آموزش سئو

محتوای تکراری یا Duplicate content چیست؟ + آموزش جلوگیری

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از مدتی که تولید محتوا را شروع کرده‌اید، دچار افت رتبه در گوگل باشید.
ممکن است تا همین‌الان با فاجعه‌ای به نام محتوای تکراری آشنا نشده باشید. اما ما در این مقاله قصد معرفی کامل محتوایی تکراری را به شما داریم تا از خطرات احتمالی آن دور شوید.

لیست عناوین پنهان

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری چیست

محتوای تکراری یا Duplicate Content محتوایی است که در اینترنت در بیش از یک مکان ظاهر می‌شود. این «یک مکان» به عنوان مکانی با آدرس وب سایت منحصر به فرد (URL) تعریف می‌شود.

بنابراین، اگر همان محتوا در بیش از یک آدرس در وب ظاهر شود، محتوای تکراری نامیده می‌شود.
اگرچه این کار از نظر فنی مشکلی ندارد، اما محتوای تکراری هنوز هم گاهی اوقات می‌تواند بر رتبه‌بندی موتور جستجو تأثیر بگذارد.

هنگامی که چندین قسمت از یک محتوا در بیش از یک مکان در اینترنت وجود داشته باشد، برای موتورهای جستجو دشوار است که تصمیم بگیرند کدام نسخه بیشتر مربوط به کدام سایت است.

چرا موتورهای جستجو بر روی محتوای تکراری حساس هستند؟

تاثیر محتوای تکراری در سئو
تاثیر محتوای تکراری در سئو

محتوای تکراری می‌تواند سه مسئله اصلی را برای موتورهای جستجو ارائه دهد:

  1. موتورهای جستجو نمی‌دانند کدام نسخه را با توجه به شاخص‌های خود وارد / حذف کنند.
  2. موتورهای جستجو نمی‌دانند معیارهای پیوند (اعتماد، اقتدار، متن لنگر، ارزش ویژه پیوند و غیره) را به یک صفحه هدایت کنند یا آن را بین چندین نسخه جدا نگه دارند.
  3. موتورهای جستجوگر نمی‌دانند کدام نسخه را برای نتایج جستجو رتبه‌بندی کنند.

 

ضرر محتوای تکراری برای دارندگان سایت

محتوای تکراری در سایت
محتوای تکراری در سایت

وقتی محتوای تکراری در سایت وجود داشته باشد، دارندگان سایت رتبه‌بندی و مخاطبان خود را از دست می‌دهند.

• برای ارائه بهترین تجربه جستجو موتورهای جستجو به ندرت نسخه‌های مختلفی از یک محتوا را نشان می‌دهند، بنابراین مجبور می‌شوند که انتخاب کنند کدام نسخه بهترین نتیجه ممکن را نشان می‌‌دهد.

• ارزش لینک را می‌توان بیشتر کرد زیرا سایت‌های دیگر نیز باید از بین نسخه‌های تکراری یکی را انتخاب کنند.

• به جای اینکه همه لینک‌های ورودی به یک قسمت از محتوا اشاره کنند، آن‌ها به چندین قسمت پیوند داده می‌شوند، و ارزش پیوند را در بین کپی‌ها گسترش می‌دهند.

• از آنجا که پیوندهای ورودی عامل رتبه‌بندی هستند، بنابراین می‌تواند بر قابلیت جستجو در یک محتوا تأثیر بگذارد.

محتوای دابلیکیت چگونه ایجاد می‌شود؟

دابلیکیت چیست

در اکثر قریب به اتفاق موارد، دارندگان وب سایت محتوای تکراری ایجاد نمی‌کنند. اما، این بدان معنی نیست که محتوای تکراری وجود نخواهد داشت. در واقع طبق برخی تخمین‌ها، تا ۲۹ درصد وب در واقع محتوای تکراری است!

بیایید نگاهی به برخی از متداول‌ترین روش‌های ایجاد ناخواسته محتوای تکراری بیندازیم:

۱. تغییرات URL

پارامترهای URL، مانند ردیابی کلیک و برخی از کدهای تجزیه و تحلیل، می‌توانند مشکلات محتوای تکراری ایجاد کنند. این می‌تواند مشکلی باشد که نه تنها توسط خود پارامترها بلکه به ترتیب نمایش آن پارامترها در خود URL نیز ایجاد شود.

به همین ترتیب، شناسه‌های سازنده محتوای تکراری رایج است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که به هر کاربری که از یک وب سایت بازدید می‌کند شناسه session دیگری اختصاص داده شود که در URL ذخیره شده باشد.

  • شناسه‌ها یا پارامترهای جلسه می‌توانند محتوای تکراری ایجاد کنند
  • نسخه‌های قابل چاپ برای محتوا همچنین می‌توانند با تکرار شدن چندین نسخه از صفحه، مشکلات محتوای تکراری ایجاد کنند.
  • نسخه‌های صفحه مناسب چاپگر می‌توانند مشکلات محتوای تکراری ایجاد کنند

۲. HTTP در مقابل HTTPS و WWW در مقابل غیر WWW

اگر سایت شما نسخه‌های جداگانه‌ای در «www. site. com» و «site. com» دارد (با و بدون پیشوند «www») و محتوای یکسانی در هر دو نسخه وجود دارد، شما نسخه‌های تکراری از هر یک از آن‌ها را ایجاد کرده‌اید صفحات همین مورد برای سایت‌هایی که نسخه‌های خود را در هر دو آدرس http: // و https: // نگهداری می‌کنند اعمال می‌کنند.

اگر هر دو نسخه از یک صفحه آنلاین بوده و برای موتورهای جستجو قابل مشاهده باشند، ممکن است با یک مشکل محتوای تکراری روبرو شوید.

۳. محتوای اسکراپ شده یا کپی شده

محتوا نه تنها شامل پست‌های وبلاگ یا محتوای سرمقاله، بلکه صفحات اطلاعات محصول نیز می‌باشد. اسکرابرها که می‌توانند مطالب وبلاگ شما را در سایت‌های خود بازنشر دهند، منبع آشناتری از محتوای تکراری هستند.

اما یک مشکل مشترک برای سایت‌های تجارت الکترونیکی نیز وجود دارد و آن مربوط به اطلاعات محصولات می‌شود.
اگر وب سایت‌های مختلف موارد مشابهی را بفروشند و همه آن‌ها از توضیحات سازنده در مورد آن موارد استفاده کنند، محتوای یکسان در چندین مکان در سراسر وب پخش خواهد شد.

چگونه مشکلات محتوای تکراری را برطرف کنیم؟

حل مشکل محتوای تکراری
حل مشکل محتوای تکراری

رفع مشکلات محتوای تکراری همه به همان ایده اصلی برمی گردد: مشخص کردن اینکه کدام یک از نسخه‌های تکراری «صحیح» است.

هر زمان که محتوای یک سایت در چندین URL یافت شود، این مسئله باید برای موتورهای جستجو واضح و معین شود که محتوای اصلی برای کدام سایت است.

بیایید سه روش اصلی برای انجام این کار را مرور کنیم:

۱. استفاده از تغییر مسیر ۳۰۱ به URL
۲. استفاده از ویژگی rel = canonical
۳. استفاده از ابزار کنترل پارامتر در Google Search Console

۱. استفاده از تغییر مسیر ۳۰۱ به URL

در بسیاری از موارد، بهترین گزینه برای جلوگیری از محتوای تکراری، راه اندازی تغییر مسیر ۳۰۱ از صفحه «تکراری» به صفحه محتوای اصلی است.

۲. استفاده از ویژگی rel = canonical

از موارد دیگر که می‌توان با محتوای تکراری مقابله کرد، استفاده از rel = canonical است. این به موتورهای جستجو می‌گوید که با صفحه مورد نظر باید همانند یک صفحه کپی از رفتار شود.

همچنین گزینه rel = canonical و تمام پیوندها، معیارهای محتوا و «قدرت رتبه بندی» که موتورهای جستجو برای این صفحه اعمال می‌کنند، باید در واقع به حساب مشخص شده اختصاص داده شوند.

۳. استفاده از ابزار کنترل پارامتر در Google Search Console

کنسول جستجوی Google به شما این را امکان می‌دهد تا دامنه مورد نظر سایت خود را تنظیم و تعیین کرده. مشخص کنید که آیا Googlebot باید پارامترهای مختلف URL را به طور متفاوتی لحاظ کند یا خیر.

برخورد با محتوای تکراری

در هنگام لینک دادن داخلی در وب سایت، ثبات را حفظ کنید. به عنوان مثال، اگر یک مدیر وب تشخیص دهد که نسخه متعارف دامنه www. example. com/ است، پس تمام پیوندهای داخلی باید به جای http://example.com به http: //www. example. co… / pa… تغییر یابد.

هنگام سندیکای محتوا، مطمئن شوید که وب سایت سندیکا یک پیوند به محتوای اصلی اضافه می‌کند و تغییری در URL ایجاد نمی‌کند.

برای افزودن یک محافظ در برابر کپی کنندگان محتوا که اعتبار SEO محتوای شما می‌دزدند، عاقلانه است که یک لینک خودکار مراجعه کننده با استفاده از rel = canonical به صفحات موجود خود اضافه کنید.

این ویژگی متعارف می‌باشد که به URL نقطه bei اشاره دارد که جلوی اسکرابر‌ها را بگیرد.

بک لینک‌ها می‌توانند از تکرارهای ناشی محافظت کنند

پیوند خودکار rel = canonical: URL مشخص شده در برچسب rel = canonical همان URL صفحه فعلی است. اگرچه همه اسکرابرها کد HTML را از منبع اصلی بر نمی‌دارند، اما برخی از آن‌ها این کار را انجام می‌دهند.

برای کسانی که کد‌ها را کپی می‌کنند، برچسب بک لینک rel = canonical اطمینان می‌دهد که نسخه سایت شما به عنوان محتوای «اصلی» اعتبار پیدا خواهد کرد.

دلایل محتوای تکراری

ده‌ها دلیل برای محتوای تکراری وجود دارد. اما بیشتر آن‌ها فنی هستند. اصولا بیشتر صاحبان وب سایت‌ها تصمیم بر این دارند که محتوای تکراری در سایت خود قرار دهند و از خلاقیت استفاده نمی‌کنند.

البته مگر اینکه پستی شبیه به مطلب آن‌ها وجود داشته باشد و آن را به طور تصادفی منتشر کرده باشند. اما در غیر این صورت، اکثرا کپی کار هستند. از مهم‌ترین دلایلی که محتوای تکراری را می‌سازد، آگاه نبودن از الگویتم‌ها گوگل و کار کرد مرورگر‌ها است.

چرا باید از محتوای تکراری دوری کنیم؟

معنی دابلیکیت

همانطور که گفتیم مجازاتی برای محتوای تکراری وجود ندارد، اما با این وجود می‌تواند به عملکرد سایت شما آسیب برساند.

• جلوگیری از رتبه‌بندی صفحات در نتایج جستجو. Google نشانه‌هایی را از صفحه‌هایی که در فهرست خود دارد می‌گیرد و در همه موارد مرتبط‌ترین صفحه را به سرچ جستجوگران نشان می‌دهد.

• نمایه پیوند خود را در جایی که محتوا در دو یا چند مکان در وب سایت خود قرار دارد، بولد کنید. سعی کنید یک صفحه قوی با محتوای خوب و بک لینک با کیفیت بالا داشته باشید و همیشه از وجود شک و شبهه جلو گیری کنید.

• حتی اگر گوگل شک کند که شما تولید کننده محتوا نیستید، امکان آن بسیار بالا است که شم را به عنوان اسکراپر تشخیص.

اسکراپر‌ها و سندیکای محتوا

شناخته شدن محتوای شما به عنوان محتوای تکراری، همیشه هم تقصیر شما نیست. با این حال، گاهی اوقات، وب سایت‌های دیگر با یا بدون رضایت شما از محتوای شما استفاده می‌کنند.

آن‌ها همیشه به مقاله اصلی شما لینک نمی‌دهند و بنابراین موتور جستجو آن را «دریافت نمی‌کند» و مجبور است با نسخه دیگری از همان مقاله سر و کار داشته باشد.

هرچه سایت شما محبوبیت بیشتری پیدا کند، اسکرابرهای بیشتری کسب خواهید کرد که این مسئله را بزرگتر و بزرگتر می‌کند و چالشی عظیم برایتان رخ خواهد داد.

سندیکایی روند انتشار مجدد مطالب شما در وب سایت های دیگر و اعتبار آن به سایت شماست.

نکاتی برای اطمینان از یونیک بودن محتوای شما

هنگام نوشتن توضیحات محصول، سعی کنید اطلاعات بیشتری از مشخصات اصلی برای محصول درج کنید. به مشتریان خود بگویید چرا باید بیش از دیگران به شما اطمینان کنند.

محصولاتی که در بیش از یک دسته وجود دارند و صفحاتی که در دو مکان ظاهر می‌شوند می‌توانند با استفاده از یک URL متعارف در نسخه تکرار شوند تا منبع اصلی را تأیید کنند.

هنگام استفاده آشکار از محتوای وب سایت دیگر برای ارائه ارزش اضافی به مخاطبان، بقیه مطالب خود را در نظر بگیرید.مهم است که بدانیم موتورهای جستجو بی‌دلیل کسی را جریمه نمی‌کنند. رتبه‌بندی معیار خوبی برای برای منحصر به فرد بودن سایت است.

اگر شما هم مشکل محتوای تکراری دارید، حتما موارد زیر را لحاظ کنید. محتوا را کاملا یونیک بنویسید، مطلب کاربردی ایجاد کنید، محتوای جذاب تولید کنید، مخاطب خود را هدف قرار دهید.

معایب و مزایای محتوای تکراری

معایب و مزایای محتوای تکراری

 

مزایا

بازنشر مجدد محتوای با کیفیت خوب می‌تواند به ایجاد مرجع کمک کند

همانطور که از رسانه‌های اجتماعی برای پیگیری اخبار، مسائل روز و نظرات مردم استفاده می‌شود، بعید نیست که بعد از چند وقت آن مقاله مجددا بارگذاری شود.

در بعضی موارد، به ویژه محتوایی که در بخش نظرات، کاربران زیادی را به خود جلب می‌کند، افراد می‌توانند پس از انتشار اولیه دوباره پس از مدتی مطلب مشابه را آپلود کنند و به اطلاع مخاطبین برسانند.

مقالات با کیفیت و خوب که به زمان مختصر نمی‌شوند. آن‌ها اغلب به عنوان محتوای سبز شناخته می‌شوند، که اساساً بدان معنی است که حاوی اطلاعاتی می‌باشند که برای مدت تقریبا طولانی مرتبط خواهند ماند.

گرچه مهم است که با مواردی مانند مقالات خبری، اطلاعیه‌های مطبوعاتی و محتوای مبتنی بر محصول در جریان بمانید، اما در طی چندین سال می‌توانید بارها و بارها مقاله‌های جذاب و پر مخاطب درباره صنعت خود یا هر زمینه مرتبط با آن ایجاد کنید.

داشتن مخاطب بالقوه گسترده‌تر

بسته به زمان و مکان ارسال مطلب، عملکرد محتوا متفاوت است. مقاله‌ای که در نیمه شب ارسال می‌شود ممکن است عملکرد مطلوبی نداشته باشد.
برای اطمینان از اینکه مطالب شما در بهترین زمان ممکن دیده می‌شوند، ارسال چندین مقاله با کیفیت خوب در طول روز می‌تواند یک استراتژی خوب برایتان باشد.

این امر به ویژه در سیستم عامل‌هایی مانند LinkedIn و Facebook که در آن محتوا به سرعت حرکت می‌کند و الگوریتم‌های بسیار پیچیده‌ای دارند خوب عمل می‌کند.

تکرار کار می‌کند

هنگامی که می‌خواهید یک کمپین یا خط تولید جدید راه اندازی کنید، تکثیر محتوا در چندین سیستم عامل برایتان ضروری است.
اگرچه ممکن است لازم باشد قالب را کمی تنظیم کنید، اما پیام اصلی و هر عبارت خاصی که انتخاب کرده‌اید باید کاملاً یکسان بمانند.

گرچه این کار عملی سطح پایین حساب می‌شود، اما روشی است که هنوز هم توسط متخصصین بازاریابی در همه جا استفاده می‌شود.
اگر محتوا به اندازه کافی خوب باشد و افراد همچنان با آن درگیر شوند، ایجاد چندین پست معمولاً فقط تعداد بازدیدهای آن را افزایش می‌دهد نه کار دیگری.

به اشتراک‌گذاری مقالاتی که اصول یا ایده‌های خاصی را ترویج می‌دهند و به آن‌ها اعتقاد دارید می‌تواند راهی عالی برای افزودن عمق به هویت برند شما باشد.

به جای اینکه خود را درگیر محتوای «منحصر به فرد» کنید، نگاهی دقیق به آنچه مردم درگیر آن هستند، بیاندازید و کارایی را بالا ببرید.

تقریباً به طور حتم مقالاتی یا مطالبی در بلاگ وجود خواهد داشت که دارای بازدید بیشتری نسبت به بقیه هستند. این محتوایی است که می‌توانید به طور بالقوه در موارد مختلف به اشتراک بگذارید.

معایب

اشتراک بیش از حد محتوا می‌تواند عملکرد آن را خراب کند

خود را جای مخاطب قرار دهید. به عنوان مثال وقتی وارد فضای مجازی یا یک کانال تلویزیونی می‌شوید و یک تبلیغ را برای بار دهم بار در یک شب مشاهده می‌کنید، کمی احساس آزار یا اذیت به شما دست می‌دهد.

بسیاری از ما به طور طبیعی شروع به خاموش کردن یا حتی رد کردن تبلیغ می‌کنیم. حتی اگر محتوای ارسالی شما سبز باشد، باید همیشه آن را بکر و با کیفیت نگه دارید.

محتوای تکراری بیش از حد به SEO شما آسیب می‌رساند

استفاده مجدد از کلمات و عبارات مشابه در وبسایت باعث آسیب رسیدن به سئو شما می‌شود. اگرچه از نظر فنی جریمه‌ای برای تکثیر از نظر گوگل وجود ندارد، اما سایت‌هایی که دارای محتوای اسکراب شده هستند، در مقایسه با سایت‌هایی که مطالب خود را سئو شده می‌نویسند، همیشه عملکرد ضعیفی دارند.

در برخی موارد، مانند توضیحات محصول و لیست خدمات، مقدار مشخصی از تکرار اجتناب ناپذیر است. با این وجود توصیه نمی‌شود که تعداد زیادی از متن را از صفحه‌ای به صفحه دیگر کپی و پیست کنید.

گرفتن تعادل اشتباه

یک مرز دقیق بین محتوای تکراری و محتوای بکر وجود دارد. اگر محتوای شما این مرز را رد کند به طور ناخواسته به صورت اسپم شناخته می‌شود.اگر تعداد زیادی از مقالات و پیغام‌ها را به مخاطبان بالقوه و فعال خود ارسال کنید، در بعضی مواقع باعث آزار و اذیت آن‌ها می‌شوید و امکان دارد شما را ریپورت کنند.

تعداد دفعات مقاله ارسالی را لحاظ کنید و همچنین از تکنیک‌هایی مانند پست‌های مختصر، پست‌های تیزر یا لینک در مقالات دیگر استفاده کنید تا از به اشتراک‌گذاری مستقیم همان مورد جلوگیری کنید.

محتوای تکراری به خودی خود چیز بدی نیست، اما روندی که از آن استفاده می‌شود به اندازه کیفیت اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارید مهم است.

جمع‌بندی و نتیجه گیری

محتوای تکراری قابل اصلاح است و باید تصحیح شود. محتوای تکراری خواه دیر یا زود، موردی است که همه با آن مواجه خواهند شد.این مورد چیزی است که شما باید دائماً مراقب آن باشید، اما جای نگرانی وجود ندارد چون قابل حل بوده و مزایای آن وزنه سنگین ‌تری نسبت به معایب آن حل می‌کند.

محتوای با کیفیت شما می‌تواند در رتبه‌بندی شما تاثیر بسزایی داشته باشد، فقط با خلاص شدن از شر مطالب تکراری از سایت خود باید آن را مدیریت کنید.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا