الگوریتم ‌های گوگل

الگوریتم موبایل فرست ایندکس (Mobile First Index) چیست؟

گوگل مدتی است که در حال کار بر روی الگوریتم Mobile First Index است. این الگوریتم در پاسخ به تغییر شدید در نحوه جستجو (و مرور) مخاطبان در وب و استفاده گسترده از دستگاه های تلفن همراه در تقریباً تمام بخشهای زندگی ما ایجاد شده است.

در این مقاله به صورت کامل قصد داریم تا کاربرد و دلیل به وجود آمدن الگوریتم موبایل فرست ایندکس را شرح دهیم پس در ادامه با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید.

الگوریتم Mobile First Index چیست؟

الگوریتم Mobile First Index چیست

همیشه داشتن نسخه موبایلی هر وب سایت باید در اولویت کار باشد و گوگل با الگوریتم Mobile First Index این را تایید می کند.

در حالی که این الگوریتم ممکن است پیچیده به نظر برسد ، Mobile First Index فهرست کردن و شناسایی وبسایت هایی که رابط کاربری خوبی با تلفن همراه دارند را به سادگی تشخیص می‌دهد و هیچگونه پیچیدگی و ابهام خاصی ندارد.

اشاره گوگل به الگوریتم Mobile First Index

Mobile First Index به این معنی است که Google عمدتا از نسخه موبایلی محتوا برای فهرست بندی و رتبه بندی سایت استفاده می کند.

در گذشته ، Googlebot بیشتر از نسخه دسکتاپ یک وب سایت برای تعیین ارتباط صفحه با یک نتیجه جستجوی استفاده می کرد ، اما از آن زمان به بعد و با پیشرفت تکنولوژی تلفن همراه، مرجع خود را به نوع موبایلی تغییر داد.

ارائه این الگوریتم برای بسیاری از مشاغل مشکلی ایجاد نخواهد کرد، زیرا سایتی که به کاربران تلفن همراه ارائه می شود یک نسخه پاسخگو از ورژن دسک تاپی است و هیچ تغییری در محتوای ارائه شده ایجاد نمی کند.

اما اگر یک وب سایت نسخه های مختلف دسکتاپ و تلفن همراه را ارائه می دهد ، مواردی وجود دارد که باید مورد توجه آن قرار بگیرد.

اگر هنوز هم جزو معدود مشاغلی هستید که وب سایتی مناسب موبایل ندارید (متأسفانه هنوز تعداد معدودی از این موارد وجود دارند) ، می توانید شاهد تأثیر منفی روی رتبه بندی جستجوی خود در هر دو نسخه تلفن همراه و دسک تاپ داشته باشید.

ارائه یک وب سایت کاملا مناسب تلفن همراه می تواند باعث افزایش قابل توجهی در دید مخاطبین و گوگل شود.

به زبان ساده ، Mobile First Index به این معنی است که الگوریتم های گوگل هنگام رتبه بندی صفحات خود در SERP از محتوای سایت موبایل شما استفاده می کنند.

۵ نکته طلایی که باید درباره این الگوریتم بدانید

الگوریتم موبایل فرست ایندکس

Mobile First Index چیزی است که همه سئوکاران باید از درون آن را درک کنند. هنگامی که به اهمیت این الگوریتم پی بردید و دانستید که چگونه می تواند به طور بالقوه بر نمای ارگانیک سایت شما تأثیر بگذارد ، خواهید فهمید که نحوه کار Mobile First Index بسیار آسان و هرچه سریع تر کار خود را برای همگام شدن با این الگوریتم شروع می‌کنید.

در اینجا ۵ نکته طلایی وجود دارد که باید در مورد Mobile First Index بدانید. این نکات می تواند به شما کمک کند تا سایت خود را از نظر وجود مشکلات بررسی کرده و موارد موجود را برطرف کنید.

۱.وضعیت خود را در الگوریتم Mobile First Index بررسی کنید

در حالی که اکثر سایت ها در حال حاضر با Mobile First Index همگام هستند ، هنوز سایتهایی پیدا می‌شوند که با این الگوریتم همکاری نمی‌کنند. اگر قبلاً سایت خود را با تلفن همراه منطبق کرده اید ، احتمالاً اعلان کنسول جستجوی Google را مشاهده کرده اید.

گوگل پیشنهاد می‌دهد تا با بارگذاری Search Console و با وارد کردن این قسمت در کادر متنی بالای صفحه ، یک نشانی اینترنتی را برای یکی از صفحات سایت خود اجرا کنید.

۲. نمی توانید از Mobile First Index انصراف دهید

بهینه سازی سایت

باید بدانید که پس از انتقال به فهرست بندی First Index ، دیگر راه بازگشتی وجود ندارد. به همین ترتیب ، شما قادر به انتخاب دستی و تنظیمات این الگوریتم نخواهید بود.

و این بدان معنی است که شما کاملاً هنگام طراحی و توسعه سایت خود ، برنامه ریزی محتوا و در نظر گرفتن نحوه نمایش سایت خود به کاربران در دستگاه های تلفن همراه ، ابتدا باید به فکر تلفن های همراه باشید. اما نگران نباشید اکثر سایت ها نیازی به تغییرات قابل توجه ندارند.

Google قبلاً تأیید کرده است که “اگر شما یک سایت پاسخگو یا یک سایت ارائه دهنده خدمات پویا دارید که محتوای اصلی و نشانه گذاری در تلفن همراه و دسک تاپ معادل است ، لازم نیست چیزی را تغییر دهید.”

این گفتگوها را با توسعه دهندگان و طراحان خود انجام دهید ، و آنها را در مورد اهمیت در نظر گرفتن اینکه چگونه نمایه سازی اولیه تلفن همراه بر نحوه کار آنها تأثیر می گذارد آموزش دهید و مطمئن شوید که آنها بایدها و نبایدها را کاملا درک می کنند.

به همین ترتیب ، نترسید که تغییراتی را ایجاد کنید که باعث می شود نسخه موبایل سایت شما از نظر محتوای موجود با نسخه دسک تاپ شما متفاوت باشد.

فقط یک شاخص وجود دارد

یکی از باورهای غلط رایج که از اعلامیه Mobile First Index در سال ۲۰۱۶ بوجود آمد این بود که، Google دارای دو نمایه است. نمایه موبایل و نمایه دسک تاپ.

اما این درست نیست. در کل یک فهرست وجود دارد و Mobile First Index مربوط به Googlebot است که سایت شما را مورد خزش و ایندکس قرار می‌دهد.

واقعیت این است در جایی که وب سایت ها محتوای معادل در سایت های همگام با موبایل و دسک تاپ وجود دارند ، احتمالاً هیچ تأثیری از انتقال به First Index را ندارند.

از نظر اولویت ، گوگل ابتدا سایت دسک تاپ شما را جستجو می کند و در صورت داشتن یک سایت (به جای طراحی پاسخگو) ، نسخه موبایلی سایت را جایگزین می‌داند. اکنون ، سایت موبایلی شما نسخه اصلی سایتتان است.

۳. پاسخگو بودن سایت با موبایل را بررسی کنید

تست نسخه موبایل
تست نسخه موبایل

با استفاده از ابزار تست سازگاری تلفن همراه با سایتِ گوگل ، می توانید به راحتی و به سرعت پاسخگو بودن وب سایت خود را با تلفن همراه آزمایش کنید.

برای این کار کافی است، URL یک صفحه را وارد کنید و مشکلات مربوط به قابلیت استفاده از تلفن همراه را شناسایی کنید.

برای برسی تست اینجا کلیک کنید.

۴. تجربه مشابه  در دستگاه های موبایل و دسک تاپ

تجربه کاربری

برای متقاضیان و طراحان، تمرکز و تلاش خود را بر روی UX سایت قرار دهید و در صورت درست کار کردن، مسلما نتیجه و بازتاب بسیار خوبی را خواهید گرفت.

با این حال ، مشکلی که اغلب بوجود می آید این است که این کار با پنهان کردن عناصر دسک تاپ متعدد هنگام مشاهده یک صفحه در یک دستگاه تلفن همراه انجام می شود. گوگل توصیه می کند که یک وب سایت باید تجربه کاربری مشابهی را در هر دو دستگاه تلفن همراه و دسک تاپ فراهم کند.

۵. بهترین روشهای Mobile First Index

در حالی که برخی از مناطق الگوریتم گوگل کاملا تحت فشار قرار گرفته اند ، این موتور جستجو توصیه های زیادی را برای کمک به مدیران وب و سئوکاران برای درک First Index ارائه می دهد.

یک راهنمای کامل در مورد بهترین شیوه های نمایه سازی Mobile First Index وجود دارد که توسط
گوگل منتشر شده است: “برای اطمینان از اینکه کاربران شما بهترین‌ها را تجربه می‌کنند تلاش کنید.”

جمع بندی و نتیجه گیری

الگوریتم Mobile First Index توسط گوگل ارائه شده است تا وبسایت‌هارا بر اساس داشتن نسخه موبایلی وب سایت رتبه بندی کند. این الگوریتم در اصل مواردی که وب سایتی پاسخگو در نسخه های موبایل و دسکتاپ ندارند را مورد مجازات قرار می‌دهد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا