آموزش دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click چیست؟

اینکه آیا کمی درباره بازاریابی PPC شنیده‌اید و کنجکاو هستید که بیشتر بدانید، یا اینکه قبلاً می‌دانید که می‌خواهید از PPC برای بازاریابی تجارت خود استفاده کنید، اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، به مکان مناسبی رسیده‌اید!

در اینجا می‌خواهیم شما را با مفهوم شکلی دیگر از تبلیغات به نام تبلیغات کلیکی آشنا کنیم و دریچه‌ای تازه برای پیشرفت کسب‌ و کار را برای شما باز کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

لیست عناوین پنهان

تبلیغات کلیکی (PPC) چیست؟

تبلیغات کلیکی چیست

PPC مخفف pay-per-click است، مدلی از بازاریابی اینترنتی که در آن تبلیغ‌کنندگان با هر بار کلیکی که روی یکی از تبلیغات آن‌ها می‌شود، هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند. اساساً، این روشی است برای خرید بازدید از سایت، به‌جای تلاش برای «بدست آوردن” بازدیدهای ارگانیک.

بازاریابی موتور جستجو همان SEM یکی از محبوب‌ترین اشکال PPC است. هنگامی‌که کسی کلمه کلیدی مرتبط با پیشنهاد تجاری شما را جستجو می‌کند، به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد که برای درج آگهی در پیوندهای پشتیبانی شده موتور جستجو پیشنهاد دهند.

هر بار که بر روی تبلیغات کلیک می‌شود و بازدیدکننده‌ای به وب‌سایت شما ارسال می‌شود، باید هزینه کمی را به موتور جستجو پرداخت کنیم. هنگامی‌که PPC به درستی کار می‌کند، هزینه پیش‌پاافتاده است، زیرا بازدید بیش ازآنچه برای آن پرداخت می‌کنید ارزش دارد.

به‌عبارت‌دیگر، اگر ما ۲ هزارتومن برای یک کلیک بپردازیم، اما کلیک منجر به فروش ۳۰۰ هزارتومن شود، سود کلانی کسب کرده‌ایم.

موارد زیادی برای ایجاد یک کمپین PPC برنده وجود دارد: از تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی مناسب تا سازمان‌دهی آن کلمات کلیدی در کمپین‌ها و گروه‌های تبلیغاتی کاملاً سازمان‌یافته تا تنظیم صفحات فرود PPC که برای تبدیل بهینه‌شده‌اند.

موتورهای جستجو به تبلیغ دهندگانی که می‌توانند با پرداخت هزینه کمتر برای کلیک‌های تبلیغاتی، کمپین‌های پرداختی با کلیک هوشمندانه را ایجاد کنند، پاداش می‌دهند.

اگر تبلیغات و صفحات فرود شما برای کاربران مفید و رضایت‌بخش باشد، Google برای هر کلیک هزینه کمتری از شما دریافت می‌کند و منجر به سود بیشتری برای تجارت شما می‌شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید از PPC استفاده کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه این کار را به‌درستی انجام دهید.

Google Ads چیست

Google Ads (معروف به Google AdWords) تنها محبوب‌ترین سیستم تبلیغاتی PPC در جهان است. بستر تبلیغات، مشاغل را قادر می‌سازد تا تبلیغاتی را که در موتور جستجوی Google و سایر خصوصیات Google ظاهر می‌شود، ایجاد کنند.

Google Ads بر اساس یک مدل پرداخت به ازای هر کلیک کار می‌کند که در آن کاربران کلمات کلیدی را پیشنهاد می‌دهند و برای هر کلیک روی تبلیغات خود هزینه پرداخت می‌کنند.

هر بار که جستجو شروع می‌شود، “برندگان” بر اساس ترکیبی از عوامل، ازجمله کیفیت و ارتباط کلمات کلیدی و تبلیغات تبلیغاتی و همچنین اندازه پیشنهادات کلمات کلیدی آن‌ها انتخاب می‌شوند. این سیستم به تبلیغ دهندگان برنده این امکان را می‌دهد تا با هزینه‌ای متناسب با بودجه آن‌ها، به مشتریان بالقوه برسند. در اصل نوعی حراج است.

انجام بازاریابی PPC از طریق Google Ads از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا گوگل به‌عنوان محبوب‌ترین موتور جستجو، تعداد زیادی بازدیدکننده دارد و بنابراین بیشترین بازبینی و کلیک را به تبلیغات شما می‌رساند.

اینکه هرچند وقت یک‌بار تبلیغات PPC شما نشان داده می شود به کلمات کلیدی و انواع دیگر فاکتورهای مربوط به آگهی شما بستگی دارد.

درحالی‌که عوامل مختلفی تعیین می‌کنند که کمپین تبلیغاتی PPC شما چقدر موفق خواهد بود، با تمرکز بر موارد زیر می‌توانید به بسیاری از اهداف برسید:

 1. ارتباط کلمه کلیدی : تهیه لیست‌های مربوط به کلمات کلیدی PPC، گروه‌های کلیدی و متن تبلیغ مناسب.
 2. کیفیت صفحه فرود : ایجاد صفحات فرود بهینه با محتوای متقاعدکننده، مرتبط و یک فراخوان روشن برای عملکرد، متناسب با سؤالات جستجوی خاص.
 3. نمره کیفیت : امتیاز کیفیت رتبه‌بندی Google در مورد کیفیت و مرتبط بودن کلمات کلیدی، صفحات فرود و کمپین‌های PPC شما است. تبلیغ‌کنندگان با امتیازات بهتر، کلیک‌های تبلیغاتی بیشتری را با هزینه کمتری دریافت می‌کنند.

تحقیق کلمات کلیدی PPC

تحقیق کلمات کلیدی
تحقیق کلمات کلیدی

تحقیقات مربوط به کلمات کلیدی برای PPC می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد، اما از اهمیت فوق‌العاده‌ای نیز برخوردار است.

کل کمپین PPC شما حول کلمات کلیدی ساخته‌شده است و موفق‌ترین تبلیغ‌کنندگان Google Ads به‌طور مداوم لیست کلمات کلیدی PPC خود را رشد می‌دهند و اصلاح می‌کنند.

اگر فقط یک‌بار تحقیق در مورد کلمات کلیدی را انجام دهید، هنگام ایجاد اولین کمپین خود، احتمالاً صدها هزار کلمه کلیدی با ارزش، کلمات دم بلند ، کم‌هزینه و بسیار مرتبط را که می‌تواند باعث ترافیک سایت شما شود از دست می‌دهید.

یک لیست مؤثر کلمات کلیدی PPC باید شامل موارد زیر باشد:

 1. مرتبط : مطمئناً، شما نمی‌خواهید هزینه‌ای برای بازدید از وب که هیچ ارتباطی با تجارت شما ندارد بپردازید. شما باید کلمات کلیدی هدفمندی را پیدا کنید که منجر به افزایش نرخ کلیک PPC، هزینه مؤثر برای هر کلیک و افزایش سود شود. این بدان معناست که کلمات کلیدی پیشنهادی شما باید با پیشنهاداتی که می‌فروشید ارتباط نزدیک داشته باشند.
 2. جامع : تحقیقات مربوط به کلمات کلیدی شما باید نه‌تنها محبوب‌ترین و پرطرفدارترین عبارات موجود در حوزه تخصصی شما را داشته باشد، بلکه باید شامل دم طولانی جستجو نیز باشد.
  کلمات کلیدی دم طولانی خاص‌تر و کمتر متداول هستند، اما بیشترین میزان ترافیک هدفمند جستجوگر را جمع می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها از رقابتی کمتری برخوردار هستند و ازاین‌رو هزینه کمتری نیز دارند.
 3. گسترده : PPC تکراری است. شما باید به‌طور مداوم کمپین‌های خود را اصلاح و گسترش دهید و محیطی ایجاد کنید که در آن لیست کلمات کلیدی شما دائماً در حال رشد و سازگاری است.

مدیریت کمپین‌های PPC

پس از ایجاد کمپین‌های جدید، باید اطمینان حاصل کنید که به کارآیی خود ادامه می‌دهند. درواقع، فعالیت منظم حساب ادوردز یکی از بهترین پیش‌بینی کننده‌های موفقیت در حساب است.

شما باید به‌طور مداوم عملکرد حساب خود را تجزیه‌ و تحلیل کنید و برای بهینه‌ سازی تبلیغات خود، تنظیمات زیر را انجام دهید:

 1. کلمات کلیدی PPC را اضافه کنید: با افزودن کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار، فعالیت‌های PPC خود را گسترش دهید.
 2. افزودن کلمات کلیدی منفی: برای بهبود ارتباط کمپین و کاهش هزینه‌های هدررفته، اصطلاحات غیر تبدیل‌کننده را به‌عنوان کلمات کلیدی منفی اضافه کنید.
 3. تقسیم گروه‌های تبلیغاتی: با تقسیم گروه‌های تبلیغاتی خود به گروه‌های تبلیغاتی کوچک‌تر و مرتبط، میزان کلیک (CTR) و نمره کیفیت را بهبود ببخشید که به شما کمک می‌کند تا متن تبلیغاتی و صفحات فرود هدفمندتری ایجاد کنید.
 4. مرور کلمات کلیدی PPC پرهزینه: کلمات کلیدی گران‌قیمت و کم عملکرد را مرور کرده و در صورت لزوم آن‌ها را خاموش کنید.
 5. اصلاح صفحات فرود: برای افزایش نرخ تبدیل ، محتوا و تماس برای اقدام (CTA) صفحات فرود خود را تغییر دهید تا با سایر سؤالات جستجو هم‌تراز شود. همه بازدیدهای خود را به همان صفحه ارسال نکنید.

مزایا و معایب تبلیغات کلیکی (PPC)

مزایا و معایب تبلیغات کلیکی

۱- عدم پرداخت هزینه تبلیغ

تبلیغ‌کننده هزینه نمایش تبلیغ را پرداخت نمی‌کند. اتلاف هزینه با جستجوی پولی در مقایسه با تبلیغات سنتی بسیار کمتر است.

هزینه فقط زمانی انجام می‌شود که روی تبلیغات کلیک شده و بازدیدکننده‌ای به وب‌سایت تبلیغ دهنده هدایت می‌شود. ازاین‌رو مدل هزینه هر کلیک (CPC) است.

بااین‌حال، به‌طور فزاینده گزینه‌هایی برای بازاریابی جستجوی پرداخت‌شده با استفاده از تکنیک‌های دیگر وجود دارد – Google همچنین گزینه‌های CPM (هدف‌گذاری سایت) و CPA (پرداخت به ازای هر اقدام) را در شبکه محتوای خود ارائه می‌دهد که در آن تبلیغات متنی در سایت‌های شخص ثالث مربوط به محتوا نمایش داده می شود در صفحه.

۲- هدفمند

تبلیغات PPC بسیار هدفمند است. آگهی مربوطه با پیوند به یک صفحه وب مقصد فقط زمانی نمایش داده می‌شود که کاربر موتور جستجو با عبارت خاصی تایپ کند (آگهی در شبکه محتوا ظاهر شود که توسط محتوای مربوطه در صفحه ناشر ایجاد می‌شود)، بنابراین در مقایسه با روش‌های دیگر با ضایعات محدودی ازلحاظ هزینه روبه‌رو هستیم.

کاربران Youtube همچنین می‌توانند از طریق گزینه PPC “ویدیوی تبلیغ‌شده ” Google هدف قرار بگیرند. کاربرانی که به یک عبارت کلیدی خاص پاسخ می‌دهند یا محتوای مربوط به آن را می‌خوانند، قصد یا علاقه بالاتری دارند و متمایل به ایجاد کیفیت خوب می‌شوند.

۳- کنترل مالی

شما می‌توانید حداکثر بودجه‌های ماهانه را به‌صورت گسترده در حساب یا در کمپین‌های منفرد تنظیم کنید و حداکثر مبلغی را که برای پرداخت کلیک می‌کنید برای هر تبلیغ برای هر کلیک تعیین کنید.

۴- کنترل کامل سرمقاله

شما کنترل کاملی بر همه جنبه‌های کمپین خود دارید – از عنوان و متن آگهی، کلمات کلیدی و گزینه تطبیق کلمات کلیدی برای اعمال تا URL صفحه‌ای که می‌خواهید کاربران را به آن ارسال کنید.

۵- آزمایش، مقایسه و ردیابی

ابزارهایی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تست‌های مقایسه زمان واقعی را ببینید تا ببینید که چگونه تفاوت در تبلیغات شما بر میزان کلیک شما تأثیر می‌گذارد و مجموعه‌ای از گزینه‌های گزارش که به شما امکان می‌دهد کمپین خود را ردیابی کرده و آن را تغییر دهید تا به نتایج بهتری برسید.

۶- عبور از مرزهای SERP

برای دسترسی گسترده‌تر، می‌توانید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید تبلیغات شما فقط در سایت‌های خود موتور جستجو نمایش داده شود، یا در سایت‌های وابسته تبلیغاتی آن‌ها یا حتی در سایت‌های وابسته خاص به انتخاب شما.

۷- پاسخگویی به همراه ردیابی

پاسخگویی خوب با یک سیستم ردیابی مناسب، می‌توان میزان بازگشت سرمایه یا ROI  برای کلمات کلیدی منفرد را محاسبه کرد.

۸- قابل پیش‌بینی

میزان بازدید، رتبه‌بندی و نتایج به‌طورکلی در مقایسه با SEO پایدار و قابل پیش‌بینی است.

۹- ازنظر فنی ساده‌تر از SEO است

موقعیت بر اساس ترکیبی از مقدار پیشنهاد و نمره کیفیت است. درحالی‌که سئو به کار طولانی‌مدت و پیچیده فنی درزمینهٔ بهینه‌سازی صفحه، ساختار مجدد سایت و ایجاد لینک نیاز دارد.

۱۰- بازاریابی مجدد

Google بعد از کلیک بر روی تبلیغ جستجوی پرداخت شده به‌عنوان یادآوری برای اقدام، از طریق کوکی‌های قرار داده شده در رایانه جستجوگران، هدف مجدد را ارائه می‌دهد. این موارد می‌توانند در افزایش نرخ تبدیل به لید یا فروش مؤثر باشند.

۱۱- سرعت

لیست PPC به سرعت ارسال می‌شود، معمولاً طی چند روز (پس از بررسی ویرایشگر)، ولی دستیابی به نتایج SEO ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

علاوه بر این، هنگامی‌که یک وب‌سایت برای سئو تجدید نظر می‌شود، درحالی‌که سایت توسط موتورهای جستجو دوباره نمایه می‌شود، رتبه‌بندی در ابتدا کاهش می‌یابد.

۱۲- نام تجاری

آزمایشات نشان داده است که PPC تأثیر برندینگ را بیشتر می‌کند، حتی اگر کاربران روی تبلیغ کلیک نکنند. این را می‌توان برای راه‌اندازی محصولات یا کمپین‌های عمده استفاده کرد.

معایب

اگر کمپین‌های خود را با دقت مدیریت کنید و بالای نرخ هزینه و نرخ تبدیل خود باشید، به‌طور شگفت‌انگیزی تعداد کمی نقص وجود دارد.

بزرگ‌ترین مورد این است که با ادامه بیدار کردن مشاغل بزرگ‌تر به سمت بازاریابی جستجو و هدایت بیشتر تبلیغات خود در اینترنت، هزینه هر کلیک برای کلمات کلیدی رقابتی‌تر، می‌تواند به‌زودی برای تبلیغ‌کنندگان کوچک‌تر گران شود، اما بااین‌حال در استفاده شما از کلمات کلیدی دم بلند هنوز هم فرصت‌های زیادی برای بهره‌مندی از پاداش واقعی تبلیغات PPC وجود دارد.

۱۳- رقابتی و گران‌قیمت

ازآنجایی‌که پرداخت به ازای هر کلیک مشهور شده است، برخی از شرکت‌ها ممکن است درگیر مبارزه‌های مزایده شوند که پیشنهادات را تا سطح غیرقابل قبولی بالا می‌برند. برخی عبارات مانند «بیمه عمر» می‌تواند بیش از ۱۰ GBP برای هر کلیک باشد.

۱۴- نامناسب برای بودجه کم

شاید تبلیغات کلیکی برای شرکت‌هایی که بودجه محدودی برای تبلیغات دارند یا محدوده باریک‌تری از محصولات را ارائه می‌دهند ازنظر اقتصادی مناسب نباشد.

۱۵-  به دانش تخصصی نیاز دارد

PPC نیاز به دانش پیکربندی، گزینه‌های پیشنهاد قیمت و امکانات گزارشگری شبکه‌های تبلیغاتی مختلف دارد. کارکنان داخلی می‌توانند آموزش ببینند، اما آن‌ها باید از تغییرات خدمات جستجوی پرداخت‌شده (آپدیت‌های گوگل ادوردز) مطلع شوند.

۱۶- زمان‌بر

برای مدیریت یک حساب PPC می‌توانید به‌صورت روزانه یا حتی ساعتی به مزایده بپردازید تا بتوانید رقابت را حفظ کنید. این می‌تواند زمان زیادی را صرف کند. ابزارها و بهترین روش‌ها اغلب متفاوت است، بنابراین به‌روز بودن مشکل است.

۱۷- تقلبات

نکته‌ای که وجود دارد و شاید آزاردهنده باشد وجود ربات‌های مخرب است که در گوگل ادوردز توسط رقیبان ساخته می‌شود تا بتوانند رقبای خود را از میدان به درکنند.

این ربات‌ها با کلیک‌های مداوم بر روی نتایج تبلیغات پرداخت‌شده کاری می‌کنند که بودجه شخص تبلیغ دهنده هدر رود و خلاصه در کمپین‌های تبلیغاتی خود با مشکل مواجه شود.

نحوه عملکرد Google Ads

گوگل ادز
گوگل ادز

Google Ads تحت مدل پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) کار می‌کند. این بدان معنی است که بازاریابان یک کلمه کلیدی خاص در Google را هدف قرار می‌دهند و پیشنهاد‌هایی را برای کلمه کلیدی ارائه می‌دهند.

کلمات پیشنهادی شما “حداکثر پیشنهادات ” است – یا حداکثر پیشنهادی که می‌خواهید برای یک آگهی پرداخت کنید.
به‌عنوان‌مثال، اگر حداکثر پیشنهاد شما ۴ دلار باشد و Google تعیین کند که هزینه شما برای هر کلیک ۲ دلار است، آن مکان تبلیغاتی را دریافت می‌کنید!

اگر آن‌ها تشخیص دهند که بیش از ۴ دلار است، شما تبلیغات را دریافت نمی‌کنید.
همچنین می‌توانید حداکثر بودجه روزانه را برای تبلیغ خود تعیین کنید. هرگز برای آن تبلیغ در روز بیش از مبلغ مشخصی هزینه نخواهید کرد، به شما کمک می‌کند درک بهتری از میزان بودجه تبلیغات دیجیتال خود داشته باشید.

بازاریابان سه گزینه برای پیشنهادات خود دارند:

 • هزینه هر کلیک (CPC). چه مقدار می‌پردازید وقتی کاربر روی تبلیغ شما کلیک می‌کند.
 • هزینه در هر mille (CPM). چقدر درازای ۱۰۰۰ نمایش آگهی پرداخت می‌کنید.
 • هزینه هر تعامل (CPE). مبلغی که شما پرداخت می‌کنید وقتی کاربر عملکرد خاصی را روی تبلیغ شما انجام می‌دهد (برای ثبت‌نام در یک لیست، تماشای فیلم و غیره).

سپس Google مبلغ پیشنهاد را گرفته و آن را با ارزیابی آگهی شما به نام نمره کیفیت جفت می‌کند. به گفته گوگل:
“نمره کیفیت برآورد کیفیت تبلیغات، کلمات کلیدی و صفحات فرود شما است. تبلیغات با کیفیت بالاتر می‌تواند منجر به کاهش قیمت و موقعیت‌های بهتر تبلیغ شود. “

عدد نمره بین ۱ تا ۱۰ است – با ۱۰ بهترین امتیاز. هرچه امتیاز شما بالاتر باشد، رتبه بهتری خواهید داشت و هزینه کمتری برای تبدیل خواهید داشت.

امتیاز کیفیت شما همراه با مبلغ پیشنهاد شما رتبه تبلیغ شما را ایجاد می‌کند – موقعیتی که تبلیغ شما در صفحه نتایج جستجو ظاهر می‌شود.

و هنگامی‌که یک کاربر تبلیغ را می‌بیند و بر روی آن کلیک می‌کند، بازاریاب هزینه کمی برای آن کلیک پرداخت می‌کند (بنابراین پرداخت به ازای هر کلیک).

ایده این است که هرچه کاربران بیشتر بر روی تبلیغات یک بازاریاب کلیک کنند، احتمال دستیابی به اهداف تبلیغات بیشتر است (به‌عنوان‌مثال پیشرو شوید، خرید کنید).

اکنون‌که از نحوه عملکرد تبلیغات Google مطلع شدید، بیایید نگاهی به انواع تبلیغات Google بیندازیم که می‌توانید برای تبلیغات خود استفاده کنید.

انواع تبلیغات گوگل ادز

Google انواع مختلف کمپین‌های مختلف را ارائه می‌دهد که می‌توانید استفاده کنید:

 1. کمپین جستجو (Search campaign)
 2. نمایش کمپین (Display campaign)
 3. کمپین خرید (Shopping campaign)
 4. کمپین ویدیویی (Video campaign)
 5. کمپین برنامه (App campaign)

بیایید اکنون به هر نوع کمپین نگاهی بیندازیم تا ببینیم چگونه کار می‌کنند – و اینکه کدام‌یک را باید انتخاب کنید.

کمپین جستجو (Search campaign)

تبلیغات کمپین جستجو به‌عنوان یک تبلیغ متنی در صفحه نتایج برای کلمه کلیدی ظاهر می‌شود.
این‌ها تبلیغاتی هستند که احتمالاً با آن‌ها بیشتر آشنا هستید. آن‌ها در صفحه نتیجه جستجو با نماد ” Ad ” سیاه‌رنگ در کنار URL ظاهر می‌شوند.

تبلیغات متنی تنها نوع تبلیغات در شبکه جستجو نیست. همچنین می‌توانید تبلیغات خود را در Google Shopping نشان دهید.

کمپین خرید (Shopping campaign)

یک کمپین خرید به شما امکان می‌دهد محصولات خود را به روش بصری‌تری تبلیغ کنید. اگر محصول فیزیکی دارید، تبلیغات Google Shopping می‌تواند با نمایش مستقیم محصول شما به مشتریان، منجر به دریافت امتیازات مناسب شود.

نمایش کمپین (Display campaign)

شبکه Display از شرکای وب‌سایت گسترده Google برای نمایش تبلیغات شما در وب‌سایت‌های مختلف در سراسر اینترنت استفاده می‌کند. همچنین می‌توانید یک تبلیغ ویدیویی قبل از پخش فیلم‌های YouTube به‌عنوان پیش‌پخش نشان داده شود.

Google همچنین به شما امکان می‌دهد تبلیغات خود را در بستر ایمیل Gmail خود تبلیغ کنید. در آخر، می‌توانید تبلیغ خود را در برنامه‌های شخص ثالث در شبکه برنامه Google نشان دهید.

برخی از مزایای استفاده از Display Network، دسترسی به آن است. Google با بیش از دو میلیون وب‌سایت شریک است و به بیش از ۹۰٪ از کل کاربران اینترنت دسترسی پیدا می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تبلیغ شما بیشترین چشم ممکن را دارد.

تبلیغات ازنظر سبک نیز انعطاف‌پذیر است. تبلیغ شما می‌تواند یک فایل gif، متن، فیلم یا تصویر باشد.بااین‌حال، آن‌ها بدون جنبه‌های منفی خود نمی‌آیند.

تبلیغات شما ممکن است درنهایت در وب‌سایت‌هایی که نمی‌خواهید یا در مقابل ویدیوهایی که نمی‌خواهید مارک تجاری شما با آن‌ها مرتبط شود، نمایش داده شوند.

اگر مراقب باشید که تبلیغات خود را در کجا قرار می‌دهید، Display Network می‌تواند مکانی عالی برای کسب آگهی‌ها باشد.

کمپین ویدیویی (Video campaign)

این‌ها تبلیغاتی هستند که در جلوی ویدیوهای YouTube به‌صورت پیش از پخش نمایش داده می‌شوند. Google گزینه انتخاب تبلیغات ویدئویی را به‌جای تبلیغات گسترده در شبکه نمایش، ارائه می‌دهد.

اگر ایده خوبی برای تبلیغات ویدیویی دارید که می‌خواهید آن را آزمایش کنید، این عالی است.تبلیغات کمپین‌های ویدئویی به انواع مختلف وجود دارد.برای تبلیغات ویدیویی قابلیت رد شدن توسط کاربر وجود دارد.

تبلیغات غیرقابل انعطاف وجود دارد. تبلیغات اکتشافی وجود دارد که می‌توانید در صفحه نتایج جستجو برای کلمات کلیدی خاص پیدا کنید.

کمپین برنامه (App campaign)

مانند تبلیغات ویدئویی، تبلیغات برنامه نیز در شبکه نمایش گنجانده‌شده است اما می‌تواند برای کمپین‌های هدفمند استفاده شود.

برای این، شما هر یک از آگهی‌های برنامه را طراحی نمی‌کنید. در عوض، آن‌ها متن و مدیا را از شما مانند عکس را می‌گیرند و تبلیغات را برای شما ارائه می‌دهند.

الگوریتم ترکیب‌های مختلف مدیا را آزمایش می‌کند و از الگوریتمی استفاده می‌کند که در بیشتر مواقع بهترین عملکرد را دارد. اکنون‌که انواع تبلیغاتی که می‌توانید با Google ایجاد کنید را شناختید، بیایید نگاهی به هزینه آن بیندازیم.

نحوه انجام تبلیغات ppc در گوگل

کمپین تبلیغاتی ppc

مرحله ۱: یک هدف پیروزی را تعریف کنید

ابتدا به صفحه اصلی Google Ads بروید. ازآنجا، روی دکمه شروع اکنون (Start Now) در وسط صفحه یا گوشه سمت راست‌بالا کلیک کنید.

اگر به داشبورد خود ارسال‌شده‌اید، روی + New Campaign کلیک کنید. سپس باید هدف کمپین خود را انتخاب کنید. انتخاب این هدف به شما اجازه می‌دهد تا Google نوع مخاطبانی را که می‌خواهید هدف قرار دهید و همچنین نحوه دریافت پول پیشنهادی شما را بشناسد.

اهداف متنوعی وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. پس از انجام این کار، به ارائه تبلیغات مناسب برای شما کمک می‌کند.
نکته: یک هدف کاملاً مشخص و واضح می‌تواند تفاوت بین ایجاد یک ماشین تولید سرنخ با کمپین Google Ads شما و دیدن اتلاف وقت و هزینه شما باشد.

و برای تعیین اهداف خوب، شما باید یاد بگیرید که چگونه اهداف SMART را تعیین کنید. اهداف SMART به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا سیستم‌هایی را برای دستیابی به اهداف Google Ads شما ایجاد کند.

مرحله ۲: نام تجاری و کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید

هنگامی‌که اهداف خود را انتخاب کردید، روی Next کلیک کنید. در صفحه بعدی، باید نام تجاری خود را ارائه دهید. با اضافه کردن نام کسب‌وکار، روی Next کلیک کنید. اکنون می‌توانید URL را به مکانی که کاربران پس از کلیک بر روی تبلیغ شما مراجعه می‌کنند، اضافه کنید.

در صفحه بعدی، می‌توانید مضامین کلمه کلیدی متناسب با تبلیغات و نام تجاری خود را انتخاب کنید. کاری که با Google Keyword Planner انجام داده‌اید را به خاطر می‌آورید؟ این‌جایی است که ممکن است مفید باشد. بعد از انتخاب کلمات کلیدی خود، روی Next کلیک کنید.

مرحله ۳: مخاطبان هدف خود را انتخاب کنید

در صفحه بعد، شما می‌توانید مکان موردنظر خود را برای هدف قرار دادن تبلیغ خود انتخاب کنید. این می‌تواند در نزدیکی آدرس خاصی مانند ویترین فروشگاه یا مکان باشد. یا می‌تواند مناطق، شهرها یا کد پستی گسترده‌تری باشد. منطقه‌ای را که می‌خواهید هدف قرار دهید انتخاب کنید. پس از انجام این کار، روی Next کلیک کنید.

مرحله ۴: یک تبلیغ خارق‌العاده بسازید

اکنون وقت آن فرا رسیده است که قسمت سرگرم‌کننده‌ای را بسازید: ساخت تبلیغات واقعی.
در این بخش، می‌توانید عنوان تبلیغات و همچنین توضیحات را ایجاد کنید. همه این موارد با جعبه پیش‌نمایش آگهی در سمت راست حتی ساده‌تر می‌شوند. Google همچنین نکات مفید و نمونه تبلیغاتی را برای شروع تبلیغات نوشتن به شما ارائه می‌دهد.

فقط یک چیز است که باید درباره نوشتن یک نسخه عالی تبلیغاتی بدانید: مخاطبان خود را بشناسید.
خودشه. هیچ راز و ترفندی بزرگ برای نوشتن نسخه فریبنده وجود ندارد. هنگامی‌که بازار هدف خود را بفهمید و اینکه دقیقاً درد آن‌ها چیست، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که به آن‌ها ارسال کند تا سریع‌تر ازآنچه می‌توانید بگویید، بر روی تبلیغات شما کلیک کنند.

مرحله ۵: صورتحساب خود را تنظیم کنید

این قسمت سرراست است. تمام اطلاعات صورتحساب خود و همچنین هر کد تبلیغاتی را که ممکن است برای تخفیف داشته باشید وارد کنید. سپس بر روی Submit کلیک کنید. تبریک می‌گویم! شما اولین کمپین Google Ad خود را ایجاد کردید!

هنوز جشن نگیرید شما هنوز هم باید یاد بگیرید که چگونه Google Ad خود را با Google Analytics ردیابی کنید.

نکاتی برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادز

آیا می‌خواهید یک کمپین تبلیغاتی واقع جذاب Google را اجرا کنید؟ می‌توانید موارد زیر را دنبال کنید.

صفحه فرود خود را بهینه کنید

صفحه فرود شما جایی است که کاربران پس از کلیک بر روی تبلیغ شما به آنجا می‌روند. به همین ترتیب، این‌یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تجربه مشتری احتمالی شماست.

شما باید درحالی‌که کل صفحه قابل اسکن باشد، صفحات فرود یک فراخوان واضح و دعوت‌کننده به اقدام داشته باشند. این بدان معنی است که هیچ بلوک بزرگی از متن نباید باشد.

آیا می‌خواهید بازدیدکنندگان برای خبرنامه شما ثبت‌نام کنند؟ مطمئن شوید که جعبه ثبت‌نام در جلو و مرکز قرار دارد.
فروش بیشتری می‌خواهید؟ برای خرید محصولات / خدمات خود چند توصیف نامه و پیوندهای زیادی را درج کنید.

هدف شما هرچه باشد، حتماً نکات موردنظر خودرا بررسی کنید

تیتر را میخ بزنید
عنوان شما بدون شک مهم‌ترین قسمت تبلیغات Google شما است.
به‌هرحال، این اولین چیزی است که مشتریان احتمالی می‌بینند؛ و باید در میان سایر نتایج در صفحه اول Google برجسته باشد.
به همین ترتیب، باید مطمئن شوید که تیتر را بهینه کرده‌اید.

چند روش عالی برای ایجاد عناوین جذاب وجود دارد. بهترین پیشنهاد ما: از اینجا کلیک کنید ، شماره تلفن و امثال این جملات خودداری کنید. نه‌تنها خوانندگان شما را ناامید می‌کند بلکه اعتبار برند شما را نیز از بین می‌برد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد یکی از مهم‌ترین روش‌های تبلیغات، یعنی تبلیغ به ازاء هر کلیک مطالبی را عنوان کردیم. لازم به یادآوری است که بهبود CTR یک شبه اتفاق نمی‌افتد.

کمی وقت می‌برد؛ و آزمون‌وخطای زیادی می‌طلبد. کلمات کلیدی کار می‌کنند، اما انتظار ندارید که به سادگی چند کلمه کلیدی را اینجاوآنجا اضافه کنید و ناگهان جهش در تبدیلات را ببینید.

بهینه‌سازی تبلیغات شما به لطافت نیاز دارد. شما باید مخاطبان خود را مطالعه کنید، درباره کلمات کلیدی که برای آن‌ها ترغیب‌کننده است تحقیق کنید و سپس راه‌هایی برای گنجاندن آن‌ها تا حد امکان استراتژیک و ارگانیک پیدا کنید.

به متن آگهی خود بسیار توجه کنید، تبلیغات خود را به صفحه‌های خاص فرود پیوند دهید و تبلیغات خود را با نوشتار هدفمند اضافی تقویت کنید. و اگر آن‌ها کار نمی‌کنند، نترسید که دیگری را امتحان کنید.

AdWords شما کار خواهد کرد، اما باید در میان رقبای شما برجسته باشد. این مهم است که از چه ترفندهایی برای افزایش CTR تبلیغات AdWords خود استفاده کرده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا