آموزش دیجیتال مارکتینگ

کیوآر کد QR code چیست ؟ + آموزش ساخت

شاید شما در حوزه مشغول به فعالیت هستید که کاربران شما نسبتاً به روز هستند و دنیال چیزهای ساده و و راه‌های ساده‌تر برای رسیدن به آن هستند قطعاً اگر لینکی را در جایی قرار دهید بگویید این لینک را تایپ کنید تا وارد بخشی از سایت ما شوید مطمئناً نرخ تبدیل بسیار پایینی را تجربه خواهید کرد اما تنها با گذاشتن یک کد قابل اسکن می‌توانید نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.
در این تاپیک قصد داریم تا شما را با کیو آر کد در بلاگ مهدی عراقی آشنا کنیم.

کد QR چیست؟

کد QR چیست

کد QR نوعی بارکد است که توسط دستگاه دیجیتال به راحتی قابل خواندن است و اطلاعات را به صورت یک سری پیکسل در یک شبکه مربع شکل ذخیره می‌کند.

کدهای QR غالباً برای ردیابی و تامین اطلاعات محصولات در یک زنجیره استفاده می‌شوند و از آنجا که بسیاری از تلفن های هوشمند دارای خوانندگان داخلی QR هستند.

این رمزها اغلب در کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اخیراً ، آنها نقشی اساسی در کمک به ردیابی قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا و کاهش سرعت انتشار ویروس داشته اند.

تعریف و معنی کد QR

QR ممکن است ساده به نظر برسد اما بهتر است بدانیم که کدهای QR قادر به ذخیره اطلاعات زیادی هستند. اما هر چقدر حاوی اطلاعات باشد ، هنگام اسکن ، کد QR باید به کاربر امکان دسترسی فوری به اطلاعات را بدهد – به همین دلیل به آن کد سریع پاسخ گفته می‌شود.

اختراع کد QR

اولین سیستم کد QR در سال ۱۹۹۴ توسط شرکت ژاپنی Denso Wave ، یکی از شرکت های تابعه تویوتا اختراع شد. آنها به روش دقیق تری برای ردیابی وسایل نقلیه و قطعات در مراحل ساخت نیاز داشتند. برای دستیابی به این هدف ، آنها نوعی بارکد ایجاد کردند که می توانست حروف کانجی ، کانا و حروف الفبا را رمزگذاری کند.

بارکدهای استاندارد فقط در یک جهت – از بالا به پایین قابل خواندن هستند. این بدان معناست که آنها فقط می‌توانند مقدار کمی از اطلاعات را که معمولاً به صورت الفبایی است ذخیره کنند. اما یک کد QR در دو جهت خوانده می‌شود – بالا به پایین و راست به چپ. این اجازه می‌دهد تا داده های بیشتری را در خود جای دهد.

در دهه ۱۹۶۰ وقتی ژاپن وارد دوره رشد اقتصادی خود شد ، سوپرمارکت هایی که طیف وسیعی از کالاها ، مواد غذایی و لباس را می‌فروختند در بسیاری از محله ها شروع به رشد کردند.

صندوق داران از درد دست ها و مچ هایشان رنج میبردند چرا که باید تمام کالا ها را به طور دستی حساب میکردند به همین علت آنها سختی زیادی را تحمل میکردند و صندوقداران ناامیدانه به دنبال راهی بودند تا بار خود را سبک کنند. اختراع بارکد بهترین راه حل برای این مشکل بود .

با پیشرفت در فناوری و با توسعه برخی سیستم ها بارکد به صورت خودکار انجام میشد و اطلاعات کالا به کامپیوتر فرستاده میشد سپس قیمت وتمام جزئیات محاسبه میشد.

کاربرد های QR Code

کاربرد های QR Code

۱. هدایت به صفحه وب سایت

اسکن یک کد QR می‌تواند منجر به ورود به صفحه ثبت نام یا هر وب سایتی شود. با این کار مشکلاتی که در روند دسترسی به وب سایت و پیمایش در صفحه پیش می‌آید برطرف می شود.

۲. درج شماره کسب و کار

در کنفرانس های تجاری ، مطمئناً با جمعیتی درگیر خواهید شد که شاید به درستی نتوانید با بعضی از شرکا مشارکت داشته باشید پس بارکد میتواند به شما کمک کند تا با آنها تعامل داشته باشید.

اگر از کدهای QR خود استفاده می‌کنید ، شرکای تجاری علاقه مند می‌توانند کد را اسکن کرده و جزئیات کسب و کار شما مانند شماره تماس کاری شما را دریافت کنند. حتی گاهی می‌توانید با تغییر کد QR شماره تلفن را مستقیماً روی تلفن گیرنده بگیرید.

۳.ارسال پیام

این مسئله میتواند بسیار هیجان انگیز باشد زیرا کاربر فقط پس از اسکن کد QR میتواند پیامی را دریافت کند. ارسال پیام از طریق کدهای QR بیشترین سود را برای بازاریابی پیامکی دارد. می‌تواند برای فروش ، پشتیبانی از کاربر ، ارتقا محصول در صورت درخواست و ثبت نام انتخاب شود.

۴. ارسال ایمیل

دقیقاً مانند ارسال پیام ، کدهای QR برای ارسال ایمیل به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات مربوط به خبرنامه ها ، بازاریابی ایمیلی و همچنین میتوانید عملکرد بیزینس خود را مشاهده کرده و آن را کنترل کنید.

۵. بارگیری برنامه

هنگامی که کد QR را اسکن کردید ، شما را به صفحه بارگیری برنامه هدایت کرده و بارگیری را شروع می‌کند. مشاغل از خلاقیت خود برای ایجاد کدهای QR خود استفاده کرده اند.

برنامه های معروف مانند Angry Birds برای رقابت با شرکا بازاریابی خود از کدهای QR استفاده کرده اند. در همین راستا ، Spotify اخیراً کدهای QR را برای آهنگ هایشان منتشر کرده است.

اکنون کاربران می‌توانند با اسکن کد QR موسیقی خود را به اشتراک بگذارند یا آن را به دیگران پیشنهاد داده و این پیشنهاد به طور خودکار در دستگاه شخص مقابل ظاهر می‌شود.

۶. محل دقیق کسب و کار

برای مثال اگر شخصی قصد مراجعه به شرکت شما را داشت و آدرس دقیقی نداشت،میتواند با استفاده از تلفن همراه خودش یکی از بارکد های شما را اسکن کرده و سپس به راحتی اطلاعات دقیق و آدرس شما برای او ظاهر خواهد شد.

۷. دنبال کردن شبکه های اجتماعی

به عنوان مثال ، اگر کاربری محصول یا خدمات شما را خیلی دوست داشته باشد ، می‌تواند صفحات شبکه های اجتماعی شما را برای به روزرسانی بیشتر دنبال کند. حتی اگر کاربران رسانه های اجتماعی ، شما را از طریق همان کد QR دنبال کنند ، ممکن است تخفیف یا تبلیغات کسب کنند.

۸. خرید و تجارت الکترونیکی

احتمالاً محبوب ترین راه برای استفاده از کدهای QR ، استفاده مشاغل از آن برای تخفیف و تبلیغات است. با ارائه یک کد QR منحصر به فرد ، مشتری همچنین می تواند رسید یا منو را از طریق تلفن همراه خود دریافت کند.

چگونه می توان کدهای QR را اسکن کرد؟

اسکن کدهای QR

اکثر تلفن های هوشمند دارای اسکنرهای QR داخلی هستند که بعضی اوقات در دوربین تعبیه می‌شوند. اسکنر QR به سادگی روشی برای اسکن کدهای QR است. برخی از تبلت ها مانند iPad دارای خوانندگان QR در دوربین های خود هستند.

برخی از دستگاه های قدیمی ممکن است برای خواندن کدهای QR به یک برنامه خاص نیاز داشته باشند – این برنامه ها به راحتی در فروشگاه App Apple و Google Play در دسترس هستند.

مراحل اسکن کد

اسکن کد QR با استفاده از دستگاه بسیار ساده است:

  1. برنامه QR خوان یا دوربین را در تلفن هوشمند خود باز کنید.
  2. آن را به سمت کد QR قرار دهید سعی کنید دوربین را طوری تنظیم کنید که جزئیات قابل مشاهده باشند.
  3. داده ها فوراً روی صفحه نمایش داده می‌شوند، برای مثال ، اگر کد QR حاوی جزئیات تماس باشد ، تلفن شما باید فوراً این موارد را بارگیری کند.

آیا کدهای QR ایمن هستند؟

این کدها هم میتوانند خطرناک باشند و هم بی خطر. مجرمان و کلاهبرداران میتوانند به راحتی کلاهبرداری و سرقتی را از طریق این کد ها انجام دهند و اساساً ، این کدها می‌توانند به عنوان URL عمل کنند و خطراتی مانند باز کردن لینک روی دستگاه را به همراه داشته باشند.

اما برخلاف URL ، افراد کمتری میتوانند یک کد QR مخرب را تشخیص می‌دهند. اگر افراد از طریق لینک های مختلف تهدید شوند، به نفع افراد کلاه بردار است زیرا که اکثر مردم نمی‌دانند که یک لینک پگونه میتواند مخرب باشد اما این مورد برای کدها QR صدق نمیکند زیرا که اگر کلاه برداری توسط کدها انجام شود ، کاربران میتوانند ایمیل یا پیام متنی بنویسد یا تماس تلفنی برقرار کند.

بیش از یک سوم پاسخ دهندگان در نظرسنجی MobileIron اظهار داشتند که آنها نگران خطر امنیتی استفاده از کدهای QR نیستند.

آیا کدهای QR اطلاعات و داده های شخصی را جمع آوری می‌کنند؟

داده هایی که معمولا توسط جمع آوری میشود مربوط به اطلاعات شخصی فرد نمیشود و در اصل این کدها فقط داده های مورد نیاز خود را جمع آوری میکنند – و این داده ها نیز برای سازندگان کد قابل مشاهده است – اطلاعات جمع آوری شده توسط کدها شامل مکان ، تعداد دفعات اسکن کد و زمان اسکن ، به علاوه سیستم عامل دستگاهی که کد را اسکن کرده است (به عنوان مثال ، iPhone یا Android) .

آیا کسی می تواند کد QR را هک کند؟

کدهای QR هک نمی شوند – این کدها معتبر هستند اما از امینت بالایی برخوردار هستند اما در بعضی مواقع میتوانند خطراتی را برای شما داشته باشند برای مثال :
هکرها می توانند کدهای QR مخربی ایجاد کنند که کاربران را به وب سایت های جعلی ارسال می کند که اطلاعات شخصی آنها مانند اعتبار ورود به سیستم را ضبط می کنند یا حتی موقعیت جغرافیایی آنها را بر روی تلفن آنها ردیابی می کنند.

به همین دلیل است که کاربران تلفن همراه فقط باید کدهایی را که از طرف فرستنده معتبر تهیه می شود اسکن کنند.

کدهای QR چگونه کار می کنند؟

ایجاد کد QR

الگوهای موجود در کدهای QR کدهای دودویی را نشان می دهند که می توانند تفسیر شوند تا داده های کد آشکار شود.

هر خواننده QR قادر است یک کد استاندارد QR را بر اساس سه مربع بزرگ خارج از کد QR شناسایی کند. همین که این سه شکل را شناسایی کرد ، می داند که هر آنچه در داخل مربع است ، یک کد QR است.

سپس خواننده QR کد QR را تجزیه و تحلیل می کند و همه چیز را به یک شبکه تقسیم می کند. مربع های شبکه را جداگانه بررسی می کند و بر اساس سیاه یا سفید بودن آن به هر کدام مقداری از اطلاعات را اختصاص می دهد. سپس مربع های شبکه را برای ایجاد الگوهای بزرگتر گروه بندی می کند.

کد QR در تلفن همراه

قطعات یک کد QR کدامند؟
کد QR استاندارد براساس شش نکته قابل شناسایی است:

مرز مشخص : یک فضا یا مرز سفید خالی در خارج از کد QR است. بدون این مرز ، یک خواننده QR قادر به تعیین آنچه در کد QR وجود دارد نیست.
الگو یاب : کدهای QR معمولاً شامل سه مربع سیاه در گوشه های پایین سمت چپ ، بالا سمت چپ و بالا سمت راست هستند.

این مربع ها به یک خواننده QR می گویند که در حال مشاهده کد QR و مرزهای خارجی کد هستند.

الگوی تراز بندی شده : مربع کوچکتر دیگری نیز وجود دارد که در جایی نزدیک گوشه پایین سمت راست قرار دارد. این مربع تضمین می کند که کد QR قابل خواندن است ، حتی اگر اسکنر در حالت صافی نباشد.

الگوی زمان بندی : یک خط L شکل که بین سه مربع در الگو یاب اجرا می شود، الگوی زمان بندی است. الگوی زمان بندی به خواننده کمک می کند تا مربع های منفرد را در کل کد شناسایی کند و خواندن یک کد QR آسیب دیده را امکان پذیر می کند.

اطلاعات نسخه : قسمت کوچکی از اطلاعات در نزدیکی سلول الگوی جستجوگر از بالا سمت راست قرار دارد. این مشخص می کند کدام نسخه از کد QR در حال خوانده شدن است .

سلول های داده : باقیمانده کد QR اطلاعات واقعی ، یعنی URL ، شماره تلفن یا پیامی را که در آن قرار دارد ، را منتقل می کند.

انواع کد QR

کدهای QR می توانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند ، اما چهار نسخه کدهای QR به طور گسترده ای پذیرفته شده اند.

نسخه استفاده شده نحوه ذخیره سازی داده ها را تعیین می کند و “حالت ورودی” نامیده می شود. این می تواند عددی ، الفبایی ، دودویی یا کانجی باشد. نوع حالت از طریق قسمت اطلاعات نسخه در کد QR ارتباط برقرار می شود.

حالت عددی : این حالت برای ارقام اعشاری ۰ تا ۹ است. حالت عددی با حداکثر ۷،۰۸۹ نویسه در دسترس ترین حالت ذخیره سازی است.
حالت الفبایی : این رقم برای رقم اعشاری ۰ تا ۹ به علاوه حروف بزرگ A تا Z و نمادهای $ ،٪ ، * ، + ، – ،. ، / و همچنین یک فاصله است. اجازه می دهد تا ۴،۲۹۶ نویسه ذخیره شود.

حالت بایت : این برای نویسه های مجموعه کاراکترهای ISO – ۸۸۵۹–۱ است. این اجازه می دهد تا ۲،۹۵۳ نویسه ذخیره شود.
حالت Kanji : این برای نویسه های دو بایتی از مجموعه کاراکترهای Shift JIS است و برای رمزگذاری کاراکترها به زبان ژاپنی استفاده می شود.

این حالت اصلی است که برای اولین بار توسط Denso Wave ساخته شده است. با این حال ، از آن زمان تنها ۱۸۱۷ نویسه موجود برای ذخیره سازی کمترین کارآیی را داشته است. حالت دوم کانجی به نام حالت تفسیر کانال گسترده (ECI) می تواند مجموعه کاراکترهای کانجی UTF – ۸ را مشخص کند.

با این حال ، برخی از خوانندگان جدید کد QR قادر به خواندن این مجموعه کاراکترها نخواهند بود.
دو حالت اضافی وجود دارد که از انواع دیگر به حساب می آیند:

حالت ضمیمه ساختار یافته : این داده ها را در چندین کد QR رمزگذاری می کنند ، و اجازه می دهند تا حداکثر ۱۶ کد QR به طور همزمان خوانده شود.
حالت FNC1 : این اجازه می دهد تا یک کد QR به عنوان بارکد GS1 عمل کند.

توجه: یک کد QR می تواند از چندین حالت استفاده کند ، به شرطی که هر کد QR حاوی قسمت درست اطلاعات نسخه باشد.

سبک های مختلف کد QR کدامند؟

انواع کد QR

کدهای QR در اشکال و سبک های مختلف وجود دارد ، اما پنج نوع معمولاً یافت می شود. همه آنها یک کار را انجام می دهند – فقط کمی متفاوت به نظر می رسند.

۱. کد QR : این نسخه اصلی کد QR است که توسط Denso Wave در دهه ۱۹۹۰ ایجاد شده است. شناسایی آن با سه الگوی یاب در گوشه های پایین چپ ، بالا چپ و بالا سمت راست بسیار آسان است.

۲. کد آزتک ها : این کدها شبیه کد QR هستند . کد آزتک ها که توسط Welch Allyn ساخته شده است ، فقط شامل یک الگو یاب است ، درست در وسط آن.
۳. کد ماکسی : این نوع کد QR توسط سرویس و خدمات پستی ایالات متحده استفاده می شود. از آنجا که الگو یاب را در وسط قرار می دهد مشابه کد Aztec است اما از الگوی لانه زنبوری به جای مربع استفاده می کند.
۴. PDF417 : که در سال ۱۹۹۱ توسط Ynjiun Wang از Symbol Technologies اختراع شد. به نظر می رسد مخلوطی بین کد QR و بارکد است و به راحتی از طریق شکل مستطیل قابل تشخیص است.

۵- Semacode : Semacode توسط یک شرکت نرم افزاری به همین نام ساخته شده است ،و این بارکد معمولا شباهت زیادی به یک کد QR معمولی دارد اما الگو یاب های قابل شناسایی ندارد.

انواع کدهای گفته شده در وبسیاتی مورد استفاده قرار میگیرند که این موضوع میتواند به عنوان تفاوتی بین QR کد و کدهای گفته شده باشد.

کدهای QR در زمینه های مختلفی استفاده می شوند – به عنوان مثال:

کدهای QR در فروش و بازاریابی

بسیاری از تبلیغ کنندگان از کدهای QR در کمپین های خود استفاده می کنند زیرا این یک روش سریعتر و شهودی برای هدایت افراد به وب سایت ها نسبت به ورود دستی به URL ها است.

همچنین می توان از آنها برای لینک دهی مستقیم به صفحات محصول بصورت آنلاین استفاده کرد. به عنوان مثال ، اگر بدنبال وب سایت های مربوط به مد و فشن هستید و به آنها علاقه دارید ، یک کد QR می تواند شما را مستقیماً به صفحه وب منتقل کند.

کدهای QR برای ردیابی ویروس کرونا

ویروس کرونا ویروسی همگانی است و همه دنیا را درگیر خود کرده است اما این ویروس مردم را به استفاده از کدهای QR بسیار تشویق کرده . به عنوان مثال ، در انگلستان ، از بازدید کنندگان از مکانهای پذیرایی مانند کافه ها و رستوران ها دعوت می شود که در بدو ورود با استفاده از برنامه ردیابی NHS Covid-19 کد QR را اسکن کنند.

این برای کمک به ردیابی و جلوگیری از شیوع ویروس است. اگر آزمایش Covid-19 شخصی در این مکان مثبت شود ، به لطف داده های جمع آوری شده از اسکن کد QR ، توسط برنامه ای دیگر به بازدیدکنندگان این مکان هشدار داده می شود.

کدهای QR روی بسته بندی محصول

همچنین ممکن است کدهای QR را روی بسته بندی برخی از محصولات مورد علاقه خود پیدا کنید. این کدهای QR می تواند اطلاعات مربوط به محصول را نشان دهد ، مانند اطلاعات تغذیه ای یا پیشنهادات ویژه ای که می توانید دفعه دیگر هنگام خرید استفاده کنید.

کدهای QR در صنعت

کدهای QR در ابتدا برای کمک به ردیابی قطعات در ساخت وسایل نقلیه ابداع شده اند و هنوز هم در صنعت تولید استفاده می شوند. همچنین می توانید کدهای QR را که توسط سایر مشاغل مورد استفاده قرار می گیرند و باید محصولات و ملزومات مانند صنایع ساخت و ساز ، مهندسی و خرده فروشی را زیر نظر داشته باشند ، مورد استفاده قرار دهید.

کدهای QR در خدمات پستی

دمات پستی در سراسر جهان نیز از آنها استفاده می کنند. از آنجا که می تواند حاوی مقدار زیادی اطلاعات باشد ، اغلب برای ردیابی بسته ها به آنها اعتماد می شود. به عنوان مثال ، برند های جهانی مد به طور کامل به کدهای QR برای ردیابی بازپرداخت ها نقل مکان کرده اند.

کدهای QR در آموزش

کدهای QR همچنین در مدارس و دانشگاه ها برای کمک به تعامل با دانش آموزان استفاده می شود. آنها برای انجام کارهایی مانند کمک به دانش آموزان در یافتن کتابهایی که جستجو می کنند ، از کلاس تا کتابخانه در همه جا نصب شده اند.

چگونه می توانیم امنیت کد QR را افزایش دهیم؟

هیچ جای مشخصی وجود ندارد که کجا و چه زمان ممکن است با یک کد QR مخرب روبرو شوید. به همین دلیل استفاده از اسکنر QR که می دانید می توانید به آن اعتماد داشته باشید وبهتر است که قبل از بارگذاری یک کد ابتدا از ایمن بودن آن اطمینان پیدا کنید و سپس دست به کار شوید.

پس به برنامه ای نیاز دارید که شما را در این زمینه راهنمایی کند برای مثال نرم افزار Kaspersky QR Scanner قبل از ارسال هرگونه اطلاعات به شما ، فوراً ایمن بودن پیوند اسکن شده را بررسی می کند.

اسکنر احراز هویت کد QR را فراهم می کند و شما را از خطرات احتمالی کد QR آگاه می کند ، از جمله:

  1. کلاهبرداری یا فیشینگ
  2. بارگیری برنامه اجباری یا کلاهبرداری پیامکی
  3. لینک های خطرناک

Kaspersky QR Scanner هنوز همه چیزهایی را که از QR Scanner نیاز دارید مانند اضافه کردن مخاطبین به تلفن خود فراهم می کند. همچنین یک اسکن از اسکن های گذشته ایجاد می کند تا در صورت لزوم ، ردیابی کنید تا ببینید چه زمانی و کجا ممکن است مورد خطر قرار گرفته باشید.

جمع بندی و نتیجه گیری

با پیشرفت تکنولوژی و بروز شدن برخی از فناوری ها ، انجام دادن کارهای روزمره برای مردم ساده تر شده است. یکی از این فناوری های پیشرفته کدهای QRهستند که انواع خاصی دارند و کاربرد آنها با توجه به نوع آن متفاوت است و همانطور که گفته شد امنیت بیشتری نسبت به لینک ها و سایر خدمات دارند اما میتوانند خطرناک نیز باشند.

امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا