کسب و کار

تجزیه و تحلیل اطلاعات چیست؟ + تحلیل فرایند‌ها

تجزیه و تحلیل اطلاعات به ما کمک می‌کند تا هر چیزی که با اعداد کار دارد به بتوانیم فرایند آن را تحلیل و برسی کنیم و از همه مهمتر در مرور زمان آن را رشد و توسعه دهیم.

در این مقاله فصد داریم شما را به صورت کامل با تجزیه‌و‌تحلیل اطلاعات آشنا کنیم پس حتما در ادامه با بلاگ مهدی عراقی همراه ما باشید.

تجزیه و تحلیل چیست؟

تجزیه و تحلیل چیست

تجزیه و تحلیل روند کشف ، تفسیر و برقراری ارتباط الگوهای قابل توجه در داده‌ها است. خیلی ساده ، تجزیه و تحلیل به ما کمک می‌کند بینش ها و داده‌های معنی داری را که ممکن است در غیر این صورت شناسایی نکنیم ، مشاهده کنیم.

تجزیه و تحلیل تجارت بر استفاده از بینش های به دست آمده از داده ها برای تصمیم گیری آگاهانه تر است که به سازمان ها در افزایش فروش ، کاهش هزینه ها و سایر پیشرفت های تجاری کمک می‌کند.

تجزیه و تحلیل کسب و کار

این روزها تجزیه و تحلیل کسب و کار‌ها در همه جا وجود دارد زیرا هر شرکتی می‌خواهد عملکرد بهتری داشته باشد و برای تصمیم گیری بهتر داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند.

سازمان‌ها به دنبال دریافت سود بیشتر از تجزیه و تحلیل هستند برای رسیدن به این اهداف ، شما به یک پلت فرم تحلیلی قدرتمند نیاز دارید که با امنیت ، انعطاف پذیری و قابلیت اطمینان مورد انتظار شما ، کل فرایند تجزیه و تحلیل را پشتیبانی کند.

این باید به شما کمک کند تا کاربران خود را قادر به انجام تجزیه و تحلیل سلف سرویس بدون به خطر انداختن پشتیبانی کنید. و اداره آن باید آسان باشد.

با تجزیه و تحلیل کسب و کار – با استفاده از شخصی سازی ، یادگیری به همراه دانش دامنه عمیق – شرکت ها می‌توانند از بین داده‌های مختلف برنامه‌ها ، بینش‌های مرتبط و عملی را به دست آورند. تجزیه و تحلیل کسب و کار باید یک فرایند کامل باشد که نیاز به پیگیری دارد.

پس از دستیابی به بینش ، یک کسب و کار می‌تواند فرایندهای خود را دوباره ارزیابی ، اجرا و پیکربندی مجدد کند. همه چیز به اقدام کردن بستگی دارد.

مبانی تجزیه و تحلیل

داده ها به خودی خود بی‌معنی هستند. ما می‌توانیم تک تک سنگ ها را برگردانیم و هر درس ممکن را یاد بگیریم ، اما اگر عمل نکنیم ، اگر کار محور نباشیم ، اگر خود را با برنامه و هدفمند تنظیم نکنیم ، تمام کار‌های ما عقب خواهد افتاد.

اگر ما از تمام فناوری موجود در این زمینه استفاده نکنیم ، هر مبلغی را که می‌توانستیم برای سرمایه گذاری خود به سود تبدیل کنیم ، به ضرر تبدیل می‌شود. در دنیای امروز ما به طور موثری قادر به گفتگو با داده‌های خود هستیم.

ارزش تجزیه و تحلیل تجاری

ماهیت تجارت در حال تغییر است و با این تغییر راهی جدید برای رقابت به وجود می‌آید. تغییرات در این زمینه مطابقت با خواسته‌های امروز نیروی کار باهوش فناوری یعنی و روشی برای ارزش آفرینی و سرعت اجرای سریع است.

با حفظ بالاترین استانداردها برای کیفیت و امنیت داده‌ها ، سرعت و سادگی را به کاربران خود ارائه دهید. یک پلت فرم تجزیه و تحلیل متمرکز که فناوری اطلاعات در آن نقشی اساسی دارد ، باید بخشی اساسی از استراتژی تجزیه و تحلیل کسب و کار شما باشد. ترکیبی از ابتکارات تجاری و فناوری اطلاعات نقطه شیرین نوآوری است.

کشف فرصت های جدید

پیشرفت در فناوری تجزیه و تحلیل فرصت های جدیدی را برای شما فراهم می‌کند تا از داده های خود استفاده کنید. تجزیه و تحلیل مدرن پیش بینی ، خودآموزی سازگار است تا به شما در کشف الگوهای داده پنهان کمک کند.

آنها همچنین بصری هستند ، شامل تجسم‌های خیره کننده‌ای هستند که به شما امکان می‌دهد میلیون ها ردیف و ستون داده را در یک لحظه درک کنید. تجزیه و تحلیل تجارت مدرن موبایلی است و کار با آن آسان است.

و آنها شما را به داده‌های صحیح در زمان مناسب و بدون نیاز به آموزش متصل می کنند.

داده های خود را تجسم کنید

شما می‌خواهید سیگنال‌های داده را قبل از دیدن رقبا ببیند. این کار توانایی دیدن یک تصویر با کیفیت بالا از فضای کسب و کار شما را فراهم می‌کند.

با جمع آوری داده های شخصی ، شرکتی و کلان ، می توانید به سرعت ارزش داده ها را درک کنید ، داستان داده‌های خود را با همکاران به اشتراک بگذارید و همه کارها را در عرض چند دقیقه انجام دهید.

روند تجزیه و تحلیل

روند تجزیه و تحلیل

در میان بازار تجزیه و تحلیل دائماً در حال تحول است. تغییر اساسی از فناوری اطلاعات منجر به پیگیری ابتکارات در تجزیه و تحلیل کسب و کار می‌شود . امروزه تجزیه و تحلیل برای اکثر سازمانها استراتژیک شده است و به همین ترتیب موج جدیدی از مصرف کنندگان جدید و انتظارات جدید را ایجاد کرده است.

آنچه تغییر کرده است نحوه تصمیم گیری در زمان واقعی و به اشتراک گذاشتن آن با مخاطبان گسترده است. نیروی کار در حال تغییر است و این تغییر روش جدیدی را برای کار به ارمغان می‌آورد.

روزهایی که کتابچه‌های راهنمای آموزشی در دفتر کار بود، گذشته است. نیروی کار امروز انتظار دارد که با یک رابط بصری سریع از درگیر فعالیت و کار شود. اما این مورد در همینجا پایان نمی‌پذیرد.

در حالی که سرعت و سادگی مهم است ، صاحبان تجارت هنوز انتظارات زیادی در مورد کیفیت و امنیت داده‌ها دارند.

گذشته تاریخچه تحلیلی

مقایسه آمار و تجزیه و تحلیل داده‌ها به قبل از تاریخ نوشتن برمی‌گردد، اما برخی از نقاط عطف مهم وجود دارد که به توسعه تجزیه و تحلیل در فرآیندی که امروز می‌شناسیم کمک کرده است.

در سال ۱۷۸۵ ، ویلیام پلی فایر مفهوم نمودار میله ای را نشان داد ، که یکی از اصلی ترین (و به طور گسترده مورد استفاده ترین) ویژگی های تجسم داده است. داستان از این قرار است که او نمودارهای میله‌ای را اختراع کرد تا چند نقطه داده را نشان دهد.

در سال ۱۸۱۲ ، چارلز جوزف مینارد نقشه ضررهای ارتش ناپلئون را در راهپیمایی خود به سمت مسکو برد. با شروع از مرز لهستان و روسیه ، او یک نقشه خطی با خطوط ضخیم و فکری ایجاد کرد که نشان می‌دهد چگونه تلفات به زمستان سرد و مدت زمان دور بودن ارتش از خطوط تأمین متصل شده است.

در سال ۱۸۹۰ ، هرمان هولریت یک “ماشین جدول بندی” اختراع کرد که اطلاعات را روی کارتهای پانچ ثبت می‌کرد. این اجازه داد که داده‌ها سریعتر تجزیه و تحلیل شوند ، در نتیجه روند سرشماری ایالات متحده از هفت سال به ۱۸ ماه تسریع می‌شود.

این یک نیاز تجاری را به طور مداوم در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها که هنوز هم به آن پایبند هستند ایجاد می‌کند تا بهبود یابد.

تجزیه و تحلیل امروزه

در اواخر دهه ۱۹۸۰ ، ویلیام اچ اینمون مفهوم “انبار داده” را پیشنهاد کرد که در آن اطلاعات به سرعت و به طور مکرر قابل دسترسی است. علاوه بر این ، هوارد درسنر ، تحلیلگر گارتنر ، عبارت ” هوش تجاری ” را عنوان کرد که زمینه را برای فشار صنعت به سمت تجزیه و تحلیل داده ها با هدف درک بهتر فرایندهای تجاری فراهم می‌کند.

در دهه ۱۹۹۰ مفهوم داده کاوی به مشاغل اجازه تجزیه و تحلیل و کشف الگوها را در مجموعه داده های بسیار بزرگ داد. تحلیلگران داده و دانشمندان داده‌ها به زبان‌های برنامه نویسی مانند R و Python برای توسعه الگوریتم‌های یادگیری ماشین ، کار با مجموعه داده‌های بزرگ و ایجاد تجسم داده‌های پیچیده مراجعه کردند.

در دهه ۲۰۰۰ ، نوآوری در جستجوی وب امکان توسعه MapReduce ، Apache Hadoop و Apache Cassandra را برای کمک به کشف ، تهیه و ارائه اطلاعات فراهم کرد.

آینده: تجزیه و تحلیل نسل بعدی
همانطور که کسب و کارها از دستیابی به قابلیت مشاهده داده ها و نیاز به بینش بیشتر تغییر مسیر داده‌اند ، ابزارها و قابلیت‌های آنها نیز پیشرفت کرده است.

اولین ابزارهای تجزیه و تحلیل بر اساس مدل‌های معنایی جعلی از نرم افزار هوش تجاری بود . اینها به ایجاد حاکمیت قوی ، تجزیه و تحلیل داده‌ها و همسویی بین توابع کمک می‌کنند.

یک اشکال این بود که گزارش ها همیشه به موقع نبودند. تصمیم گیرندگان کسب و کار گاهی مطمئن نبودند که نتایج با درخواست اصلی آنها مطابقت دارد یا خیر.

تاریخچه تحلیلی

از نظر فنی ، این مدل‌ها در وهله اول مورد استفاده در محوطه قرار می‌گیرند و باعث می‌شود از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. همچنین داده‌ها اغلب در سیلوها به دام می‌افتند.

در آینده ، تکامل ابزارهای جدید تجزیه و تحلیل پیشرفته‌ای را برای مخاطبان گسترده تر فراهم می‌شود. اینها استفاده از تجزیه و تحلیل را تسریع می‌کنند زیرا به مهارت خاصی احتیاج ندارند. این ابزارهای تجزیه و تحلیل مشاغل اداری طی چند سال گذشته به ویژه در فضای ابری محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند.

کاربران تجاری از کشف طیف گسترده ای از دارایی های داده هیجان زده شده‌اند. در حالی که سهولت استفاده جذاب است ، اما تلفیق داده‌ها و ایجاد “نسخه واحدی از آن” پیچیده تر می‌شود. تجزیه و تحلیل دسک‌تاپ همیشه برای گروه های بزرگتر مقیاس پذیر نیست. آنها همچنین مستعد تعاریف متناقض هستند.

اخیراً ، ابزارهای تجزیه و تحلیل با استفاده از ابزارهایی که به طور خودکار کشف داده‌ها ، پاکسازی داده‌ها و انتشار داده‌ها را به روز می‌کنند صورت می‌گیرد و همچنین تحول گسترده تری در بینش کسب و کار را امکان پذیر می‌کنند. کاربران تجاری می‌توانند با هر دستگاهی با زمینه همکاری کنند ، اطلاعات را در زمان واقعی مهار کنند و نتایج را به دست آورند.

امروزه انسانها بیشتر کارها را انجام می‌دهند ، اما اتوماسیون در حال جلب حمایت است. داده‌های منابع موجود به راحتی قابل ترکیب هستند. مصرف کننده با اجرای سوال ها کار می‌کند ، سپس با تعامل با نمایش های بصری داده‌ها بینش می‌یابد و مدل‌هایی را برای پیش بینی روندها یا نتایج آینده ایجاد می‌کند.

اینها همه توسط افراد در سطوح مختلف کاری مدیریت و کنترل می شوند. گنجاندن جمع آوری داده ها ، کشف داده ها و یادگیری ماشین ، گزینه های بیشتری را در یک بازه زمانی سریعتر از هر زمان دیگری در اختیار کاربر نهایی قرار می دهد.

پذیرش تجزیه و تحلیل کسب و کار

تجزیه و تحلیل به همه جنبه های زندگی ما نفوذ می کند. مهم نیست که چه سوالی می پرسید – خواه در مورد کارمندان باشد یا امور مالی ، یا اینکه مشتریان چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند و چگونه بر رفتار آنها تأثیر می گذارد – تجزیه و تحلیل به شما پاسخ می‌دهد و به شما کمک می کند تا آگاهانه تصمیم بگیرید.

انواع تجزیه و تحلیل

انواع تجزیه و تحلیل

تجزیه و تحلیل افراد

در این روش از داده‌های رفتاری برای درک نحوه کار افراد و تغییر نحوه مدیریت شرکت ها استفاده می‌شود. از تجزیه و تحلیل اشخاص برای نیروی کار ، منابع انسانی ، استعداد ، بینش اشخاص، بینش استعداد ، بینش همکار ، تجزیه و تحلیل سرمایه شناخته می شود.

تجزیه و تحلیل منابع انسانی کاربرد تجزیه و تحلیل برای کمک به شرکت‌ها در مدیریت منابع انسانی است علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل منابع انسانی به یک ابزار استراتژیک در تجزیه و تحلیل و پیش بینی روندهای مرتبط با بشر در بازارهای متغیر کار با استفاده از ابزار Career Analytics تبدیل شده است.

مقصود این است که پی ببریم که کدام کارمندان باید استخدام شوند. چه دسته از کارمندان لایق پاداش گرفتن یا ارتقا شغلی و حقوقی هستند ، همچنین باید یک سری مسئولیت‌ و وظیفه نیز تعیین شود تا مشکلاتی که مربوط به منابع انسانی هستند برطرف شود. تجزیه و تحلیل منابع انسانی به طور فزاینده‌ای اهمیت پیدا می‌کند تا بفهمید چه نوع نمایه‌های رفتاری موفق و ناموفق هستند.

به عنوان مثال ، با یک تجزیه و تحلیل می توان دریافت که افراد متناسب با نوع خاصی از نمایه ، افرادی هستند که احتمالاً در یک نقش خاص موفق می‌شوند و از این رو بهترین کارمندان استخدام می‌شوند.

تجزیه و تحلیل نمونه کارها

یک کاربرد متداول در تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نمونه کارها را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این بخش ، یک بانک یا آژانس وام دهنده مجموعه‌ای از حساب‌ها با ارزش و ریسک متفاوت دارد .

این حساب‌های بانکی شاید از بسته به وضعیت اجتماعی به طبقات جامعه (ثروتمند ، طبقه متوسط ، فقیر و …) محل سکونت ، ارزش و اعتبار آن و خیلی از موارد دیگر متفاوت باشد. وام دهنده باید بازده وام را با خطر نکول برای هر وام متعادل کند . سوال این است که چگونه می‌توان نمونه کارها را به طور کلی ارزیابی کرد.

کمترین خطر وام ممکن است به افراد بسیار ثروتمند باشد، اما تعداد افراد ثروتمند بسیار محدود است. از طرف دیگر ، فقرا بسیاری هستند که می‌توان به آنها وام داد ، اما در معرض خطر بیشتری هستند. باید مقداری تعادل ایجاد شود که بازده را به حداکثر و خطر را به حداقل برساند.

راه حل تجزیه و تحلیل ممکن است سری زمانی را با بسیاری از مسائل دیگر ترکیب کند تا تصمیم بگیرد که چه موقع به این قسمت های مختلف وام گیرنده پول بدهیم ، یا تصمیماتی در مورد نرخ سود اعضا بگیریم.

تجزیه و تحلیل ریسک

الگو‌های پیش بینی شده در بانکداری برای بوجود آوردن اطمینان در قسمت نمرات ریسک مربوط به مشتریان منفرد ایجاد شده‌اند. امتیازات اعتباری برای پیش بینی رفتار بزهکاری افراد ساخته شده و به طور گسترده برای ارزیابی اعتبار هر متقاضی استفاده می‌شود.

علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل ریسک در دنیای علمی و صنعت بیمه انجام می‌شود. همچنین در موسسات مالی مانند شرکت های Online Payment Gateway برای تجزیه و تحلیل اصل بودن یا تقلبی بودن معامله به طور گسترده‌ای استفاده می شود.

برای این منظور آنها از تاریخ معاملات مشتری استفاده می‌کنند. از این امر بیشتر در خرید کارت اعتباری استفاده می‌شود .

تجزیه و تحلیل دیجیتال

تجزیه و تحلیل دیجیتال مجموعه فعالیت‌های تجاری و فنی است که داده های دیجیتالی را به گزارش ، تحقیق ، تجزیه و تحلیل ، توصیه‌ها ، بهینه سازی‌ها ، پیش بینی‌ها و اتوماسیون‌ها تعریف ، ایجاد ، جمع آوری ، تأیید یا تبدیل می کند.

این شامل SEO ( بهینه سازی موتور جستجو ) است که در آن جستجوی کلمه کلیدی ردیابی می شود و از این داده ها برای اهداف بازاریابی استفاده می شود.

همچنین انواع تبلیغات دینامیک در بستر وب هم تحت نظر تحلیل و بررسی دیجیتال هستند. تعداد فزاینده‌ای از برندها و شرکت‌های بازاریابی برای تکالیف بازاریابی دیجیتال خود به تجزیه و تحلیل دیجیتال اعتماد می‌کنند.

تجزیه و تحلیل امنیتی

تجزیه و تحلیل امنیت به فناوری اطلاعات (IT) برای جمع آوری رویدادهای امنیتی برای درک و تحلیل رویدادهایی که بیشترین خطر را دارند ، اشاره دارد. محصولات مربوط به این مورد اطلاعات امنیتی و کنترل کردن رویدادها و تجزیه و تحلیل رفتار مخاطب را شامل می‌شود.

تحلیل فرایند‌ها

برای شناسایی فرایند باید یک سری از اصول اولیه و موارد کاربردی پایه را مانند استاندار‌های APQC را مسلط بود تا بتوان این کار را انجام داد. در مراحل بعد باید هدف مجموعه کاملا مشخص شود که بتوان در این راستا ارزش آفرینی کرد و در مراحل مختلف کار تحلیل را انجام داد.

در قسمت بعد تحلیل نقاط ارتباطی و گروه‌های فرایندی مطرح می‌شود. پس از شناسایی گروه‌های فرایندی، باید نقاط تاثیر این دسته گروه‌ها را بر زنجیره و ارزش‌ها پیدا کرد. پس از اجرای این موارد در گام بعد می‌بایست روش‌های اجرایی فرایند‌های گوناگون را مورد تحلیل قرار دارد.

مواردی که در مبحث BPMS با ما ارتباط دارد تحلیل فرایند است . که این مورد در سطح پنجم با همه‌ی قوانین کسب و کار مربوط است.

پس با انجام تحلیل و بررسی در زمینه فرآیندهای مربوطه با حدود APQC فرآیندهای سازمان دهی شده را می‌توان استخراج کرد. این فرایند‌ها اولین گام در مبحث تحلیل فرآیند هستند.

انواع تحلیل فرآیند

  1. دریافت اطلاعات بوسیله مصاحبه با افراد مهم در سازمان
  2. دریافت اطلاعات بوسیله مصاحبه با افراد درگیر در اجرای فرایند
  3. تحقیق و بررسی
  4. تحلیل انواع‌ فرم برای شفاف سازی مسولیت‌ها
  5. برگزار کردن جلسات بین صاحب منسبان سازمان
  6. بهره‌گیری از استاندارد‌های فرایندی

فاز‌های تحلیل فرایند

تحلیل فرایند

تحلیل فرایند در چهار فاز انجام می‌شود که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

فاز اول

بهترین کار برای دسترسی سریع به تحلیل فرایند این است که در هنگام آغاز تحلیل، می‌توانید با فردی که به فرایند تسلط کامل دارد مراجعه کرده و با او مصاحبه کنید.

هدف از این کار، آشنایی با طرز کار و چگونگی فرایند، شناسایی کارکنان درگیر و بدست آوردن و استخراج نام فرایند مربوطه است. برای هدفمند بودن و نتیجه بهتر، سوالات کاربردی را پرسش کنید که موارد مانند نقطه شروع و پایان فرایند را کسب کنید.

چون این بسیار مهم و حائز اهمیت است که نقطه شروع و پایان کار را بدانید. سوالات شما باید کاملا جزئی باشد و وظیفه هر شخص ، مدت زمانی که برای آن کار باید صرف شود ، ابزار و این قبیل موارد را شفاف سازی کند.

با اجرای این مصاحبه خواهیم دانست که موارد مفقود شده در فرایند مربوط به چه بخشی است و به اساس کار خواهیم پی برد.

فاز دوم

در این قسمت نیز باید مصاحبه‌ای به عمل بیاید. منتها در این قسمت، باید از افراد ذینفع اطلاعاتی را برای تحلیل جمع آوری کرد. در این قسمت اولویت بندی مطرح نیست.

بهترین گزینه و پیشنهاد با شخصی است که او کار را در روز شروع می‌کند. شما با این کار، قوانین اجرایی و مربوطه با فرایند را شناسایی می‌کنید و این کمک شایانی به شما خواهد کرد.

فاز سوم

در این فاز مشاهده میدانی ما را کمک خواهد کرد تا از چگونگی انجام دادن کار، درک بهتری داشته باشیم و به محیط‌های تولیدی شناخت بهتری پیدا کنیم. در فاز سوم گردش فرم‌ها را نیز در فرایند باید مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم .

فاز چهارم

در مرحله آخر از فاز تحلیل فرایند، استاندارد‌ها و الگو برداری از آن‌ها مطرح هستند. سپس در تحلیل فرایند باید جلساتی برگزار شوند که اصولا بین مدیران و ذینفعان است.

در این جلسات اختلافات و نکاتی که باعث ایجاد خلل در سیستم می‌شود مطرح می‌شوند. این نکات و موارد بدست آمده از جلسه به تحلیلگران منتقل می‌شود تا بهترین نتیجه را بتوان دریافت کرد.

جمع بندی و نتیجه گیری

به روند کشف ، تفسیر و برقراری ارتباط الگوها تجزیه و تحلیل می‌گوییم. هدف از استفاده از تجزیه و تحلیل، پیش بینی داده‌ها می‌باشد که ممکن است در آینده شناسایی نشوند. در این مقاله تجزیه و تحلیل در سه بازه زمانی گذشته ، اکنون و آینده مورد بررسی قرار داده شد.

در ادامه نیز تحلیل فرایند‌ها مورد بحث بود و انواع آن، کمکی که به ما می‌تواند داشته باشد، و ۴ فاز تحلیل فرایند توضیح داده شد. مطمئنا با بکارگیری تجزیه و تحلیل و استفاده از تحلیل فرایند می‌توانید در کسب و کار خود رونق و پیشرفت ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا