آموزش سئو

تکنیک تولید محتوای آسمان خراش (SkyScraper) چیست؟

بازاریابی در دنیای امروز روش‌های مختلفی را در خود جای داده است. متخصصان از روش‌های مختلفی برای جلب نظر کاربران خود استفاده می‌کنند.

اما یکی از بهترین روش‌ها برای جلب نظر کاربران استفاده از بازاریابی محتوایی است. از این رو توجه به بازاریابی محتوایی بسیار حائز اهمیت است.

اما همین بازاریابی محتوایی راه و اصول خاص خود را دارد. اگر می‌خواهید سایتی با بازدید بسیار بالا و خوب داشته باشید، یا صفحه‌ی سایت شما کاربران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کند، می‌بایست از روش‌های بازاریابی دیجیتالی استفاده کنید.

امروز در این پست قصد داریم تا شما را با یکی از روش‌های بسیار جذاب در استراتژی محتوا به نام محتوای آسمان خراش آشنا کنیم.

امیدواریم با مطالعه دقیق این محتوا بتوانید برای کسب و کار خود محتوای بسیار خوبی تنظیم کنید و باعث دیده شدن هرچه بیشتر وبسایت خود شوید. پس تا انتهای این پست با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید.

محتوای آسمان خراش چیست؟

محتوای آسمان خراش چیست

تابحال شده است که از کنار یک آسمان خراش رد شده باشید و مجذوب عظمت و بزرگی آن نشده باشید؟ اگر یک آسمان خراش در کنار یک ساختمان معمولی قرار بگیرد، کدام یک نظر شما را جلب خواهد کرد؟ در زمینه تولید محتوا نیز باید همانند یک مهندس و البته تاجری کار کشته عمل کنید.

شما باید محتوایی ایجاد کنید تا همانند یک آسمان خراش نظر کاربران زیادی را به سمت خود جلب کند. این جملاتی که تا الان خواندید همگی نقل قولی از برایان دین ابدا کننده تکنیک محتوای آسمان خراش بود.

برایان دین این تکنیک را در سال ۲۰۱۵ به جهان معرفی نمود و مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان و بزرگان صنعت مارکتینگ قرار گرفت.

این مورد را هم اضافه کنم در زمانی که برایان دین برای اولین بار از تکنیک محتوای آسمان خراش استفاده کرد، ترافیک وبسایت او طی دو هفته بیش از دو برابر افزایش یافت.

اگر بخواهیم محتوای آسمان خراش را به شکل خلاصه برای شما بیان کنیم باید بگوییم که تکنیک آسمان خراش به معنی بازنویسی و ارتقای محتوایی است که هم توانسته است نظر کاربران زیادی را به خود جلب کند و هم اینکه توانسته است نظر مالکین سایر وبسایت‌ها را برای دریافت بک‌لینک به خود جلب کند.

پایه و اساس تولید محتوای آسمان خراش در تولید محتوایی طولانی‌تر، جامع‌تر، به‌روزتر، مفیدتر و دارای طراحی بهتر است. یعنی شما باید محتوایی تولید کنید که تمامی جنبه‌های تولید محتوا در بهترین سطح خود قرار بگیرند.

اگر بتوانید این تکنیک را به خوبی پیاده سازی کنید، بازدید طبیعی و ارگانیک سایت شما به شدت افزایش خواهد یافت. فکر میکنم به خوبی متوجه اهمیت بالای این موضوع شده‌اید. پس بدون معطلی به سراغ راه‌‎های پیاده سازی محتوای آسمان خراش می‌رویم.

دلایل اهمیت این موضوع

محتوای آسمان خراش از جنبه‌های مختلفی حائز اهمیت است. اولین مورد از دلایل اهمیت آن وجود درخواست برای محتوا است. اصلی ترین رکن در پیاده سازی این تکنیک رفتن به سراغ محتوای ترند است. پس قطعا شما باید محتوایی را انتخاب کنید که از قبل برای آنها درخواست وجود دارد. یکی از مشکلات اصلی تولید کنندگان محتوا، عدم انتخاب درست عنوان محتوا است.

دلیل دوم نیز مخاطب هدف است. در این تکنیک شما میتوانید به راحتی مخاطب هدف خود را پیدا کنید. اگر بتوانید محتوای خوبی را بنویسید، به مخاطبان هدف محتوای با ارزشی را هدیه داده‌اید.

همین موضوع باعث خواهد شد تا بازدید و ترافیک سایت شما به شدت افزایش پیدا کند. همچنین اگر محتوا را در زمان مناسبی نگارش کنید، قطعا پتانسیل بالایی را برای تبدیل سایت خود به یک برند به‌دست می‌آورید.

دلیل سوم هم بدست آوردن یک پتانسیل فوق العاده برای جلب نظر گوگل است. بزرگترین و مهم‌ترین پارامتر گوگل در رتبه بندی سایت‌ها ایجاد محتوای بسیار خوب است.

در مورد تکنیک محتوای آسمان خراش شما باید محتوای بسیار خوبی را ایجاد کنید که این به خودی خود باعث جلب نظر گوگل می‌شود.

همچنین هنگامی که بتوانید محتوایی جدید و جذاب‌تر را نسبت به سایت‌های قبلی ایجاد کنید، گوگل از این مورد استقبال کرده و شما را از فرش به عرش می‌کشاند.

چگونه محتوای آسمان خراش را پیاده سازی کنیم؟

آسمان خراش

اگر شما هم جای من بودید قطعا از جذابیت بالای پاسخ به سوالات کاربران عزیز وبسایت مهدی عراقی اطلاع داشتید.

لذت بسیار زیادی در پاسخ به چشم‌های پرسوال شما کاربران عزیز وجود دارد و من از صمیم قلب از اینکه سعادت در کنار شما بودن رو دارم خوشحال هستم. و اما برویم سراغ آموزش چگونگی پیاده سازی محتوای آسمان خراش.

اگر قصد دارید محتوای آسمان خراش را به خوبی پیاده سازی کنید، باید مراحل زیر را به دقت دنبال کنید

اول محتوایی مهم، که ارزش لینک‌دهی دارد را پیدا کنید

اول از همه به سراغ شبکه‌های اجتماعی و البته موتورهای جستجو بروید. محتوایی را پیدا کنید که بسیار جذاب باشد و ارزش لینک‌دهی نیز داشته باشد.

البته این مورد را فراموش نکنید این محتوا باید با سایت شما هم موضوع باشد. مثلا اگر سایت شما در مورد سئو و بهینه سازی سایت است، به سراغ موضوعی در مورد کشتی گرفتن حسن یزدانی نروید.

شما باید محتوایی بسیار خوب و جذاب را به کاربران خود هدیه بدهید. باید محتوایی تولید کنید که کاربران به آن اهمیت می‌دهند و به دنبال مطالعه آن هستند.

شما باید وارد بازاری شوید که خریداران در آن بازار حضور دارند. بهترین راه‌کار برای تحقق این موضوع انتخاب موضوعاتی هست که ترند هستند.

انتخاب موضوعاتیست که کاربران زیادی به دنبال آن هستند. شما باید موضوعی را انتخاب کنید که قبلا امتحان خود را پس داده باشد.

قدم دوم برنامه ریزی

اصل محتوای آسمان خراش ایجاد یک محتوای بسیار بهتر از هر نظر نسبت به محتواهای موجود در بازار است. شما باید از رقبا و سایت‌هایی که در آن زمینه در رتبه‌های بالایی قرار دارند جلو بزنید.

شما باید متوجه شوید که کدام جنبه از محتواهای از قبل موجود در بین مخاطبین هدف به خوبی کار کرده است. پس از اطلاع از این موضوع، باید همان مورد را در محتوای خود نیز برجسته کنید.

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود تا کاربران سایت شما را به سایت رقیب ترجیح بدهند، استفاده از موارد افزودنی است.

برای مثال میتوانید از اینفوگرافیک، تصاویر، ویدئو، نقل قول، تجربیات وغیره استفاده کنید. همین موضوع باعث می‌شود تا اینفلوئنسر‌ها صفحه سایت شما را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. سایت‌‎های بیشتری به سایت شما سرازیر می‌شود و طبیعتا در موتور جستجو جایگاه بسیار خوبی را بدست می‌آورید.

تمام موارد گفته شده نیازمند استفاده و بکارگیری یک برنامه ریزی درست است. اگر محتوای شما آماده باشد اما با هیچ اینفلوئنسر یا سایت لینک دهنده‌ای مذاکره نکرده باشید نمیتواند به خوبی برای شما پاسخگو باشد. پس قبل از انجام هرکاری برنامه ریزی خود را به دقت انجام دهید که تلاشتان به هدر نرود.

قدم سوم محتوای آسمان خراش خود را پخش کنید

اگر محتوایی که مینویسید دارای ارزش و اهمیت بالاتری نسبت به محتوای موجود است، باید آن را پخش کنید تا به دست همگان برسد. هنگامی که محتوای خود را ایجاد کردید، آن محتوا را به خوبی پخش کنید.

برای انجام اینکار میتوانید محتوا را در اختیار صاحبان وبلاگ‌ها، وبسایت‌ها، اینفلوئنسر‌ها وغیره قرار دهید تا آنها نیز با انتشار محتوای شما در پخش آن به شما کمک کنند.

یکی از تکنیک‌های بسیار موفق در بازاریابی، انتشار محتوا و پیام‌ها است. شما نیز این مورد را دست کم نگیرید. همین موضوع باعث خواهد شد تا لینک‌های زیادی به سایت شما سرازیر شوند و باعث رسیدن شما به هدف اصلیتان خواهد شد. پس گام سوم را در ایجاد محتوای آسمان خراش فراموش نکنید.

به روز باشید

در صنعت آی تی به روز بودن یک مسئله بسیار مهم و حائز اهمیت است. درست است که شما در حال ایجاد محتوایی بسیار جذاب و مهم هستید، اما فراموش نکنید که محتوایی که به روز نباشد و خاک بخورد، ممکن است در این رقابت جای خود را به رقبای تازه نفس بدهد. پس تلاش کنید تا همیشه محتوای خود را به روز نگه دارید تا رقبای تازه نفس نتوانند شما را بگیرند.

مثالی در مورد محتوای آسمان خراش

فرض کنید که شما یک وبسایت گیاهان دارویی دارید. در قدم اول باید به دنبال یک موضوع بسیار مهم و ترند در فضای مجازی باشید. موضوع کرونا و البته درمان کرونا جزء موارد بسیار مهم در فضای مجازی است.

ابتدا جست‌جویی در مورد درمان کرونا داشته باشید تا رقبا و سایت‌های لینک یک را بررسی کنید. در مرحله بعدی باید بتوانید یک محتوایی بسیار جذاب را ایجاد کنید.

برای مثال اگر وبسایت رقیب در مورد آمار کرونا و یا مشخصات بیماری اطلاعاتی را منتشر نکرده است شما باید از این فرصت استفاده کنید و در مورد این بیماری اطلاعات لازم را به کاربر ارائه دهید.

دقیقا همین موضوع میتواند به شما در بکارگیری محتوای بصری مثل اینفوگرافیک یا عکس و فیلم کمک کند. مثلا میتوانید نموداری از میزان مبتلایان به این ویروس منحوس در قالب یک اینفوگرافیک منتشر کنید.

قطعا نگارش این محتوا از شما زمان زیادی خواهد گرفت. همزمان باید به سایت‌هایی که به سایت رقیب شما لینک می‌دهند را پیدا کنید.

زمانی که نگارش محتوا به اتمام رسید، محتوای خود را در اختیار آن سایت‌ها قرار دهید و از آنها بخواهید تا از محتوای سایت شما استفاده کنند. همچنین از آن‌ها درخواست کنید تا لینک سایت شما را جایگزین لینک سایت‌ رقیب کنند.

در کنار محتوای آسمان خراش، نوع دیگری از محتوا به نام محتوای مگاپست وجود دارد. در واقع محتوای مگاپست بلحاظ کارایی شباهت‌ زیادی به آسمان خراش دارد اما بررسی آن خالی از لطف نیست. در ادامه با بررسی این نوع پست با ما همراه باشید.

محتوای مگاپست چیست؟

محتوای مگاپست چیست

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که وارد یک سایتی شده‌اید و سپس به صفحه‌ای از آن سایت رجوع‌ کرده‌باشید. آن صفحه به‌لحاظ کیفیت و کمیت محتوایی نسبت به سایر محتوای سایت تفاوت‌ زیادی دارد.

شما متوجه این موضوع می‌شوید که این صفحه یک صفحه بسیار مهم است و نمیتوان فقط یکبار از آن دیدن کرد. شما ترغیب می‌شوید تا آن صفحات را برای دفعات بعدی نیز بررسی کنید و مجدد به آن سر بزنید.

در واقع محتوای مگاپست، یک پست خاص از یک وبلاگ یا یک وبسایت است که باعث می‌شود تا یک کاربر بارها و بارها از آن صفحه دیدن کند.

در واقع شما با طراحی و ایجاد یک مگاپست باعث می‌شوید تا حس پیدا کردن یک گنج در کاربر پدیدار شود. کاربر صفحه سایت شما را در سیستم خود ذخیره می‌کند تا بعدا نیز برای حل مشکلات مشابه از همین صفحه مجددا دیدن کند. دقیق مثل همین صفحه از وبسایت مهدی عراقی که الان شما این صفحه را ذخیره می‌کنید تا بعدا از آن استفاده کنید. :)

مشخصات مگاپست

در تهیه یک مگاپست به محتوای زیر دقت کنید.

  • مگاپست یک محتوای طولانیست. طول این نوع محتوا بالای پنج هزار کلمه است.
  • جامع و کامل است به شکلی که به تمام سوالات خواننده و کاربر پاسخ می‌دهد.
  • دارای اطلاعات مفیدی برای کاربران است.
  • به شکلی نوشته می‌شود که کاربر را به خواندن ادامه محتوا ترغیب کند نه اینکه کاربر را از ادامه خواندن خسته و دلسرد نماید.
  • دارای لینک‌های داخلی و خارجی معتبری است.
  • بصورت تخصصی بر یک محتوای خاص تمرکز دارد. از پراکنده گویی و گسستگی مبراست.
  • از محتوای بصری و تماشایی مثل فیلم، عکس، نمودار، اینفوگرافیک در آن استفاده شده است.
  • منابع معتبری دارد

در بین موارد گفته شده در بالا، موارد استفاده از محتوای بصری بسیار حائز اهمیت است. دلیل اهمیت استفاده از آن نیز ذخیره محتوای بصری توسط کاربران است. اگر شما فقط از محتوای متنی استفاده کنید احتمالا کاربران آن را ذخیره نخواهند کرد و همین موضوع باعث از دست دادن امتیاز ذخیره محتوای سایت شما می‌شود.

چگونه یک محتوای مگاپست بنویسیم

برای نگارش محتوای مگاپست ما یک راه طولانی را در پیش داریم. اولین قدم انتخاب موضوع است. موضوعی که انتخاب می‌کنید باید توانایی تبدیل شدن به یک محتوای طولانی پنج هزار کلمه‌ای را داشته باشد.

پس از انتخاب موضوع باید یک نقشه راه برای تولید محتوا داشته باشید. شما باید در نظر داشته باشید که هر مسئله را چه زمانی در محتوای خود وارد می‌کنید.

باید این موضوع را بدانید که پس از نگارش محتوای شما و خواندن آن توسط کاربر دقیقا در چه جاهایی سوالاتی در ذهن کاربر پدیدار می‌شود. دقیقا در همین لحظه باید به سوال کاربر پاسخ دهید.

اگر به این پست دقت کرده‌ باشید ما دقیقا این موضوع را رعایت کردیم. ابتدا در مورد مگاپست به شما توضیحاتی ارائه دادیم.

در مرحله بعد شما را با مشخصات مگاپست آشنا کرده‌ایم. احساس کردیم که سوالی در مورد چگونگی نگارش مگاپست در ذهن شما پدیدار شده است. در یک لحظه مناسب به سوال شما پاسخ دادیم.

پس از ایجاد یک نقشه راه مناسب، حال وقت پیاده سازی محتوای بصری است.

دلایل اهمیت مگاپست

” ارزش هرچیز به نحوه عنوان آن بستگی دارد. استیوجابز” اگر شما برای ارائه مطلب خود وقت نگذارید قطعا از سمت کاربران نیز فیدبک خوبی را نخواهید گرفت.

قطعا هر سایتی برای رسیدن به اهدافش نیازمند یک یا چند مگاپست است. هنگامی که شما برای عنوان یک محتوای مهم از سایت خود از مگامحتوا استفاده می‌کنید به کاربران خود اهمیت بالای آن محتوا را القا می‌کنید.

همچنین وقت و اهمیتی که برای آن محتوا به خرج می‌دهید باعث می‌شود تا اعتماد کاربران به شما و کسب و کارتان بسیار زیاد شود.

هنگامی که کاربران اعتماد زیادی به محتوای شما داشته باشند باعث می‌شود تا آن محتوا را ذخیره کرده و همچنین لینک محتوای شما را در سایت یا وبلاگ خود قرار دهند.

مگاپست برای فروشگاه‌های اینترنتی نیز بسیار اهمیت دارد. وقتی که شما در مورد محصول خود از مگاپست استفاده می‌‎کنید باعث می‌شود تا کاربران با محصول شما به خوبی آشنا شوند و در کنار این آشنایی آن محصول اعتماد کافی را جلب کند. دقیقا همین موضوع باعث خرید کاربر خواهد شد.

پس استفاده از این موضوع اهمیت بسیار زیادی برای صاحبین وبسایت‌های محتوایی و فروشگاهی دارد که باعث می‌شود بازدید سایت‌ آنها بسیار افزایش پیدا کند.

چالش‌ها

برای پیاده سازی تمامی موارد بکار رفته در مگاپست باید مدت زمان زیادی را صرف کنیم. همچنین شما باید زمان زیادی را برای نگارش محتوای مگاپست مورد نظر خود صرف کنید. شما باید مدت‌ها بگردید تا بدانید چه موضوعی را برای نگارش انتخاب می‌کنید که توانایی تبدیل آن به یک موضوع پنج هزار کلمه‌ای باشد.

همچنین چالش بعدی در مگاپست استفاده از محتوای بصری است. برای تولید محتوای بصری معمولا زحمت و زمان زیادی در نظر گرفته‌ می‌شود.

اما چاره‌ای نیست اگر قصد دارید تا سایت خود را ارتقا دهید باید از این سبک از محتوا استفاده کنید و بدست آوردن هرچیزی بهاء خاص خود دارد. از دیگر چالش‌های پیش رو در مسیر نگارش مگاپست به روز رسانی محتوا است.

اینکه شما یک محتوای طولانی نگارش می‌کنید و باید قید به روز رسانی آن را بزنید تفکری کاملا اشتباه است. شما باید محتوای مگا پست خود را به روز رسانی کنید تا حس خوبی را به کاربران منتقل کند و باعث جلب نظر کاربران و گوگل بشود.

دلایل استفاده از محتوای آسمان خراش و مگاپست

استفاده از محتوای آسمان خراش و مگاپست

سایت‌هایی که طراحی می‌کنیم با خطرات مختلفی رو به رو هستند. بزرگترین خطری که هر کسب و کاری را تهدید می‌کند دیده نشدن آن است.

در مورد وبسایت‌ها نیز دقیقا همین مسئله صدق می‌کند. اگر سایتی را بسازید و نتوانید بازدیدکننده مناسب را برای آن جلب و جذب کنید ممکن است کسب و کار شما با خطر رو به رو شود.

جلوگیری از دفن محتوا

هنگامی که محتوایی تولید می‌کنید، از چند روز تا چند تا هفته بعد ممکن است محتوای بعدی را به سایت خود اضافه کنید. در یک چشم به هم زدن با کوهی از محتوا در سایت خود رو به رو می‌شوید.

ممکن است برخی از این محتواها از زمان انتشارشان یک سال نیز گذشته باشد، اما نتوانسته باشد تا بازدهی مورد نظر شما را از خود نشان دهد.

اگر میخواهید از دفن محتوای خود جلوگیری کنید باید از تکنیک محتوای آسمان خراش و مگاپست استفاده کنید. این تکنیک‌ها باعث می‌شود تا محتوای تولیدی توسط شما دفن نشود و همچنان به یک محتوای مناسب برای شما تبدیل شود.

سختی‌های سئو را آسان می‌کند

اصلی‌ترین رکن در پیاده سازی سئوی یک سایت، محتوای آن است. شما باید محتوایی مناسب را در سایت خود وارد کنید. برای پیاده سازی یک محتوای مناسب این وظیفه شماست تا از محتوای آسمان خراش و مگاپست استفاده کنید.

با استفاده از این دو تکنیک، محتوای سایت شما در وضعیت بسیار خوبی قرار خواهد گرفت که این به معنی آسانی سئو برای شما خواهد بود. نیاز نیست تا هزینه زیادی را صرف خرید بک لینک بکنید.

شما میتوانید بصورت کاملا هوشمندانه با نگارش یک محتوای جذاب و کاربر پسند بازدید سایت خود را در موتور‌های جستجو بالا ببرید و باعث بهبود وضعیت سایت خود شوید.

سایت را در ذهن کاربر ماندگار می‌کند

هنگامی که شما محتوای مگاپست یا آسمان خراش را نگارش می‌کنید باید در آن از محتوای بصری نیز استفاده کنید. همین محتوای بصری باعث می‌شود تا کاربران همیشه و در هنگام استفاده و مشاهده این محتوا با برند سایت شما آشنا شوند.

این مورد باعث خواهد شد تا سایت شما بعنوان یک برند در ذهن کاربران بماند. همچنین این موضوع به ذخیره محتوا توسط کاربران کمک بسیار زیادی می‌کند.

اگر کاربران شما به دنبال بدست آوردن پاسخ به سوالات خود باشند و شما بتوانید به آن سوالات پاسخ دهید، اعتبار سایت شما برای آنها بسیار بالا خواهد رفت. این موضوع باعث می‌شود که آنها از حالت بازدیدکننده به حالت هوادار تغییر شکل دهند.

آنگاه هنگامی که در یک مسئله خاص با مشکل رو به رو شدند بصورت کاملا خودجوش و خودکار وارد سایت شما می‌شوند. این مورد باعث ماندگاری سایت شما در ذهن کاربران می‌شود که بسیار برای برندینگ وبسایت شما مهم است.

جمع بندی و نتیجه گیری

همانطور که در بالا نیز چند بار گفته شد، محتوا رکن اصلی سئو است. اگر شما نتوانید محتوایی خوب را برای وبسایت خود تولید کنید، هم باعث عدم موفقیت شما در مورد سئو خواهد شد هم در زمینه بازاریابی محتوایی با مشکل رو به رو خواهید شد.

ما در وبسایت مهدی عراقی سعی کردیم تا تمامی موارد مهم در مورد مگاپست و محتوای آسمان خراش را با شما کاربران عزیز در میان بگذاریم. امیدواریم با بررسی دقیق این پست بتوانید محتوایی مناسب را برای کاربران و جلب نظر موتورهای جستجو نگارش کنید.

فراموش نکنید که فقط مطالعه مطالب و محتوا به تنهایی نمیتواند باعث پیشرفت شما شود. شما درحال حاضر علمی را از مهدی عراقی بدست آوردید و باید سعی کنید تا این علم را به یک دانش تبدیل کنید. کلید تبدیل علم به دانش، به کار گیری علم است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا