آموزش سئو

تاریخچه سئو و الگوریتم های گوگل

SEO مخفف بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine optimization) است. رند فیشکین، بنیانگذار و مدیر عامل سابق Moz، این اصطلاح را چنین تعریف می‌کند: “عملی برای افزایش کمی و کیفیت ترافیکی که از طریق نتایج ارگانیک در موتورهای جستجو به دست می‌آورید.”

اساساً، هرچه وب‌سایت شما بهتر بهینه شود، می‌تواند رتبه بالاتری در نتایج موتور جستجو داشته باشد. هرچه رتبه بالاتری داشته باشد، افراد بیشتری آن را مشاهده و کلیک می‌کنند.

اجرای یک استراتژی سئو به افراد بیشتری کمک می‌کند وب‌سایت شما را به طور طبیعی در Google و سایر موتورهای جستجو پیدا کنند  بدون اینکه هزینه‌ای برای تبلیغات دیجیتال بپردازند.

سال‌های اولیه: اواسط دهه ۱۹۹۰ – اوایل دهه ۲۰۰۰

اگرچه اولین وب‌سایت در سال ۱۹۹۱ ایجاد شد، اما تاریخچه رسمی سئو کمی دیرتر در سال ۱۹۹۷ آغاز می‌شود. پس‌ازآن بود که مدیر گروه راک Jefferson Starship کشف کرد که وب‌سایت گروه در صفحه چهارم صفحه نتایج موتور جستجو قرار دارد. گفته می‌شود او از این واقعیت کاملاً ناراحت بوده است.

درنتیجه، شرکتی که وب‌سایت گروه را ساخته است تصمیم می‌گیرد بر روی رمز و راز رتبه‌بندی موتور جستجو تمرکز کند؛ و بنابراین، حوزه SEO متولد می‌شود.

 

آغاز سئو

آغاز سئو
آغاز سئو

به روزهای اولیه برگردید، مانند غرب وحشی است. شعار “هر چیزی می‌رود ” است. می‌توانید از هر حربه‌ای استفاده کنید و از پس آن بربیایید. پر کردن کلمات کلیدی، سریع‌ترین راه برای نشان دادن وب‌سایت شما در صفحه یک برای کلمات کلیدی موردنظر است. در کنار آن، افراد آگاه عمدتاً به رده‌بندی سئو کلاه سیاه برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌های خود اعتماد می‌کنند.

همان‌طور که اکنون آن‌ها را می‌شناسیم موتورهای جستجو کاملاً جدید هستند و به‌روزرسانی آن‌ها ماه‌ها به طول می‌انجامد. بااین‌حال، در طی آن زمان، چندین پیشرفت قابل‌توجه دیگر در سئو اتفاق می‌افتد:

  • در سال ۱۹۹۴، دو دانشجو از دانشگاه استنفورد یاهو را راه‌اندازی کردند. نسخه اصلی یاهو چیزی بیش از فهرستی از سایت‌های جالب نیست. اگر می‌خواهید در نتایج جستجو ظاهر شوید، باید وب‌سایت خود را به‌صورت دستی به یاهو ارسال کنید و درخواست نمایه‌سازی کنید. این همچنین سالی است که AltaVista، Excite و Lycos به وجود می‌آیند.

 

  • در سال ۱۹۹۶، لری پیج و سرگئی برین Backrub را ایجاد کردند. این موتور جستجو از ربط و محبوبیت پیوند ورودی برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند. درنهایت گوگل می‌شود.
    یک سال بعد، در سال ۱۹۹۷، دنی سالیوان شروع به جستجوی موتور جستجو می‌کند. قرار است به یکی از منابع اصلی اطلاعات در مورد SEO، نکاتی درباره جستجوی اینترنت و رتبه‌بندی بهتر در موتورهای جستجو تبدیل شود. این همچنین سال ثبت دامنه Google.com و راه‌اندازی AskJeeves است.

 

  • در سال ۱۹۹۸، به لطف راه‌اندازی Goto.com، شاهد جستجوی پرداخت شده و پیوندهای حامی مالی هستیم. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند پیشنهادهایی را ارائه دهند که به آن‌ها امکان می‌دهد بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک قرار بگیرند.
    سرانجام، در سال ۱۹۹۹، Search Engine Strategies، برای اولین بار اجلاس مختص بازاریابی جستجو برگزار شد. بانام های مختلف فعالیت خود را ادامه می‌دهد تا سال ۲۰۱۶ که برای همیشه خاموش می‌شود.

کلاه‌سیاه بد جلوه می‌کند: اوایل دهه ۲۰۰۰ – ۲۰۰۵

تا اوایل سال ۲۰۰۰، گوگل هنوز کمی شناخته شده است؛ اما به لطف همکاری با یاهو، به سرعت محبوبیت خود را افزایش می‌دهد: هر نتیجه جستجوی یاهو “طراحی شده توسط Google” را نشان می‌دهد. این درنهایت منجر به تبدیل‌شدن Google به مترادف جستجو می‌شود همان‌طور که امروزه آن را می‌شناسیم.

همچنین در طی همان سال‌های ابتدایی است که موتور جستجو الگوریتم PageRank را معرفی می‌کند. برای تعیین رتبه یک وب‌سایت در نتایج جستجو، هم عوامل سئو خارجی و هم عوامل سئو داخلی بررسی می‌شود. به‌طور دقیق‌تر، الگوریتم هم کمیت و کیفیت بک لینک ها و هم‌ انکرتکست را بررسی می‌کند.

نتیجه این الگوریتم، افزایش لینک سازی و خرید و تبادل لینک توسط مدیران وب‌سایت‌ها در تلاش برای ارتقا رتبه وب‌سایت خود است.
همچنین در این مدت است که Google Blogger.com را خریداری کرده و AdSense را راه‌اندازی می‌کند. هر دو منجر به ایجاد وب‌سایت‌های پر از کلمات کلیدی و محتوای نازک به‌منظور کسب درآمد از آن‌ها می‌شود.

اولین ارتقا الگوریتم گوگل

ارتقا الگوریتم گوگل
ارتقا الگوریتم گوگل

همه موارد فوق منجر به اولین به‌روزرسانی مهم الگوریتم گوگل در سال ۲۰۰۳ با نام فلوریدا می‌شود. در فصل خرید تعطیلات راه‌اندازی می‌شود و به سختی به تعدادی از وب‌سایت‌های تجاری مجاز برخورد می‌کند.

برای از بین بردن پر کردن کلمات کلیدی، متن نامرئی و پیوندهای مخفی، به فیلتر آزمایش متکی است. اگرچه این امر برای مقابله با تاکتیک‌های هرزنامه است، اما درنتیجه آن، بسیاری از سایت‌های خرده‌فروشی شاهد کاهش بازدید به‌موقع برای فصل خرید هستند.

این اعتراض بسیار زیاد است و گوگل قول می‌دهد که در فصل تعطیلات دیگر به‌روزرسانی‌های عمده را انجام ندهد.
به‌روزرسانی Jagger در سال ۲۰۰۵ ارائه می‌شود. این به کاهش تبادل لینک بی‌نظیر کمک می‌کند و منجر به کاهش متن لنگر به‌عنوان یک عامل رتبه‌بندی می‌شود.

بااین‌حال، همه آنچه در اوایل سال ۲۰۰۰ اتفاق می‌افتد بد نیست. در سال ۲۰۰۴، SEO محلی با شروع Google و سایر موتورهای جستجوگر آن زمان شروع به بهبود ارتباط نتایج جستجو با هدف جغرافیایی می‌کند.

سنگ بنای مهم دیگر دوران، آغاز جستجوی شخصی است. موتورها برای نمایش نتایج مرتبط‌تر، از سابقه جستجو و علایق استفاده می‌کنند.

جستجوی پویا آغاز می‌شود: اواسط دهه ۲۰۰۰ – ۲۰۰۹

اوضاع از سال ۲۰۰۶ به بعد تغییر می‌کند. در این مدت، به‌طور خاص در سال ۲۰۰۶، Google Analytics و Google Webmaster Tools را راه‌اندازی می‌کند. باوجود از این دو ابزار، اکنون می‌توانید به راحتی وضعیت وب‌سایت خود را در موتورهای جستجو مشاهده کرده و نحوه بهبود آن را بفهمید.

گوگل همچنین یوتیوب را به دست آورد که اکنون دومین موتور جستجوی بزرگ در جهان است.

علاوه بر این، نقشه‌ سایت XML از پشتیبانی جهانی برخوردار می‌شوند. این به موتورهای جستجو این امکان را می‌دهد تا وب‌سایت‌ها را بهتر بشناسند و از هر صفحه موجود در آن‌ها استفاده کنند.

۲۰۰۷ همچنین آغاز جستجوی جهانی است زیرا Google شروع به نمایش تصاویر، فیلم‌ها و اخبار در نتایج جستجو می‌کند.
تا آن زمان، گوگل تقریباً بر فضای موتور جستجو تسلط پیدا می‌کند. موتورهای جستجوی کوچک‌تر مانند بینگ و یاهو تعداد کاربران کمتری دارند و درنتیجه The Search Alliance را در سال ۲۰۰۹ تشکیل می‌دهند.

اواخر دهه ۲۰۰۰ همچنین شاهد ظهور سیستم‌عامل‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و سایر برنامه‌ها هستیم. به لطف این، سیگنال‌های اجتماعی نقشی غیر مستقیم در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها دارند.

کیفیت مورد توجه قرار می‌گیرد: اوایل سال ۲۰۱۰

کیفیت محتوا
کیفیت محتوا

اوضاع از اوایل سال ۲۰۱۰ واقعاً تغییر شکل چشمگیری می‌یابد. برای اولین بار، موتورهای جستجو الگوریتم‌های خود را تغییر می‌دهند و کیفیت محتوا را به‌عنوان عامل اصلی رتبه‌بندی متمرکز می‌کنند.

این نتیجه مستقیم دو به‌روزرسانی مهم گوگل پاندا و پنگوئن است که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ عرضه شدند. هدف از هر دو این به‌روزرسانی‌ها مبارزه با مزارع تولید محتوا است – وب‌سایت‌هایی که محتوای زیادی با کیفیت پایین تولید می‌کنند.

درحالی‌که پاندا بر روی حذف مزارع محتوا تمرکز دارد، پنگوئن وب‌سایت‌هایی با الگوهای پیوند غیرمعمول، مقادیر زیاد متن لنگر مطابقت دقیق و پر کردن کلمات کلیدی را هدف قرار می‌دهد.

درنتیجه، برخی از مارک‌های بزرگ، مانند JCPenney، اعتبار خود را خدشه دار می‌کنند و عملاً یک شبه از بین می‌روند.
از جنبه مثبت همه‌چیز، سال ۲۰۱۲ زمانی است که Google Knowledge Graph راه‌اندازی می‌شود. نمودار دانش به‌جای تفسیر کلمات کلیدی، بر تفسیر معناشناسی و هدف جستجو متمرکز است.

این موضوع، همراه با افزایش جستجوی تلفن همراه و صوتی، منجر به بروزرسانی بزرگ بعدی در سال ۲۰۱۳ با نام Hummingbird می‌شود. این به‌روزرسانی سرانجام بخشی از الگوریتم اصلی Google می‌شود، دقیقاً مانند Panda و Penguin قبل از آن. هدف Hummingbird رسیدگی بهتر به سؤالات زبان طبیعی و جستجوی مکالمه است.

همه‌چیز در موبایل: اواسط سال‌های ۲۰۱۰

بهینه سازی موبایل

اگرچه تلفن‌های همراه تا آن زمان مدتی با ما بوده‌اند، اما تا سال ۲۰۱۵ نقش مهمی در دنیای موتورهای جستجو ندارند. این‌زمانی است که جستجوهای موبایل برای اولین بار از جستجوی دسک تاپ پیشی می‌گیرند. بر این اساس، گاهی اوقات “سال موبایل ” نامیده می‌شود.

در این مدت، گوگل و سایر موتورهای جستجو تأکید بیشتری بر جستجوی تلفن همراه دارند و دستورالعمل‌هایی را برای بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای دستگاه‌های تلفن همراه صادر می‌کنند.

طراحی پاسخگو به یک امر عادی تبدیل می‌شود و مدیران وب تلاش می‌کنند وب‌سایت‌های خود را تعمیرات اساسی کنند تا در تلفن‌ها و رایانه‌های لوحی خوب به نظر برسند.

همچنین در این مدت Google شروع به بهبود جستجوی محلی می‌کند. بر این اساس، بهینه‌سازی موبایل همراه با سئو محلی برای هر مدیر وب اولویت اصلی قرار می‌گیرد.

قابل‌توجه‌ترین به‌روزرسانی الگوریتم Google در آن زمان چیزی است که در محافل وب مستر به‌عنوان “Mobilegeddon” شناخته می‌شود. نام اصلی آن به سادگی “Google Mobile Friendly Update” است و در فوریه ۲۰۱۵ منتشر می‌شود.

این کاملاً موبایل پسند بودن یک وب‌سایت را به‌عنوان یک سیگنال رتبه‌بندی ایجاد می‌کند. همچنین این اولین به‌روزرسانی است که گوگل قبل از شروع آن رسماً اعلام کرده است.

Mobilegeddon در سال ۲۰۱۶ صفحات شتاب داده‌شده موبایل (AMP) را دنبال می‌کند. صفحاتی که از فناوری AMP استفاده می‌کنند از محتوایی که فوراً بارگیری می‌شود بهره می‌برند. کاربران آن‌ها عمدتاً رسانه‌های خبری و ناشران هستند.

سریع‌تر، بهتر، متنی: اواخر دهه ۲۰۱۰ – اکنون

تمرکز دوره گذشته بر محتوای با کیفیت بالا، البته با عوامل اضافه شده تا امروز ادامه دارد. برای مبتدیان، طراحی موبایل و پاسخگو هنوز حاکم است و نقش اصلی را در رتبه‌بندی هر وب‌سایت ایفا می‌کند.

بااین‌حال، سرعت صفحه و سرنخ‌های متنی اکنون نیز از عوامل رتبه‌بندی هستند. درنتیجه، سایت‌هایی با زمان بارگذاری سریع، لینک سازی داخلی قوی، رابط کاربری مناسب، خوشه‌بندی کلمات کلیدی در نتایج موتور جستجو موردعلاقه قرار می‌گیرند.

۲۰۱۷ سالی است که Google شروع به صدور اخطارهای Chrome HTTPS برای سایت‌هایی می‌کند که اطلاعات کاربر را درخواست می‌کنند اما رمزگذاری SSL در آن وجود ندارد.

تعدادی به‌روزرسانی ارائه می‌شود که وب‌سایت‌های دارای محتوای بی‌کیفیت و وب‌سایت‌هایی را که دارای محتوای بینابینی و پنجره‌های بازشو هستند و به تجربه نامناسب کاربر کمک می‌کنند، مجازات می‌کنند.

RankBrain، Mobile First، E-AT، BERT

مدیرعامل Google گوگل را اولین شرکت AI معرفی می‌کند. این آغاز یک دوره دیگر در چشم‌انداز موتور جستجو است و در Google RankBrain قابل مشاهده است که هدف آن تفسیر هدف جستجو بر اساس کلمات یا عبارات وارد شده است.

در سال ۲۰۱۸، گوگل نمایه موبایل فرست را اعلام کرد. از آن زمان موتور جستجو از نسخه‌های موبایل وب‌سایت‌ها برای ایجاد فهرست خود به‌جای وب‌سایت‌های دسک تاپ استفاده می‌کند.

این همچنین سالی است که به‌روزرسانی E-A-T شروع به کار می‌کند. تمرکز آن پاداش دادن به وب‌سایت‌هایی است که به دستورالعمل‌های Google، تخصص، اقتدار، قابلیت اطمینان (E-A-T) پایبند هستند.

GDPR، قانون محافظت از داده‌های عمومی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ به اجرا درمی‌آید و با ادامه تسلط بر جستجوهای شخصی درصحنه جستجوگرها، نتایج جدی برای موتورهای جستجو ایجاد می‌کند.

در سال ۲۰۱۹، به‌روزرسانی BERT دنبال می‌شود. این بزرگ‌ترین تغییر در الگوریتم Google در سال‌های اخیر است. BERT در تلاش برای نشان دادن نتایج جستجوی مرتبط‌تر، در ابتدا بر تفسیر جستجوهای کلمات کلیدی دم دراز متمرکزشده است.

با ورود به دهه جدید، جستجوی صوتی بیشتر در حال افزایش است و جستجوی بصری هر روز بهتر و بهتر می‌شود. چت بات ها و دستیارهای شخصی AI مانند اپل و کورتانا مانند سایر فناوری‌های آینده در حال شیوع بیشتری هستند. آن‌ها همچنان به نقش بیشتری در دنیای سو ادامه خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا