آموزش دیجیتال مارکتینگ

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست؟

اصطلاح رایج تجاری است که برای شناسایی بازده مالی از فرمولی استفاده می‌شود که به آن ROI یا نرخ بازگشت سرمایه می‌گویند. مدیران کمپین ها به دنبال  (ROI) هستند زیرا این معیار نشان دهنده موفقیت یک پروژه است.

این مقدار که اغلب به صورت یک درصد یا نسبت بیان می‌شود ، از بازده مالی تا افزایش کارایی یک کمپین یا شرکت را ارائه می‌دهد و توزیع می‌کند. در ادامه با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شویم.

نرخ بازگشت سرمایه چیست؟

نرخ بازگشت سرمایه چیست

هر هزینه ای که یک شرکت دارد می‌تواند بر اساس نرخ بازگشت سرمایه محاسبه شود. شاید ممکن باشد که بعضی از مخارج مانند خریدن لباس و اغلام مورد ROI مستقیم و اساس نداشته باشد ، اما کمترین هزینه به سرمایه گذاری های کلان کمک می‌کند.

به عنوان مثال ، استخدام یک طراح گرافیک برای ایجاد تبلیغات ، پرداخت هزینه عکاس برای گرفتن عکس از شرکت و تعمیرات اساسی وب سایت شرکت را می‌توان جز نرخ بازگشت سرمایه دانست.

در بسیاری از موارد ، ROI برای محاسبه میزان ارزش یک سرمایه گذاری استفاده می‌شود. به عنوان مثال ، یک سرمایه گذار مایل است قبل از تعهد هرگونه پرداخت وجه به یک شرکت ، از نرخ بازگشت سرمایه گذاری یک رویداد مطلع شود.

محاسبه بازگشت به طور میانگین تقسیم درآمد یا سود سالیانه شرکت بر میزان سرمایه اصلی یا فعلی را شامل می‌شود.

ROI همچنین نوعی فرصت برای بازدهی سرمایه گذاری استفاده می‌شود. اگر یک صاحب بیزینس قصد داشته باشد پول خود را در بورس سهام سرمایه گذاری کند ، انتظار دارد که سالانه حداقل بازدهی ۵٪ داشته باشد. با سرمایه گذاری همان پول در یک شرکت ، این ۵ درصد کاهش پیدا می‌کند زیرا نرخ بازگشت سرمایه تاثیر بیشتری در سود کردن شما دارد .

شرکت ها و کمپانی های مختلف حتی از ROI برای اندازه گیری میزان موفقیت یک پروژه خاص استفاده می‌کنند.

اگر یک صاحب شغل قصد سرمایه گذاری در یک کمپین تبلیغاتی را داشته باشد ، آنها می‌توانند فروش حاصل از تبلیغ را تجزیه و تحلیل کنند و از این اطلاعات برای تعیین نرخ بازگشت سرمایه استفاده کنند. اگر درآمد بیش از مبلغ پرداخت شده باشد ، نرخ بازگشت سرمایه به حد قابل قبولی از سود رسیده است .

هنگام محاسبه نرخ بازگشت سرمایه سالانه خود ، به دنبال متوسط بازده سرمایه گذاری به دست آمده در طول دوره سرمایه گذاری هستید.

این به شما نشان می‌دهد که این سرمایه گذاری چقدر سودآور و مفید است . ROI سالانه می‌تواند به شما در تحلیل و مقایسه عملکرد سرمایه گذاری شما در بازه های زمانی مختلف کمک کند.

چرا ROI در تجارت مهم است؟

ROI در تجارت

برخی مشاغل هوشمند، هوشمندانه هزینه می‌کنند و نرخ بازگشت سرمایه را از نزدیک کنترل می‌کنند و باعث پیشرفت شما در طولانی مدت می‌شود .

اگر در یک کار خاص ROI را به نفع خود مشاهده نمی‌کنید ، دیگر از استفاده از آن صرف نظر کنید. شما بهتر است آن را کنار بگذارید. زمانی که هزینه می‌کنید اما نتیجه ای نمی‌بینید بهتر است آن کار را کنار بگذارید و مشاغل و حرفه های دیگر را امتحان کنید.

نرخ بازگشت سرمایه به شما این امکان می‌دهد ثمره سرمایه گذاری خود را به درستی ببینید ، این مهم است که همیشه در کسب و کار خود را به درستی و به بهترین نحو اداره کنید .

چه چیزی در ROI “مطلوب و خوب” نظر گرفته میشود؟

آنچه که به عنوان خوب در نرخ بازگشت سرمایه در نظر گرفته شده است به سرمایه گذاری بستگی دارد. برای مثال وقتی شرکتی برای یک قطعه تجهیزات هزینه می‌کند ، ROI در بهره‌وری قرار دارد. از طرف دیگر ، هزینه های بازاریابی در فروش نیاز به ROI دارد.

درصد نرخ بازگشت سرمایه نشان دهنده عوامل زیادی است برای مثال درصد های دورقمی و معمولی برای مبتدیان نتیجه خوبی را نشان می‌دهد و درصد های بالا برای کمپین ها نشان دهنده این است که باید دقت بیشتری روی پیشرفت خود داشته باشند.

نکته مهم در امضای قرارداد این است که حتما به درصد سود و زیان خود فکر کنید و ROI را در نظر بگیرید و سپس قراردادی را امضا کنید .

چالش های نرخ بازگشت سرمایه

نرخ بازگشت

همه فکر می‌کنند که می‌توانند نرخ بازگشت سرمایه را پیش بینی کنند ، اما هیچ کس نمی‌تواند آینده را ببیند. از طریق داده های کلان می‌توان میانگین ها را دریافت و محاسبه کرد ، اما برای بیشتر ما ، فقط یک سرمایه گذاری خوب و برنامه ریزی شده نتایج مثبتی خواهد داشت. سرمایه گذاری کورکورانه بدون انجام مراقبت های لازم هرگز ایده خوبی نیست.

قبل از سرمایه گذاری با شرکا ، شخصاً با آنها ملاقات کنید. سعی کنید همه چیز را بررسی کنید برای مثال محل کار و یا شرکت آنها را بررسی کنید و به معتبر بودن آن پی ببرید.

اسناد و مدارک را به دقت و به درستی مشاهده و بررسی کنید تا از آنچه درباره خود و کمپانی خود به شما ارائه می‌دهند اطمینان خاطر داشته باشید .

هرکسی می‌تواند یک شرکت را برای خود ثبت کند و یک فضای تجاری را فراهم کند و این هرگز بدان معنی نیست که نتایج مطلوبی در انتظار شما خواهد بود .

محدودیت های نرخ بازگشت سرمایه

اگر نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنید خواهید توانست در آینده بسیار متدبرانه پیش روید ، اما اندازه گیری موفقیت کسب و کار خود براساس ROI محدودیت هایی دارد.

در اینجا سه محدودیت وجود دارد که باید در نظر بگیرید

ROIباید این مطلب را بدانید که جریان نقدینگی مجموعه شما مستقیما در ROI شما انعکاس پیدا نمی‌کند. ، بنابراین امکان دارد.سلامت مالی کسب و کار شما همیشه فقط با استفاده از ROI به طور کامل یا دقیق اندازه گیری نشود.

CPA و بنیانگذار شرکت حسابداری Gauvreau & Associates گفت: “به عنوان مثال ، نرخ بازگشت سرمایه ممکن است ۵٪ باشد ، اما ممکن است جریان نقدی خود را از دست بدهد و یک سرمایه گذاری بسیار پرهزینه باشد.

در حالی که ممکن است سرمایه گذاری دیگری که منجر به تولید ۴ ٪ می‌شود ، سود نقدی مثبتی را برای سرمایه گذاران ایجاد کند.” ارزیابی سلامت مالی یک پروژه صرفاً به ROI بستگی دارد که فقط بخشی از آنچه بررسی می‌کند را به شما ارائه دهد .

برای محاسبه دقیق ROI ، شما باید درک کاملی از هزینه های آینده کسب و کار خود داشته باشید. اگر هنوز اعداد دقیقی برای هزینه های آینده ندارید ، یا اگر اعداد محاسبه شده شما متغیر است ، مانند نرخ بهره ای که ممکن است تغییر کند ، ممکن است نرخ بازگشت سرمایه نادرست باشد.

۲- نرخ بازگشت سرمایه کاملا موفقیت از لحاظ مالی یک پروژه را اندازه گیری می‌کند. به عنوان مثال ، سرمایه گذاری برای خرید فناوری و تکنولوژی روز ممکن است درصد سود ROI را منفی کند ، اما می‌تواند کارمندان شما را شادتر کرده و ماندگاری و امید آنان را افزایش دهد.

نرخ بازگشت سرمایه پروژه منافع غیر مالی یک سرمایه گذاری را در بر نمی‌گیرد.
اقدام اصلی: نرخ بازگشت سرمایه اطلاعات خاصی را ارائه می‌دهد ، به این معنی که همیشه همه محاسبات آن به کمپانی مربوط نمی‌شود. این یک محاسبه مفید است ، اما محدودیت هایی را در داده هایی که ارائه می‌دهد را در نظر می‌گیرد .

مزایای نرخ بازگشت سرمایه

داشتن اطلاعات و درک تاثیرات سرمایه گذاری در موفقیت شرکت یا کمپانی شما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد و در کل عملکرد شما را بهبود می‌بخشد .در اینجا دو مزیت دیگر وجود دارد که محاسبه بازده سرمایه شما را ارائه می‌کند .

استفاده صاحبان مشاغل از ROI

آموزش استفاده ROI

نرخ بازگشت سرمایه اجازه می‌دهد تا پروژه های کوتاه مدت و بلند مدت را ردیابی و تجزیه و تحلیل کنند. “شما می‌توانید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید و نرخ بازگشت سرمایه می‌تواند اندازه گیری کند تا شما به سرعت و به راحتی به این معیارها و اهداف برسید “.

نرخ بازگشت سرمایه به شما کمک می‌کند تا عملکرد مالی کسب و کار خود را ارزیابی کنید. لئونارد آنگ ، مسکن و مدیر ارشد بازاریابی مدیریت iProperty گفت ، دانستن ROI شرکت شما را در مسیر پیشرفت راهنمایی می‌کند که آیا کسب و کار شما بالاتر از متوسط یا پایین تر است. این یک یادآوری خوب برای شرکت ها و برای حفظ استاندارد برای امور مالی خود است .

روش اصلی: محاسبات نرخ بازگشت سرمایه می‌تواند به شما کمک کند تا امور مالی خود را تجزیه و تحلیل کنید و در مورد آینده شغلی خود با کیفیت و به درستی تصمیم بگیرید.

نحوه محاسبه ROI

به طور کلی نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه با روش های مختلف و متفاوتی صورت می‌گیرد . اولین روش به صورت زیر است :

نرخ بازگشت سرمایه ROI = 100 × میزان سرمایه گذاری ÷ نرخ خالص
روش دوم :
نرخ بازگشت سرمایه = هزینه ÷ میزان سرمایه گذاری _هزینه

تفسیر بازگشت سرمایه (ROI)

هنگام تفسیر محاسبات ROI ، مهم است که چند نکته را در ذهن داشته باشید. اولاً ، ROI معمولاً به صورت درصد بیان می‌شود زیرا درک آن به صورت شهودی آسان تر است (در مقابل وقتی که با نسبت بیان می‌شود تشخیص آن کمی دشوار است ). ثانیا، محاسبه نمودن بازگشت سرمایه شامل بازدهی با سود خالص است زیرا بازده حاصل از یک سرمایه گذاری می‌تواند مثبت یا منفی باشد.

وقتی محاسبات ROI رقم مثبتی را نشان می‌دهد ، به این معنی است که بازده خالص سیاه است (زیرا بازده کل بیش از کل هزینه است). متناوباً ، هنگامی که محاسبات ROI رقمی منفی بدست می‌آورد ، به این معنی است که بازده خالص قرمز است زیرا کل هزینه ها بیش از کل بازده است.

در نهایت ، برای محاسبه ROI با بالاترین درجه تمرکز ، بازده کل و هزینه های کل باید در نظر گرفته شود. برای مقایسه سیب به سیب بین سرمایه گذاری های رقیب ، ROI سالانه باید در نظر گرفته شود.

محاسبه و درک ROI نسبتاً آسان و بسیار ساده است

محاسبه ROI

سادگی ROI به این معنی است که دارای معیار استاندارد و جهانی سودآوری است.
یک نقطه ضعف نرخ بازگشت سرمایه این است که برای مدت زمان بالا سرمایه گذاری حساب نمی‌شود. بنابراین ، یک معیار سودآور که شامل ماندگاری بالا است ممکن است برای سرمایه گذار که می‌خواهد سرمایه گذاری های بالقوه را مقایسه کند ، مفیدتر باشد.

معایب نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه معایبی نیز دارد. اول اینکه ، دوره نگهداری یک سرمایه گذاری را در نظر نمی‌گیرد ، که می‌تواند هنگام مقایسه گزینه های سرمایه گذاری مسئله ساز شود. برای مثال ، فکر کنید سرمایه گذاری X 25٪ تولید می‌کند ، در حالی که سرمایه گذاری Y 15٪ ROI تولید می‌کند.

نمی‌توان تصور کرد که X سرمایه گذاری برتر است مگر اینکه بازه زمانی هر سرمایه گذاری نیز مشخص باشد. این احتمال وجود دارد که ۲۵٪ ROI از سرمایه گذاری X در مدت ۵ سال تولید شده باشد ، اما ۱۵٪ ROI از سرمایه گذاری Y فقط در یک سال تولید شده است.

محاسبه میزان بازگشت سرمایه سالانه می‌تواند هنگام مقایسه گزینه های سرمایه گذاری ، از این مانع عبور کند.

دوم ، نرخ بازگشت سرمایه ریسک پذیر است . معمولا این کار متداول بوده که Roi رابطه کاملا مستقیمی با ریسک کردن دارد: هرچه بازده بیشتر باشد ، ریسک احتمالی کار ما نیز بیشتر خواهد شد.

این را می‌توان از نزدیک در دنیای سرمایه گذاری مشاهده کرد ، جایی که سهام کلاهبردار معمولاً بازده بالاتری نسبت به سهام خود دارد (اما با ریسک قابل توجهی بیشتری همراه است) به عنوان مثال ، سرمایه گذاری که بازده پرتفوی ۱۲٪ را هدف قرار داده است ، باید درجه بالاتری از ریسک بیشتری نسبت به سرمایه گذار که هدفش بازده تنها ۴٪ است ، بپذیرد.

اگر یک سرمایه گذار بدون ارزیابی ریسک ، فقط از ROI استفاده کند ، ممکن است نتیجه نهایی سرمایه گذاری بسیار متفاوت از نتیجه مورد انتظار باشد.

سوم ، اگر تمام هزینه ها در محاسبه لحاظ نشود ، می‌توان ارقام ROI را اغراق آمیز دانست. این می‌تواند عمدا یا سهوا اتفاق بیفتد. به عنوان مثال ، در ارزیابی نرخ بازگشت سرمایه در یک قطعه ملک و مستغلات ، کلیه هزینه های مربوطه باید در نظر گرفته شود. این موارد شامل سود رهن ، مالیات بر املاک ، بیمه و کلیه هزینه های نگهداری است.

این هزینه ها می‌تواند مقدار زیادی از نرخ بازگشت سرمایه مورد نظر را کم کند. بدون درج همه آنها در محاسبه ، می‌توان رقم بازگشت سرمایه را به شدت بزرگ کرد.

سرانجام ، مانند بسیاری از معیارهای سودآور ، نرخ بازگشت سرمایه فقط هنگام دستیابی به بازده سرمایه گذاری ، بر سود مالی تأکید می‌کند. این مزایای جانبی کالاهای اجتماعی یا زیست محیطی در نظر گرفته نمی‌شود .

معیار بازگشت سرمایه نسبتاً جدید ، معروف به بازگشت اجتماعی سرمایه گذاری (SROI) ، به تعیین برخی از این مزایا برای سرمایه گذاران کمک می‌کند.

بازدهی اجتماعی سرمایه گذاری (SROI) روشی برای اندازه گیری مقادیری است که بطور سنتی در صورت حساب های مالی منجمله عوامل اجتماعی ، اقتصادی و محیطی منعکس نمی‌شود.

آنها می‌توانند مشخص کنند که یک شرکت چقدر به طور موثر از سرمایه و منابع دیگر خود برای ایجاد ارزش‌ جامعه استفاده می‌کند.

در حالی که از یک تحلیل سنتی هزینه و سود برای مقایسه سرمایه گذاری ها یا پروژه های مختلف استفاده می‌شود ، SROI بیشتر برای ارزیابی پیشرفت کلی پیشرفت های خاص استفاده می‌شود ، که می‌تواند نشان دهنده تأثیر مالی و اجتماعی شرکت باشد.

بازدهی اجتماعی سرمایه گذاری (SROI) روشی برای محاسبه ارزش اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی ایجاد شده توسط یک شرکت است .

شرکت ها صورت های مالی را منتشر می‌کنند که درآمد ، فروش ، سود خالص ، بدهی و سایر معیارهای اصلی سرمایه گذاران را نشان می‌دهد ، اما SROI به این صورت نیست.

صدور SROI این هدف را به دنبال دارد که شرکت ها بتوانند اثرات و بازده‌های مالی خود را بررسی کنند.
عواملی که برای محاسبه SROI مورد استفاده قرار می‌گیرند ، مقدار تأثیر اجتماعی و مقدار سرمایه گذاری اولیه هستند.

بازگشت اجتماعی در سرمایه گذاری چگونه کار می‌کند

SROI برای شرکت ها مفید و تاثیر گذار است زیرا می‌تواند از طریق برنامه ریزی و ارزیابی بهتر مدیریت برنامه را بهبود بخشد. همچنین می‌تواند درک شرکت را از تأثیر آن بر جامعه افزایش داده و امکان برقراری ارتباط بهتر راجع به ارزش کار شرکت (چه از نظر داخلی و چه با سهامداران خارجی) فراهم کند.

نیکوکاران ، سرمایه گذاران خطرناک ، بنیادها و سایر موسسات غیرانتفاعی ممکن است از SROI برای درآمدزایی از تأثیرات اجتماعی خود ، و از لحاظ مالی استفاده کنند.

چرا باید به SROI اهمیت داد

در دنیایی که اعطای کمک هزینه در دنیای رقابت هرگز از اهمیت بیشتری برخوردار نبوده است ، محاسبه SROI شما می‌تواند مزیت رقابتی به شما بدهد.

چطور؟ این چهار جنبه غیرانتفاعی به شما نشان می‌دهد که برای هر اهدا کننده یا سازنده کمک مالی مهم است.

شواهد شما – SROI ثابت می‌کند که شما داده ها را جمع آوری و مدیریت می‌کنید و می‌دانید چگونه برای حفظ کار خود این اطلاعات را تفسیر می‌کنید
پایداری شما – SROI ابزاری خارق العاده برای برقراری کمک مالی (به ویژه با اهدا کنندگان یا اهدا کنندگان کمک مالی در بخش مالی) است.
SROI در ابتدا ترسناک به نظر می‌رسد ، اما با جمع آوری بودجه و اطلاعات بیشتر برای سازمان غیرانتفاعی شما به نتیجه مطلوب خود خواهید رسید.

تفاوت بین SROI و ROI

SROI مخفف کلمه Social Return on Investment است ، ابزاری نسبتاً جدید و مهیج برای انتقال مزایای غیرانتفاعی شما به جامعه.

مطابق پایه و اساس اقتصاد جدید ، SROI “با برگرداندن نتیجه‌ها به ارزش‌های مالی ، ارزش اجتماعی را به دست می‌آورد.”
SROI بیشتر در اروپا استفاده می‌شود ، که از بخش مالی محاسبه می‌شود .

ROI ، معیار عملکردی که توسط سرمایه گذاران استفاده می‌شود ، “نرخ درآمد دریافتی برای بودجه سرمایه گذاری شده در یک محصول ،کالا یا فعالیت” را محاسبه می‌کند.

SROI دقیقا همانند ROI می‌باشد اما خط‌های پایین را نشان می‌دهد: تأثیر مالی و تأثیر اجتماعی که کار غیرانتفاعی است . SROI به شما این گونه کمک می‌کند تا هزینه آنچه را که در که سازمان غیرانتفاعی شما وجود نداشته باشد ، تعیین کنید.

مزایای SROI:

شواهدی از ارزش پول را ارائه می‌دهد.
نتایج سایر ابزارها و رویکردهای ارزیابی مانند نگاشت نتایج ، منطق برنامه ، پاسخگویی مبتنی بر نتایج و غیره را برای یافتن ارزش خدمات ترکیب و بازسازی می‌کند.

معایب و محدودیت ها

یافتن ارزش مالی نیاز به جست و جو و تلاش فراوانی دارد .
کل سازمان باید از آن پشتیبانی کند و توسعه آن مدت طولانی زمان می‌برد به همین علت به سرعت و آسان انجام نمی‌گیرد.
درجه ای از ذهنیت وجود دارد که تحلیلگران SROI هنگام اندازه گیری و ارزیابی اثرات باید از اختیار خود استفاده کنند.
قرار دادن ارزش مالی در شرایطی که ارزش پولی ندارند ، می‌تواند بحث برانگیز و بسیار ذهنی باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

محاسبات نرخ بازگشت سرمایه در گذشته مورد استفاده قرار نمی‌گرفته و مردم از آن استفاده ای نمی‌کردند ، بلکه روشهای تقریبی و نزدیک به نرخ بازگشت سرمایه را دنبال می‌کردند . پیش بینی دقیق تر همیشه کمک می‌کند ، اما به طور کلی برخی از خطاها با بازگشت سرمایه اتفاق می‌افتد .

درک نرخ بازگشت سرمایه هر پروژه یا کمپین بازاریابی به شناسایی شیوه های موفقیت آمیز تجاری کمک می‌کند.
بسیاری از شرکت ها از نرخ بازگشت سرمایه برای شناسایی روش های بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌کنند که بیشترین بازدهی را بر اساس موفقیت های قبلی به دست می‌آورند.

به این ترتیب ، نرخ بازگشت سرمایه نه تنها معیار موفقیت گذشته بلکه برای ماه و سال های آینده نیز برآورد می‌شود.

محاسبات نرخ بازگشت سرمایه مفید هستند ، زیرا به شما کمک می‌کنند تا پیشرفت تجارت خود را تجزیه و تحلیل کنید ، و اگرچه آنها تخمین زده می‌شوند ، می‌توانند روی تصمیماتی که برای شرکت خود می‌گیرید تأثیر بگذارند و حتی آنها را بهبود بخشند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا