استراتژی بازاریابی

بازاریابی شبکه‌ای یا Network Marketing چیست؟

بازاریابی شبکه‌ ای یا به اصطلاح بازاریابی هرمی چیست؟روشی از بازاریابی است که در آن یک شرکت کالاهای خود را به صورت هرمی به فروش می‌رساند و شخص خریدار می‌تواند به بازاریابی کالاهای خریداری شده بپردازد و سود دریافت کند. درآمد در این روش هم از طریق سود فروش وهم از طریق زیر مجموعه هست. در این مقاله با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید تا در مورد بازاریابی شبکه‌ای بیشتر بدانید.

بازاریابی شبکه‌ ای چیست؟

بازاریابی شبکه‌ ای چیست
بازاریابی شبکه‌ ای چیست

بازاریابی شبکه‌ای یک مدل تجارت مستقیم است که در آن فروشندگان به‌طور مستقل برای تبلیغ محصولات یا خدمات کار می‌کنند. فروشندگان یا نمایندگان به‌طور مستقل کار می‌کنند.

هرکس آن‌ها را جذب کند آن‌ها را به استخدام و آموزش عوامل بیشتری ترغیب می‌کند. سپس نمایندگانی را که استخدام کرده‌اند تشویق می‌کنند تا همین کار را انجام دهند و غیره. ما همچنین از این مدل به عنوان MLM (بازاریابی چندسطحیبازاریابی ارجاعی و بازاریابی سلولی یاد می‌کنیم.

بازاریابی شبکه‌ ای چگونه کار می‌کند؟

اساس بازاریابی شبکه ای بر مبنای این است که یک کالا و یا خدمت به یک مشتری فروخته می‌شود و آن مشتری در صورت رضایت با استفاده از انواع روش‌ها مانند بازاریابی دهان‌به‌دهان و دیگر روش‌های بازاریابی محصول و یا خدمت موردنظر را تبلیغ می‌کند.

معیارهای انتخاب شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای

شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای
شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای

آیا این شرکت حداقل پنج سال وجود داشته است؟

اگر می‌خواهید تلاشی که امروز انجام می‌دهید در آینده نتیجه دهد شرکتی را در این خصوص انتخاب کنید که ثابت کرده است می‌خواهد در دراز مدت کار کند. تقریباً ۹۰ درصد شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در طی دو سال شکست می‌خورند و منحل می‌شوند.

شما نباید زمان و منابع گران‌بهای خود را صرف عضویت و فعالیت در هر شرکتی کنید. پس قبل از اینکه وارد هر شرکتی شوید بررسی کنید که سابقه فعالیت این شرکت چقدر است؟

آیا شرکت سرمایه‌گذار خوبی دارد؟

اگر این شرکت مشروع باشد، به این معنی که سرمایه لازم برای رشد، حفظ زیرساخت‌های خوب، جذب مدیریت بااستعداد، همگام بودن با فناوری و پرداخت کمیسیون‌های خود را دارد، در این صورت می‌توانید ادامه دهید.

شرکت‌های تجاری عمومی موظف‌اند هر ۹۰ روز وضعیت مالی خود را با جزئیات کامل به گروه بورس و اوراق بهادار و سایر سازمان‌های دولتی اعلام کنند. متأسفانه، منابع مالی شرکت خصوصی در دسترس عموم نیست، بنابراین ممکن است مجبور شوید در کار برای یک شرکت ریسک کنید.

آیا شرکت محصولات یا خدمات منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد؟

اطمینان حاصل کنید که محصولات یا خدمات در جاهای دیگر به ویژه با تخفیف به راحتی در دسترس نیستند و آن‌ها فقط یک محصول یا خدمات تکراری نیستند که دارای رقابت‌های زیادی است.

آیا نیاز واقعی به کالا یا خدمات وجود دارد؟

محصول یا خدمات شما باید یک نیاز واقعی را با قیمت مناسب برآورده کند و باید یک بازار بزرگ استفاده نشده برای آن وجود داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر، باید ارزش فوق‌العاده‌ای را ارائه دهد تا مشتری بزرگ‌ترین برنده باشد.

آیا محصول یا خدمات مرسوم، مد روز است؟

اگر محصول یا خدمات فقط جذابیت کوتاه‌مدت داشته باشد، نمی‌توانید درآمد بلندمدت ایجاد کنید. همیشه درازمدت فکر کنید. محصول یا خدمات باید فراتر از امروز مورد توجه مشتریان شما قرار گیرد. به‌عنوان‌مثال گروه سلامتی و بهداشت عملکرد خوبی دارند.

آیا می‌توانید درآمد فوری ایجاد کنید؟

شما باید بتوانید که تلاش‌های بازاریابی خود را طوری تنظیم کنید که در کوتاه‌مدت شاهد بازگشت سرمایه خود باشید. تلاش‌های در درازمدت گاهی نمی‌تواند یک استراتژی خوب باشد.

آیا سیستم بازاریابی از فناوری کاملاً استفاده می‌کند؟

همه نمی‌توانند فروشنده باشند، اما هرکسی می‌تواند به یک سیستم و ابزار متصل شود که فروش و مرتب‌سازی را برای شما انجام می‌دهد. این می‌تواند به سادگی اسکریپت‌ها یا کمپین‌های ایمیل یا به اندازه یک قیف بازاریابی کامل باشد. نکته مهم این است که به شما یک سیستم بازاریابی داده می‌شود که از قبل اثبات شده است و به تنهایی مجبور به آزمایش و خطا نیست.

 

رویای یک شبه میلیاردر شدن در بازاریابی هرمی

بازاریابی هرمی
بازاریابی هرمی

به عنوان کلام آخر و نتیجه نهایی که بتواند در تصمیم گیری شما بسیار اثر بخش باشد باید به این اشاره کرد بیشتر شرکت های هرمی  پلن های همسان و یک شکلی یا یکدیگر دارند و تقریبا می‌شود گفت بوم کسب و کار آنها با یکدیگر یکی است و تمایز خاصی نسبت به دیگری ندارد. و بیشتر این شرکت ها تمرکز بر زیر مجموعه گیری دارند و سعی دارند به شما القا کنند که می‌توانید در کمتر از ۶ ماه راه ۵ ساله را بروید و به هر چه می‌خواهید برسید.

همین‌الان بگم چنین چیزی امکان پذیر نیست و اگر سعی به این داشتن که شما را چند روزه یا در کمتر از ۶ ماه به درآمد میلیاردی از طریق زیر مجموعه گیری برسانند باید به سیستم کسب درآمد از بیزینس شک کنید. خواهشا بدون دانش و آموزش قبلی وارد این بازار نشوید نه تنها این بازار بلکه هر بازاری برای ورود به آن نیاز به دانش و تجربه دارد پس قبل از ورود خودتان را با دانش مسلح کنید.

امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا