الگوریتم ‌های گوگل

الگوریتم ماه عسل گوگل (Google Honeymoon) چیست؟

یکی از سیاست های گوگل این است که اگر وب سایتی به تازگی راه اندازی شده باشد ،صفحات وب این وب سایت را در نتایج برتر جستجو نشان خواهد داد . این سیاست الگوریتم ماه عسل است که در این مقاله به آن می پردازیم.

الگوریتم ماه عسل چیست؟

هنگامی که یک کاربر وب سایت جدیدی را در اینترنت منتشر می کند ، موتور جستجوی گوگل رتبه بالایی در فهرست جستجوی گوگل به آن وب سایت می‌دهد.

مدت زمان این دوره حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در لیست است. اما لازم به ذکر است که شما باید از کلمات کلیدی مناسبی در مطالب یا وب سایت خود استفاده کرده باشید تا گوگل وب سایت شما را در اولین فهرست نمایش دهد.

چرا با کمک الگوریتم ماه عسل در اولین نتایج گوگل خواهیم بود؟

 

۱. پیوند به کلمه کلیدی جستجو شده

یکی از دلایلی که شما در ابتدای نتایج هستید این است که گوگل می خواهد رابطه شما را با همان کلید واژه جستجو شده بررسی کند. سپس اگر از کلمه کلیدی مشابه در مطالب و وب سایت خود استفاده کرده اید ، کاربر سایت را مشاهده می کند.

۲- قرار گرفتن در معرض دید کاربر

دلیل دوم که شما در ابتدای نتایج هستید ممکن است این باشد که گوگل می خواهد سایت تازه راه اندازی شده شما را در معرض دید کاربران قرار دهد. Google Honeymoon علاوه بر اینکه گمراه کننده و شگفت آور است ، می تواند در مدت زمان کوتاهی به رشد سایت شما کمک کند.

۳- رقابت در کلمه کلیدی مورد استفاده

سومین دلیل این است که شما ممکن است از یک کلمه کلیدی که در آن مطالب مشابه وجود دارد استفاده کرده باشید یا در مورد موضوعاتی که بیشتر کاربران به دنبال آن هستند مطالبی منتشر کرده باشید .البته این موضوع نیز تاثیر بسیار زیادی روی رشد وب سایت شما خواهد داشت.

در نهایت ، پس از ذخیره شدن در الگوریتم ماه عسل ، در الگوریتم دیگری به نام الگوریتم سندباکس قرار می‌گیرید.

تفاوت الگوریتم ماه عسل و الگوریتم سندباکس

الگوریتم Sandbox چیست؟

Google Sandbox یک فیلتر گوگل شناخته شده است که مانع از رتبه بندی وب سایت های جدید در صفحات نتایج موتور جستجوی Google (SERPs) می شود. گفته می شود که این فیلتر توسط Google برای اعمال محدودیت های خاص در رتبه وب سایت های جدید استفاده می شود.

به عبارت دیگر الگوریتم سندباکس مطالب جدید را دقیق بررسی می کند تا از هر گونه تخلف یا بدافزار جلوگیری کند و بتواند تشخیص دهد که چه وب سایت و چه مطالبی ممکن است برای کاربر امن نباشند.

به همین علت قرار گرفتن در صفحات اول نتایج جستجو با کمک الگوریتم سندباکس کمی زمان بر و دشوار است اما شما میتوانید با انتشار مطالب مفید و جامع و رعایت قوانین مربوط به گوگل به وب سایت خود در دیده شدن کمک کنید.

تئوری هانی مون گوگل چیست؟

الگوریتم هانی مون گوگل زمانی اتفاق می افتد که یک وب سایت مطلب جدیدی به اشتراک بگذارد. در واقع این الگوریتم به وب سایت ها شانس دیده شدن می دهد و با قرار دادن وب سایت در نتایج جستجو بررسی می کند که کاربر از مطالب استفاده کرده یا مطلب جامع و کاربردی بوده یا خیر.

اگر کاربران در سراسر اینترنت از وب سایت و مطالب جدید بازدید نکردند یعنی مورد توجه آنها واقع نشده یا به اندازه کافی کامل و مفید نبوده است. در نتیجه گوگل این وب سایت را از نتایج جستجو حذف خواهد کرد.

اما اگر مطلب برای کاربر مفید باشد وب سایت شما افزایش بازدید چشمگیری خواهد داشت بنابراین الگوریتم هانی مون میتواند کمک زیادی در این زمینه به شما بکند.

همچنین بررسی وب سایت های جدید ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان می برد که ثابت کند الگوریتم هانی مون زودتر از الگوریتم سندباکس بررسی می شود با این تفاوت که به دقت الگوریتم سندباکس نیست.

همانطور که گفته شد اگر وب سایتی مطلب جدیدی را منتشر کند طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بررسی شده و در نتایج جستجو قرار خواهد گرفت . در واقع این الگوریتم کمک بسیار بزرگی در شناخت علایق کاربر و آشنایی با ایراد های سایت به شما می کند که در ادامه به بررسی نکات بیشتر می‌پردازیم.

ارائه رتبه بالا در موتور جست و جو

اگر شما با الگوریتم هانی مون گوگل آشنا هستید ، وقت آن است که از این الگوریتم به درستی استفاده کنید زیرا گوگل فرصتی منحصر به فردی را برای شما فراهم کرده. یکی از مهم ترین نکاتی که باید رعایت شود سرعت بارگیری وب سایت است.

اگر بارگیری بیشتر از ۳ ثانیه زمان ببرد کاربر ممکن است دیگر علاقه ای به بازدید وب سایت شما نداشته باشد و همچنین گوگل نیز ممکن است وب سایت شما را به عنوان یک وب سایت جدید به کاربران مختلف معرفی نکند.

بنابراین بارگیری ضعیف به کاربران این امکان را می دهد که در صورت بارگیری بیش از سه ثانیه وب سایت را گزارش کنند. علاوه بر این گوگل حساسیت بسیاری به سرعت بارگیری نشان می‌دهد پس توجه داشته باشید که حتما باید این مورد ابتدایی و اولیه را رعایت کنید.

با سرعت بارگذاری وب سایت آشنا شوید و اطلاعاتی را در این زمینه کسب کنید زیرا عوامل زیادی مانند عناصر طراحی ، افزونه ها ، اندازه ها و انواع فایل می توانند بر سرعت وب سایت شما تأثیر بگذارند. علاوه بر این ، بهینه سازی وب سایت ، شرکت میزبانی و سرور شما می تواند بر آن تأثیر بگذارد.

فرصتی برای جمع آوری داده ها

الگوریتم ماه عسل گوگل به وب سایت ها اجازه می دهد تا کلمه کلیدی مناسب مطالب خود را پیدا کنند به این صورت که اگر وب سایت شما به عنوان سایت جدید به کاربر معرفی شد یعنی کلمه کلیدی درستی در آن استفاده شده و در غیر این صورت شما باید کلمه کلیدی خود را تغییر دهید و مشکلات مطلب خود را رفع کنید.

لازم به ذکر است که الگوریتم هانی مون به تجربه کاربر بعد از بازدید از وب سایت شما توجه خواهد کرد و داوری و انتخاب سایت برتر را به عهده کاربر گذاشته.

اگر نیاز کاربر برطرف شده باشد و مطالب سایت جامع و کامل باشد ، گوگل به سایت شما امتیاز می دهد و وب سایت شما را به عنوان وب سایت برتر معرفی می کند و پس از مدتی شما در الگوریتم سندباکس قرار خواهید گرفت که در آن مرحله وب سایت شما مورد بررسی کامل قرار گرفته و تایید شده است.

به جذب مخاطب بیشتر کمک می کند

وقتی وب سایت شما در گوگل ظاهر می شود ، به طور موقت در رتبه بندی ارتقا می یابد. این کار به شما کمک می کند تا سایت شما به سرعت نمایش داده شود.

به این ترتیب ، بدون تلاش زیاد و یا پیروی از قوانین موتور جستجوی گوگل ، مخاطبان بیشتری به دست خواهید آورد.

معیارهای رتبه بندی گوگل

گوگل بر اساس چندین معیار وب سایت را بررسی میکند برای مثال:

  1. نرخ کلیک (CTR)
  2. نرخ پرش
  3. مدت زمان حضور کاربر در سایت

نرخ کلیک

فرمول محاسبه نرخ کلیک: تعداد کلیک های وب سایت بر تعداد نمایش صفحات در Google را CTR یا همان نرخ کلیک می نامند.

مدت زمان حضور کاربر در سایت

درست زمانی که یک کاربر وارد سایت شما می شود تا زمانی که کاربر از سایت شما خارج شود ، زمان حضور کاربر در محل محاسبه می شود. با این حال ، ممکن است مدت زمان بیشتری در سایت باشد .

به طور کلی مدت زمان حضور کاربر در سایت به این معنی است که سایت برای کاربر جذاب بوده پس از سایت خارج نخواهد شد و سایت را دنبال می کند یا آن را به سایت های محبوب خود اضافه می کند .

نکته: وقتی در الگوریتم هانی مون هستید ، کاربران بسیار زیادی در سراسر اینترنت وارد سایت شما می شوند. همانطور که گفته شد شما در ابتدای نتایج جستجو هستید و باید تمام تلاش خود را برای جذب مخاطب بکنید.

مطالبی را عنوان کنید که کاربر شیفته آنها شده و در عین حال مشتاق به دنبال کردن شما باشند یا از مطالب دیگر سایت شما استفاده کنند. در نهایت گوگل نیز به شما کمک می کند تا به عنوان یکی از سایت های برتر شناخته شوید.

نرخ پرش

نرخ جهش یا پرش حتی ممکن است مهمتر از دو معیاری که گفته شد باشد. نرخ پرش به این معنی است که کاربر فقط از یک صفحه وب سایت شما بازدید کرده و از آن خارج می شود و وارد صفحه دیگری از وب سایت شما نمی شود.

هر چه نرخ پرش کمتر باشد ، بهتر است. به این معنی که کاربران بسیار زیادی از صفحه شما بازدید کرده و وارد صفحه دیگری نخواهند شد .

جمع بندی و نتیجه گیری

بدون شک ، الگوریتم ماه عسل گوگل یک دوره امتیازی است که در آن نیازی به تلاش زیاد برای رتبه بالاتر و دیده شدن وب سایت خود ندارید.

هنگامی که زمان استفاده از الگوریتم ماه عسل گوگل به پایان رسید شما وارد الگوریتم سندباکس خواهید شد که باید دوباره وب سایت خود را با دقت بیشتری بررسی کنید. کاربران می توانند با استفاده از برخی تکنیک های مفید مانند ایجاد لینک ، سرعت بالا و بسیاری دیگر رتبه خود را ارتقا دهند.

البته قابل به ذکر است که شما پس از سپری کردن دوره سندباکس باز هم شانس ورود به ماه عسل گوگل را دارید پس نا امید نشوید و به کارتان ادامه دهید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا