آموزش سئو
موضوعات داغ

تعریف سئو (Seo) یا بهینه سازی سایت چیست؟

هرآنچه که باید درباره سئو بدانید!

سئو چیست؟ سئو یعنی خاص بودن بدون دخل‌وخرج زیاد! سئو یعنی خاص بودن به سبک حرفه‌ای‌ها نه معمولی‌ها! یعنی اینکه شما چیزی برای ارائه دارید که ارزش آن بیشتر از رقیب شماست و این را باید مخاطب بداند.

طریقه فهماندن این مطلب فقط با سئو امکان ‌پذیر است. پس در ادامه با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید و با روش های بهینه سازی سایت آشنا شوید. تا ببینید سئو چیست و چه کاربردی دارد.

سئو یکی از روش‌های رایگان برای کسب ترافیک ارگانیک به سمت سایت است که این تلاش‌ها ابعاد وسیعی داشته و می‌تواند صدها یا شاید هزاران فاکتور مختلف را شامل گردد.

هرچه فضای مجازی پیشرفته‌تر می‌گردد این فرآیند نیز سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود چراکه موتورهای جستجوگر باید تلاش کنند که پاسخگوی طیف وسیعی از نیازها و خواسته‌ها باشند.

سئو فقط به معنای بهینه سازی برای موتور های جستجو نیست شاید در قدیم می‌شد با این دید به این علم نگاه کرد اما امروز تمام تلاش موتور های جستجو رضایت کاربر از سایت هست!

با کمک سئو می‌توانید رشد کسب و کار و فروشتان را با تحولی عظیم رو به رو کنید.قدرت فرایند بهینه سازی سایت را دست کم نگیرید و با انتخاب کلمات کلیدی مناسب میتوانید فروش بینظیری را تجربه کنید.

در این مقاله می‌خواهیم نگاهی متفاوت و جالب به موضوع سئو داشته باشیم و ببینم که بهینه سازی سایت چیست و چه مواردی را در بردارد.

سئو یک بازار عالی برایتان ایجاد میکند!

بهینه سازی سایت
بهینه سازی سایت

خب البته این سؤال شاید این روزها برای خیلی از کسب‌ و کارها وجود داشته باشد و تبدیل به یک چالش شده باشد که وقتی مغازه یا شرکت خود را داریم چه نیازی به سایت هست. یا با وجود شبکه‌های اجتماعی گوناگون دیگر سایت این وسط چه می‌گوید!؟

در جواب باید گفت که هر ماه بیش از ۱ تریلیون جستجو وجود دارد! باورتان می‌شود؟! یک تریلیون! و اینکه  ۹۳٪ از تجربیات آنلاین با موتور جستجو شروع می‌شوند.یک حضور عالی در فضای آنلاین شما را بیش از آنچه هستید نشان می‌دهد.

اگر بر روی سئو خودتان کار کنید می‌توانید سهم بیشتر بازار را برای خود کنید. البته قابل ذکر هست فرایند سئو زمانبر است ولی این موضوع واقعا ارزشمند است چون باعث می‌شود مخاطبین هدف برند شما را بشناسند!

آنلاین یا آفلاین مسئله این است!

سئو چیست

فرض کنید که مغازه یا یک شرکت دارید. هر روز چه تعداد ارباب‌رجوع یا مشتری ممکن است به شما مراجعه کنند؟ اصلاً چند نفر کسب‌وکار شما می‌بینند که به سراغ شما بیایند. نهایت روزی یکی دو نفر.

ولی با حضور در فضای آنلاین به‌خصوص در موتورهای جستجوگر شانس این را دارید که در مقابل چشم هزاران و شاید هم میلیون‌ها مشتری و ارباب‌رجوع قرار بگیرید.

حتی تصورش هم آدم را به وجد می‌آورد. آنلاین بودن کسب‌وکار شما هیچ خللی در کسب‌وکار سنتی شما وارد نمی‌کند بلکه تکمیل‌کننده و در برخی موارد بهبوددهنده آن نیز هست. ولی این به شرطی محقق می شود که اصولی سئو کنید.

بهینه سازی سایت یا همان SEO چیست؟

شاید تاکنون تعاریف مختلفی برای سئو دیده یا شنیده باشید.شاید هم اصلاً چیزی نشنیده باشید! ولی من نمی‌خواهم با یک تعریف پیچیده و فنی شما را سردرگم کنم. چراکه از هدفم خودم که آموزش به شما هست دور می‌شوم.

به ساده‌ترین شکل ممکن اگر بخواهم سئو را برای شما شرح دهم این است که سئو مانند چتری است برای تمامی روش‌هایی که به‌وسیله آن شما بهتر و بیشتر توسط مخاطب خود دیده می‌شوید.

دلیل اهمیت بهینه سازی سایت چیست

اهمیت سئو
اهمیت سئو

شاید با تعریف بالا متوجه اهمیت سئو نشده باشید! البته حق هم دارید! تعریف بالا یک تعریف ساده و ابتدایی بود برای اینکه با مفهوم سئو فقط آشنا شوید که مثلاً اگر کسی به شما گفت “من به‌وسیله سئو به این جایگاه در دنیای وب رسیده‌ام” هاج و واج نگاهش نکنید.

بیایید با یک مثال بامزه سئو و اهمیت آن را بهتر درک کنید

فرض کنید که شما یک قاتل هستید! (البته دور از جون شما)در این صورت برای پنهان کردن مقتول آن را کجا می‌گذارید؟! لابد جواب‌های زیادی در ذهن خود آماده کرده‌اید!مثلا :

 • در بیابان؟!
 • در دریا؟! یا در رودخانه؟!
 • شاید هم آن را قطعه‌قطعه کرده و در صندوقچه‌ای در باغچه خانه‌تان دفن می‌کنید
 • شایدم هم آن را می‌سوزانید
 • اما من می‌خواهم به شما یک جای مطمئن و بدون رفت‌وآمد را پیشنهاد کنم!
 • اما من به شما می‌گویم که آن را در صفحه دوم نتایج موتور جستجو قایم کنید. شرط می‌بندم کسی آن را پیدا نمی‌کند! این گفته خود گوگل است!
 • “اگر کسی را کشتید و می‌خواهید جسد آن را پنهان کنید آن را در صفحه دوم نتایج موتور جستجو قرار دهید.”
 • چرا؟؟؟
 • چون کسی آنجا نمی‌رود. برود هم دقتی به آن نمی‌کند. همه به همان صفحه اول بسنده می‌کنند.

اهمیت سئو به روایت آمارها

ارزش سئو
ارزش سئو

به آمار زیر نگاه کنید:

یک مطالعه SmartInsights در این رابطه نشان می‌دهد که این یک واقعیت شناخته شده است که صفحه اول گوگل اکثر ترافیک را به خود جلب می‌کند. نتایج این مطالعه ثابت کرد که نرخ کلیک از نتایج اول به سمت نتایج انتهایی روبه کاهش است:

 • نتیجه اول : ۳۶.۴٪ نرخ کلیک
 • نتیجه دوم : ۱۲.۵٪ نرخ کلیک
 • نتیجه سوم: ۹.۵٪ نرخ کلیک

نرخ کلیک در ادامه رو به کاهش است ، برای نتیجه ۱۰ به ۲.۲٪ کاهش می‌یابد.(اگر در بالای نتایج گوگل نیستید بسیاری از کلیک‌ها را از دست داده‌اید.)

از دلایل اهمیت سئو همین بس است که بگوییم : این روش در طولانی‌مدت شما را پول‌دار می‌کند. زیرا ترافیک با کیفیت منجر به تبدیل بهتر و تبدیل بهتر منجر به فروش بیشتر برای وب‌سایت یا تجارت شما می‌شود.

صرف اجرای یک استراتژی عالی SEO ، صرفاً یک سرمایه‌گذاری منظم در محتوا و درک بهترین شیوه‌های SEO ، هیچ مسئله پیچیده‌ای ندارد.

به یاد داشته باشید ، اگر وب‌سایت شما از نظر ترافیک ارگانیک از رتبه بالایی برخوردار است ، این تصور را برای مخاطب شما ایجاد می‌کند که وب‌سایت شما در یک موضوع خاص دارای اعتبار است.

البته روش‌های مختلفی برای معرفی نام تجاری و خلاصه کسب مشتری وجود دارد مانند پلتفرم‌های ppc (پرداخت هر کلیک).

ولی این پلتفرم‌ها عمر کوتاهی دارند و اینکه شاید نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی هم دارند. اما سئو برای همیشه (به شرط رعایت اصول آن) وجود دارد و به شما یک ترافیک مناسب و دائمی می‌دهد.

سئو سایت به معنای فریب دادن موتور جستجو نیست!

موتور جستجو
فریب دادن موتور جستجو

من در پروژه های بسیاری مشاهده کردم که از علم seo به عنوان فریب دادن موتور جستجو برای جذب ترافیک یاد میشه اما در حقیقت اینطور نیست.

در حقیقت شما دارید میگید که سایت ما خوب هست و از ارزش محتوایی مطلوبی برخوردار است تا بتوانید از طریق موتور های جستجو به سایت خود ترافیک یا همان بازدید کننده را جذب کنید.

از کجا شروع کنیم | تکنیک های سئو چیست

شروع مهارت سئو
شروع مهارت سئو

خب فکر می‌کنم اکنون برای دو برابر کردن ترافیک خود و بیشتر شدن مشتریان خود آماده باشید. درک سئو برای افزایش چشمگیر ترافیک و آگاهی از برند بسیار مهم است. در حال حاضر ، هزاران نفر به دنبال مطالب درست مثل مطالب شما هستند.

با تبدیل شدن به یک متخصص سئو ، می‌توانید در یافتن خود به آن‌ها کمک کنید.

طبق گفته HubSpot (یکی از سایت‌های بزرگ در حوزه دیجیتال مارکتینگ) ۸۰ درصد از ترافیک وب‌سایت‌ها با یک سؤال ساده شروع می‌گردد. به همین دلیل بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) از اهمیت بالایی برخوردار است.

ماندن در صدر نتایج جستجوگرها تحقیق و آزمایش زیادی را می‌طلبد. الگوریتم‌های Google به‌طور مداوم به روز می‌شوند ، بنابراین مهم است که با جدیدترین اخبار همراه باشید.

با توجه به این نکته و کمی تمرین ، می‌توانید به یک متخصص SEO برای خود تبدیل شوید.هر روز مردم برای یافتن موارد موردنیاز خود از گوگل استفاده می‌کنند.

برای اینکه در فرآیند سئو موفق شوید لازم است یک استراتژی منظم و هدفمند برای کسب رتبه‌های بالاتر داشته باشید. در ادامه می‌خواهیم شما را بیشتر با این مقوله آشنا کنیم:

یادگیری سئو سخت یا آسان؟!

یادگیری سئو
یادگیری سئو

سؤالی رایج که بسیاری از افراد سؤال می‌کنند این است: “یادگیری سئو اگر از ابتدا شروع کنیم ، چقدر دشوار است؟”

این سؤال منصفانه است اگر فکر کنید که همه مردم نمی‌دانند بهینه‌سازی موتور جستجو چیست و به چه معنی است.جواب ساده است.

کار سختی است زیرا اطلاعات زیادی در مورد موتورهای جستجو و نحوه عملکرد فرآیند بهینه‌سازی وجود دارد و در ابتدا این امر می‌تواند بسیار مشکل باشد.

اما ، اگر شما آن را قدم‌به‌قدم طی کنید و از رویکرد یادگیری ساختاریافته (برنامه یادگیری) پیروی کنید ، همه‌چیز شروع به حس  شدن می‌کند و کل فرایند آسان‌تر می‌شود.

یک برنامه یادگیری متمرکز، شما را بر روی جنبه‌های مهم سئو حفظ می‌کند و به شما کمک می‌کند تا ضمن پیشرفت ، مهارت و دانش خود را به‌تدریج بسازید.

چقدر زمان میبرد تا به علم SEO مسلط شویم؟

زمان یادگیری مهارت سئو
زمان یادگیری مهارت سئو

این سوالی هست که حین شروع مسیر ذهن هر کسی رو درگیر خودش میکند و باید گفت که سئو برنامه نویسی نیست که تو زمان ۲ سال بشه بهش مسلط شد و کار ها رو پیش برد این علم هر روز در حال تغییرات است و به صورت لحظه ای در حال آپدیت است اما اینکه چقدر زمان میبرد تا شما به مباحث مسلط بشید بازه زمانی یک ماه یک زمان مناسب هست!

ولی فراموش نکنید علمی که در حال فراگیری آن هستید بسیار تجربی هست و اینکه اگر بخواید به یک کارشناس سئو تبدیل بشوید باید سال ها زمان صرف آزمون خطا کنید که خود من بیشتر با کسب تجربه از دیگران موافق هستم چون برای شخص خودم در زمان بسیار صرفه جویی شد ، اما با این همه دغدغه یادگیری مباحث بسیار شیرین و دلچسب هست طوری که اصلا دل زدگی از یادگیری به وجود نمی آید !

 

برنامه یادگیری سئو برای مبتدیان و غیر مبتدیان

برنامه آموزش سئو
برنامه آموزش سئو

مشکل از آنجایی شروع می‌شود که یک سئوکار حرفه‌ای که خود را از هر اشتباهی مبرا می‌داند. این‌گونه می‌شود که خراب‌کاری سئو اتفاق می‌افتد و به‌جای اینکه یک سایت به رتبه یک گوگل برود و در قعر آن می‌افتد و در کل نابود می‌شود.

بنابراین پیشنهاد می‌شود حتی اگر می‌خواهید فرایند سئو خود را به یک سئوکار بسپارید بهتر است در مورد مراحل و برنامه‌ریزی آن اطلاع کافی داشته باشید تا با اصطلاح سرتان کلاه نرود!

مرحله ۱: نحوه کار موتورهای جستجو را درک کنید

SEO مخفف اصطلاح بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است و ازآنجاکه کل فرایند مربوط به چگونگی افزایش دید یک وب‌سایت در موتورهای جستجو است ، منطقی است که بدانیم موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند.

مرحله ۲: نقش SEO را در بازاریابی دیجیتال درک کنید

قبل از ورود به خلل و فرج‌های سئو ، باید در ذهن خود فهمید که نقش SEO در بازاریابی دیجیتال چیست. SEO بخشی از بازاریابی موتورهای جستجو است. SEM فرایند دریافت ترافیک از طریق موتورهای جستجو به صورت ارگانیک (از طریق سئو) یا استفاده از تبلیغات جستجوی پولی است.

نقشه راه سئو

SEM یکی از کانال‌های موجود در بازاریابی دیجیتال است. کانال‌های دیگر شامل بازاریابی رسانه‌های اجتماعی ، بازاریابی ایمیل ، بازاریابی محتوا و غیره است.بنابراین ، SEO همان تبلیغات پولی نیست و تنها مؤلفه بازاریابی موتور جستجو نیست.

مرحله ۳: درک کنید که سئو چیست و چرا مهم است

مرحله بعدی این است که وقتی در مورد بهینه‌سازی موتور جستجو صحبت می‌کنیم و اینکه چرا این یک فرایند مهم برای هر وب‌سایت است ، منظور را متوجه شوید. البته در مورد این مرحله قبلا کامل توضیح دادیم که سئو چیست و چرا اهمیت دارد.

سئو را می‌توان به‌عنوان مجموعه‌ای از قوانینی که می‌توانید در وب‌سایت اعمال کنید تعریف کرد به‌گونه‌ای که در صفحات برتر موتور جستجو (SERPS) برای کلمات کلیدی مرتبط در آن قرار دارد.

چرا این مهم است؟

اکثر ترافیک موتورهای جستجو به وب سایت‌هایی می‌روند که در ۵ موقعیت اول نتایج جستجو ظاهر می‌شوند.(قبلاً مفصلاً توضیح دادیم)

 

افزایش نرخ کلیک

این بدان معنی است که اگر می‌خواهید از گوگل و سایر موتورهای جستجو ترافیک بگیرید ، وب‌سایت شما باید در شرایط برتر برای اصطلاحات جستجوی مهم برای تجارت شما ظاهر شود.

مرحله ۴: در مورد فرآیندهای مختلف SEO اطلاعات کسب کنید

اکنون‌که می‌دانید seo چیست ، قدم بعدی یادگیری نحوه عملکرد آن است.بیش از ۲۵۵ عامل رتبه‌بندی سئو وجود دارد که باید در هنگام بهینه‌سازی وب‌سایت و برای سهولت در مراجعه به آن‌ها ، آن‌ها را به تعدادی از فرایندهای فرعی تقسیم کنید.هر فرایند فرعی مسئول تعدادی از قوانین SEO است.

 

فرایند سئو

مهم‌ترین آن‌ها:

 سئو فنی (technical seo) : فرایندی که مسئول خزیدن مرحله فهرست بندی است.

سئو داخلی (on page seo) : فرایندی که مسئول بهینه‌سازی محتوای داخلی سایت یا یک صفحه است به گونه‌ای که خزنده‌های موتور جستجو بتوانند آن را بهتر درک کنند.

سئو خارجی (off page seo) : به فرایندی که خارج از سایت شما برای بهبود رتبه شکل بگیرید سئو خارجی میگویند که میتوان به بک لینک و اشتراک گذاری پست ها در شبکه های مجازی اشاره کرد!

مرحله ۵: فرایند کاوش کلمات کلیدی در سئو

کلمات کلیدی

وقتی به این مرحله رسیدید ، باید از قبل بدانید که همه چیز در SEO با یک کلمه کلیدی شروع می‌شود.کلمات کلیدی SEO عبارت‌های جستجو هستند که کاربران در موتور جستجو تایپ می‌کنند که برای وب‌سایت خاص دارای اهمیت است.

پس از گذراندن مرحله SEO فنی ، که مربوط به تنظیمات مربوط به زیرساخت‌ها است ، سایر مراحل SEO به‌شدت با کلمات کلیدی مرتبط هستند.

فرایندی برای یافتن اینکه کدام کلمات کلیدی برای هدف قرار دادن در محتوای شما است ، تحقیقات کلمات کلیدی نام دارد.بنابراین ، تسلط بر کلمات کلیدی بخشی از برنامه یادگیری SEO شما است.

مرحله ۶: نحوه اندازه‌گیری عملکرد سئو را بیاموزید

برسی و آنالیز سئو
برسی و آنالیز سئو

مرحله بعدی مربوط به اندازه‌گیری اینکه عملکرد سئو چیست  است. این بسیار مهم است زیرا اگر نمی‌دانید چه چیزی را اندازه‌گیری کنید و KPI را برای تجزیه‌ و تحلیل ندانید ، نمی‌دانید که فعالیت‌های SEO شما موفقیت‌آمیز است یا خیر.برای اندازه‌گیری عملکرد سئو ، باید نحوه استفاده از دو ابزار مهم را یاد بگیرید: کنسول جستجوی Google و گوگل آنالیتکس.

کنسول جستجوی Google (GSC) در مورد عملکرد وب‌سایت شما در Google به شما بینش می‌دهد. می‌توانید ببینید که کدام صفحات از Google ترافیک دریافت می‌کنند و برای کدام کلمات کلیدی استفاده می‌کنند.

Google Analytics به شما می‌گوید کاربران پس از مراجعه به وب‌سایت شما چه کاری انجام می‌دهند. می‌توانید بدانید که کدام صفحات را بازدید می‌کنند ، چه مدت در یک صفحه می‌مانند و تعدادی از معیارهای مفید دیگر.

مرحله ۷: SEO را کار کنید

سئو
سئو

آخر ، وقت آن است که SEO را به کار گیریم. این تنها راه تأیید آنچه در مراحل فوق آموخته‌اید است.بهترین روش برای مبتدیان انتخاب موضوعی است که به آن علاقه‌مندید و یک وبلاگ را راه‌اندازی کنید.

لازم نیست چیزی فانتزی یا خیلی پرطرفدار باشد ، فقط موضوعی را که می‌دانید انتخاب کنید ، یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید و بهینه‌سازی آن را برای موتورهای جستجو شروع کنید.

در این مرحله ، شما به‌احتمال‌زیاد مجبور خواهید شد که به برخی از راهنماها مراجعه کرده و به خود یادآوری کنید که چگونه می‌توانید تحقیقات کلمات کلیدی ، چگونگی بهینه‌سازی عناوین صفحه خود را انجام دهید ، چگونه بررسی کنید که ربات‌های جستجو می‌توانند به محتوای شما دسترسی داشته باشند و موارد دیگر…

برای جلوگیری از سردرگم شدن ، بهتر است یک برنامه عملی ایجاد کنید و از چک‌لیست‌ها استفاده کنید تا به شما کمک کند در هر مرحله ازآنچه باید انجام دهید پیگیری کنید.

در زیر به شما یک چک‌لیست کامل سئو در سال ۲۰۲۰ را ارائه می‌دهیم :

چک لیست سئو

چک لیست سئو سال ۲۰۲۱

 1. مفاهیم اساسی SEO و اصطلاحات کلیدی را درک کنید
 2. وب‌سایت خود را به کنسول جستجوی Google اضافه کنید و تأیید کنید
 3. وب‌سایت خود را با ابزارهای Bing Webmaster اضافه کنید و تأیید کنید
 4. گوگل آنالیتیکس را راه‌اندازی کنید و یاد بگیرید که چگونه از گزارش‌های اساسی SEO استفاده کنید
 5. مجازات‌های Google را بررسی کنید
 6. ساختار پیوند خود را بررسی کنید و URL های خود را بهینه کنید
 7.  SSL را نصب کنید و مطمئن شوید که وب‌سایت شما https است
 8. برای گزارش خطا “گزارش پوشش” (Coverage Report)کنسول جستجوی Google را بررسی کنید
 9. پرونده robots.txt خود را بررسی و بهینه کنید
 10. تنظیمات قابلیت مشاهده وردپرس را بررسی کنید
 11. تنظیمات نظر خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که همه پیوندهای نظر “nofollow” هستند
 12. منو و ساختار سایت خود را بهینه کنید
 13. نقشه سایت XML خود را بهینه کنید و به موتورهای جستجو ارسال کنید
 14. خطاهای نقشه سایت را در کنسول جستجوی Google بررسی کنید
 15. داده‌های نشانه‌گذاری داده‌های ساخت‌یافته را به صفحه اصلی خود اضافه کنید
 16. اجرای نشانگر داده‌های ساخت‌یافته خود را آزمایش کنید
 17. منوها را در همه پست‌ها و صفحات خود فعال کنید
 18. بررسی کنید که اجرای schema شما درست باشد
 19. بررسی کنید که تمام صفحات شما URL متعارف را تعریف کنند
 20. اگر وب‌سایت شما به بیش از یک زبان در دسترس است hreflang را پیاده‌سازی کنید
 21. صفحه ۴۰۴ خود را بررسی و بهینه‌سازی کنید
 22. سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را بررسی و بهبود دهید
 23. برای بارگیری تصاویر و فیلم‌ها از می‌توانید از لینک‌های واسط استفاده کنید
 24. آرم و علاقه خود را بهینه کنید
 25. عناوین صفحه خود را بهینه کنید (ازجمله صفحه اصلی)
 26. توصیفات متا (ازجمله صفحه اصلی) بهینه‌سازی کنید
 27. نام تجاری خود را در Google بررسی کنید
 28. وب‌سایت خود را برای سایت‌های Google بهینه کنید
 29. پست‌های خود را برای سایت‌های Google بهینه کنید
 30. با استفاده از لیست ، پست‌های خود را برای قسمت‌های برجسته Google بهینه کنید
 31. برچسب H1 را برای همه صفحات (ازجمله صفحه اصلی) بررسی و بهینه کنید
 32. عناوین صفحه خود را بررسی و بهینه کنید
 33. اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی هدف شما در پاراگراف افتتاحیه شما گنجانده شده است
 34. برای همراهی با محتوای غیر متنی ، محتوای متن را اضافه کنید
 35. محتوای خود را برای E-A-T بهینه کنید
 36. محتوای خود را (قالب‌بندی و یک ظاهر طراحی شده) زیباتر کنید و خواندن آن را آسان کنید
 37. تصاویر خود را بهینه کنید
 38. تصویر نقشه سایت اختصاصی ایجاد کنید و به Google ارسال کنید
 39. فیلم‌ها و سایر عناصر چندرسانه ای خود را (با طرح‌های مناسب) بهینه کنید
 40. یک نقشه سایت ویژه ویدیویی ایجاد کنید و به Google ارسال کنید
 41. عناوین / توضیحات / محتوای صفحات دسته خود را بهینه کنید
 42. استراتژی پیوند داخلی خود را بررسی کنید
 43. به سایر وب‌سایت‌های با کیفیت اعتبار دهید
 44. درک کلمات کلیدی SEO چیست
 45. درک کنید که کلمات کلیدی دم بلند چیست
 46. بیاموزید که چگونه تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید
 47. بیاموزید که چگونه از نتیجه تحقیقات کلمه کلیدی برای بهینه‌سازی محتوای خود استفاده کنید
 48. بیاموزید که ایجاد پیوند چیست و چرا مهم است
 49. مفاهیم اساسی ساخت لینک را بیاموزید
 50. از وب‌سایت‌های دارای جایگاه عالی پیوند دریافت کنید
 51. نمایه پیوند خود را مرور کنید تا لینک‌های بد را شناسایی و حذف کنید
 52. نماد خود را برای SEO محلی بهینه کنید
 53.  اطلاعات خود مانند آدرس، شماره تلفن را در کلیه صفحات اضافه کنید
 54.  اطمینان حاصل کنید که اطلاعات NAP در تمام کانال‌ها سازگار است
 55. نقشه Google را در صفحه اطلاعات تماس اضافه کنید
 56. شرکت خود را در Google My Business ثبت کنید
 57. از Schema استفاده کنید تا اطلاعات بیشتری درباره تجارت محلی خود به Google ارائه دهید
 58. وب‌سایت خود را با دایرکتوری‌های مربوطه ثبت کنید
 59. تشویق و پاسخ به تک‌تک بررسی‌ها در همه سیستم‌عامل‌ها
 60. جستجو (پیوندها) از مطبوعات محلی را جستجو کنید
 61. آزمودن موبایل Google را اجرا کنید
 62. سرعت موبایل خود را با استفاده از ابزارهای مختلف بررسی کنید
 63. وب‌سایت موبایل خود را با وضوح مختلف آزمایش کنید
 64. استفاده از پنجره را در تلفن همراه بررسی کنید
 65. بررسی کنید که CTA شما در موبایل قابل‌مشاهده و دسترسی آسان باشد
 66. پیاده‌سازی صفحات موبایل شتاب را در نظر بگیرید
 67. کیفیت محتوا
 68. جامع بودن محتوا

 

اما در آخر سئو کلاه سیاه و سفید و خاکستری چه میشود؟

بهینه سازی سایت چیست

ذکر یک نکته دیگر در اینجا حائز اهمیت است و آن اینکه شاید شما سئو را با اسامی دیگری ازجمله سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری و یا سئو موبایل و سئو محلی و… شنیده باشید.

این موارد هم جز دسته‌بندی‌های سئو است. همان‌طور که چک‌لیست بالا را مشاهده می‌کنید بهینه‌سازی فاکتورهای زیادی دارد و عوامل زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. که ذکر هرکدام یک مقاله جداگانه و یا حتی یک کتاب را می‌طلبد.

ولی اگر بخواهم یک خلاصه کوچک بگویم اینکه سئو را می توان هم قانونی انجام داد و هم غیر قانونی!

ما در آینده تمام تلاش خودمان را می‌کنیم مقالات جامعی برای هر یک از فرایند های سئو برایتان آماده کنیم و در بلاگ مهدی عراقی قرار بدهیم.

در نهایت

یعنی تمامی موارد بالا را می توان از راه غیر قانونی که گوگل آن را قبول ندارد انجام داد که در این صورت سئو کلاه سیاه را می توان عنوان کرد. و اگر کارها همه در چارچوب قانون باشند عنوان کلاه سفید عرضه می شود.

کلاه خاکستری هم که حالتی بینابینی دارد هم شامل کلاه سفید است و هم کلاه سیاه! یعنی هم روش های غیر قانونی و هم روش های قانونی!

 

جمع‌بندی و نتیجه گیری

در این مقاله در مورد اینکه سئو چیست و چه اهمیتی دارد و پلن یادگیری سئو صحبت کردیم. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که پلن یادگیری و وجود چک‌لیست این اطمینان را به شما می‌دهند که همه کارها درست و به‌جای خود انجام شده باشند.

حتی اگر قرار باشد کار سئو شما را یک سئو کار انجام دهد بازهم نباید از یادگیری سئو غافل شوید. چراکه لازم است روی روند اجرای دقیق پروژه نظارت کامل و دقیق داشته باشید.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا