الگوریتم ‌های گوگل

الگوریتم پنگوئن یا Penguin Algorithm چیست؟

 

الگوریتم پنگوئن یا Penguin Algorithm مربوط به رتبه بندی گوگل است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ انجام شد. در آن زمان ، انتشار به روزرسانی اثرات زیادی روی بسیاری از وب سایت ها داشت.

گوگل از انجام این کار قصد داشت تا با اسپم‌ها مقابله کند. اما امروزه، الگوریتم پنگوئن بخشی از الگوریتم اصلی موتور جستجوی گوگل است.
به روزرسانی های الگوریتم پنگوئن اکنون به طور مداوم و خودکار انجام می شوند و دیگر دستی نیستند.

الگوریتم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن چیست

تاریخ انتشار اولیه الگوریتم پنگوئن آوریل ۲۰۱۲ است. به دنبال الگوریتم پاندا، به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن توسط گوگل به عنوان ارزشی جدید برای پاداش دادن به وب سایت‌های با کیفیت بالا بود.

عرضه اولیه الگوریتم پنگوئن، جستجو به زبان انگلیسی را تحت تأثیر قرار داده است Penguin Algorithm بین سالهای ۲۰۱۲ ، ۲۰۱۶ ،۱۰ بار به‌روزرسانی شده است.

این الگوریتم با گذشت زمان پیشرفته‌تر می‌شود و با درک جامعی از SEO، بر آن تأثیرات مثبت می‌گذارد. از اوایل سال ۲۰۱۷، پنگوئن بخشی از الگوریتم‌های اصلی Google است.

چرا الگوریتم پنگوئن مورد نیاز بود؟

الگوریتم پنگوئن در سئو

جنگ گوگل با کیفیت پایین محتوا وب سایت‌ها با الگوریتم پاندا آغاز شد و پنگوئن یک الگوریتم الحاقی و برای پیوستن به این مبارزه بود.

الگوریتم پنگوئن پاسخ گوگل به افزایش روند دست‌کاری نتایج جستجو (و رتبه بندی) از طریق تکنیک‌های ساخت بک لینک به روش سئو کلاه سیاه بود.

در واقع گوگل برای مقابله با محتوای بی کیفیت پنگوئن را ارائه کرد. این کار با الگوریتم پاندا آغاز شد و پس از آن متوجه شدیم که تعداد زیادی اسپم به وجود آمده است و پنگوئن برای مقابله با آن طراحی شده است.

هدف این الگوریتم به دست آوردن کنترل بیشتر و کاهش اثر بخشی تعدادی از تکنیک‌های اسپم کلاه سیاه بود.

پنگوئن با درک و پردازش بهتر انواع پیوندهایی که وب سایت‌ها و مدیران وب سایت‌ها به دست می‌آورند، تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که لینک‌های طبیعی، معتبر و مربوطه به وب سایت‌هایی که به آنها اشاره کرده‌اند افزایش رتبه می‌دهد، در حالی که لینک‌های دست‌کاری شده و اسپم دچار افت رتبه می‌شوند.

الگوریتم پنگوئن فقط با پیوندهای خارجی یک سایت سرو کار دارد. Google نیز فقط پیوندهایی را نشان می‌دهد که به سایت مورد نظر اشاره می‌کنند و به هیچ وجه پیوندهای خروجی از آن سایت را بررسی نمی‌کند.

چگونه بفهمیم که دچار الگوریتم پنگوئن شده‌ایم؟

جریمه الگوریتم پنگوئن

اول از همه شناخت تفاوت بین الگوریتم پنگوئن و جریمه دستی مهم است. به طور خلاصه، پنگوئن یک فیلتر در فهرست Google است که برای همه وب سایت‌ها اعمال می‌شود، در حالی که مجازات دستی مخصوص وب سایتی است که Google تصمیم به اسپم شدن آن گرفته است.

این مجازات‌های دستی ممکن است نتیجه گزارش دهی یک وب سایت مشخص توسط کاربران گوگل برای مقاله اسپم باشد، و همچنین حدس می زند که Google ممکن است به طور دستی برخی از صنایع را بیشتر از بقیه کنترل کند مانند : پزشکی و سلامتی.

اگر تجزیه و تحلیل وب سایت شما در رتبه بندی یا میزان بازدید در یک تاریخ مرتبط با به‌روزرسانی پنگوئن باشد، ممکن است تحت تأثیر این فیلتر قرار گرفته باشید.

آشنایی خطرات الگوریتم پنگوئن

پنگوئن برای سایت‌هایی خطرناک است که سعی دارند قوانین را زیر پا بگذارند وگرنه چندان هم موجود خطرناکی نیست! بعضی از عواملی خطرناک در مورد این الگوریتم:

  1. بک لینک‌هایی که از سایت‌های بی کیفیت و “ناخواسته” می‌آیند با حجم زیاد.
  2. بک لینک‌هایی که از سایت‌هایی ایجاد می‌شوند که صرفاً برای ایجاد پیوند SEO (PBN) ایجادشده‌اند.
  3. بک لینک‌ از سایت‌های بی‌ربط به حوزه فعالیت شما.
  4. بک لینک‌هایی پولی.
  5. بک لینک‌هایی با متن لنگر (انکرتکست) بیش‌ازحد بهینه شده.
  6. لینک گرفتن از سایت های مستهجن.

طرح‌های لینک

توسعه، خرید یا گرفتن بک لینک از وب سایت‌های بی کیفیت یا غیر مرتبط، ایجاد یک تصویر مصنوعی از محبوبیت و دست‌کاری الگوریتم‌های گوگل در ازای گرفتن رتبه‌های بالا از این قبیل می‌باشد.

کیورد استافینگ

کیورد استافینگ به گرفتن رتبه بالا با داشتن یک متن در صفحه با تعداد زیادی از کلمات کلیدی یا تکرار کلمات کلیدی از طریق جستجوی عبارات خاص می گویند.

چگونه از پنگوئن ایمن بمانیم؟!

مقابله با الگوریتم پنگوئن

۱- بک لینک های سایت را آنالیز کنید

اگر شما یک یا دو لینک هرزنامه داشته باشید به‌احتمال‌زیاد نیاز نیست که نگران جریمه گوگل باشید. این موضوع وقتی حیاتی می‌شود که تعداد زیادی لینک مسموم (اسپم) به سایت شما وارد شود.

شما لازم است پروفایل لینک‌های سایت خود را به‌طور منظم پیگیری کنید؛ و هرگونه رشد غیرعادی را بررسی نمایید. برای بررسی لینک‌های خود می‌توانید از سایت‌هایی مانند moz استفاده کنید.

با ایجاد پروژه در این سایت و بررسی نمودارهای مربوط به رشد لینک‌های خود می‌توانید تغییرات ناگهانی را به‌ موقع پیدا کرده و جلوی بیشتر شدن آن‌ها را بگیرید. البته این موضوع مربوط به سئو منفی می‌شود که به صورت جامع به آن در آینده خواهیم پرداخت.

۲- برسی و حل مشکلات

منتظر نمایند که پنگوئن شما را جریمه کند. خودتان دست‌به‌کار شده و زودتر ایرادات را برطرف کنید. دو حالت وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به کار ببرید و با استفاده از آن‌ها از شر اسپم‌ها خلاص شوید.

اول اینکه با مدیران سایت‌های پیوند دهنده تماس ایجاد کنید و از آن‌ها بخواهید که لینک های اسپم شما را حذف کنند. اگر این کار خیلی طول می‌کشد و یا امکان تماس با مدیر مربوطه وجود ندارد می‌توانید از یکی از ابزارهای گوگل استفاده کنید.

ابزار Disavow در گوگل با شما این امکان را می‌دهد که به آن اعلام کنید که هنگام ارزیابی بک لینک های شما، آن لینک ها را نادیده بگیرد و شما را از خطر پنالتی شدن سایت نجات دهد.

 

چطور از الگوریتم پنگوئن رهایی یابیم؟

خروج از جریمه الگوریتم پنگوئن

بر خلاف مقررات مربوط به پنالتی گوگل که شما باید وقتی مرتکب مجازات می‌شوید کلاً سایت را از خطا پاک سازی کنید، چنین درخواستی مربوط به رفع الگوریتم پنگوئن وجود ندارد.

مراحل رفع الگوریتم پنگوئن از این قبیل است

• حذف لینک‌های غیرطبیعی از جمله لینک‌هایی که خود ساخته‌اید یا باعث شده در وب سایت‌های شخص ثالث قرار داده شوند.
• رد کردن لینک‌های اسپم که نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.
• تجدید نظر در محتوای وب سایت برای رفع بهینه سازی بیش از حد.
• استفاده نکردن از کلمات کلیدی نا مربوط
به طور خلاصه، الگوریتم پنگوئن برای رفع ضعف شدید سیستم Google ایجاد شده است که باعث می‌شود الگوریتم آنها توسط تعداد زیادی لینک بی کیفیت و بهینه سازی بیش از حد صفحات کلمه کلیدی موتور جستجو “فریب داده شود”.

برای جلوگیری از کاهش ارزش وب سایت شما توسط Google برای اقدامات ناخواسته، تمام محتوایی که منتشر می‌کنید باید زبان طبیعی را نشان دهد و روش‌های ایجاد لینک و درآمد شما باید “ایمن” تلقی شود.

چه مواردی را باید در یک فایل Disavow قرار دهید

ابزار disavow برای کسانی است که تمرین سئو می‌کنند و همچنان که الگوریتم پنگوئن جزء هسته اصلی گوگل است نیز مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

عدم پذیرش بک لینک ها، در واقع، هیچ کمکی به کاهش الگوریتمی پیوند مبتنی بر اقدامات دستی نمی‌کند، اما این تئوری توسط نمایندگان Google به طور علنی ساقط شده است.

استفاده از ابزار disavow برای بی اعتبار کردن بک لینک هایی که به سایت شما داده شده اند را آخرین راه چاره بگذارید.

فایل disavow، فایلی است که شما به Google ارسال می‌کنید و به او می‌گوید تمام پیوندهای موجود در پرونده را نادیده بگیرند تا هیچ تأثیری در سایت شما نداشته باشند.

نتیجه این است که پیوندهای منفی دیگر باعث بروز مشکلات دیگر در رتبه بندی سایت شما نمی‌شوند اما این بدان معنی است که اگر به اشتباه بک لینک‌های با کیفیت بالا را در پرونده disavow خود قرار دهید، ممکن است با افت رتبه نیز مواجه شوید.

حقایقی دیگر در مورد الگوریتم پنگوئن

پنگوئن در ابتدا به عنوان یک “فیلتر” جداگانه که از طریق آن نتایج جستجو را تصویب می کرد ، راه اندازی شد ، اما در سپتامبر ۲۰۱۶ ، گوگل اعلام کرد که الگوریتم پنگوئن به بخشی از الگوریتم اصلی رتبه بندی موتور جستجو گوگل تبدیل شده است.

جان مولر ، یکی از کارمندان Google ، الگوریتم پنگوئن را الگوریتمی در سطح سایت خواند. به این معنی که وجود تعداد زیادی لینک با کیفیت پایین که به یک صفحه از وب سایت شما اشاره دارند ، می تواند باعث کاهش اعتماد Google به کل وب سایت شما شود.

 

پادکست آشنایی با الگوریتم پنگوئن

جمع بندی و نتیجه گیری

حیوان دیگر در باغ‌وحش مخوف گوگل پنگوئن است. این پنگوئن با پنگوئن‌های با مزه‌ای که در تلویزیون می‌بینید کمی تفاوت دارد. این پنگوئن بیشتر دنبال فرصت می‌گردد که مچ شما را بگیرد، پس سوژه دستش ندهید.

تولد گوگل پنگوئن به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد. زمانی که سایت‌ها از روش‌های اسپم و غیرمجاز برای لینک سازی استفاده می‌کردند. با روی کار آمدن این برنامه سایت‌هایی که با دست‌کاری لینک‌ها نتایج جستجو را تغییر می‌دادند جریمه شدند.

از سال ۲۰۱۶ هم که رسماً جزئی از خانواده بزرگ گوگل شد و جز عوامل اصلی رتبه ‌بندی قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا