استراتژی بازاریابی

نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) چیست؟

امروز، اگر می‌خواهید چیزی خریداری کنید، یافتن آنچه به دنبال آن به‌صورت آنلاین یا آفلاین هستید کار سختی نیست. اکثر مشاغل تحت یک فضای تجاری قرار می‌گیرند، این امر موقعیت مکانی و تعامل آن‌ها و پیشنهادات رقبای آن‌ها را بسیار آسان می‌کند.

خواه به دنبال کالاهای خرده‌فروشی، خدمات مالی یا حتی سیستم‌عامل‌های فناوری باشید، هر آنچه مشتری ممکن است نیاز داشته باشد به راحتی در دسترس است.

در طرف دیگر طیف، مشاغل کوچک‌تری داریم که محصولات و خدماتی را ارائه می‌دهند که بسیار منحصربه‌فرد هستند، حتی تصور اینکه مصرف‌کنندگان در آنجا هستند که به دنبال آن‌ها هستند یا مایل به پرداخت هزینه برای آن‌ها هستند، دشوار است.

وقتی محصولاتشان برای مشتریانی گسترده‌تر ایجاد نشده است، این مشاغل چگونه مخاطبان خود را جذب می‌کنند؟ استراتژی‌های بازاریابی انبوه بسیار گسترده هستند و برای این نوع مشاغل خوب عمل نخواهند کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد نیچ مارکتینگ اطلاعاتی را در خصوص این قبیل مشاغل برای شما ارائه دهیم.

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ چیست

بازاریابی تخصصی استراتژی ای است که شامل هدف قرار دادن بخشی خاص از یک بازار بزرگ‌تر و ارائه یک محصول یا خدمات تخصصی به این مصرف‌کنندگان است. برخلاف رویکرد یکپارچه برای همه، بازاریابی تخصصی نیازهای خاص گروه کوچک‌تر را برآورده می‌کند.
یک بازار تخصصی را می‌توان بر اساس موارد زیر تعریف کرد:

  1. اطلاعات جمعیتی (سن، جنس، وضعیت تأهل و غیره)
  2. منطقه جغرافیایی
  3. درآمد
  4. حرفه
  5. سبک زندگی یا عادت‌ها
  6. سرگرمی‌ها
  7. ارزش‌ها
  8. مناسبت
  9. فرهنگ

مزایای بازاریابی نیچ چیست؟

بازاریابی نیچ

اندازه بازارهای نیچ ممکن است کوچک‌تر باشد، اما تمرکز بر یک جایگاه چند مزیت دارد. با بهره‌گیری از بازاریابی تخصصی، می‌توانید به راحتی برجسته شوید، خود را به‌عنوان یک مرجع درزمینهٔ فعالیت خود معرفی کنید و یک مشتری وفادار ایجاد کنید که می‌توانید به آن اعتماد کنید.

در دنیایی که هرکسی به دلیل تجارت الکترونیکی تقریباً به هر چیزی دسترسی سریع دارد، محصولات متنوع صحنه را با محصولات انبوه تقسیم می‌کنند، همان‌طور که کریس اندرسون در کتاب “دم طولانی” خیلی خوب توضیح داده است؛ و با توجه به انتخاب، مصرف‌کنندگان همیشه به دنبال محصولی می‌روند که به بهترین وجه نیازها و ترجیحات آن‌ها را برآورده کند.

ازآنجاکه خدمت به یک گروه خاص از مردم و انجام خوب آن، کاری آسان‌تر از تلاش برای جلب رضایت همه است، شرکت‌هایی که از یک طیف خاص برخوردار هستند، در رقابت با کسانی که موردتوجه توده‌های مردم قرار می‌گیرند، پا می‌گذارند. در محدوده‌ای از رقابت، کاهش رقابت باعث می‌شود تا حتی با بودجه کمتری برای بازاریابی، کسب‌وکار خود را آسان‌تر کنید.

همچنین، تمرکز تلاش‌های تجاری خود به سمت یک جای خاص به این معنی است که برای شما آسان‌تر خواهد بود که در مورد آنچه درزمینهٔ شما اتفاق می‌افتد به روز باشید و در آن زمینه متخصص شوید. هنگامی‌که مصرف‌کنندگان متوجه شوند شما صلاحیت تأمین نیازهای آن‌ها را دارید، اعتماد آن‌ها به شرکت شما افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، در ارتباط بودن با مشتریان خود، گوش دادن به ورودی‌های آن‌ها و پاسخگویی به بازخورد آن‌ها در مقایسه با مخاطبان بسیار، آسان‌تر است. برقراری ارتباط نزدیک با مشتریان، استقبال آن‌ها از تجارت شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود آن‌ها بخواهند برای خریدهای آینده برگردند و محصولات شما را به دوستان خود توصیه کنند.

چگونه می‌توان یک استراتژی بازاریابی نیچ ساخت

استراتژی بازاریابی نیچ

در اینجا پنج جنبه وجود دارد که باید در هنگام یافتن بازار تخصصی خود و ایجاد یک استراتژی بازاریابی طراحی کنید که مفید واقع شود.

۱- نقاط قوت خود را شناسایی کنید

به پیشنهاد منحصربه‌فرد فروش خود، آنچه بهترین کار را انجام می‌دهید و آنچه شما را از رقابت متمایز می‌کند، فکر کنید. در تجزیه ‌و تحلیل خود، ممکن است دریابید که یک جنبه کوچک از کسب‌ و کار شما از دیگران موفقیت‌آمیزتر است. این می‌تواند جایگاهی باشد که ارزش کاوش را دارد.

به‌عنوان‌مثال، اگر شما آرایشگری هستید که قبل از هر چیز برای کارهای خلاقانه و رنگارنگ مورد استقبال قرار می‌گیرد، می‌توانید در استراتژی بازاریابی خود بر این موضوع تمرکز کنید.

۲- به آنچه شرکت شما ارائه می‌دهد فکر کنید

نشستن و تهیه لیستی از تمام موارد استفاده احتمالی برای محصول، نقطه شروع خوب دیگر است. ممکن است دریابید که محصول شما می‌تواند به روش جدیدی مورداستفاده قرار گیرد که مشکلات بازاری را که حتی نمی‌دانستید وجود دارد حل می‌کند. اگر این بازار به درستی سرویس‌دهی نشده است، شما فقط فرصتی برای کسب‌وکار خود پیدا کردید.

۳- تحقیقات صنعتی انجام دهید

همچنین باید بررسی کنید که آیا تقاضای کافی در محلی که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید وجود دارد یا نه که به شما می‌گوید ایده شما سودآور است یا خیر. می‌توانید از ابزارهایی مانند Answer the People، Google Keyword Planner یا جستجوی Google برای اندازه‌گیری علاقه به کلمات کلیدی خاص متصل به جایگاه خود استفاده کنید.

همچنین مهم است که به رقبای احتمالی خود نگاه کنید. اگر متوجه شوید که در یک جای خاص رقابت وجود ندارد، این ممکن است نشانه آن باشد که به اندازه کافی سودآور نیست و بنابراین ارزش کاوش ندارد. از طرف دیگر، رقابت کم به معنای شانس بیشتر برای برجسته شدن و دسترسی آسان‌تر به سهم بیشتری از بازار است.

هنگامی‌که رقبای خود را شناسایی کردید، در موردبررسی مشتری آن‌ها تحقیق کنید. دریابید که آن‌ها به خوبی چه کاری انجام می‌دهند و کجا می‌توانند پیشرفت کنند منتظر مزایای اضافی مشتری‌هایشان، نیازهایی که هنوز تأمین نشده‌اند باشید و این خلا را پرکنید.

۴- مخاطبان تخصصی خود را بشناسید

یادگیری اصول آنچه جایگاه مشخص شما را تعیین می‌کند (سن، حرفه، سرگرمی) کافی نیست. شما باید دریابید که این مصرف‌کنندگان به چه چیزهایی نیاز و ارزش دارند. هرچه بازار کوچک‌تر باشید، باید توجه بیشتری به مصرف‌کننده خود داشته باشید تا بتوانید موقعیت محکمی در آن بازار ایجاد کنید.

برای انجام این کار، بررسی کنید که آیا هیچ انجمن، گروه رسانه‌های اجتماعی، صفحات فروم یا وبلاگ در اطراف مکان شما وجود دارد یا خیر و ببینید که افراد در این گروه‌ها در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند. همچنین می‌توانید از طریق نظرسنجی یا گفتگوهای حضوری، به مرور رقیبان بپردازید یا برای دقت بیشتر، مستقیماً در مورد نیازها و ترجیحات مصرف‌کنندگان از آن‌ها سؤال کنید.

وقتی فهمیدید مخاطب خاص شما چه می‌خواهد، واقعاً به سخنان او گوش دهید، حتی اگر این با آنچه در ابتدا فکر می‌کردید بهترین است، باشد.

۵- کانال‌های بازاریابی مناسب را انتخاب کنید

رسانه‌های اجتماعی هنگام برقراری ارتباط با مخاطبان هدف خود بسیار حیاتی هستند؛ اما برای اینکه استراتژی رسانه‌های اجتماعی شما مؤثر باشد، باید بسترهایی را انتخاب کنید که مشتریان شما استفاده از آن‌ها را ترجیح می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، اگر محصول شما به دنبال گیمرها باشد، تمرکز بر Twitch، Reddit و Discord به جای Facebook و Instagram بیشتر منطقی است.

مکان‌ها و نشریات تخصصی که با مخاطب موردنظر شما همخوانی دارند نیز مفید هستند. اگر هدف شما دستیابی به دوچرخه‌سواران در یک شهر خاص است، پخش تبلیغات در مجلات ویژه و ارسال پیشنهادات در فروشگاه دوچرخه محلی، احتمال توجه شما توسط این مشتریان را افزایش می‌دهد.
نکته آخر اینکه بازاریابی دهان ‌به ‌دهان در بازاریابی تخصصی بسیار قدرتمند است.

مردم به بررسی‌های مشابه اعتماد دارند، بنابراین مشتریان خود را تشویق کنید تا در مورد تجارت شما تبلیغ کنند. به همین ترتیب، یک تأثیرگذار مورد اعتماد جامعه‌ای که در تلاش برای دستیابی به آن هستید، ممکن است جذابیت پیام شما را نسبت به پیام خود از طرف شرکت بیشتر کند.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

بازاریابی تخصصی یک روش بازاریابی است که برای هدف قرار دادن یک بخش خاص از بازار استفاده می‌شود که منحصربه‌فرد است. بازار نیچ اغلب با شناسایی خواسته‌های مشتری ایجاد می‌شود و اگر شرکت بداند که مشتری به چه چیزی احتیاج دارد و سپس می‌تواند راه‌حل بهتری برای مشکلی که توسط شرکت‌های دیگر ارائه نشده ارائه دهد. بازار تخصصی به معنای بازار کوچک نیست، اما مخاطبان خاص را با یک پیشنهاد تخصصی درگیر می‌کند.

با این کار، شرکت به یک رهبر بازار تبدیل می‌شود و ورود سایر شرکت‌ها به آن بخش خاص امکان‌پذیر می‌شود. مزایای مختلفی برای بازاریابی نیچ وجود دارد. یکی از مزایای آن این است که هیچ رقابت یا رقابت کمی در آن بخش وجود ندارد.

این شرکت درواقع رهبر بازار است و از انحصار قیمت برخوردار است. فواید دیگر رابطه قوی با مشتریان است زیرا این شرکت در یک بخش کوچک فعالیت می‌کند، روابط بین شرکت و نام تجاری قوی‌تر می‌شود که این نیز یک کلید وفاداری مشتری است. مشاغل خاص اغلب مشاغل با حاشیه سود بالا هستند. مشتریان بد نیست اندکی هزینه اضافی بپردازند، زیرا آن‌ها فقط قادر به دریافت خدمات در آن شرکت یا تحت نام تجاری آن هستند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا