کسب و کار

تعریف مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM چیست؟

CRM چیست؟ آیا تابه‌حال راجع به آن اطلاعاتی به دست آورده‌اید؟ Customer relationship management یا به‌اختصار CRM، تکنولوژی است که به مدیریت ارتباط‌ها و تعاملات کسب‌وکار شما با مشتریان فعلی و بالقوه شما کمک می‌کند و هدف آن نیز ساده است: بهبود کیفیت ارتباطات برای رشد کسب‌وکار شما. یک سیستم CRM به کسب‌وکارها کمک می‌کند که همیشه با مشتریان در ارتباط باشند، فرایند هارا ساده‌سازی کنند و سودآوری خودشان را نیز افزایش دهند.

در این مقاله از بلاگ مهدی عراقی قصد داریم بگوییم CRM چیست و در ادامه فواید استفاده از آن را برایتان شرح دهیم.

 

CRM چیست؟

CRM چیست

معمولاً زمانی که از واژه CRM استفاده می‌کنیم، منظورمان همان سیستم CRM است؛ بنابراین تمرکز ما نیز در این مقاله بر اساس همین مفهوم خواهد بود و این دو واژه به یک معنا هستند. این ابزار به شما کمک می‌کند که تماس‌ها و فروشتان را مدیریت کنید، بهره‌وری خودتان را افزایش دهید و بسیاری از کارهای دیگر که در ادامه مقاله قطعاً خودتان خواهید فهمید!

امروزه با استفاده از سیستم CRM می‌توان اطلاعات زیادی از سرتاسر زندگی مشتریان به دست آورد و به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم روی سبک زندگی، دامنه بازاریابی، فروش دیجیتال و کیفیت پشتیبانی از مشتریان تأثیر گذاشت.

در واقع هنگامی‌که از این مفهوم در کسب‌وکار خودمان استفاده کنیم از مزایای زیادی بهره خواهیم برد که یکی از آنان تمرکز بر روی مخاطبان کسب‌وکار ما است؛ حال این مخاطبان می‌توانند مشتریان ما، کاربران خدمات، همکاران یا تأمین‌کنندگان باشند. درهرحال ما با استفاده از CRM می‌توانیم کسب‌وکار خودمان را در مسیر درست و اصلی پیشرفت قرار دهیم و بازدهی دیگر فعالیت‌هایمان ازجمله بازاریابی را به‌شدت بالا ببریم.

زمانی که ما بتوانیم برای این افراد در طول چرخه زندگی که با آنان داریم تجربه خوبی بسازیم، جذب ما خواهند شد و این CRM است که در چنین شرایطی می‌تواند به ما کمک کند تا با افزایش ارتباط با مشتریان و به دست آوردن اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر از زندگی آن‌ها، این کار را به‌خوبی به سرانجام برسانیم.

چه کسانی به CRM نیاز دارند؟

هر کسب‌وکاری که به دنبال موفقیت باشد قطعاً به CRM نیاز دارد. در هر زمینه‌ای که فعالیت کنید و محصولات و خدمات شما هرچه که باشد، با استفاده از CRM می‌توانید تعاملات بسیار بهتری با محیط خارجی برقرار کنید تا از این طریق به موفقیت‌های بزرگی برسید.

با استفاده از CRM شما می‌توانید مشتریان جدیدی به دست آورید و از طرفی دیگر، اطلاعات تماس آنان را بگیرید تا در شرایط مناسب و در کمپین‌های بازاریابی‌تان از این اطلاعات بهره ببرید. از سوی دیگر می‌توانید ایده‌های جدیدی راجع به فرصت­های شغلی‌تان به دست آورید و مشکلاتی که محصولات شما دارند را شناسایی کنید که این در کمپین‌های بازاریابی شما تأثیرات فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

همان‌طور که می‌دانید یکی اولین مراحل راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی بررسی مخاطبان هدف و شناسایی دقیق ویژگی­ها  و علایق شخصی آنان است؛ CRM به شما کمک می‌کند تا با بررسی و تجزیه‌وتحلیل تعاملات مخاطب، اطلاعات بسیار مفیدی به دست آورید تا در طی کمپین‌های بازاریابی بتوانید از آنان استفاده کنید و هر فردی در شرکت توان به آن اطلاعات نیاز داشته باشد به‌راحتی از آنان بهره خواهد برد.

با دسترسی و مشاهده راحت این اطلاعات، هم‌کاری اعضای شرکت برای افزایش فروش و بهره‌وری بسیار آسان‌تر خواهد بود؛ زیرا تمامی کارمندان شما دقیقاً مخاطبان هدفتان را می‌شناسند و می‌دانند که برای به دست آوردن رضایت و اعتماد چه کسانی در حال تلاش هستند.

با استفاده از CRM هر فردی در کمتر از چند ثانیه می‌تواند بفهمد که ارتباط شما با مشتریان چگونه بر‌قرار شده است، آنان چه چیزی خریده اند، آخرین خرید آنان چه زمانی بوده است و …

در کل هدف من از تمامی توضیحات بالا این بود که به شما بگویم که با استفاده از این سیستم هر کسب‌وکاری و با هراندازه‌ای می‌تواند به رشد و پیشرفت خودش کمک کند و استفاده از آن برای هر کسب‌وکاری اعم از کوچک و بزرگ مفید خواهد بود.

فرقی نمی‌کند که شما یک فروشگاه زنجیره‌ای بسیار بزرگ در سرتاسر کشور داشته باشید یا یک بیزینس خیلی کوچک؛ در هر دو صورت CRM می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای شما به وجود آورد.

 

چرا CRM برای کسب‌وکارها مهم است؟

اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری

CRM بزرگ‌ترین و سریع‌ترین روش رشد برای کسب‌وکارها در سرتاسر دنیا شناخته‌شده است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۷ بیش از ۱۱۴ میلیارد دلار در کشور آمریکا روی آن سرمایه‌گذاری شود!

همین آمار کوچک کافی است تا به اهمیت فوق‌العاده این سیستم پی ببرید و بدانید که تمامی کسب‌وکارهای باهوش که به دنبال پیشرفت و رشد هستند، اعم  از کوچک و بزرگ از آن استفاده کرده و بهره می‌برند و اگر از مدیر هر شرکتی سؤال کنید که آیا از CRM استفاده می‌کنید یا نه با نگاهی متعجب به شما خواهد گفت که «البته که استفاده می‌کنیم!»

اگر کسب‌وکار شما قصد دارد فعالیت خودش را به‌صورت مدام ادامه دهد، شما نیاز به طراحی یک استراتژی حرفه‌ای برای آینده دارید که بر اساس مشتریانتان طراحی‌شده است و از یک تکنولوژی درست بهره می­برد.

در واقع اگر استراتژی صحیحی را برای ادامه مسیر نداشته باشید، کارتان بسیار سخت خواهد شد. شما اهدافی درزمینهٔ فروش و سودآوری دارید، اما چگونه می‌خواهید به این اهداف برسید؟

رسیدن به این اهداف نیاز به‌به روز نگه‌داشتن همیشگی اطلاعات پیشرفت شما است؛ انجام چنین کاری می‌تواند بسیار سخت باشد.

خب درواقع شما چگونه می‌خواهید اطلاعاتی که از فروش، خدمات مشتری و بازاریابی به دست آورده‌اید را به دیتاهایی قابل‌استفاده برای کسب‌وکارتان تبدیل کنید؟

اگر اطلاعات شما صرفاً در همان مرحلهٔ «اطلاعات» باقی بماند، نه‌تنها سودی از آنان نخواهید برد، بلکه فقط وقت گران‌بهای خودتان را برای به دست آوردن آنان هدر داده‌اید.

اینجاست که نقش CRM مشخص می‌شود؛ این سیستم یک دید اجمالی و واضح از مشتریانی که دارید به شما می‌دهد که  این دید کمک بسیاری در پیشبرد اهدافتان به شما خواهد کرد.

در واقع شما می‌توانید همه‌چیز را تنها در یک نقطه ببینید! یک داشبورد بسیار کامل که دارای هرگونه اطلاعات موردنیاز اعم از تاریخچه‌های قبلی مشتری با شما، مشکلاتی که او با خدمات شما داشته است و …

حتی در چنین وضعیتی شما می‌توانید به حجم بزرگی از اطلاعاتی که در اثر فعالیت آن­ها در شبکه‌های اجتماعی به وجود آمده دسترسی داشته باشید! همان‌طور که می‌دانید، افراد معمولاً در شبکه­ های اجتماعی با عکس‌ها و ویدیو هایی که نشر می‌دهند به‌سادگی علایق و سلیقه‌شان را به تصویر می‌کشند، پس چرا ما از این اطلاعات استفاده نکنیم؟

مثلاً پست‌هایی که آنان لایک می‌کنند یا دیس لایک می‌کنند، صحبت‌هایی که آنان راجع به شما و رقیبانتان می‌کنند و…

تمامی اطلاعات تنها از طریق یک سیستم خوب CRM در اختیار شما خواهد بود.

بازاریابان می‌توانند با استفاده CRM راه‌حل‌های بسیاری برای استفاده در کمپین‌های بازاریابی به دست آورند و آنان را بهینه‌سازی کنند و سرنخ‌های بسیاری از مشتریان بالقوه به دست آورند که کاملاً بر اساس داده‌هایی است که از خود کاربران به‌دست‌آمده است.

علاوه براینکه این اطلاعات در زمان حال می‌تواند به‌صورت جهشی باعث پیشرفت و افزایش فروش ما گردد، ما با استفاده از آنان توانایی این را داریم تا چشم‌انداز آینده را بهتر درک کنیم و از همین حالا برای اتفاقاتی که ممکن است روی دهد آماده‌باشیم؛ دقیق کاری که اکثر کسب‌وکارهای حال حاضر در دنیا ،میلی به انجامش ندارند!

این پیش‌بینی‌ها به شما کمک می‌کند تا هر فرصت و تهدیدی که ممکن است در طول مسیر برای شما به وجود بیاید را شناسایی کنید و در مسیر کاملاً روشن و واضح در جهت رسیدن به اهدافتان قدم بگذارید و به پاسخ تمامی سوالات تان برسید! واقعاً چیزی بهتر از این برای یک کسب‌وکار وجود دارد؟

مقاله مدیریت ارتباط با مشتری

یکی دیگر فواید استفاده از سیستم CRM برای شما، بالاتر رفتن رضایت مشتریان است؛ زمانی که اطلاعات کاملی از مشتریانتان داشته باشید و آنان را به‌صورت کامل بشناسید، قطعاً به‌صورت ناخودآگاه در مسیر رسیدن به حداکثر سطح مشتری مداری قرار می‌گیرید و این ابزار ساده به‌سادگی و به‌صورت غیرمستقیم همین کار را نیز برایتان انجام می‌دهد.

زمانی که به‌صورت صحیح از CRM استفاده کنید، روند کاری خودتان را در مسیری قرار می‌دهید تا نیازهای مشتریان در اولویت باشد و کارهایتان را طوری تنظیم می‌کنید که درزمینهٔ افزایش نوآوری در صنعت خودتان قدم بردارید.

اگرچه از گذشته تا به کنون نیز از سیستم‌های CRM به‌عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی استفاده می‌شد، اما کاربردی در افزایش ارتباط با مشتریان نداشت؛ امروزه علاوه بر بخش بازاریابی، ما از CRM به‌صورت جدی برای افزایش ارتباطمان با مخاطبان ما استفاده می‌کنیم و این ابزار نقشی اساسی در این فرایند مهم دارد.

شاید برایتان جالب باشد که مزایای بالا تنها چند تا از ابتدایی‌ترین واصلی‌ترین فواید استفاده از CRM است و تمام توضیحات بالا را خدمتتان دادم که ترغیب شوید تا از این ابزار استفاده کنید؛ اگر بخواهم تمامی فایده‌های این ابزار را برای شما بازگو کنم قطعاً باید تمام مقاله را به این موضوع اختصاص دهم! ­

 

یک کسب‌وکار بدون CRM هزینه‌های مالی زیادی دارد

 نرم افزار crm چیست

اگر ما بخواهیم به‌تنهایی و بدون هیچ ابزاری کسب‌وکار خودمان را مدیریت کنیم، زمان زیادی را از دست خواهیم داد و دیگر نمی­توانیم به‌صورت هم‌زمان روی چند بخش فعالیت کنیم.

زمانی که برای خودمان یک گروه فروش فعال تشکیل دهیم، می­توانیم بدون نیاز به هیچ زحمتی سیل بزرگی از اطلاعات مفید و مهم را از آنان دریافت کنیم و از این طریق در زمان صرفه­جویی کنیم.

اگر از CRM تا استفاده نکنید، در بازاریابی و فروش آن دچار مشکلات زیادی خواهید شد؛ یکی از این مشکلات عدم دسترسی به اطلاعات دقیق و شناخت مخاطبان است و در دنیای امروزی اگر مخاطبان را به خوبی نشناسید مسلماً نمی­توانید چیزی به آنان بفروشید!

اما این فقط فروش نیست که بدون CRM آسیب می­بیند.

مشتریان شما ممکن است از طریق پلتفرم­های مختلفی با شما در ارتباط باشند (موبایل، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی) و در عین حین قطعاً امکان بروز مشکل هنگام استفاده از خدمات و مشکلات شما وجود دارد و آنان به دنبال پرسیدن سؤالات و درنهایت حل این مشکل هستند.

اگر یک بستر مناسب برای تعامل مشتریان فراهم نکنید، پیام­ها و اطلاعات آنان ممکن است در بین سیل عظیمی از داده­ها گم شود یا ازدست‌رفته و حتی پاسخی به آن داده شود که نامناسب باشد و این یعنی فاجعه!

فکر کنم تا به اینجا و با توجه به توضیحاتی که دادم متوجه شدید که چرا کسب‌وکارها باید از CRM تا استفاده کنند و استفاده نکردن از آن چه مشکلاتی ایجاد خواهد کرد؛ اما در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات کامل‌تری را خدمتتان ارائه کنم.

یک سیستم CRM چه‌کاری برای ما انجام می‌دهد؟

CRM

حالا که فهمیدیم سیستم مدیریت ارتباط با مشتری چیست، نوبت آن است که به‌صورت جزءبه‌جزء به شما بگویم که این سیستم دقیقاً چه‌کاری برای ما انجام می­دهد.

۱ – سیلوهای تجاری شما را به یکدیگر وصل می­کند

طی تحقیقاتی که انجام شد، بیش از پنجاه‌وشش درصد از صاحبان کسب‌وکارهای مختلف اعتراف کردند که سیلوهای تجاری روی مشتریان و تجربیاتی که به دست می­آورند تأثیر منفی دارند.

با اینکه اطلاعات این سیلوها به‌عنوان مشکلی بزرگ شناخته می­شوند، اما با استفاده از یکسری کارها می­تواند جلوی این مشکلات را گرفت. اگر از یک بستر مشترک و فرآیندی که در طول آن با استفاده از تابع های خاصی به مدیریت ارتباط با مشتری پرداخت‌ها می­شود استفاده کنیم تا حد زیادی می­توان جلوی این مشکلات را گرفت که CRM این کار را برای ما انجام می­دهد.

۲ – باعث پیشرفت در گزارش مالی سالیانه شما می‌شود

طبق تحقیقاتی که انجام شد مشخص گردید که استفاده از سیستم‌های CRM می­تواند به‌صورت مستقیم روی درآمد یک کسب‌وکار تأثیرگذار باشد و KPI های آن را بهبود دهد.

با استفاده از این سیستم‌ها شما می­توانید به‌سادگی میزان نرخ تبدیل، قدرت رقابت، سرنخ هایی که از مشتریان به دست می­آورید و … را بهبود دهید و این به معنای یک موفقیت بزرگ است.

۳ – سرنخ‌های جدیدی از مخاطبان به دست می‌آورید

یک سیستم CRM به شما کمک می­کند تا با سادگی و سرعت بسیار زیادی سرنخ­های جدیدی از مخاطبانتان به دست آورید و به‌سادگی آنان را دسته بندی کنید. با تمرکز روی سرنخ­های درست، به‌سادگی می­توانید فرصت هایی که می­توانند باعث افزایش فروش شما می­شوند را در اولویت قرار دهید تا در سریع‌تری زمان ممکن به آنان ورود کرده و از آنان بهره ببرید.

اگر اطلاعات کامل و درستی داشته باشید، در بازاریابی و فروش بسیار موفق تر خواهید بود؛ زیرا در این صورت تمامی فعالیت­های به‌صورت دقیق، متمرکز و بر اساس چشم‌انداز شما است و دقیقاً روی مشتریانی تمرکز می­کنید که شما را در راستای رسیدن به چشم انداز هایتان قرار می­دهند.

۴ – LifeTime مشتریان شما را افزایش می‌دهد

زمانی که مشتریانتان را به‌خوبی بشناسید، می­توانید فرصت­های فروش متقابل و گران‌فروشی را تشخیص دهید تا از این طریق سود بیشتری را با همین مشتریان فعلی­تان به دست آورید.

زمانی که این فرصت­ها  را به‌خوبی بشناسید و به‌صورت صحیحی از آنان استفاده کنید، ارتباط بسیار خوبی با مشتریانتان برقرار خواهید کرد و میزان فروشتان بالا رفته و رضایت مشتریانتان نیز حفظ می­شود.

از طرفی دیگر وقتی دید بهتری نسبت به مشتریانتان به دست آورید، با فراهم کردن خدمات و محصولات بهتر می­توانید آنان را شادتر کنید.

مشتریانی که به خاطر شما خوشحال شوند و تجربه خوبی از کسب‌وکار شما به دست آورند، به‌احتمال خیلی زیاد در آینده هم از شما خرید خواهند کرد و این کار را تکرار می­کنند و این تکرار کردن هم به معنای فروش بالاتر شما خواهد بود (برخی تحقیقات میزان افزایش فروش از این طریق را تا ۳۳ درصد عنوان کرده­اند)

فرایند مدیریت ارتباط با مشتری

۵ – باعث بهبود کیفیت خدمات پشتیبانی شما از مشتری می‌شود

اگر در دنیای امروزی زندگی کنید می­دانید که امروزه مخاطبان انتظار دارند که در هر ساعتی از شبانه‌روز به‌سرعت از آنان پشتیبانی شود و سوالاتشان پاسخ داده شود.

یک سیستم CRM به شما کمک می­کند تا یک خدمات پشتیبانی بسیار با کیفیت را فراهم کنید که تمامی مخاطبان به دنبال آن هستند.

با استفاده از این سیستم نمایندگان شما به‌سرعت می­توانند متوجه شوند که محصولات موردنظر مخاطبانتان چیست و دقیقاً چه چیزی سفارش داده­اند و حتی سوابق تعامل­های قبلی آنان را به‌سادگی به دست آورند تا از این طریق توانند بهترین پاسخ ممکن را به آنان بدهند.

۶ – محصولات و خدمات شما را بهبود می‌دهد

با استفاده از CRM تا می­توانید اطلاعات بسیار زیادی را از منابع مهم و مفید در سرتاسر صنعت توان به دست آورید و از آنان برای بهبود محصولاتتان استفاده کنید. به همین ترتیب، این سیستم می­تواند به‌عنوان یک موتور فوق­العاده باشد که به مشتریانتان گوش‌داده و خواسته‌های آنان را به گوش شما می­رساند.

از طرفی دیگر این امکان را به شما می­دهد که بینش­های کاملاً جدید و بی‌سابقه به دست آورید که مخاطبانتان راجع به کسب‌وکار شما چه احساسی  دارند و راجع به آنچه صحبت­هایی می­کنند.

بنابراین وقتی صحبت­های مخاطبانتان را به‌سرعت می­شنوید و از مشکلاتی که وجود دارد مطلع می­شوید، می­توانید به‌سادگی آنان را برطرف کرده و رضایت آنان را به دست آورید و درنهایت در مسیر درست پیشرفت قرار گیرید.

۷ – برای هر چیزی آمادگی داشته باشید

اگر تا به اینجای مطلب قدم‌به‌قدم با ما پیش‌آمده باشید قطعاً به اهمیت CRM و فایده­های آن برای کسب‌وکارهای آگاهی دارید.

اما نکته مهم این است که ما برای استفاده بهینه و بسیار مفید تر از crm، حتماً باید از نسخه-های ابری آن بهره ببریم تا هم هزینه­ها کاهش یابد و هم اعضای شرکت در هرمکانی و با هر وسیله­ای بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

در زیر برخی از فواید CRM ابری و در ادامه چند سایت که این خدمات را ارائه می­کنند را به شما معرفی می­کنم:

CRM ابری چه مزایایی دارد؟

مزایای crm

امروزه در دنیایی زندگی می­کنیم که CRM و رایانش ابری هر چیزی را تغییر داده است.

در گذشته برای استفاده از CRM باید از یک نرم­افزار خاص روی سیستم‌عامل استفاده می­کردیم اما امروزه دیگر این‌طور نیست؛ شاید بزرگ‌ترین پیشرفتی که در سال­های اخیر در CRM ها رخ‌داده همین انتقال به سیستم­های رایانش ابری باشد.

درگذشته برای اینکه یک سازمان بتواند از CRM تا استفاده کند مجبور بود یک نرم­افزار را روی صدها و شاید هزاران سیستم مختلف نصب کند تا تمامی کارکنانش بتوانند از اطلاعاتش بهره‌مند شوند!

همان‌طور که حدس زدید این کار بسیار سخت و آزاردهنده بود و نکته­ای که رنج آن را بیشتر می­کرد بروز رسانی­هایی بود که هر از چند گاهی باید روی آنان انجام می­شد.

اما امروزه با هر سیستم‌عاملی می­توان با تنها چند کلیک و بدون نیاز به نرم‌افزار خاصی به CRM ها دسترسی داشت که ما این را مدیون رایانش ابری هستیم.

در زیر دو مورد از فواید استفاده از CRM ابری را خدمتتان عرض می­کنم:

۱ – در هر مکانی قابل‌استفاده است

CRM های بر پایه ابر به این معنی هستند که هر فردی در هرکجای دنیا که بخواهد از آن استفاده کند، اطلاعات یکسانی دریافت خواهد کرد؛ یعنی اطلاعاتی که روی CRM شما وجود دارد با دیگر کارکنان تفاوتی ندارد.

گروه فروش و بازاریابی شما به‌سادگی می­تواند به اطلاعات در کمتر از چند ثانیه دسترسی داشته باشد و هر جا که لازم بود به‌سادگی به‌روزرسانی‌های لازم را انجام دهد؛

نکته قابل‌تأمل این است که در این شرایط دیگر هیچ محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد و حتماً لازم نیست آنان در شرکت حضورداشته باشند تا با یک سیستم به این اطلاعات دسترسی یابند! بلکه در هر شرایطی می­توانند وارد پنل خودشان شوند.

این اطلاعات برای هر فردی که شما بخواهید می­تواند در دسترس باشد و دیگر هیچ محدودیتی نخواهید داشت.

۲ – باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود

استفاده از crm های بر پایه ابر بسیار سریع و آسان است. شما دیگر نیاز به نصب برنامه خاص بی ندارید و هیچ سخت‌افزاری هم لازم نیست برای اجرای آن تهیه کنید.

از طرفی دیگر، مشکلات سردرد آوری مثل نیاز به به‌روزرسانی و … را هم ندارید و ازاین‌رو صرفه­ جویی بسیاری در وقت و هزینه شما خواهد شد.

 

جمع‌بندی و نتیجه گیری

سیستم CRM می­تواند به شما کمک کند تا بینش بسیار عمیق­تری داشته باشید و با سرعت بسیار بالاتری رضایت مشتریان را به دست آورید و درنهایت به فروش بالاتری برسید که این آرزو و هدف هر کسب‌وکاری است.

هنگامی‌که شما با استفاده از این سیستم مشتریانتان را بهتر و بهتر می­شناسید و با آنان تعاملات بهتری می­سازید، با آنان ارتباط نزدیک­تر و شخصی‌تری خواهید داشت و هر بار که با آنان ارتباط برقرار می­کنید لذت خواهند برد که این بهترین و سریع‌ترین راه برای دست­یابی به مشتریانی راضی و شادتر است.

استفاده از CRM علاوه بر اینکه ساده است، دارای مزایای بسیار زیادی برای کسب‌وکار شما است؛ حالا فرقی نمی­کند که کسب‌وکار شما کوچک باشد یا بزرگ! در هر دو صورت با استفاده از آن می­توانید مشتریان بسیار بیشتری داشته باشید که از شما راضی بوده و به‌صورت مستر از شما خرید می­کنند!

در این مقاله سعی کردم با استفاده از یک توضیح ساده به شما بگویم که CRM چیست تا با درک درست، به‌خوبی بتوانید از آن استفاده کرده و از مزایای فوق­العاده­ای که در اختیارتان می­گذارد بهره ببرید.

نظر شما چیست؟ تابه‌حال از CRM در کسب‌وکارتان استفاده کرده­اید؟ تأثیرات آن برایتان آنچه بوده است؟ خیلی خوشحال می­شویم نظرتان را در کامنت‌ها بنویسید تا از تجربیات یکدیگر بهره ببریم.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا