به منبع برای اطلاعاتی که از منابع خارجی جمع می‌کنید.

 

۹- اتوماسیون محتوا

محتوا بی ارزش
محتوا بی ارزش

اتوماسیون محتوا به معنای استفاده از ابزارها یا اسکریپت‌ها برای تولید خودکار محتوا و انتشار آن در سایت شما بدون هیچ تلاشی از طرف شما است.

محتوای خودکار بدون هیچ‌گونه قصد برای کاربر نوشته شده است و از هیچ نوع قالب و سبکی برخوردار نیست، بدون عکس، عنوان HTML، فاصله پاراگراف، تراز بندی و غیره.

شاید فکر کنید که این ایده خوبی در کوتاه مدت است زیرا شما سایتی با محتوای بسیار زیاد در کمترین زمان و تلاش خواهید داشت، اما شروع به کاهش قابل‌توجه رتبه، پر کردن کلمات کلیدی و از همه بدتر خطر قرار گرفتن در لیست سیاه موتورهای جستجو می‌کنید.

دست‌کاری لینک

۱۰- پست هرزنامه مهمان

ارسال پست میهمان
ارسال پست میهمان

سعی کنید جز این دسته از افراد نباشید که برای گرفتن پیوند از پست هرزنامه مهمان استفاده می‌کنند. متأسفانه سایت‌هایی که دارای سیستم امنیتی قوی نیستند و ناخواسته دچار هرزنامه می‌شوند هم جز این دسته هستند و درنهایت توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه خواهند شد.

۱۱- خرید بک لینک

بک لینک
بک لینک

یکی دیگر از ترفندهای سئو کلاه سیاه است که برای افرادی که نمی‌خواهند خیلی تلاش کنند می‌تواند گزینه راحتی باشد.

سایت‌هایی که معمولاً بک لینک به صورت انبوه و آن‌هم با قیمت پایین می‌فروشند سایت‌هایی هستند که هیچ محتوای مفیدی ندارند و فقط پول می‌گیرند که لینک شما را برای مدتی داخل سایت خود قرار داده و سپس آن را حذف می‌کنند.

همین اضافه و حذف لینک‌ها باعث حساس شدن گوگل و جریمه خواهد شد.

۱۲- تکنیک های اسپم سئو محلی

سئو محلی
سئو محلی

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش رتبه‌بندی استفاده حداکثری از پلتفرم Google My Business برای افزایش رتبه‌بندی محلی SEO است. متأسفانه، گوگل در اداره کردن سیستم‌عامل خود ازنظر سئو محلی بسیار خوب نیست، درنتیجه هرزنامه محلی جستجوگرها افزایش می‌یابد.

وبمسترهای متخلف کلاه سیاه سعی می‌کنند از GMB به روش های مختلف استفاده کنند تا رتبه ای کسب کنند. از ایجاد لیست‌های جعلی و تکراری گرفته تا بررسی‌های جعلی و … سوءاستفاده می‌کنند.

۱۳- پوشاندن (Cloaking)

Cloaking
Cloaking

پنهان‌کاری عملی است که نتایج متفاوتی از موتور جستجو را به کاربر نشان می‌دهد. برای Google، این یک عمل پر خطر محسوب می‌شود که مغایر با قوانین آن است. به نظر بسیاری افراد، پوشاندن در گروه کلاه‌سیاه قرار می‌گیرد.

پوشاندن چیزی نیست که کسی یا Googlebots آن را تأیید کنند. پنهان‌کاری را می‌توان با تغییر در اطلاعات متا به دست آورد، به‌طوری‌که محتوا را منعکس نکند و آدرس IP یک سایت را دست‌کاری نکند.

صفحات Doorway نیز می‌توانند به نوعی پنهان‌کاری در نظر گرفته شوند و مجموعه‌های بزرگی از صفحات هستند که هرکدام برای یک کلمه کلیدی یا عبارت بهینه شده‌اند تا کاربر را به یک سایت هدایت کنند.

 

چرا باید از سئو کلاه سیاه پرهیز کنیم

فریب دادن موتور جستجو
فریب دادن موتور جستجو

بااینکه سئو کلاه سیاه غیر قانونی نیست ولی بااین‌حال دستورالعمل‌های گوگل را نقض می‌کند. ولی بازهم هرجور حساب کنیم خلاف قوانین است.

این بدان معناست که اگر به SEO کلاه سیاه بپردازید، باید منتظر مجازات‌های ناخوشایند از طرف گوگل هم باشید. جریمه گرفتن از موتورهای جستجو باعث می‌شود وب‌سایت شما در نتایج جستجو پایین بیاید یا بدتر از آن، می‌تواند به‌طور کامل حذف شود.

این بدان معناست که وب‌سایت شما بازدید کمتری خواهد داشت و درنهایت مشتری کمتری خواهد داشت.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این تاپیک در مورد سئو کلاه سیاه و تکنیک‌های آن صحبت کردیم. البته سئو کلاه سیاه چون توسط هکرهای باهوش برای راحتی کار وبمستران متخلف طراحی شده است روز به روز در حال به روز رسانی هستند و بعید نیست زمان که من این مقاله را نوشته‌ام یک یا چند تکنیک دیگر وارد این لیست نشده باشد البته ما تمام تلاش خودمان را میکنیم تمامی مقالات سایت را بروز نگه داریم.

تکنیک‌های کلاه سیاه کاملاً خطرناک است زیرا معمولاً دیر یا زود شناسایی می‌شوند. درنتیجه، یک وب‌سایت می‌تواند ممنوع یا مجازات شود.

ممنوع بودن نادر است زیرا به معنی حذف نهایی یک وب‌سایت خاص از SERP همان نتایج جستجو است. جریمه کردن پیامد رایج‌تری برای پرداخت هزینه SEO منفی است و شامل پایین آمدن رتبه وب‌سایت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا