الگوریتم ‌های گوگل

الگوریتم چیدمان صفحه یا page layout گوگل چیست؟

در این مقاله تاریخچه کامل الگوریتم طرح صفحه و نحوه تکامل آن و معنای امروز آن را به شما خواهیم گفت.

اگر در گذشته متوجه تغییر در بازدید یا رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک خود شده‌اید و نسبت بالای تبلیغات به محتوای بالای صفحات وب خود را دارید، احتمال دارد تحت تأثیر تازه ‌سازی الگوریتم چیدمان صفحه گوگل قرار بگیرید.

رتبه‌بندی ماه‌های گذشته، نسبت تبلیغات به محتوای بالای صفحات وب شما بسیار زیاد است، به احتمال زیاد تحت تأثیر تازه‌سازی الگوریتم page layout گوگل قرار خواهید گرفت.

الگوریتم چیدمان صفحه گوگل چیست؟

چیدمان صفحه گوگل

ممکن است در پی به روزرسانی‌های ۲۰۱۱ پاندا، رسیدن به یک تجربه کاربری با کیفیت بالا و سئو پیچیده در صفحه، زودرس باشد، اما گوگل آن را در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲ رسمی کرد.

الگوریتم صفحه آرایی وب سایت‌ها هدف را با بیش از حد تبلیغات ایستا به روز می‌کند. این تبلیغات، کاربران را مجبور می‌کند برای دیدن محتوا به پایین صفحه پیمایش کنند.

گوگل گفت این الگوریتم کمتر از ۱ درصد وب سایت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما، ۱ درصد از سایت‌های تحت تأثیر مجبور شدند تجربه کاربری بهتری را طراحی کنند. این به روزرسانی شامل پنجره‌های بازشو (پاپ آپ) یا تبلیغات همپوشانی نبود. در اینجا به چند بروزرسانی این الگوریتم اشاره خواهیم داشت؛

۱- «۱۹ ژانویه ۲۰۱۲: الگوریتم طرح صفحه راه اندازی شد»

گوگل به روزرسانی الگوریتم طرح صفحه اول را همچنین به عنوان «Top Heavy» معرفی کرد و این الگوریتم بر سایت‌هایی که تبلیغات بیش از حد مجاز را نشان می‌دهند، تأثیر می‌گذارد.

۲- اکتبر ۲۰۱۲: به روزرسانی الگوریتم طرح‌بندی صفحه

مت کاتس، رئیس تیم وب اسپم گوگل، در توییتر اعلام کرد که الگوریتم صفحه آرایی به روز شده است.

۰.۷ درصد از درخواستهای انگلیسی را تحت تأثیر قرار داده است. این به روزرسانی همچنین به وب سایت‌هایی که توسط اولین الگوریتم ارائه شده توسط گوگل تحت تاثیر قرار گرفته‌اند فرصتی برای بازیابی بالقوه داد.

۳- ۶ فوریه ۲۰۱۴: به روزرسانی الگوریتم طرح‌بندی صفحه

گوگل در ۶ فوریه سال ۲۰۱۴ به روزرسانی الگوریتم طرح صفحه را منتشر کرد، اما اشاره‌ای بر تأثیر آن در نتایج جستجوی این به روزرسانی در وب نکرده است.

در حالی که اولین به روزرسانی برای الگوریتم طرح بندی صفحه بود، به نظر می‌رسید که گوگل به سادگی الگوریتم را دوباره مرتب کرده و فهرست خود را به روز کرده است.

از اظهار نظر مولر، به نظر می‌رسید که گوگل پس از ارزیابی سایت شما، تغییرات ایجاد شده در وب سایت شما را انجام داده و به طور خودکار رتبه‌بندی را تنظیم می‌کند. گری ایلیس، همچنین تأیید کرد که الگوریتم طرح‌بندی صفحه گوگل هنوز یک معامله بزرگ است.

 

وب سایت‌های تحت تأثیر الگوریتم صفحه آرایی page layout

الگوریتم چیدمان صفحه

با چهار به روزرسانی الگوریتم صفحه آرایی، ممکن است هر یک تغییر قابل توجهی به نظر برسند، اما کمتر از ۱ درصد سایت‌ها تحت تأثیر هر یک از به روزرسانی‌ها قرار می‌گیرند.

این تغییرات فقط افرادی را تحت تأثیر قرار داده است که تبلیغات بیش از حد دارند، تا حدی که تجربه کاربر ضعیف است و این ممکن است برای سایت آن‌ها مفید باشد که دوباره در مورد طراحی وب سایت خود فکر کنند.

کاتس توضیح داد:

“این تغییر الگوریتم تاثیری روی سایتهایی که تبلیغات تبلیغاتی را تا یک درجه نرمال قرار می‌دهند، نمی‌گذارد.

اما سایتهایی تحت تأثیر قرار می‌گیرند که برای بارگذاری بالای صفحه با تبلیغات بیش از حد جلو می‌روند و باعث می‌شوند یافتن محتوای اصلی صفحه دشوار شود.

به عنوان یک مالک وب سایت، می‌توانم ببینم که برخی از مردم ممکن است ناراحت باشند. وقتی صفحه مال شما است، با تبلیغات خود فکر می‌کنید بتوانید آن را به هر شکلی که می‌خواهید سازماندهی کنید و جریمه نشوید.

علاوه بر این، قرار دادن تبلیغات این است که چگونه بسیاری از ما سایت‌های خود را سودآور نگه می‌داریم. بسیاری از تبلیغات برجسته درآمد بیشتری به همراه خواهد داشت… اما، با چه هزینه ای؟

برخی از اعضای انجمن وبمستر جهان تاثیری را مشاهده کردند:

  • یکی از اعضای انجمن اظهار داشت که در ۷ فوریه ۲۰۱۲ توسط اولین به روزرسانی الگوریتم مورد اصابت قرار گرفتند و ۴۰ درصد کاهش بازدید داشتند.
  • عضوی دیگر گفت که دو سال طول کشید تا از اولین به روزرسانی الگوریتم بازیابی کنند.

حقیقت این است که اگر مردم احساس ناراحتی از تبلیغات کنند، دیگر نمی‌خواهند از سایت بازدید کنند. آن‌ها نا امید شده و هر آنچه را که جستجو می‌کردند، حالا یا مهمانی تولد باشد یا مشاوره تخصصی گلف یا غیره، در جای دیگری جستجو می‌کنند و سراغ سایت دیگری می‌روند.

در عوض، سایت‌های تبلیغاتی را در زیر یک سایت معروف می‌گذارند. «این تغییر به نفع صاحبان سایت، تبلیغات و بینندگان بود»

 

بازیابی الگوریتم طرح‌بندی صفحه

طرح بندی صفحه

چه چیزی در مورد به روزرسانی الگوریتم گوگل وجود دارد که تمام استراتژی‌های جستجوگرانه، آزمایش شده و واقعی ما را از پنجره خارج می‌کند؟آسان است که گرفتار هیجانات گسترده طراحی مجدد وب سایت، بازنویسی مجدد محتوا شوید، اما ماه‌ها بعد از آن مجازات خواهید شد.

در حالی که فقط ۱ درصد وبسایت ها تحت تأثیر قرار گرفتند، اگر در این ۱ درصد قرار داشته باشید چه کاری می‌کنید؟ بیایید نگاهی به بازیابی از صفحه مناسب به روزرسانی الگوریتم گوگل به درستی بیندازیم.

  1. اول از همه، باید صفحه را به وضوح به بازدید کننده نشان دهیم، بستگی به این دارد که مخاطب شما از وضوح صفحه نمایش استفاده می‌کند.

به عنوان مثال، یک کاربر در تلفن خود فضای فراتر از آنچه که از لپ تاپ خود جستجو می‌کند، خواهد دید. بنابراین، قبل از حذف تبلیغات بیش از حد مجاز، از پسوند Chrome Resolution Tester استفاده کنید.

یکی دیگر از ابزارهای رایگان است که می‌توانید برای آزمایش چیدمان بصری روی دسک تاپ خود استفاده کنید مالتی اسکرین تست نام دارد.

همچنین می‌توانید وبلاگ Google Code را بررسی کنید که در آزمایشات صفحه بالاتر قرار دارد. اگر به دلیل تبلیغات بیش از حد مجاز، مجازات شوید، باید منتظر بمانید تا ربات گوگل وب سایت شما را دوباره بازیابی کند.

خبر خوب این است که گوگل به روزرسانی‌های خود را به صورت بلا درنگ انجام می‌دهد، دیگر لازم نیست منتظر بمانید تا بازخوانی الگوریتم بعدی رخ دهد.

تأثیر نهایی الگوریتم چیدمان صفحه

چیدمان سایت

برخورد با یک تغییر الگوریتم گوگل همانند: به روزرسانی رتبه بندی صفحه می‌تواند احساس کند که بارها تحت تاثیر تغییرات ثابت و طراحی شده وب سایت قرار گرفته است.

در حالی که می‌توان گفت این به روزرسانی سخت است، پیام گوگل واضح است: آن‌ها به تجربه کاربر اهمیت بسیاری می‌دهند.

حذف تبلیغات بیش از حد مجاز نباید باعث کاهش درآمد برای شما شود. اگر در عمق اهداف این به روزرسانی الگوریتم برویم، متوجه خواهیم شد که گوگل پایه‌گذاری یک شاخص فقط و فقط برای تلفن همراه را ایجاد کرده است.

گوگل دستور داده است تبلیغات بیش از چهار برابر در تمام وضوح صفحه، از جمله تلفن همراه بررسی شود. با وضوح صفحه نمایش کوچکتر در تلفن همراه و تعداد زیادی تبلیغ، کاربران باید ۵ تا ۶ برابر بیشتر از دسک تاپ حرکت کنند.

با تبلیغات کمتر، کاربران تجربه بهتری را در دسک تاپ و موبایل دریافت خواهند کرد. حقیقت این است: به روزرسانی الگوریتم صفحه آرایی گوگل برای کاربر ایجاد شده است و نه برای مدیر وب سایت.

این در طولانی مدت نتیجه‌ی خوبی خواهد داد که در مورد تبلیغات سایت خود بهترین انتخاب را داشته باشید. “بهترین سایت‌هایی که بر تعادل بین تبلیغات و محتوا تمرکز دارند، برنده می‌شوند.”

در مورد اینکه الگوریتم صفحه آرایی به طور خاص چه چیزی را هدف قرار داده است، بسیاری از افراد حدس می‌زنند که ممکن است بر روی وب سایت‌هایی تأثیر بگذارد که به نظر می‌رسد از تکنیک پیمایش بی‌پایان استفاده می‌کنند و اغلب دارای فضای سفید زیاد و بزرگتر از اندازه قلم طبیعی هستند.

این در وب سایت‌های خبری رایج‌تر شده است، اما روند به سمت سایت‌های عادی رفته است.
برای اینکه بفهمید آیا تحت تأثیر تازه‌سازی الگوریتمی قرار گرفته‌اید یا نه، داده‌های تجزیه و تحلیل خود را بررسی کنید تا ببینید که آیا در ۶ فوریه یا بعد از آن تغییری رخ داده است یا خیر.

اما احتمالاً بیشترین تأثیر در مورد مدیران وب سایت‌هایی است که در آن حضور ندارند. به روزرسانی الگوریتم طرح‌بندی صفحه چگونه بر وب سایت‌ها تأثیر می‌گذارد؟

  • اگر وب سایتی با کاهش چشمگیر رتبه در نتایج جستجو مواجه شده باشد، در هفته‌های پس از تغییر الگوریتم، ممکن است مجازات شده باشد.
  • اگر وب سایتی دارای چندین بلوک تبلیغاتی تکراری در هر صفحه باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

این مقاله به شما همه آنچه را که باید در مورد الگوریتم page layout گوگل و چگونگی تکامل آن در طول سال‌ها و معنای فعلی که شما باید بدانید را نشان می‌دهد. ما به ویژه اکنون می‌دانیم که بین حفظ سودآوری سایت و مشغول نگه داشتن کاربران مرز خوبی وجود دارد.

این الگوریتم ممکن است سال‌ها پیش عملی شده باشد، اما درس‌هایی که به ما آموخته است و مشکلاتی که برطرف می‌کند هنوز هم مهم هستند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا