استراتژی بازاریابی

بازاریابی خدمات یا (Services Marketing) چیست؟

بازاریابی خدمات چیست؟ چه تفاوتی با بازاریابی کالا دارد؟ آیا تابه‌حال به آن فکر کرده‌اید؟ در دنیایی که زندگی می‌کنیم، شرکت‌های زیادی وجود دارند که دائماً به دنبال کسب درآمد هستند؛ اما شیوه درآمد همهٔ آنان با یکدیگر یکسان نیست.

به‌صورت کلی برای کسب درآمد یا باید به فروش کالا بپردازیم، یا خدمات. دراین‌بین یکی از مهم‌ترین کارها برای رسیدن به میزان فروش بالا، بازاریابی است که تمامی شرکت‌ها آن را انجام می‌دهند؛ اما سؤالی که وجود دارد این است که تفاوت بازاریابی خدمات با کالا چیست؟

در این مقاله از بلاگ مهدی عراقی، قصد داریم بگوییم بازاریابی خدمات چیست و تکنیک‌هایی کاملاً کاربردی از آن را برایتان بی آوریم.

بازاریابی خدمات چیست؟

بازاریابی خدمات چیست
بازاریابی خدمات چیست

همان‌طور که می‌دانید، تمامی شرکت‌هایی که در دنیا وجود دارند لزوماً از فروش یک جسم فیزیکی کسب درآمد نمی‌کنند؛ به‌عنوان‌مثال، یکی از منابع درآمد اصلی شرکت مایکروسافت سیستم‌عامل ویندوز است؛ اما مشتری پس از پرداخت هزینه موردنظر هیچ‌چیز فیزیکی دریافت نمی‌کند.

به این نوع فروش، اصطلاحاً فروش خدمات می‌گوییم. به این نوع کسب‌وکارها B2B و B2C نیز گفته می‌شود که با افزایش خدمات موردنیاز انسان‌ها ازجمله حمل‌ونقل، نرم‌افزارهای کاربردی و …، بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 به دلیل اینکه خدماتی که ارائه می‌کنیم دارای ویژگی‌های خاصی مثل نامشهود بودن، نامفهومی، نفوذپذیری و جدایی‌ناپذیری هستند، ما نمی‌توانیم کمپین‌های تبلیغاتی کالا و خدمات را به یک صورت انجام دهیم و برای کسب موفقیت در آنان، باید استراتژی‌های کاملاً متفاوتی را در پیش بگیریم.

درواقع برخلاف بازاریابی کالا در این نوع فروش، کسب‌وکار ما بر پایه رابطه و ارزش است؛ یعنی مشتری پس از پرداخت هزینه موردنظر، یک ارزش مجازی دریافت می‌کند و درواقع جسم فیزیکی نمی‌گیرد.

اصلاً چرا باید بازاریابی خدمات را انجام دهیم؟

اگر تحقیق کوتاهی راجع به میزان ارزش‌افزوده کالا و خدمات مختلف در کشورهای دنیا داشته باشید، قطعاً متوجه شده‌اید که شرکت‌های خدماتی و تمامی فعالیت‌هایی که در این زمینه قرار می‌گیرند دارای ارزش‌افزوده بالاتری نسبت به کشاورزی و… دارند.

در کشورهایی که نرخ رشد اقتصادی بالایی دارند و به‌صورت روزانه تعداد کارمندان در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند، شما به‌سادگی می-توانید این موضوع را متوجه شوید که اکثر افراد در بخش خدمات مشغول به کار می‌شوند و نه درزمینهٔ تولید و پخش کالا.

ازآنجایی‌که انسان‌ها موجودات بسیار حریصی هستند و دائماً به دنبال پیشرفت و رشد می‌روند، طبیعی است که نیازهای آنان به خدمات نیز به‌صورت روزانه افزایش پیدا کند؛ برای پاسخگویی به این نیازها شرکت‌های خدماتی زیادی باید هرروزه افتتاح شوند تا بتوانند پاسخگو نیاز آنان باشند.

با یک نگاه کوتاه به شرکت‌های مطرح دنیا می‌توان فهمید که تمامی صدرنشینان آن درزمینهٔ ارائه خدمات به فعالیت می‌پردازند و تعداد زیادی از نهادها و سازمان‌های دولتی نیز با دادن خدمات به مردم کسب درآمد می‌کنند.

برای ارائه یک خدمت خوب باید از چه چیزهایی پیروی کنیم؟

سرویس مارکتینگ

طبیعتاً قبل از اینکه بخواهیم هرگونه خدمت را به وجود بیاوریم یا شروع به ارائه آن کنیم، باید یکسری مهارت‌ها را به دست آورده و راجع به این زمینه تحقیقات گسترده‌ای انجام دهیم.

شرکت‌های زیادی هستند که در ابتدای کار به موضوعات مهم توجهی نمی‌کنند و می‌خواهند هرچه سریع‌تر کارشان را راه بی اندازند؛ این دقیقاً یکی از دلایل ورشکست شدن سریع چنین کسب‌وکارهایی به شمارمی آید.

در زیر یکسری چیزها را برایتان عنوان می‌کنم که می‌توانند به شما کمک کنند بهترین تصمیمات را بگیرید و خدماتتان را بهترین شکل ممکن ارائه دهید:

خدماتی که ارائه می‌کنید باید استاندارد باشد

تقریباً هرگز نمی‌توانید درزمینهٔ خدمات به موفقیت برسید اگر از استاندارد بودن چیزهایی که ارائه می‌دهید مطمئن نباشید. قبل از راه‌اندازی و فروش هر چیزی، مطمئن شوید که از یکسری اصول استاندارد جهانی که برای آن خدمت موردنظر تعیین‌شده است بهره می‌برید تا از این طریق شانس موفقیتتان را افزایش دهید.

پس از گذر از این مرحله، شما باید استراتژی‌ها و روش‌هایی را به کار بگیرید که این استاندارد بودن را به مشتریانتان نمایش می-دهند؛ انتظار نداشته باشید که مردم از کیفیت خدمات شما آگاهی نداشته باشند اما به‌سرعت جذب آن شوند!

بنابراین تبلیغات در این قسمت از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار می‌شود و حتماً برای انجام موفقیت‌آمیز آن باید با بازاریاب‌های خبره و باتجربه مشورت کنید.

اگر شما یک شرکت تولید کالا داشته باشید، به دست آوردن اطمینان مخاطب و نشان دادن کیفیت خودتان به او بسیار آسان‌تر از زمانی است که مشغول به فروش خدمات هستید؛ زیرا استانداردسازی در این بخش دارای دشواری‌هایی خاصی است که نظیرش در کالا وجود ندارد.

به‌عنوان‌مثال مشتری هنگام خرید یک خدمت، به جسم فیزیکی و قابل‌مشاهدهٔ دسترسی ندارد که از کیفیت آن مطمئن شود. پس این وظیفه شماست که با اجرای استراتژی‌های هوشمندانه اطمینان خاطر را برای او به وجود آورید.

یکی دیگر از موضوعاتی که باعث می‌شود در بخش استانداردسازی به مشکل بخورید، انتظاراتی است که مشتریان باشخصیت‌ها ویژگی‌های مختلف از شما دارند.

به‌عنوان‌مثال فرض کنید که شما درزمینهٔ مشاوره دکوراسیون داخلی فعالیت می‌کنید؛ روزی فردی به شما زنگ می‌زند که نیازمند یک طرح عجیب‌وغریب است. حال اگر شما بخواهید خدمتتان را بر اساس آن پیش ببرید، قطعاً به مشکل خواهید خورد؛ زیرا ممکن است فردی دیگر به شما زنگ بزند که چیز کاملاً متفاوتی بخواهد.

بنابراین قبل شروع ارائه خدمتتان حتماً باید به این نکته توجه داشته باشید.

ساخت ارتباطات بلندمدت راز موفقیت شماست!

هیچ کسب‌وکاری نمی‌تواند به موفقیت برسد، مگر اینکه مشتریانش را راضی کرده و کاری کند که دوباره مشتاق به خرید از آن باشند. به قول آقای جف بزوس، مؤسس شرکت آمازون: «همیشه و تحت هر شرایطی حق با مشتری است»؛ حرف او این پیام را می‌رساند که نه‌تنها اولین فروش به مشتری اهمیت زیادی دارد، بلکه تکرار خرید است که نتیجه نهایی را مشخص می‌کند.

اگر شما بتوانید خدماتی را طراحی کنید که کاملاً بر اساس نیاز مشترکینتان باشد و آنان را مشتاق کند که دوباره به سراغتان بی آیند، موفقیت بزرگی آر کسب کرده‌اید!

یکی از کارهایی که برای دستیابی به این مهم از اهمیت بالایی برخوردار است، شناخت کامل مخاطبان هدف، نیازها، سلایق و … آنان است؛ با این کار می‌توانید تمامی بخش‌های شرکت و خدمات خودتان ازجمله شیوه برخورد و صحبت کارکنان، استاندارد مورداستفاده و… را طوری تعیین کنید که هنگام دیده شدن توسط مشتری، تأثیرات بزرگی روی او بگزارید و به موفقیت بزرگی دست یابد.

روش بعدی که توسط تمامی کسب‌وکارهای موفق دنیا به‌کاربرده می‌شود، ساخت نقاط تماس مؤثر با مشتری است؛ شما باید طوری با مشتریانتان تعامل داشته باشید که آنان لذت بالایی ببرند و این ارتباط آن‌قدر عمیق و جذاب باشد که تمایل به خرید دوباره از شما داشته باشند.

ازجمله ابزارهای مفید در این زمینه می‌توان به کارت‌پستال‌ها، ایمیل‌ها و … اشاره کرد که درزمینهٔ فروش هر چیزی مخصوصاً خدماتی، از اهمیت بالایی برخوردار است. درواقع عامل اصلی موفقیت شرکت‌های خدماتی ارتباطات است که با مخاطبانشان می‌سازند.

مزیت رقابتی قدرتمند و ارزشمند بسازید

یک جمله زیبا که درزمینهٔ مزیت رقابتی وجود دارد می‌گوید: «مردم به تفاوت‌ها پول می‌دهند نه به شباهت‌ها»؛ بنابراین اگر خدمات و چیزهایی که به مشتریان ارائه می‌دهید مانند بقیه رقیبانتان باشد، چه دلیلی وجود دارد که آنان شمارا انتخاب کنند؟!

یکی از مأموریت‌های اصلی شما باید این باشد که خدماتتان به حدی منحصربه‌فرد و خاص باشد که مشتری بلافاصله پس از دیدن آن ترغیب به خرید شود و لحظه‌ای برای تصمیم‌گیری راجع به آن درنگ نکند.

یکی از قدرت‌های بزرگی که همهٔ انسان‌ها در وجودمان داریم، خلاقیت است؛ شما به‌عنوان مدیر یک سازمان خدماتی باید قدرت خلاقیتتان را بیش از هرکسی تقویت کنید تا به کمک آن بتوانید راهکارهایی فوق‌العاده و کارآمد ارائه دهید. چیزهایی که رقیبانتان ندارند و از طرفی دیگر، برای مشتریان نیز ارزشمند و مفید هستند.

به‌صورت کلی اگر بخواهیم مزیت رقابتی را در یک جمله خلاصه کنیم می‌گوییم: «چه چیزی دارید که مشتریانتان را مجاب می‌کند به‌جای انتخاب رقیبانتان، شمارا برگزینند؟»

بگذارید مثالی برایتان بزنم؛ برند اپل یکی از موفق‌ترین برندهای دنیا است که به‌صورت سالانه فروش شدیدی را تجربه می‌کند. فرض کنید من به شما مبلغی را می‌دهم که با آن می‌توانید هم آخرین تلفن تولیدشده توسط این برند را بخرید و هم آخرین نسخه تلفن سامسونگ؛ انتخاب شما کدام خواهد بود؟

به‌احتمال قطع به‌یقین گزینه اول؛ آیا تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید چرا؟ به‌احتمال‌زیاد می‌گویید چون گوشی خاص و باکیفیتی است و اگر آن را بخرم، می‌توانم نزد دیگران «پز» بدهم!

متوجه شدید چی شد؟ این دقیقاً همان مزیت رقابتی است؛ چیزی که اپل دارد اما رقیبان بزرگ آن مانند سامسونگ ندارند. درصورتی‌که شاید بقیه برندها درزمینهٔ سخت‌افزار بسیار قوی‌تر از آن عمل کرده باشند.

حالا وظیفه شما این است که چنین مزیتی را در خدمات خودتان ایجاد کنید.

اهداف جدی و قدرتمندی تعیین کنید

در هر جنبه از زندگی که بخواهید به موفقیت دست پیدا کنید، باید هدف داشته باشید. بدون هدف مانند فردی هستید که در یک بیابان گرم و خشک، دائماً به دور خودش می‌چرخد!

در بازاریابی نیز اگر بخواهید استراتژی‌های قدرتمند طراحی کنید و در راستای رسیدن به خواسته‌هایتان قدم بردارید، باید اهدافی هوشمندانه تعیین کنید و برنامه‌ریزی‌های لازم برای آن را انجام دهید.

از اصلی‌ترین اهداف در بازاریابی خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد (این موارد کلی بوده و قطعاً اهداف جزئی‌تری نیز باید بسته به نیازتان تعیین کنید):

  • جذب مشتری
  • برند سازی و معرفی برند
  • تلاش برای به وجود آوردن بازاریابی دهان‌به‌دهان
  • تلاش برای حفظ مشتریان و تبدیل آن‌ها به مشتری وفادار

اهداف بالا بخشی از قیف فروش هستند که در هر کسب‌وکاری اعم از فروش کالا یا خدمات، حتماً باید موردتوجه قرار بگیرند و استراتژی‌هایی برای دست‌یابی به آنان تعیین گردد.

چگونه استراتژی قدرتمند برای بازاریابی خدمات طراحی کنیم؟

استراتژی بازاریابی خدمات

حالا که فهمیدیم استراتژی خدمات چیست و با بازاریابی کالا چه تفاوتی دارد، نوبت آن است که بدانیم چگونه می‌توانیم با تعیین یکسری استراتژی‌ها به فروش بالایی دست پیدا کنیم و مشتریانمان را به‌صورت مستمر و دائم افزایش دهیم.

برای این منظور شما حتماً باید روی یکسری تکنیک‌های کاربردی تسلط داشته باشید تا با به کار بردنشان، نتایج مطلوب را دریافت کنید:

تحقیقات بازار

اگر تحقیقات بازار را به‌صورت اصولی و حرفه‌ای انجام ندهید، تقریباً هیچ خدمت یا محصولتان نمی‌تواند به فروش مناسبی دست پیدا کند؛ حتی اگر دارای بهترین کیفیت ممکن باشد.

شما چگونه می‌خواهید خدماتی عالی و بی‌نقص ارائه دهید د صورتی که هیچ شناختی از بازار هدف و مخاطبانتان ندارید؟

اصلی‌ترین قدم در بازاریابی این است که به‌صورت بسیار جدی روی تحقیقات تمرکز کنید تا در ادامه با به دست آوردن یکسری اطلاعات ارزشمند، استراتژی‌هایی را تعیین کنید که دقیقاً مطابق با نیاز بازار موردنظر است.

زمانی که بازار هدف را بشناسید، می‌توانید بسیار آگاهانه‌تر عمل کنید و مبنای کلی تبلیغاتتان را به دست آورید. یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت شرکت‌های بزرگ را می‌توان عملکرد فوق‌العاده‌شان در تحقیقات بازار عنوان کرد که باعث شده به درآمدهای رؤیایی دست یابند.

یکی از نکته‌های مهمی که حتماً باید قبل از شروع تحقیقات به آن توجه کنید، تعیین معیارها و شاخصه‌های اندازه‌گیری نتایج یا KPI است تا به کمک آن متوجه شوید تا چه حدی به موفقیت دست‌یافته‌اید؛ هنگامی‌که معیارهای درستی داشته باشید، به‌سادگی می‌توانید متوجه اشتباهات خودتان بشوید و با اصلاحشان، به چیزهایی که در ذهن دارید برسید.

استراتژی نیچ

بگذارید برای توضیح بهتر این بخش سؤالی از شما بپرسم: اگر شما استیو جابز (مؤسس شرکت اپل) بودید، برای بخش‌های مختلف شرکت ازجمله برنامه‌نویسی و … چه افرادی را انتخاب می‌کردید؟ کسانی که تابه‌حال هیچ تجربه‌ای درزمینهٔ برنامه‌نویسی نداشته‌اند یا کسانی که سال‌ها تجربه و تخصص را به همراه دارند؟!

مشخص است که جواب گزینه دوم است؛ استراتژی نیچ  می‌گوید که شما به‌صورت دائم و همیشگی باید افرادی را استخدام کنید که درزمینهٔ کاری خودشان دارای تخصص بالایی هستند و با کمک آن می‌توانند در راستای رسیدن کسب‌وکار به اهداف تعیین‌شده بسیار مفید باشند.

هنگامی‌که از متخصصان خبره بهره بگیرید، یک مزیت رقابتی بزرگ نسبت به رقیبان به دست می‌آورید که دقیقاً همان چیزی است که باعث می‌شود نتایجی که همیشه در ذهن دارید را به دست آورید.

طراحی وب‌سایتی کامل و عالی

اگر مقداری راجع به دنیای اینترنت دانش داشته باشید، قطعاً می‌دانید که امروزه داشتن وب‌سایت برای کسب‌وکارها تا چه حدی اهمیت دارد؛ وب‌سایت درواقع مغازه آنلاین کسب‌وکار شماست که به‌صورت روزانه هزاران نفر می‌توانند برای رفع نیاز خودشان به آن مراجعه کنند.

این موضوع برای ارائه خدمات از اهمیت بسیار بیشتری نیز برخوردار است زیرا اگر کالایی داشتید، می‌توانستید آن را به‌صورت فیزیکی نیز بفروشید اما این موضوع برای خدمات صادق نیست و جذب مشتری شما باید به‌صورت آنلاین باشد!

وب‌سایتی که برای خدماتتان طراحی می‌کنید باید کامل و جامع بوده و به تمام سؤال‌ها و نیازهای مخاطبان پاسخ دهد تا بدون هیچ سردرگمی، نسبت به انتخاب بهترین گزینه عمل کنند.

در دنیای گسترده امروزی که مغز مردم دائماً درگیر افکار مختلف است، تنها راه موفقیتتان درزمینهٔ وب‌سایت این است که تا حد امکان مراحل خرید را ساده‌سازی کنید تا شانس خرید خدمتتان توسط مشتریان بیشتر شود.

با نگاهی ساده به تعداد روزانه جستجوها در گوگل، می‌توان به‌سادگی به این موضوع پی برد که کسانی که در اینترنت حضور ندارند تا چه حدی در حال ضرر کردن هستند! پس وب‌سایت شما باید در اولویت‌های اصلی‌تان قرار داشته باشد.

 انجام سئو به‌صورت جدی

اگر مخاطبان هدفتان نتوانند شمارا در اینترنت پیدا کنند، چطور انتظار دارید که خریدی از شما انجام دهند؟

یکی از اصلی‌ترین مراحل برای داشتن بیشترین فرو ممکن از طریق وب‌سایت، انجام سئو برای آن است. سئو به‌صورت کلی یعنی بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو.

با کمک سئو شما می‌توانید در نتایج بالاتری از گوگل قرار بگیرید و با کمک این موضوع، بازدیدکنندگان بیشتری را وارد قیف فروشتان کنید که هرکدام از آنان ممکن است تبدیل به مشتری شما گردند.

البته توجه داشته باشید که درست است که این گزینه ازلحاظ مالی می‌تواند ارزان‌تر باشد، اما نیاز به زمان زیادی دارد و شما نمی‌توانید به‌سرعت نتیجه کارهایتان را دریافت کنید!

برای انجام سئو به‌صورت اصولی، باید به دو بخش سئو داخلی و خارجی توجه کنید.

در سئو داخلی به بهینه کردن محتوا، ظاهر سایت و تجربه کاربری، تگ‌ها و کدهای استفاده‌شده و … می‌پردازیم و سعی می‌کنیم با بهبود مواردی که به‌صورت مستقیم تحت کنترل ماست، رتبه خودمان در موتورهای جستجو را بهبود دهیم.

اما در بخش خارجی بحث کاملاً متفاوت است؛ در این قسمت تمام تمرکز ما روی دریافت بک لینک، سوشیال سینگال و … است و سعی می‌کنیم با تولید محتوای باارزش و خوب، کاری کنیم که سایت‌های مرتبط با دادن لینک ما را تأیید کنند. این بخش مهم‌ترین بخش سئو به شمار می‌آید که انجام آن نیازمند وقت بسیار زیاد و تلاش بی‌وقفه است.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

یکی از رسانه‌هایی که در چند سال گذشته در سرتاسر دنیا و به‌خصوص ایران گسترش فوق‌العاده‌ای داشته، شبکه‌های اجتماعی هستند. امروزه تقریباً هر انسانی که در کره زمین زندگی می‌کند در روز چندین ساعت را در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام می‌گذراند و این موضوع تبدیل به یک عادت بزرگ برای ما شده است.

ازاین‌رو طبیعتاً مردم برای دستیابی به خدمات موردنظرشان نیز در این شبکه‌ها اقدام به جستجو می‌کنند و درصورتی‌که شما در این محیط‌ها فعال نباشید، قطعاً مشتریان زیادی را از دست خواهید داد.

بنابراین کار در شبکه‌های اجتماعی باید یکی از فعالیت‌های اصلی شما باشد که برای جذب مشتریان انجام می‌دهید. ازآنجایی‌که در این محیط‌ها اینفلوئسنرهای زیادی حضور دارند، شما با انجام تبلیغات اصولی و دقیق توسط آنان می‌توانید به نتایج فوق‌العاده‌ای دست پیدا کنید.

تبلیغات گسترده و اصولی

امروزه تقریباً هیچ انسانی نیست که با مفهوم تبلیغات آشنایی نداشته باشد؛ انسان‌ها در حال حاضر به‌صورت روزانه حداقل چند هزار تبلیغ در روز مشاهده می‌کنند و این اهمیت فعالیت‌های بازاریابی را نشان می‌دهد. اگر بهترین خدمات ممکن در سرتاسر دنیا را داشته باشید اما افراد زیادی شمارا نبینند، نه‌تنها به فروش بالایی نمی‌رسید بلکه با سرعت بسیار زیادی ورشکست شده و از فضای رقابت محو می‌شوید.

بنابراین خیلی مهم است که از بازاریاب‌های حرفه‌ای در این زمین استفاده کنید تا با طراحی یکسری کمپین‌های تبلیغاتی مناسب، شمارا در معرض دید افراد بیشتری قرار دهند.

تبلیغات به روش‌های گوناگونی قابل انجام است که چند مورد از اصلی‌ترینشان را در زیر خدماتتان معرفی می‌کنم:

گوگل ادوردز

همان‌طور که گفتیم یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های هر شرکت باید بر پایه موتورهای جستجو بناشده باشد زیرا از این طریق احتمال خرید توسط LEAD ها بسیار بالاتر خواهد بود.

گوگل ادوردز یکی از پلتفرم‌هایی است که امکان این را به شما می‌دهد که با پرداخت مبلغی بر اساس هر کلیک، در نتایج بالای گوگل قرار بگیرید که اصطلاحاً به این کار تبلیغات کلیکی یا PPC می‌گوییم.

شبکه‌های اجتماعی

همان‌طور که در بالا نیز ذکر کردیم، حضور و تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی موفقیت شرکت‌های خدماتی داشته باشد و این موضوع باید در اولویت‌های شما قرار بگیرد.

تبلیغات در سایت‌های مرتبط

در هر زمینه‌ای که به فعالیت بپردازید، وب‌سایت‌های مرتبطی با حوزه کاری شما وجود دارند که امکان حضور مشتریان بالقوه شما در آنان بسیار بالاست. با انجام انواع تبلیغات در این محیط‌ها می‌توانید به‌خوبی مرحله لید جنریشن را انجام دهید و افراد جدیدی را وارد قیف فروشتان کنید.

نکته مهمی که قبل از انجام هر کاری باید به آن توجه کنید این است که حتماً از بازاریاب‌های حرفه‌ای برای تعیین استراتژی‌های تبلیغاتی‌تان کمک بگیرید تا دچار ضررهای سنگین مالی نشوید.

آمیخته بازاریابی خدمات (۷Ps) چیست و چگونه باعث موفقیت ما می‌شود؟

آمیخته بازاریابی خدمات

تا به اینجا متوجه شدیم که بازاریابی خدمات چیست و چرا تفاوت‌هایی را با بازاریابی کالا دارد. بخش مهم بعدی این است که با مفهومی به نام ۷Ps یا آمیخته بازاریابی خدمات آشنا باشیم تا از طریق آن بتوانیم با ارائه بهترین خدمات ممکن، مشتریانی راضی و وفادار برای خودمان به وجود آوریم.

چهاراصلی که باید در این مرحله بیاموزید این موارد هستند:

  • خدماتی مناسب با نیاز مشتریان به وجود آورید
  • خدماتتان را در زمان‌ها و مکان‌های مناسب در دید آنان قرار دهید
  • قیمتی تعیین کنید که متناسب با جیب مشتریان باشد به صورتی که بتوانند تبدیل به متقاضی شوند

به‌صورت کلی آمیخته بازاریابی یعنی ما کسب‌وکار خودمان را به‌صورت کامل بشناسیم تا از این طریق بتوانیم بهترین استراتژی‌های ممکن را طراحی کنیم. محصول، قیمت، مکان، توضیح، ترویج، فرآیند و … برخی از چیزهایی است که شما باید آگاهی کاملی از آنان داشته باشید.

جمع‌بندی

امروزه به دلیل رشد روزافزون نیازهای انسان‌ها و حریص بودن شدیدشان برای پیشرفت، شرکت‌های خدماتی زیادی به وجود آمده‌اند و با ارائه خودشان درآمد زیادی به دست می‌آورند.

دقیقاً مانند شرکت‌های تولیدکننده کالا، شرکت‌های خدماتی نیز باید از یکسری اصول و استراتژی‌های بازاریابی خاص پیروی کنند تا از این طریق به فروش مناسبی دست پیدا کنند.

بازاریابی خدمات برخلاف آنچه فکر می‌کنید کار ساده‌ای نبوده و مدیران این کسب‌وکارها نسبت به نوع کالایی آن، با دشواری‌های زیادی روبرو هستند که این مشکلات را می‌توان با افزایش یکسری مهارت‌ها برطرف کرد.

در این مقاله از سایت مهدی عراقی سعی کردیم روش‌هایی را به شما بگوییم که به کمک آن می‌توانید در بازاریابی خدمات خودتان بسیار موفق‌تر عمل کنید و فروش بالایی را به دست آورید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا