آموزش دیجیتال مارکتینگ
موضوعات داغ

پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی چیست؟

مردم اغلب در مورد داشتن اشتیاقشان به بهبود برند شخصی خود صحبت می کنند و ایده های گوناگونی دارند. شما بدون شک می دانید که یک برند تجاری چیست. ولی احتمالا کمتر کسی در مورد داشتن برند شخضی خود یا پرسونال برندینگ به فکر فرو رود.

 ایده ” برندسازی شخصی ” برای اکثر مردم نامی نا آشنا و عجیب است. اما امروز و در این مقاله، از بلاگ مهدی عراقی همه موارد مربوط به آن، چه خوب و چه بد ، برایتان به صورت کامل توضیح داده می­‌شود که دیگر نیاز نداشته باشید در سایت ها و مقاله های گوناگون جست و جو کنید.

در این مقاله موضوعات زیر مورد بحث قرار می­گیرند :

  1. پرسونال برندینگ چیست؟
  2. چرا می خواهید برند شخصی ایجاد کنید؟
  3. چرا پرسونال برند مهم است؟
  4. ملاحظات برای ایجاد برند شخصی
  5. اهمیت یک موضوع واحد
  6. چند روش برای ایجاد پرسونال برندینگ

 

پرسونال برندینگ‌ چیست؟

پرسونال برندینگ‌ چیست

پرسونال برندینگ این گونه است که چگونه خود و کسب و کار تان را ارائه می‌­دهید و آن را تبلیغ می­‌کنید. این ترکیب و تلفیقی منحصر به فرد از مهارت ها ، تجربه و شخصیت شما است که می خواهید دنیا شما را آن گونه ببیند. این روایتگر داستان شماست و چگونگی بازتاب، رفتار ، عادات ، سخنان ، گفته و ناگفته ها و در عین حال نگرش شماست.

کاربرد برندسازی شخصی این است که، شما از آن برای متمایز بودن خود و برندتان از دیگران استفاده می‌کنید. اگر این کار به بهترین نحو انجام شود، شما می‌توانید پرسونال برندینگ را با کسب و کار خود گره بزنید.

از دیدگاه حرفه ای ، برند سازی شخصی تصویری است که مردم از شما می‌بینند. این می تواند ترکیبی از نحوه نگاه آنها به شما در زندگی واقعی، نحوه نمایش رسانه‌ها از شما و برداشتی باشد که مردم از اطلاعات موجود در مورد شما در اینترنت کسب می‌کنند باشد.

با برندسازی شخصی می­‌توانید روی خود و برند مورد نظرتان سرمایه گذاری کنید و کسب و کار خود را به صورت موفقیت آمیزی گسترش دهید و یا می‌­توانید قدمی برای موفقیت خود در این زمینه برندارید و بگذارید کسب و کارتان به روش سنتی پیش برود.

در زمانی که اینترنت مثل الآن فراگیر و در دسترس عام نبود ،پرسونال برندینگ شما فقط کارت ویزیت شما بود. و تا زمانی که در رسانه های جمعی تصویری از شما پخش نمی‌­شد و مردم شما را نمی‌­دیدند هیچ کس نمی­‌توانست با شما آشنایی داشته باشد.

در دنیای کاملا عمومی امروز ، که هر کوچکترین اقدامی در شبکه های اجتماعی به طور گسترده مورد بحث و انتشار قرار می گیرد ، شما بسیار ناشناس هستید.

 

چرا می خواهید پرسونال برندینگ ایجاد کنید؟

ساخت برند شخصی
ساخت برند شخصی

پرسونال برندینگ می تواند از نظر حرفه ای برای شما حیاتی و بسیار مهم باشد. این نحوه معرفی شما به مشتریان فعلی و بالقوه تان است. برندسازی شخصی به شما این امکان را می دهد تا اطمینان حاصل کنید که مردم شما را به طوری که می خواهید ببینند.

پرسونال برندینگ این فرصت را به شما می دهد تا نقاط قوت و احساسات خود را برجسته کنید. این به مردم کمک می کند که شما را بهتر بشناسند و مردم اعتماد بسیار بیشتری به کسانی دارند که احساس می کنند آنها را می شناسند. حتی اگر شخصی باشد که هرگز شخصاً آن فرد را ملاقات نکرده اند.

این امر به ویژه در زمان انتخابات مشهود است. در حالی که بسیاری از مردم به دنبال نظرات نامزدها در مورد موضوعات مهم برای آنها هستند ، رای دهندگان دیگر علاقه کمتری به روند کار دارند. در عوض ، آنها به نامی که تشخیص می دهند بیشتر در معرض دید است و بیشتر بدردشان می­‌خورد رای می دهند.

جای تعجب نیست که نامزدهای با پرسونال برندینگ قوی ، صرف نظر از دیدگاه های سیاسی یا اعتقاداتشان ، در سیاست موفق می شوند. به عنوان مثال ، جدا از نظر شما در مورد دونالد ترامپ به عنوان یک رئیس جمهور ، نمی توانید انکار کنید که وی برندسازی شخصی قوی داشته است ، که به بسیاری از افراد کمک می کند به او رای بدهند.

 

چرا پرسونال برندینگ مهم است؟

دلیل اهمیت پرسونال برند

اگر می خواهید تأثیرگذار شناخته شوید ، باید پرسونال برندینگ قوی ایجاد کنید. برند سازی شخصی به شما کمک می‌­کند تا از دیگران متمایز شوید. شما می توانید از برندسازی شخصی خود برای نشان دادن علم و آگاهی و مهارت خود در زمینه ای که در آن تخصص دارید استفاده کنید.

از بسیاری جهات ، برند شخصی شما همان چیزی است که شما را به یاد ماندنی می‌­کند. این نام تجاری شخصی شماست که به شما کمک می کند از هزاران نفر دیگر مانند شما متمایز شوید.

علی الخصوص بسیاری از مردم که که طبق آمار تعدادشان به ۸۴٪ می­‌رسد، نسبت به تبلیغات بی اعتماد هستند. با این حال ، آنها آماده هستند تا به افرادی که احساس می کنند “می شناسند” – حتی افرادی که در حیطه کسب و کار فعالیت می­‌کنند اعتماد کنند و از آنها خرید کنند .

این به معنای بازنگری اساسی در مورد نحوه بازاریابی مشاغل است. در واقع این یکی از دلایل موفقیت آمیز بودن بازاریابی تأثیرگذار طی سالهای اخیر است.

 

طی سال های اخیر جهشی به سمت پرسونال برندینگ در یک تجارت صورت گرفته است. بدیهی است که این کار برای یک تجارت کوچک آسان است – تفاوت کمی بین یک تاجر تنها و تجارت او وجود دارد. ممکن است برای شرکتهای بزرگ دشوارتر باشد. اما برخی افراد به خوبی آن را مدیریت می کنند.

استیو جابز از پرسونال برندینگ قوی استفاده می­‌کرد و این در زمانی قبل از این بود که این عنوان ( برند اپل )  به خوبی شناخته شود تا خود را به عنوان چهره ای جدید با پرسونال برندینگ خود یعنی اپل متمایز کند. به همین ترتیب ، پرسونال برندینگ ایلان ماسک احتمالاً بهتر از برند تجاری تسلا شناخته شده است.

 

ملاحظات برای ایجاد پرسونال برندینگ

ایجاد پرسونال برندینگ مستلزم بازتاب و درون نگری گسترده در خود است. برای این کار نیازمند این هستید که خود را بهتر و بیشتر بشناسید. جالب است که بسیاری از مردم برای توضیف شخصیت خود با مشکلات فراوانی روبرو می‌­شوند و عده‌ای نیز راحت  از پس این کار بر می‌­آیند.

اگر هدف نهایی شما از پرسونال برندینگ بهبود عملکرد کسب و کار شماست، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان هدف شما چه کسانی هستند. مسلما خواسته شما این است که برند شما با مشتری هدفمند شما مطابقت داشته باشد پس در قدم اول نیاز هست پرسونا و بوم کسب و کار خود را رسم کنید.

و در آخر شما قصد دارید با مشتریان مرتبط خود راهی برای ارتباط ایجاد کنید. یافتن ، گوش دادن و تعامل با مشتریان بالقوه خود بسیار مهم و حائز اهمیت است. اینجاست که یک ابزار نظارت بر رسانه مانند Brand24 وارد عمل می شود ، که می تواند به شما در نظارت ، حضور و پاسخگویی ۲۴ ساعته در روز کمک کند.

 

یک قسمت مهم در برندسازی شخصی شما این است که اطمینان ایجاد کنید که مشتریان شما با یک انسان مسولیت پذیر روبرو هستند و می­‌توانند در هنگامی که برایشان مشکلی مرتبط با زمینه کاری شما پیش آمد، از شما کمک بگیرند و روی شما حساب کنند.شما قرار نیست مانند یک فروشنده اتومبیل دست دوم کلیشه ای رفتار کنید. حتی اگر زمینه کاری شما اتومبیل و یا حتی فروش اتومبیل است، باید این احساس را ایجاد کنید که فروش از اهمیت کم تری برخوردار است.

امروزه نمی توانید اهمیت رسانه های اجتماعی را نادیده بگیرید. بخشی از برندسازی شخصی شما باید شامل داشتن حساب های شبکه های اجتماعی در تمام برنامه های موجود باشد که مخاطبان شما وقت خود را در آنها می گذرانند.

و می خواهید درخواست های دوستانه را آزادانه بپذیرید – حساب های خود را به صورت شخصی ایجاد  نکنید. اگر واقعاً می خواهید یک حساب کاربری فیس بوک فقط برای دوستان و خانواده خود اجرا کنید ، باید یک حساب جداگانه به نام دیگری برای پرسونال برندینگ تنظیم کنید.

 

اهمیت یک موضوع واحد

اگر هدفتان این است که برند سازی شخصی شما ماندگار باشد باید همیشه به آن وفادار بمانید.این فقط مربوط به این نیست که شما به طور مداوم طوری رفتار کنید که با لوگو شما مطابقت داشته باشد  گرچه این نیز به مراتب دارای اهمیت برای خود است.

اگر ایده آل شما فونت و رنگ خاصی برای لوگو تان است باید از این الگو در همه جا استفاده کنید. این موارد باید در وب سایت ، حساب شبکه های اجتماعی ، کارت ویزیت و هر چیز دیگری که چاپ کرده اید و به فکرتان می­رسد، یکسان باشند. اگر نماینده یک کسب و کار هستید ، این باید با رنگ و قلم کسب و کار شما مطابقت داشته باشد.

 

راهنمای پرسونال برندینگ

شما باید همه­‌ی موارد مانند: پاورقی ها، ایمیل ها، حساب ها، فاکتورها و هر چیزی را که به اشتراک می گذارید ، بررسی کنید. حتی ممکن است در خرید هر خودرویی که متناسب با رنگب‌ندی شما باشد و پوشیدن کراوات های رنگی مناسب یا لباس های دیگر در هر رویداد عمومی که شرکت می کنید، تا آنجا پیش بروید.

 

چند روش برای ایجاد برند شخصی

ایجاد برند شخصی

دنیای آفلاین را فراموش نکنید. برند شخصی شما باید تمام مکان هایی را که مشتریان می توانند با شما روبرو شوند را در بر بگیرد. کارت ویزیت های سبک قدیمی به همان اندازه که صفحات اجتماعی شما اهمیت دارند ، برای برند سازی شخصی بسیار مهم هستند. فقط یادتان باشد که مضمون خود را روی این موارد ثابت نگه دارید و به اصطلاح از این شاخه به شاخه دیگری نروید .

هر کجا که می‌­روید کارت ویزیتتان را همراه خود داشته باشید. این موضوع به چهل سال پیش برمی‌­گردد. هر زمان فرصت برقراری ارتباط با فرد جدیدی را پیدا کردید که با مخاطبان هدف شما مطابقت دارد ، کارت خود را به او بدهید.

در حالت ایده آل ، شما می­‌خواهید پرسونال برندیگ شما شامل تمام زندگی عمومی شما باشد. بنابراین این حتی نحوه لباس پوشیدن شما را در هر زمان که در یک موقعیت عمومی قرار دارید پوشش می دهد.

 

اقدامات شما باید با پرسونال برندیگ شما مطابقت داشته باشد

راز برندسازی شخصی موفق یک قوام اساسی است. شما در حال تلاش برای ایجاد یک تصویر خارجی از خودتان هستید. این بدان معنی است که شما باید مطابق با آن تصویر عمل کنید. دلیل این امر نیز همین است.

 

چند جایگاه مهم در پرسونال برندینگ

آگاهی از برند

کیفیت ادراک شده توسط مخاطب

در پرسونال برندینگ  طرز رفتار، پوشش، نوع صحبت کردن، زبان بدن، نحوه ارتباط چشمی و در موارد حضوری عطر زدن و… بسیار در یافتن ادراک مخاطب از شما موثر است. کیفیت این ادراک و طوری که شما در ذهن مخاطب نقش می‌بندید می‌تواند بسیار حائز اهمیت در مورد برندتان باشد.

 

کمیاب و در عین حال مفید باشید

بیش از حد در معرض عام بودن نیز این را به مخاطب می‌رساند که همیشه دم دستی هستید و این می‌تواند باعث آسیب رسیدن به برند سازی شخصی‌تان شود. اگر چه با درگیر کار بودن به صورت ناخود آگاه چنین شرایطی برایتان فراهم می‌شود.

اینکه یک برند شخصی  شما بتواند در عدم حضورش هم برای مخاطب تداعیات ذهنی قوی ایجاد نماید و البته در عدم حضور او صحبت از او شود و نام شخص بر زبان‌ها جاری شود، یکی از تعاریف پرسونال برندینگ می‌باشد.

 

جایگاه شما در اذهان مخاطبان

این که شما در چه جایگاهی هستید و در سه الی پنج سال آینده در چه جایگاهی قرار خواهید داشت بسیار حائز اهمیت است. شما می­‌توانید سخنرانی را در مکانی بیسار معمولی انجام دهید که کاملا رایگان باشد و در عین حال هم می‌­توانید در سالن همایش هتلی گران قیمت با پذیرایی مجلل این سخنرانی را داشته باشید که هزینه ورود به آن مبلغی چشم گیر باشد.

و در زمینه ای چون برند سازی شخصی باید آینده نگری تقریبا دقیقی در این زمینه داشته باشید و جایگاه مناسبی را برای خود در نظر بگیرید که برند و برند سازی شخصی تان موفق باشد.

 

خود واقعیتان باشید

برای این کار شما باید کاملا صادقانه با مخاطب هدف خود برخورد داشته باشید و به عبارتی دیگر  برای او نقش بازی نکنید. این به شما کمک می‌­کند که هرچه سریع تر و البته راحت تر و با کیفیت تر به مقصود خود یعنی ارتقا برند خود برسید.

 

روابط عمومیتان را تقویت کنید

از مهم‌ترین سرمایه‌هایی که هر فرد و یا مجموع‌ه­ا می‌­تواند داشته باشد، روابط عمومی بالای آن است. و امروزه همه­‌ی برند ها و برند سازی های شخصی که به موفقیت دست پیدا کرده‌اند را اگر با دقت مشاهده کنید، پی می‌­برید که از روابط عمومی بالا  برخوردار هستند.

و روابط  عمومی عبارت است از : برقراری ارتباط با مردم جامعه در راستای هنجار های آن جامعه و برطرف کردن نیاز های خود و مردم جامعه ای که در آن زندگی می­‌کنیم.

 

شخصیت در پرسونال برندینگ

برند‌ها هم دارای ویژگی های تقریبا مشابهی مانند انسان‌ها هستند . از زمانی شروع می‌­کنید برای ارتقا برند خود ، برند شما هنوز پختگی کامل خود را ندارد و ممکن است طی مدت زمان نا معلومی در آن تغییر جهت بدهید تا به مورد دلخواه شما تبدیل شود.

تمامی افکاری که برای ایجاد برند در ذهن شما وجود دارد می‌­تواند در شکل گیری و جهتی که برند شما در آن حرکت می‌­کند موثر باشد. چون ایده و افکار شما هستند که در نهایت برندی که می­‌خواهید را می‌­سازند. پس برای موفق بودن در این زمینه افکار خود را روی کاغذ بیاورید و و به آن‌ها بسیار اهمیت دهید.

 

ثبات  شخصیتی داشته باشید

برندسازی شخصی و ثبات قدم باهم مدام در ارتباط هستند. مسلما برای ایجاد اطمینان در ذهن مخاطبان، ثابت قدم بودن از موارد اولیه و مهمی است که باید آن را رعایت کنید. برای این کار از منفعت طلبی و سو استفاده کردن از مخاطبان خود به شدت دوری کنید. به کار خود عشق و علاقه بورزید و آن را با احساس خوب انجام دهید.  نسبت به مخاطبان خود مسئولیت پذیری داشته باشید.

 

هوش تدبیری داشته باشید

هوش سیاسی که آن را هوش تدبیری هم گفته می‌­شود، در زمینه برند سازی شخصی و آینده­‌ی آن برند از اهمیت بالایی برخوردار می­‌باشد. هوش تدبیری این گونه است که شما باید این را مدیریت کنید که چگونه به زیر دستانتان امتیاز دهید و آن‌ها را رتبه بندی کنید و مدیران شایسته را تشخیص دهید.

هوش تدبیری به این معنا نیست که هرگونه که شده به موفقیت دست پیدا کنید و از روش هایی غیر از روش های درست مانند دروغ گفتن، کلاه برداری و … استفاده کنید. چون در ساختن برندی آینده دار همانطور که گفته شد صداقت بسیار مهم است.

کسی که از هوش تدبیری برخوردار است می‌­داند چه زمانی سخت گیری لازم است و در چه زمانی باید به زیر دستان خود آسان بگیرد .

 

وعده برند خود را مشخص کنید

هنگام ایجاد برند و برندسازی شخصیتان مسلما به صورت ناخود آگاه به این فکر می‌­کنید که قول و وعده ای به مخاطب می‌­دهید چیست؟ شما باید با ایجاد برندسازی شخصی برای خود انتظارات مخاطب را رفع کنید و ارزش  و خدمتی به آن ارائه دهید و به اصطلاح ساده تر به او کمک کنید تا خوب عمل کنید.

از آنجایی که اکثریت نمی‌­دانند چه وابستگی به برند‌ها دارند و برند‌ها چه نقش مهمی را در زندگی مردم اشغال کرده‌اند، با دادن قول و  وعده‌هایی که می‌­دانید می‌­توانید به آنها عمل کنید و رفع انتظارات مخاطبان، گامی بسیار بزرگ در زمینه موفقیت خود و برندتان برداشته اید.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

پرسونال برندینگ به نحوه ارائه کسب و کار خود و نحوه انتشار آن گفته می­‌شود و این ترکیبی از خلاقیت‌ها، ایده‌ها ، افکار ، شخصیت‌ها و ……. است. برندسازی شخصی که نامی نسبتا نا آشنا دارد، قابلیت این را شامل می‌­شود که روی برند خود سرمایه گذاری کنید و با پیگیر بودن به موفقیت های روز افزون دست یابید.

ایجاد برند شخصی خود به شما این امکان را می‌­دهد که نقاط قوت و احساس خود را شناسایی کنید ، مخاطب بهتر شما را بشناسد ، تاثیر گذار و مفید واقع شوید و اعتماد ایجاد کنید. برای این کار همیشه باید در  مسیر خود ثابت قدم باشید و کاری کنید که مخاطبان شما را با نشان مخصوص‌تان که شامل لوگو برند شماست بشناسند و هیچ گاه آن را تغییر ندهید.

در برندسازی شخصی جایگاه خود را بشناسید و برای آن ارزش قائل شوید. در این راستا شما باید خود واقعیتان باشید ، روابط عمومیتان را برای بهودی بهتر برند تقویت کنید ، مخاطب هدف را بشناسید ، هوش تدبیری داشته باشید و وعده و وعید های متناسب با کار خود دهید. امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد حتما برای رشد کسب و کار خود مقالات در دسته دیجیتال مارکتینگ سایت را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا