الگوریتم ‌های گوگل

الگوریتم موش کور (possum) چیست؟

به احتمال زیاد شما هم متوجه تغییراتی در نتایج جستجوهای محلی شده‌اید.
امروز میخواهیم در این مقاله درباره‌ی الگوریتم موش کور و تاثیر آن در سئو صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

مقدمه‌ای بر الگوریتم موش کور

آشنایی با الگوریتم موش کور

گوگل با کمک الگوریتم موش کور، گونه‌ای از سئو را عرضه کرد که به آن سئو محلی یا لوکال سئو گفته می‌شود.سئو محلی یا لوکال سئو منجر به این شد که کسب وکارهای کوچک‌تر هم رواج پیدا کنند و یوزرها نتیجه‌های قابل قبول‌تری از سرچ‌های خود بگیرند.

به این شکل که گوگل با جایگاه مکانی یوزرها نتیجه‌های سرچ را نشان می‌دهد.

مثلا اگر یوزری در منطقه الهیه‌ی تهران جمله «کافه‌های نزدیک به من» را سرچ کند، گوگل با توجه به جایگاه مکانی یوزر نزدیک‌ترین کافه‌ها به آن منطقه الهیه را به او نشان می‌دهد.

این کار هم باعث رضایت یوزرها شده و هم منجر شد که کسب و کارهای کوچک‌تر که توانایی رقابت با وبسایت‌های بزرگ‌تر را در کلمه‌های کلیدی حیطه کاری خود نداشتند، از خصوصیت سئو محلی بهره گیری کنند و به کسب و کار خود رونق بدهند.

الگوریتم موش کور گوگل چیست؟

الگوریتم موش کور چیست

الگوریتم موش کور یا Possum در ۱ سپتامبر ۲۰۱۶ توسط گوگل معرفی شد. پایه و اساس این الگوریتم برروی اعتبارسنجی سئوی محلی است.

در اصل اینگونه می‌توان بیان کرد که یکی از مقاصد گوگل در بروزرسانی الگوریتم کبوتر، فراهم سازی شرایطی ایده آل برای بسیاری از تجارت‌های کوچک و نوپا در سطح اینترنت و مکان‌های جغرافیایی مختلف است.

به همین دلیل، گوگل با استفاده از الگوریتم موش کور خود لوکال سئو را مطرح کرد.این ویژگی موجب شد تا آن دسته از کسب وکارهایی که در رتبه‌بندی نتایج کلی جایگاه مناسبی نداشتند، با جستجوی محلی کاربران رتبه‌ی قابل توجهی در سراسر وب داشته باشند.

همچنین این الگوریتم باعث شد تا کاربران نیز در جستجوهای محلی نتایج خیلی بهتر و دقیق‌تری را بدست آورند.

عملکرد الگوریتم موش کور

۱_ بهبود رتبه‌بندی وبسایت‌ها در جستجوی محلی

با یک مثال به توضیح آن خواهیم پرداخت: فرض کنید که یک شرکت در حوزه‌ی تولید سنگ و گچ در اطراف استان تهران قرار دارد.این شرکت دارای وبسایتی است که کلمات کلیدی و برچسب‌های آن به عنوان سنگ و گچ تهران می‌باشد.

از آنجایی که محل فیزیکی این شرکت در داخل تهران قرار ندارد و اطراف تهران است، گوگل رتبه‌ی خیلی بالایی به این کلمه‌ی کلیدی نخواهد داد.
اما با بروزرسانی‌های انجام شده برای الگوریتم موش کور، این گونه کسب و کارها جایگاه بهتری در سئوی محلی پیدا کردند.

همچنین تغییراتی انجام شد که صاحبان کسب و کار بتوانند با ثبت آدرس خود در Google My Business، علاوه بر اینکه در جستجوی کاربران سریع‌تر پیدا می‌شوند، افزایش رتبه‌ی بالایی را نیز نسبت به سایت‌های دیگر بدست آورند.

۲_ اهمیت یکپارچگی یا NAP آدرس در الگوریتم موش کور

یکی دیگر از عواملی که در سئوی محلی تاثیرگذار است و الگوریتم موش کور نیز اهمیت ویژه‌ای به آن می‌دهد، یکپارچگی آدرس کسب و کارها می‌باشد.

بهتر است این مورد را نیز با یک مثال شفاف‌سازی کنیم. برای مثال: زمانی که کسب و کار خود را در گوگل مپ ثبت می‌کنید باید حتما آدرس، شماره تلفن و دامنه‌ای را برای آن ثبت کنید.

هرکجای این دنیای اینترنتی که قصد صحبت از کسب و کار خود را دارید با یک اسم ثابت فعالیت کنید.
زیرا این الگوریتم به NAP بسیار حساس است.در واقع شما نمی‌توانید دو آدرس مختلف را برای یک کسب و کار در یک مکان در نقشه گوگل ثبت کنید.
چون بسیاری از کسب وکارها هستند که دو فعالیت متفاوت را تحت عنوان یک برند با دو آدرس متفاوت ثبت می‌کنند.
درصورتی که گوگل آن‌ها را یکی می‌داند. پس اینگونه وبسایت‌ها با کاهش رتبه‌بندی توسط گوگل همراه خواهند بود.

۳_ اولویت با مکان فعلی است

برای مثال، یک کلینیک دندانپزشکی که قبلا در محدوده‌ی خیابان انقلاب تهران واقع شده و از برچسب‌هایی همچون دندانپزشکی انقلاب استفاده کرده است، پس از مدتی تغییر مکان داده و در خیابان ولیعصر در تهران مستقر می‌شود.

در اینباره باید گفته شود که الگوریتم موش کور، بسیار حساس و دقیق بوده و توقع این را دارد که همه موارد مطابق با شرایط فعلی و آدرس کنونی کسب و کار باشد تا بتواند سئوی محلی را به بهترین نحوه ممکن اجرا کند.

علاوه بر اینکه این ویژگی برای خود کسب و کار نیز مفید خواهد بود، به موش کور نیز اجازه خواهد داد تا نتایج محلی بهتری را به جستجوگران ارائه دهد.

۴_ تنوع کلمات کلیدی در نمایش نتایج

یکی دیگر از ویژگی‌های این الگوریتم این است که برچسب‌ها و کلمات کلیدی متفاوتی را برای نمایش به اشتراک خواهد گذاشت.

برای مثال: درگذشته کلمه‌ی آموزش و پرورش، با وزارت آموزش و پرورش نتایج یکسانی را در شامل می‌شد و هدف این بود که وبسایت‌های مشابهی را برای این جستجوها به کاربران نشان دهد.

اما پس از بروزرسانی الگوریتم موش کور، ممکن است دیگر شما چنین نتایج مشابهی را دریافت نکنید.یعنی می‌توان در کلمه‌ی اول که آموزش و پرورش می‌باشد، مطالب و مقالاتی در حوزه‌ی آموزش و پرورش کودکان، نوجوانان و… مشاهده کنید.

کاربرد الگوریتم موش کور

 

کاربرد الگوریتم موش کور

کاربرد الگوریتم موش کور برای در جستجوهای محلی بسیار بالا است، به اینصورت که ممکن است برخی از کسب و کارها در سرچ محلی فیلتر شوند و نشان داده نشوند.

قبل از اینکه الگوریتم موش کور انتشار داده شود، کسب و کارهای غیر محلی زیاد در رتبه بندی های گوگل دیده نمی شدند.

مثلا اگر شخصی عبارت «رستوران در غرب تهران» را سرچ می‌کرد، لزوما سایت رستورانی که در غرب تهران نبود نمی‌توانست رتبه‌ای در نتایج گوگل داشته باشد.

اما با بوجود آمدن الگوریتم موش کور، کسب و کارهایی که جنبه غیر محلی داشتند، شانس بالایی برای دیده شدن در جست و جوی گوگل پیدا کردند.

سئو محلی چیست؟

سئو محلی یک شرایط برد برد را بین کاربران به وجود می‌آورد. به این شکل که کاربران علاقه دارند موضوعات و کسب و کارهای مورد نیاز خود را در موقعیت‌های مکانی نزدیک به خودشان را پیدا کرده و نیازهای خود را در حداقل زمان در نزدیک‌ترین محل برآورده کنند.

به نحوه دیگری سئو محلی این امکان را به تمامی ادمین سایت‌ها می‌دهد تا کسب و کار خود را به مخاطبان و مشتریان نزدیک به خود نشان دهند.
در واقع به آسانی مشتریان خود را پیدا کنند و درآمد خود را افزایش دهند.

شما به عنوان کسی که صاحب یک کسب و کار می‌باشید گاهی مشاهده خواهید کرد که در نتایج جستجو گوگل، دیده نمی‌شوید.دلیل آن هم این است که تصور کنید سایت شما توسط گوگل حذف شده است یا اینکه شما به دلیل رعایت نکردن قوانین جریمه شده اید.

درواقع الگوریتم موش کور گوگل یک آپدیت برای رتبه‌بندی جستجوی لوکال سئو است.موش کور تصمیم نهایی را در مورد نشان دادن محتوای یک کسب و کار محلی در گوگل می گیرد .

الگوریتم موش کور بر روی کدام کسب و کار تاثیر میگذارد؟

تاثیر الگوریتم موش کور

فعالیت‌هایی که از خارج از شهر است

در زمان گذشته، کسب و کارهایی که در خارج از محدوده‌ی شهری بودند یا اینکه در منطقه‌ای وجود نداشتند، خیلی بعید و سخت بود که با جستجو کردن کلمه‌های کلیدی در نتایج نمایش داده شوند.

مثلا شما یک فروشگاه لوازم آرایشی هستید که در حوالی خیابان ونک نیست. حالا اگر کاربران در اینترنت سرچ کنند فروشگاه لوازم آرایشی در خیابان ونک، قطعا شما در لیست نتایج جستجو نمایش داده نخواهید شد.

اما امروزه بخاطر ارائه این الگوریتم ، ویژگی منحصر به فرد برای جستجوهای محلی فراهم شده است که اگر خارج از محدوده مورد نظر هم فعالیت می‌کنند، در نتایج جستجو نشان داده شوند.

پس اگر شما جزء کسب و کارهای خارج از محدوده شهر هستید، دیگر نگران دیده نشدن خود در نتایج جستجوهای گوگل نباشید.

بررسی و اصلاح اطلاعات محلی

اطمینان حاصل کنید که شرکت شما اطلاعات تکراری و غلطی را در سایت نداشته باشد. چراکه این اطلاعات غلط می‌توانند گوگل و سایر موتورهای جستجو را گمراه کند.

اگر اطلاعات شما صحیح و دقیق باشد، نسبت به رقیبانتان شانس بیشتری برای دیده شدن دارید، به خصوص اگر اطلاعات آن‌ها کامل و جامع نباشد.
به نظر می‌رسد الگوریتم موش کور گوگل برای نتایج مرتبط، اهمیت قابل توجهی قائل شده است.

اگر گوگل کسب و کاری را از نتایج جستجو فیلتر کند، کسب و کارهایی نمایش داده می‌شوند که با عبارت سرچ شده مرتبط‌تر باشند.

چگونه می‌توان اثبات کرد که کسب و کار شما نیز مرتبط است؟

یکی از راه‌های اثبات مرتبط بودن سایت شما، این می باشد که اطلاعات محلی خود را در تمام صفحات مانند Google My Business، ،Yahoo! Local SEO و Bing Local بررسی کرده و ببینید که با زمینه کاری شما مرتبط است یا خیر.

اسناد و نقل قول‌های جدیدی را ایجاد کنید و سعی کنید اطلاعات سوخته و غلط را پاک کنید.

نظرات کاربران را بسیار جدی بگیرید

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید مرتبط بودن را ثابت کنید، از طریق نظرات کاربران است.در سایت خود قسمتی را برای نظرات کاربران تدارکت ببینید و سعی کنید آن‌ را در صفحه اصلی نشان دهید.

چگونه می‌توان نظرات بیشتری گرفت؟

برای این کار، «کافی است از کاربران بخواهید که نظر بدهند» کسب و کارهای محلی برای پیشرفت، نیاز دارند تا چرخه‌ای از استراتژی بازاریابی محلی که شامل نظرات کاربران، اطلاعات دقیق، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا را زنده نگه دارند و به طور مداوم آن را بروزرسانی کنند.

هر چه اطلاعات قابل رویت‌تری از کسب کار خود در اختیار موتورهای جستجوگر قرار دهید، احتمال اینکه در نتایج محلی گوگل نمایش داده شوید، خیلی بیشتر است.

راهنمایی به کسب و کارهای بومی در لوکال سئو

همان طور که پیش‌تر در این مقاله گفتیم، این الگوریتم به کسب و کارهای محلی کمک می‌کند تا در صفحه‌ی نتایج رتبه خیلی خوبی را به دست بیاورند. میتوان گفت الگوریتم possum از این نظر مشابه به الگوریتم کبوتر عمل می‌کند.

این الگوریتم به موقعیت مکانی نیز اهمیت می‌دهد. به عنوان مثال: اگر کسب کار شما حومه شهر است و بازار کسب کار و مشتریان آن در داخل شهر هستند، تا قبل از ارائه الگوریتم موش کور بالا آمدن شما در جست و جوی نتایج گوگل خیلی سخت بود.

اما با آمدن این الگوریتم بالا آمدن شما در رتبه‌بندی گوگل بسیار آسان‌تر شده است. اما سوال اصلی اینجاست که چگونه می‌توانیم از الگوریتم موش کور در سئو سایت استفاده کنیم؟

یکسان‌سازی آدرس

از دیگر موردهای الگوریتم موش کور، یکسان‌سازی آدرس می‌باشد. این کار می‌تواند تاثیر بسزایی بر سئو محلی سایت شما داشته باشد.
الگوریتم موش کور با توجه به آدرسی که شما در گوگل مپ نوشته و وارد کرده‌اید، شما را در سئو محلی بالا می‌آورد.

پس بسیار دقت کنید که آدرس کسب و کار خود را کاملا صحیح و کامل وارد کنید. همچنین به هیچ عنوان دو آدرس را برای یک کار انتخاب نکنید.
چون الگوریتم موش کور فقط یک آدرس را به کاربران نشان می‌دهد و دیگری را فیلتر کرده و نشان نمی‌دهد.

موردی که باید حتما به آن دقت کنید این است که اگر آدرس محل کار خود را تغییر دادید باید در اولین فرصت آن را در ابزارهای گوگل، اصلاح نمایید.
دلیل آن هم این است که الگوریتم موش کور به این مورد بسیار حساس بوده و چیزی که مهم است آدرس اصلی شما می‌باشد.

دلیل نام‌گذاری الگوریتم موش کور

دلیل نام‌گذاری الگوریتم موش کور

گفتیم که تمرکز اصلی این الگوریتم بر روی لوکال سئو است. با توجه به دقت زیادی که الگوریتم possum دارد، احتمال داده می‌شود که یک سایت به ازای کلمه کلیدی‌هایی که استفاده می‌کند در صفحه نتایج گوگل نشان داده شود.

گاهی اوقات هم امکان دارد پس از جست و جو همان کلمه کلیدی نتیجه‌ای نشان داده نشود. وبمستران در همچین شرایطی ممکن است گمراه شوند و فکر کنند سایت آن‌ها فیلتر شده و یا به کل حذف شده است.به همین دلیل به این الگوریتم، الگوریتم موش کور گوگل گفته می‌شود.

قوانین الگوریتم موش کور

 

اولین مرحله

این است که اگر شما دارای کسب و کار محلی خود هستید به عنوان اولین تکنیک، باید همیشه در حال بررسی و تست کردن اطلاعات مربوط به شغل محلی خود باشید. حواستان باشد که کسب و کار شما حاوی اطلاعات سوخته و بی‌ارزش نباشد و همواره محتوای صحیح و مناسب را ارائه دهد.

دومین مرحله

این است که مطمئن شوید که موقعیت مکانی شما در گوگل مپس به درستی ثبت شده باشد.بررسی کنید که شماره تماس شما درست باشد. می‌توانید از طریق (Google my Business) شغل محلی خود را ثبت کنید و کسب و کار محلی خود را به گوگل معرفی کنید.

رعایت کردن این موارد به شما کمک خواهد کرد که در حداقل زمان، موقعیت مکانی و آدرس کسب و کار خود را در اختیار کاربران قرار بدید و آن‌ها شما را با یک سرچ ساده پیدا کنند.

از طرفی دیگر موفقیت در این راه باعث می‌شود که شما از رقیبان خود در مرحله انجام سئو محلی پیشی بگیرید.

مرحله سوم

از این قرار است که شما بعد از ثبت آدرس کسب و کار خود اقدام به نظر خواهی از کاربران کنید.پس در سایت خود بخشی را برای کامنت گذاشتن و نظرات کاربران ایجاد کنید. اگر شما حجم زیادی از نظرات با کلمه‌های کلیدی مرتبط با دامنه کسب و کارتان دریافت کنید، در گرفتن رتبه با همان کلمات کلیدی جلو‌تر هستید.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

گوگل با ارائه الگوریتم موش کور، بیشترین کمک را به کسب و کارهای محلی کرد. با وجود این الگوریتم بسیار کاربردی، کسب و کارهایی که در محدوده‌ای مورد جست و جو قرار می‌گیرند را به راحتی نشان می‌دهد.

پس از ارائه این الگوریتم، رضایت روز افزون مخاطبان و صاحبان کسب و کار روز به روز بیشتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا