آموزش سئو

رابط کاربری یا User Interface چیست؟

طراحی رابط کاربری در فناوری اطلاعات به طراحی رابط کاربری برای نرم افزار، وب سایت یا برنامه‌ها اطلاق می‌شود. این در مورد برنامه‌ریزی ظاهر موارد است، باهدف تسهیل قابلیت استفاده و بهبود تجربه کاربر.
به زبان ساده، رابط کاربری ویژگی‌های یک دستگاه یا برنامه است که به کاربر امکان تعامل با آن را می‌دهد.

فرض کنید شما فرم تماس یک شرکت را در یک وب‌سایت پر می‌کنید، در این حالت رابط کاربری شما شامل یک جعبه متن، یک لیست کشویی، یک دکمه و هر جز component دیگری است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات خود را وارد سیستم شرکت کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با رابط کاربری و هرآنچه لازم است در مورد آن بدانید آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید.

رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری چیست

رابط کاربری (UI) مجموعه‌ای از کنترل‌ها و کانال‌های حسی است که کاربر می‌تواند از طریق آن با یک ماشین ارتباط برقرار کند. به‌عنوان‌مثال، در رایانه، صفحه، صفحه کلید و بلندگوها بخشی از رابط کاربر هستند زیرا ابزار همه آن‌ها این است که اطلاعات ورودی یا خروجی در چنین دستگاهی اتفاق بیفتد. یک رابط کاربری خوب با داشتن درجه بالایی از قابلیت استفاده و با دوستانه و شهودی بودن مشخص می‌شود.

رابط کاربری گرافیکی (GUI) چیست؟

رابط کاربری گرافیکی

Graphical User Interface محتوای گرافیکی است که از طریق آن اطلاعات در صفحه نمایش دیده می‌شود. تقریباً هر نرم‌افزاری دارای نوعی رابط بصری است که درعین‌حال برای نمایش اطلاعات به کاربر و به‌عنوان یک نقشه ناوبری در میان دستورات مختلف عمل می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، اگر یک فایل Word را باز کنید، رابط کاربر به شما امکان می دهد اطلاعات را در صفحه مشاهده کنید، اما همچنین به شما امکان می‌دهد با تعداد بی‌شماری از ابزارها برای اصلاح سند ارتباط برقرار کنید.

رابط‌های گرافیکی پیچیده و شهودی بیشتری وجود دارد، مانند رابط‌های تلفن‌های هوشمند که برای به حداقل رساندن منحنی یادگیری طراحی شده‌اند. رابط‌های وب‌سایت نیز معمولاً به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که هر بازدیدکننده‌ای ممکن است بدون نیاز به دانش خاص قبلی از آن استفاده کند.

رابط کاربری وب چیست؟

رابط کاربری وب سایت

این اصطلاح به تمام گرافیک‌ها، اطلاعات و ابزارهای نمایش داده شده در صفحه هنگام باز شدن یک صفحه وب گفته می‌شود. اگرچه این عناصر کاملاً مشابه عملکرد سایر نرم‌افزارهای رایانه‌ای عمل می‌کنند، اما باید بسیار ساده‌تر و قابل‌استفاده باشند، زیرا بسیار دور از دسترس است که کاربران اینترنت مجبور باشند برای سایت واحدی که بازدید می‌کنند شروع به یادگیری نحوه کار کردن دستورات روی همه‌وقت بگذارند.

بنابراین، برای طراحی وب ایجاد یک رابط کاربری ضروری است که انتقال اطلاعات، پیمایش و تعامل را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهد.

انواع دیگر رابط کاربری

انواع رابط کاربری

اگرچه بیشتر ما به Graphical Interfaces عادت کرده‌ایم، اما اشکال دیگری از ارتباط بین نرم‌افزار و کاربر وجود دارد:
Voice User Interface (VUI): این‌ها برنامه‌هایی هستند که قادر به شناسایی و تفسیر زبان گفتاری هستند. به‌عنوان بارزترین مثال در این مورد، ممکن است از رونق اخیر هوش مصنوعی (AI)، مانند SIRI که با استفاده از صدای انسان کنترل می‌شود، اشاره کنیم.

رابط متن: این نرم‌افزار عمدتاً درزمینهٔ برنامه‌نویسی سیستم‌عامل استفاده می‌شود و این یک تکامل از رابط خط فرمان ابتدایی است که توسط اولین برنامه های رایانه‌ای استفاده می‌شود.

رابط کاربری طبیعی: این اصطلاح نوعی رابط را نشان می‌دهد که اقدامات طبیعی انسان مانند حرکت و حالات چهره را شناسایی و تفسیر می‌کند. به‌عنوان نمونه، ممکن است از بازی‌های ویدیویی با رابط Kinect نام ببریم.

رابط مغز و رایانه: ابتکاری‌ترین نوع رابط موجود تاکنون است و حتی اگر هنوز روی بسیاری از برنامه‌های روزانه حساب نمی‌شود، برای کنترل پروتزهایی و دادن دستورات ساده به نرم‌افزار با استفاده از امواج مغز استفاده می‌شود.

بسیاری از فن‌آوری‌های اطراف ما، مانند برنامه‌های تلفن همراه و کنسول‌های بازی‌های ویدیویی، رابط‌های مختلفی را برای ایجاد تجربه کاربری بصری و دل‌پذیرتر کاربر ترکیب می‌کنند.

چرا رابط کاربری خوب در طراحی وب مهم است؟

اهمیت رابط کاربری در طراحی وب

یک رابط کاربری خوب از این نظر مهم است که باعث می‌شود مخاطبان هدف شما بتوانند به‌وضوح ببینند محصولات شما چیست. اگر به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که خدماتی را که شما بدون ابهام ارائه می‌دهید، نشان می‌دهد تا توجه بازدیدکنندگان شما را جلب کرده و آن‌ها را در سایت شما نگه دارد.

به عبارت ساده، یک رابط کاربری خوب مهم است زیرا می‌تواند بازدیدکنندگان بالقوه را به سمت خریداران سوق دهد زیرا تعاملات بین کاربر و وب‌سایت یا برنامه وب شما را تسهیل می‌کند.

رابط کاربری کاملاً یک زمینه پیچیده است که شامل پیش بینی تنظیمات کاربر و سپس ایجاد یک رابط کاربری است که این تنظیمات را درک و برآورده می‌کند.

رابط کاربری نه‌تنها بر زیبایی‌شناسی متمرکز است بلکه پاسخگویی، کارآیی و دسترسی وب‌سایت را نیز به حداکثر می‌رساند. این طراحی وب حرفه‌ای است زیرا رابط کاربر تفاوت ایجاد می‌کند. به‌عبارت‌دیگر طراحی UI به بهبود نرخ تبدیل در وب‌سایت شما کمک می‌کند.

رابط، نقطه‌ای است که کاربران با وب سایتی که از آن استفاده می‌کنند تعامل برقرار می‌کنند. UI بخش اصلی ساخت یک وب‌سایت جذاب است. یک طراحی رابط کاربری خوب ترکیبی بی نقص از طراحی بصری، طراحی تعامل و معماری اطلاعات را ارائه می‌دهد:

طراحی بصری

طراحی بصری با اجرای استراتژیک عناصر مانند فونت‌ها، رنگ‌ها و تصاویر، ارزش زینتی سایت را بهبود می‌بخشد. هنگامی‌که به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌شود، طراحی بصری یک صفحه را زیبا می‌کند بدون اینکه عملکرد یا محتوای آن به خطر بیفتد.

طراحی تعاملی

طراحی تعاملی نحوه تعامل کاربران با فناوری را بررسی می‌کند. سپس از درک چنین تعاملات برای ایجاد یک رابط با رفتارهایی که خوب فکر شده استفاده می‌کند.

طراحی تعاملی عالی نه‌تنها نحوه تعامل فرد با یک سیستم را پیش‌بینی می‌کند بلکه در زمان مناسب مشکلات قبلی را برطرف و رفع می‌کند. همچنین ممکن است روش‌های جدیدی را ابداع کند که از طریق آن‌ها سیستم با کاربران تعامل می‌کند و به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

ساختار اطلاعات

معماری اطلاعات برای کمک به کاربران در یافتن اطلاعات موردنیاز برای انجام کارهای مختلف طراحی شده است؛ بنابراین، شامل برچسب‌گذاری، ساختاردهی و سازمان‌دهی محتوای وب به شکلی است که آن را به‌راحتی در دسترس و پایدار کند.

همچنین، شما باید بدانید که معماری اطلاعات بر عملکرد SEO سایت تأثیر می‌گذارد. هنگامی‌که یک آژانس دیجیتال خدمات واقعی SEO را ارائه می‌دهد، متخصصان سئو بر ساختار اطلاعاتی تمرکز می‌کنند.

همچنین، رابط کاربری بخش بسیار مهمی در طراحی برنامه موبایل است.
آیا طراحی UI هنوز برای سرو در سال ۲۰۲۱ مهم است؟ طی چند سال گذشته، گوگل و سایر موتورهای جستجو تغییرات زیادی را در SERP ایجاد کرده و الگوریتمی به روز را ارائه داده‌اند که بر اساس ارزیابی UI و UX برای دستیابی به اطلاعات قابل‌اطمینان و با کیفیت تر است؛ بنابراین، طراحی UI و UX یکی از راه‌های حیاتی تبلیغ سایت شما در سال ۲۰۲۱ است.

انتخاب عناصر طراحی رابط کاربر

هنگام طراحی یک رابط کاربری، توصیه می‌شود که رابط کاربری قابل پیش‌بینی، مختصر و سازگار باشد. این کارایی آن را در انجام کارها بهبود می‌بخشد و درنهایت رضایت کاربر را تقویت می‌کند. چندین عنصر یک UI عملکردی را تشکیل می‌دهند. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. کنترل‌های ورودی مانند دکمه‌ها، ضامن‌ها و کادرهای تأیید در میان بسیاری دیگر.
  2. اجزای ناوبری به‌عنوان‌مثال breadcrumb، لغزنده، قسمت‌های جستجو، نمادها و غیره
  3. مولفه های اطلاعاتی به‌عنوان‌مثال راهنمای ابزار، اعلان‌ها، جعبه پیام و نوارهای پیشرفت در میان سایر موارد.
  4. عناصر Call to Action (CTA)

هنگام انتخاب اینکه چه عنصری را در طراحی رابط کاربری قرار دهید، همیشه عاقلانه است که معاملات خود را در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال، یک عنصر ممکن است در شما فضای کمی صرفه‌جویی کند اما درنهایت کاربر را بی دلیل تحت‌فشار قرار داده و تجربه کاربر را از بین می‌برد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در دنیای فناوری، مهم نیست که چه چیزی را می‌سازید یا چه کسی از آن استفاده می‌کند، تجربه کاربر و رابط کاربری از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر کاربران نتوانند دریابند که چگونه محصول شما را پیمایش کنند و یا تجربه مثبتی نداشته باشند، هرگز به توانایی‌های کامل آن پی نخواهند برد و شما خطر از دست دادن مشتری را دارید.

یک رابط کاربری خوب با طراحی انعطاف‌پذیر، می‌تواند مقدار متفاوتی از نیازهای کاربر و گردش کار را برآورده کند. یک رابط کاربری خوب نه‌تنها بصری است، بلکه دارای عناصر زیر است: ناوبری آسان، گرافیک تمیز، صفحه‌آرایی کارآمد، ابزارک های قدرتمند، برنامه‌های مرتبط باهم و استراتژی ریسپانسیو تلفن همراه.

امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا