آموزش سئو

خزنده وب یا Web crawler چیست؟ – شرح کامل فرایند خزش

خزنده با crawler چیست و چرا باید آن را بشناسیم و وب سایت خود را برای آن آماده سازی کنیم؟

خوب برای قدم اول به جای درستی آمدید در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت کامل با خزش گر ها آشنا کنیم پس در ادامه مقاله با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید.

ربات خزنده گوگل چیست؟

ربات خزنده گوگل چیست

خزنده وب ، ربات موتور جستجو محتوا را از سراسر اینترنت بارگیری و فهرست می‌کند. سپس این اطلاعات و بارگیری های انجام شده را با هدف ذخیره آنها در بخش های مختلف انجام میدهند. به آنها “خزنده وب” می‌گویند زیرا خزیدن اصطلاح فنی دسترسی خودکار به وب سایت و به دست آوردن داده ها از طریق یک نرم افزار است.

این ربات ها تقریباً همیشه توسط موتورهای جستجو کار می‌کنند. با استفاده از الگوریتم جستجو در داده های جمع آوری شده توسط خزنده های وب ، موتورهای جستجو می‌توانند پیوندهای مربوطه را در پاسخ به سوالات جستجوی کاربر ارائه دهند.

ربات یا کتابخانه؟

ربات وب خزنده مانند کسی است که تمام کتاب های موجود در یک کتابخانه بزرگ را مرور می کند و یک فهرست نیز کنار همه دانسته هایش قرار می دهد تا هر کسی که به کتابخانه مراجعه کرد بتواند به سرعت و به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کند.

برای کمک به دسته بندی و مرتب سازی کتاب های کتابخانه بر اساس موضوع یا عنوان ، خلاصه و برخی از متن داخلی هر کتاب را می خواند تا بفهمد که آن کتاب و مطلب در مورد چه چیزی است.

با این حال ، برخلاف کتابخانه ، اینترنت از انبوهی از کتابها تشکیل نشده است ، و این باعث می شود تشخیص اینکه آیا تمام اطلاعات لازم به درستی بازنویسی یا مشخص شده است یا مقادیر زیادی از آنها نادیده گرفته می شود ، دشوار است.

جستجوی همه اطلاعات مرتبط با اینترنت توسط یک ربات خزنده وب با مجموعه خاصی از صفحات وب شروع می شود و سپس لینک های صفحات مختلف را به صفحات دیگر میفرستد یا با صفحات دیگر به اشتراک میگذارد..

ایندکس چیست؟

ایندکس، فهرست گر جستجو مانند ایجاد یک کاتالوگ برای اینترنت است به طوری که یک موتور جستجو می‌داند در کجای اینترنت اطلاعات شخص بازیابی می‌شود.

فهرست گر یا راهنما بیشتر متنی است که در صفحه ظاهر می‌شود و *متادیتا مربوط به صفحه ای است که کاربران آن را نمی‌بینند. وقتی موتورهای جستجو بیشتر صفحه ای را فهرست بندی می‌کنند ، تمام کلمات صفحه را به فهرست اضافه می‌کنند – به جز کلمات و حروف اضافه در مورد Google.

هنگامی که کاربران آن کلمات را جستجو می‌کنند ، موتور جستجو از فهرست خود در تمام صفحاتی که این کلمات در آن هستند ظاهر می‌شوند ، عبور می‌کند و مهمترین آنها را انتخاب می‌کند.

متادیتا چیست؟

* در زمینه نمایه سازی جستجو ، فراداده داده ای است که به موتورهای جستجو می‌گوید یک صفحه وب چیست و درباره چه موضوعی درحال فعالیت است. غالباً عنوان متا و توضیحات متا همان چیزی است که در صفحات و نتایج موتور جستجو ظاهر می‌شود و در مقابل محتوای صفحه وب قابل مشاهده برای کاربران است.

خزنده‌ها چگونه کار می‌کنند؟

خزنده‌ها چگونه کار می‌کنند

اینترنت دائماً در حال تغییر و گسترش است. از آنجا که نمی‌توان دانست چه تعداد صفحه وب در اینترنت وجود دارد ، ربات های خزنده وب از یک لینک یا لیستی از URL های شناخته شده فعالیت خود را شروع می‌کنند.

آنها ابتدا صفحات وب را در آن URL یا لینک ها جستجو می‌کنند و همانطور که آن صفحات وب را جست‌‌ و جو می‌کنند، پیوندهای اینترنتی دیگر URL ها را پیدا می‌کنند و آنها را به لیست صفحات بعدی اضافه می‌کنند.

با توجه به تعداد گسترده صفحات وب موجود در اینترنت که می توانند برای جستجو نمایه شوند ، این روند می‌تواند تقریباً به طور نامحدود ادامه یابد. با این حال ، یک خزنده وب سیاست های خاصی را دنبال می‌کند که باعث می‌شود انتخاب در مورد خزیدن صفحات ، به منظور جستجوی آنها به ترتیب انجام شود و چند بار برای بررسی به روزرسانی محتوا نیز باید دوباره آنها را بخزند.

اهمیت خزنده وب

اهمیت نسبی هر صفحه وب: اکثر خزنده های وب کل اینترنت در دسترس عموم را جستجو نمی کنند ولی در عوض آنها بر اساس تعداد صفحات دیگری که به آن صفحه پیوند دارند ، میزان بازدیدکنندگان از آن صفحه و سایر عواملی که احتمال وجود صفحه حاوی اطلاعات مهم را نشان می‌دهد ، تصمیم می گیرند که ابتدا کدام صفحات را جست و جو کنند و آنها را بخزند.

در واقع منظور ما این است که یک صفحه وب که توسط بسیاری از صفحات وب دیگر مورد استناد قرار می‌گیرد و بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب می کند ، احتمالاً حاوی اطلاعات معتبر با کیفیت بالا است ، بنابراین بسیار مهم است که یک موتور جستجو آن را فهرست بندی کند .

درست مانند مثالی که به آن اشاره شد که خزنده نیز کتاب ها و اطلاعاتی که در دست دارد را فهرست میکند و با توجه به آنها اطلاعاتی را ارائه میدهد.

بازدید مجدد از صفحات وب : محتوای وب بطور مداوم در حال به روزرسانی ، حذف یا انتقال به مکانهای جدید است. خزنده های وب برای اطمینان از مشخص شدن آخرین نسخه محتوا ، به طور دوره ای نیاز به مرور مجدد صفحات دارند.

نیاز به Robots.txt: خزنده های وب همچنین بر اساس پروتکل robots.txt تصمیم می‌گیرند که کدام صفحات را در ابتدا بررسی کنند . قبل از خزیدن یک صفحه وب ، آنها فایل robots.txt را که توسط وب سرور آن صفحه میزبانی شده است بررسی می‌کنند.

یک فایل robots.txt یک فایل متنی است که قوانین مربوط به دسترسی هر یک از ربات ها به وب سایت یا برنامه میزبان را مشخص می کند. این قوانین تعریف می‌کند که ربات ها می توانند از چه صفحاتی رد شوند و از طریق کدام پیوندها می توانند صفحات را دنبال کنند.

چرا خزنده های وب برای SEO مهم هستند

دلیل اهمیت خزنده
دلیل اهمیت خزنده

در واقع سئو برای بهبود سایت شما در رتبه بندی بهتر به صفحاتی نیاز دارد تا برای خزنده های وب قابل دسترسی و خواندن باشند. خزیدن اولین روشی است که میتواند در این موضوع به شما کمک کنند.

خزیدن منظم به وب سایت کمک می‌کند تا تغییراتی را که ایجاد می کنید نمایش دهند و از تازه بودن مطالب شما باخبر باشند و آنها را بررسی کنند.

خزیدن وب برای مدیریت بودجه

خزیدن وب در صفحات تازه منتشر شده شما فرصتی فراهم میکند تا در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) ظاهر شوید. با این وجود ، از Google و اکثر موتورهای جستجوی دیگر به شما خزیدن نامحدود داده نمی‌شود.

Google بودجه خزشی دارد که رباتهای خود را در این زمینه راهنمایی می‌کند. برای مثال :

  1. چند بار خزیدن
  2. اسکن صفحات
  3. کم کردن فشار سرور

این فناوری یک چیز خوب است که بودجه ای خزشی برای آن در نظر گرفته شده است. در غیر این صورت ، فعالیت مداوم خزنده ها و بازدید کنندگان می تواند رتبه بندی سایت شما را کاهش دهد.

اگر می خواهید وب سایت شما به راحتی کار کند ، می‌توانید خزیدن وب را از طریق میزان نرخ خزیدن و تقاضای خزیدن تنظیم کنید.
میزان بازدید از وب سایت شما به Google بستگی دارد .

بنابراین ، اگر هنوز دنبال کنندگان گسترده ای ندارید ، Googlebot نیز نمیتواند در این زمینه به شما کمکی بکند.

سد معبر برای خزنده های وب

چند روش برای جلوگیری از دسترسی هدفمند خزنده های وب به صفحات شما وجود دارد. هر صفحه در سایت شما نباید در SERP رتبه بندی کند ، و این موانع موجود در خزنده ها می توانند صفحات حساس ، زاید یا بی ربط را از نمایش کلمات کلیدی محافظت کنند.

اولین سد معبر برچسب noindex است که از نمایه سازی و رتبه بندی یک صفحه خاص توسط موتورهای جستجو جلوگیری می کند.
سد معبر خزنده دیگر ، پرونده robots.txt است.

این بخشنامه چندان قطعی نست زیرا خزنده های می‌توانند از اطاعت از پرونده های robots.txt خودداری کنند ، اما برای کنترل بودجه خزیدن مفید است که درباره آن نیز توضیحاتی داده شد.

مزایا استفاده از خزنده وب

بررسی و تراشیدن وب چه مزایایی برای کسب و کار دارد؟

دستیابی به اتوماسیون

تراش دهنده های قوی وب به شما امکان می دهند داده ها را به طور خودکار از وب سایت ها استخراج کنید . تراش دهنده ها به شما یا همکارانتان اجازه می دهند تا در وقت خود صرفه جویی کنید تا تراش دهنده ها به بررسی مشکل شما بپردازند.

این همچنین بدان معنی است که شما می توانید داده ها را با حجم بیشتری از آنچه یک انسان تنها امیدوار به دستیابی به آن است جمع آور کنیدی.

همچنین برای شما امکان ایجاد ربات های وب پیچیده ای وجود دارد تا فعالیت های آنلاین را با استفاده از نرم افزار وب تراش یا استفاده از زبان برنامه نویسی مانند javascript ، python ، go یا php به صورت خودکار انجام دهید.

هوش تجاری و بینش

داده های تراش وب از اینترنت به شما امکان می‌دهد قیمت پیشنهادی رقبا را جستجو کنید ، فعالیت بازاریابی آنها را رصد کنید و به سرعت در صنعت آنلاین تجارت خود در بازار ، پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

با بارگیری ، تمیز کردن و تجزیه و تحلیل داده ها در حجم قابل توجه ، شما می توانید تصویر بهتری از کسب و کار خود را در ذهن رقیب خود ایجاد کنید که به نوبه خود منجر به تصمیم گیری بهتر در تجارت می شود.

مجموعه داده های منحصر به فرد و غنی

اینترنت مقدار متن ، تصویر ، ویدئو و داده های عددی غنی را برای شما فراهم می کند و در حال حاضر حداقل ۶.۰۵ میلیارد صفحه را شامل می شود. بسته به اینکه هدف شما چیست ، می‌توانید وب سایت های مرتبط را پیدا کنید ، خزنده های وب سایت را راه اندازی کنید و سپس مجموعه داده های دلخواه خود را برای تجزیه و تحلیل ایجاد کنید.

مدیریت داده ها

به جای کپی و جایگذاری داده ها از اینترنت ، می توانید داده هایی را که می‌خواهید از طیف وسیعی از وب سایت ها جمع آوری و انتخاب کنید ، سپس می توانید با استفاده از تراش وب ، آنها را به طور دقیق جمع آوری کنید.

برای تکنیک های پیشرفته تراشیدن / خزیدن وب ، داده های شما در یک پایگاه داده ابری ذخیره می شوند و احتمالاً به صورت روزانه نیز به روزرسانی می‌شوند.

ذخیره داده ها با استفاده از نرم افزار و برنامه های خودکار به این معنی است که شرکت ، کارکنان و کارمندان شما می توانند زمان کمتری را برای کپی و جایگذاری اطلاعات و زمان بیشتری را صرف کارهای خلاقانه کنند.

معایب استفاده از خزنده وب

شما نیاز به یادگیری برنامه نویسی ، استفاده از نرم افزار وب تراش یا پرداخت هزینه به یک توسعه دهنده دارید. اگر می‌خواهید مقدار زیادی از اطلاعات را از اینترنت جمع آوری و سازماندهی کنید ، خواهید فهمید که نرم افزار های موجود در وب تراش از نظر عملکرد محدود است.

اگرچه این نرم افزار می تواند برای استخراج چندین عنصر از یک صفحه وب مناسب باشد اما به محض اینکه شما نیاز به جستجوی چندین وب سایت را داشته باشید آنها از کارآیی کمتری برخوردار خواهند بود .

بنابراین شما باید در یادگیری تکنیک های scraping وب در یک زبان برنامه نویسی مانند javascript ، python ، ruby ، go یا php سرمایه گذاری کنید. در غیر اینصورت می توانید یک توسعه دهنده مستقل وب خراش را استخدام کنید.

وب سایت ها به طور منظم ساختار خود را تغییر می‌دهند و خزنده ها به نگهداری نیاز دارند

بروزرسانی سایت

از آنجا که وب سایت ها به طور منظم ساختار HTML خود را تغییر می دهند ، گاهی اوقات خزنده های شما ممکن است با مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند. بعضی مواقع ممکن است که ساختار این زبان تغییر کند که باعث بروز مشکلات متعدد برای شما شود اما باید با بررسی دقیق این مشکل از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

برای هر وب سایتی که از اسکریپت رمزگذاری فشرده استفاده می‌کنید ، مقدار مشخصی تنظیمات فنی به آن اضافه می شود. اگر بسیاری از وب سایت هایی که از آنها اطلاعات جمع آوری می کنید ناگهان تصمیم به طراحی مجدد وب سایت های خود بگیرند ، باید در رفع خزنده های خود سرمایه گذاری کنید.

شناسایی IP

اگر می خواهید داده کاوی را برای یک وب سایت انجام دهید ، عاقلانه است که روی پروکسی سرمایه گذاری کنید. دلیل این امر این است که اگر می خواهید یک وب سایت بزرگ را جستجو کنید ، برای ارسال درخواستهای روزانه HTTP با استفاده از پروکسی ، احتمال ممنوعیت IP شما را محدود می کنید.

به یاد داشته باشید که وقتی وب سایت شخصی را می تراشید ، از منابع سرور وی استفاده خواهید کرد ، بنابراین همیشه بهترین روش این است:

  1. احترام بگذارید و از سرقت مطالب آنها خودداری کنید.
  2. درباره محدودیت ها و بعضی مشکلات احتمالی با آنان صحبت کنید.
  3. از پروکسی ها برای کاهش تلاشهای خزنده خود استفاده کنید.

ایجاد خزنده

چگونه می توان یک خزنده وب ساخت؟

در ابتدا باید این مراحل را انجام دهید:

  • URL های بازدید شده خود را بررسی و مرور کنید.
  • URL هایی که باید بازدید شوند را بررسی کنید.

برای جلوگیری از بارها و بارها خزیدن در همان صفحه ، پس از اتمام خزیدن ، URL باید به طور خودکار به قسمت URL های بازدید شده منتقل شود.

در هر صفحه وب ، URL های جدیدی نیز پیدا خواهید کرد. بیشتر آنها به صف اضافه می شوند ، اما برخی از آنها ممکن است هیچ ارزشی برای هدف شما نداشته باشند. به همین دلیل است که شما همچنین باید برای URL هایی که مورد بررسی قرار نداده اید قوانینی تعیین کنید.

تکثیر یک قسمت مهم از خزیدن وب است. در برخی از وب سایت ها و به ویژه در وب سایت های تجارت الکترونیکی ، یک صفحه وب می تواند چندین URL داشته باشد.

از آنجا که می خواهید این صفحه را فقط یک بار خراش دهید ، بهترین راه برای انجام این کار جستجوی برچسب متعارف در کد است. تمام صفحات با محتوای یکسان دارای این URL متعارف متداول هستند و این تنها پیوندی است که شما برای خزیدن و تراشیدن آن باید داشته باشید.

موارد تاثیرگذار بر خزش خزنده‌ها ؟

قابلیت خزش یا کراول پذیری وب سایت شما به عوامل مختلفی بستگی دارد :
نقشه سایت: ساختار سایت شما یک عنصر اساسی در تعیین قابلیت خزش است. با یک نقشه سایت XML و HTML که به خوبی سازماندهی شده است ، خزنده وب قادر خواهد بود وب سایت شما را جستجو کند و اطلاعات مورد نیاز برای فهرست بندی شما را پیدا کند. از طرف دیگر ، یک نقشه سایت ضعیف ، کار را برای خزنده سخت می کند.

سرعت بارگذاری صفحه: درست مثل انسان ها ، خزنده ها نمی خواهند تا ابد صبر کنند تا یک صفحه وب بارگذاری شود. آنها فقط مقدار “زمان خزیدن” یا بودجه خزش محدودی دارند که می توانند قبل از انتقال به صفحه دیگر ، آن را در یک صفحه جست و جو کنند. با سرعت بارگذاری کمتر ، وب سایت شما بودجه خزش کمتری برای کار دارد.

لینک های داخلی: لینک داخلی یک پیوند بین دو صفحه از محتوای سایت شما است.خزنده های وب به دو دلیل به لینک های داخلی علاقه خاصی نشان میدهند .

در ابتدا ، لینک های داخلی به خزنده کمک می کنند تا صفحات بیشتری را در سایت شما پیدا کنند و به “بودجه خزش” شما کمک کند. دوم ، اگر پیوند شما شامل یک کلمه کلیدی باشد ، این کلمه کلیدی به خزنده کمک می کند تا بفهمد صفحه بعدی راجع به چه چیزی باشد ، خزیدن بیشتر محتوای شما را برای آن آسان تر می کند.

چرا به خزنده های وب “عنکبوت” نیز گفته می شود؟

اسپایدر یا خزنده

اینترنت یا حداقل بخشی که بیشتر کاربران به آن دسترسی دارند ، تحت عنوان شبکه جهانی وب نیز شناخته می شود – در واقع قسمت “www” اکثر URL های وب سایت های مختلف را درون خود جای داده است .

بهتر است که ربات های موتور جستجو را “عنکبوت” صدا کنید ، زیرا آنها در سراسر وب می خزند ، همانطور که عنکبوت های واقعی روی تارعنکبوت می خزند اما فراموش نکنید اسپایدر یا عنکبوت تکنلوژی قدیمی تر و سرعت ایندکس خیلی کمتری دارد.

آیا ربات های خزنده وب همیشه باید به خصوصیات وب دسترسی داشته باشند؟

این به خاصیت وب بستگی دارد و جدا از خاصیت وب به عوامل مختلفی نیز بستگی دارد. خزنده های وب برای مشخص کردن و قابل فهم کردن محتوا به منابع سرور نیاز دارند – آنها درخواست هایی را ارائه می دهند که سرور باید به آنها پاسخ دهد ، دقیقاً مانند کاربری که از وب سایت بازدید می کند یا ربات های دیگر به وب سایت دسترسی پیدا می کنند.

بسته به مقدار محتوا در هر صفحه یا تعداد صفحات سایت ، این امر می تواند به نفع اپراتور وب سایت باشد که اجازه نمی دهد اغلب فهرست بندی جستجو انجام شود ، زیرا مشخص سازی بیش از حد می تواند به مالیات سرور اضافه کند ، هزینه های پهنای باند را افزایش دهد یا ممکن است هر دو این اتفاقات رخ دهد.

همچنین ، توسعه دهندگان یا شرکت ها ممکن است بخواهند برخی از صفحات وب قابل کشف نباشند ، مگر اینکه از قبل به کاربر اجازه ورود به صفحه داده شده باشد .

یک نمونه از چنین مواردی برای بنگاه های اقتصادی ، ایجاد یک صفحه فرود اختصاصی برای یک کمپین بازاریابی است ، اما نمی خواهند کسی که توسط این کمپین هدف قرار نگرفته است ، به این صفحه دسترسی پیدا کند. به این ترتیب آنها می توانند پیام رسانی را متناسب کنند یا عملکرد صفحه را به طور دقیق اندازه گیری کنند.

در چنین مواردی شرکت می تواند برچسب “نافهم بودن” را به صفحه فرود اضافه کند و در نتایج موتور جستجو نشان داده نخواهد شد. آنها همچنین می توانند برچسب “ممنوع کردن” را در صفحه یا پرونده robots.txt اضافه کنند و عنکبوت های موتور جستجو به هیچ وجه آن را نمیخزند .

به دلایل دیگر نیز ممکن است صاحبان وب سایت از ربات های خزنده وب بخواهند که بخشی یا همه سایتهای آنها را بخزند. به عنوان مثال ، وب سایتی که به کاربران امکان جستجو در سایت را می دهد ، ممکن است بخواهد صفحات نتایج جستجو را مسدود کند ، زیرا این موارد برای بیشتر کاربران مفید نیستند. سایر صفحات تولید شده خودکار که فقط برای یک کاربر یا چند کاربر خاص مفید هستند نیز باید مسدود شوند.

جمع بندی و نتیجه گیری

همانطور که گفته شد خزنده وب میتواند تاثیر زیادی را روی دیده شدن وب سایت شما بگذارد اما برای اینکه در این زمینه موفقیت های چشمگیری کسب کنید باید درباره این موضوع اطلاعات کافی را داشته باشید تا بتوانید نتیجه دلخواه خود را داشته باشید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا