آموزش سئو

لینک سازی داخلی چیست؟ و اهمیت آن در سئو

لینک سازی داخلی یکی از فاکتورهای حائز اهمیت در مباحث سئو داخلی سایت است. لینک سازی داخلی یعنی ایجاد لینک در یک مقاله با مقاله و یا صفحه دیگری در سایت! این کار مزایای زیادی دارد و مهم‌ترین مزیت آن نگه داشتن بیشتر کاربر در سایت است. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد لینک سازی داخلی و اهمیت آن در سئو بیشتر بدانید.

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک سازی داخلی چیست

لینک داخلی هر پیوندی از یک صفحه در وب‌سایت شما به صفحه دیگری در وب‌سایت شما است. هم کاربران و هم موتورهای جستجو از لینک ها برای یافتن محتوا در وب‌سایت شما استفاده می‌کنند.

کاربران شما برای پیمایش در سایت شما و یافتن محتوایی که می‌خواهند پیدا کنند از پیوندها استفاده می‌کنند. موتورهای جستجو از پیوندها برای پیمایش در سایت شما نیز استفاده می‌کنند. اگر پیوندی به آن نباشد، آن‌ها صفحه‌ای را پیدا نخواهند کرد.

پیوندهای داخلی انواع مختلفی دارد. علاوه بر پیوندهای موجود در صفحه اصلی، منو، فید پست و غیره، می‌توانید پیوندهایی را نیز در محتوای خود اضافه کنید. ما آن را پیوندهای متنی می‌نامیم.

پیوندهای متنی کاربران شما را به سمت مطالب جالب و مرتبط سوق می‌دهد. علاوه بر این، آن‌ها به موتورهای جستجو اجازه می‌دهند تا بفهمند چه محتوایی در سایت شما مربوط است و مقدار آن را تعیین می‌کنند.

هرچقدر یک صفحه مهم پیوند بیشتری دریافت کند، برای موتورهای جستجو اهمیت بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین، پیوندهای داخلی خوب برای SEO شما بسیار مهم است.

لینک داخلی در مقابل لینک خارجی

هر سایتی مشتمل بر لینک‌های داخلی و خارجی است. لینک‌های داخلی پست‌ها و صفحات مختلف داخل سایت خودتان را به هم پیوند می‌دهد و از طرفی لینک خارجی سایت شما را به سایت‌های دیگر در خارج سایت شما پیوند می‌دهد.

اهمیت لینک‌های داخلی در سئو

اهمیت لینک‌ داخلی

شما حتماً می‌دانید که یکی از بهترین استراتژی‌ها برای بهبود رتبه‌بندی SEO در Google، تولید محتوای خوب است. محتوای بیشتر به معنای صفحات بیشتر برای رتبه‌بندی گوگل است.

اما گوگل دوست دارد عمق یک سایت را نیز ببیند. این برنامه می‌خواهد پیوندهایی را مشاهده کند که شما را از یک صفحه به صفحه دیگر می‌رساند. این برنامه می‌خواهد ببیند که افراد از آن پیوندها برای انتقال به مکان‌های مختلف در سایت شما استفاده می‌کنند.

بیشتر شرکت‌ها بر روی بک لینک‌ها تمرکز می‌کنند – لینک هایی که سایت های دیگر برا به سایت شما متصل می‌کند؛ اما پیوند داخلی نیز به همان اندازه مهم است.

لحظه‌ای به صفحه اصلی خود فکر کنید. چگونه مردم را وادار به اقدام می‌کند؟ شما پیوند داخلی را ارائه می‌دهید تا به آن‌ها کمک کند کلیک کنند و به مکانی که می‌خواهند بروند.

پیوندهای داخلی سلسله مراتبی را برای دنبال کردن کسی فراهم می‌کند. این یک تجربه عمیق‌تر و غنی‌تر برای هرکسی که به سایت شما می‌آید ایجاد می‌کند.

آسان به نظر می‌رسد، درست است؟ بااین‌حال، مانند هر قسمت از یک استراتژی خوب SEO، یک راه درست و نادرست برای اجرای این طرح وجود دارد.

ابتدا ساختار سایت خود را ایجاد کنید

شما در مورد نقشه سایت شنیده‌اید، نه؟ نقشه سایت برای کمک به کاربران و موتور جستجو در پیمایش وب‌سایت طراحی‌شده است.

این یک لیست سلسله مراتبی از تمام صفحات یک سایت است که بر اساس موضوع سازمان یافته است (البته با پیوند.) آن را به عنوان یک ابزار آموزشی در نظر بگیرید که یک موتور جستجو را “با دست” گرفته و آن‌ها را به سراسر سایت شما هدایت می‌کند.

آیا تابه‌حال در سایتی بوده‌اید که ده ها دسته در پیمایش داشته باشد؟ یا در سایتی که برای دستیابی به اطلاعات حیاتی که می‌خواهید کلیک کنید و کلیک کنید و مدام کلیک کنید؟

بیشتر کاربران وقتی متوجه می‌شوند لینک سازی منطقی نیست، متوقف می‌شوند. یک قانون خوب این است که اگر برای رسیدن به مکانی که می‌خواهید بیش از سه کلیک طول بکشد، وقت آن است که سلسله مراتب خود را دوباره سازمان دهید.

وقتی Google یک وب‌سایت را رتبه‌بندی می‌کند، از خزنده‌ها برای پیمایش در سراسر سایت استفاده می‌کند. برای تعیین اهمیت هر صفحه از سلسله مراتب استفاده می‌کند. اگر برای رفتن به یک صفحه کلیک بیش‌ازحد لازم باشد، اهمیت آن کم فرض می‌شود.

صفحه اصلی شما و سایر صفحات محتوای سطح بالا از اولویت بالاتری برخوردار خواهند بود، با هر کلیک در زیر یک سطح از اختیارات خود را از دست می‌دهید. یک یا دو کلیک برای ورود به محتوای وبلاگ شما، معنای بیشتری در استراتژی سئو شما خواهد داشت. ده، دوازده یا چهارده کلیک به این معنی است که اصلاً اهمیت چندانی ندارد.

این یک استراتژی دو طرفه است. شما همیشه باید به کاربر خود یک ناوبری آسان بدهید که به نوبه خود باعث خوشحالی موتورهای جستجو نیز می‌شود.

هرگز تولید محتوا را متوقف نکنید

تولید محتوا
تولید محتوا

هنگامی‌که ساختار سایت خود را ایجاد کردید، بهترین راه برای ادامه بهینه‌ سازی آن ادامه تولید محتوای با کیفیت بالا است. محتوا به شما امکان پیوند دادن بیشتر را می‌دهد.

این کار وقتی راحت‌تر می‌شود که با کارهایی که انجام می‌دهید مشخص شوید. پس در گام اول باید مرتبا برای کاربر محتوا یونیک و تازه ایجاد کنید.
حالا چه چیزی باید ایجاد کنیم:

 1. پست‌های وبلاگ
 2. چگونه راهنمایی کنیم
 3. گزارش رایگان
 4. کتاب‌های الکترونیکی
 5. فیلم‌ها
 6. آموزش‌ها
 7. اینفوگرافیک ها
 8. پادکست
 9. وبینار
 10. لایو استریم
 11. وبکست
 12. و….

این لیست همچنان ادامه دارد. بسته به اینکه در چه مشاغلی فعالیت دارید باید بهترین جهت را برای شما تعیین کند. بسته به آنچه مشتریان شما می‌خواهند بهترین محتوای ارائه شده شما را تعیین می‌کند.

جوانان عاشق تماشای ویدئو هستند – این ممکن است بهترین راه برای جلب‌توجه آن‌ها باشد.
بااین‌وجود اگر بازار هدف شما بیشتر از ۶۵ سال باشد، ممکن است درزمینهٔ راهنمایی بهتر عمل کنید.

فقط شما می‌توانید تعیین کنید که برای کسب‌ و کار و مخاطبان شما مناسب است؛ اما با آن بازی کنید. این ممکن است شما را شگفت زده کند که برای افزایش تجربه کاربری بهترین نتیجه را دارد.

و با هر محتوایی که ایجاد می‌کنید، توانایی استفاده از آن‌ها برای پیوندهای داخلی را دارید. صفحات با پیوندهای داخلی بیشتر از سایرین خزیده می‌شوند؛ اما فقط در صورت کیفیت بالا! به دلیل در اختیار داشتن محتوای بیشتر در سایت خود، هرگز ازنظر کیفیت مصالحه نکنید. به عبارت بهتر هرگز کیفیت را فدای کمیت نکنید.

تصمیم بگیرید مهم‌ترین محتوای شما چیست؟

سپس، باید تعیین کنید مهم‌ترین محتوای شما چیست. به‌طور خلاصه، این بهترین و کامل‌ترین محتوای شماست. این در مورد هسته اصلی کار شماست. این محتوایی است که می‌خواهید افراد هنگام جستجوی موضوعات یا محصولی که شما در آن تخصص دارید پیدا کنند.

ازآنجاکه می‌خواهید به Google اطلاع دهید که این مهم‌ترین محتوای شماست، باید پیوندهای زیادی به آن بدهید. نقاط مختلفی وجود دارد که از آنجا می‌توانید به محتوای سنگ بنای خود پیوند دهید.

پیوند به صفحات صحیح

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که سازندگان وب مرتکب می‌شوند این است که با تنبلی راه را رها کرده و همه چیز را به صفحه اصلی پیوند می‌دهند.

به یاد داشته باشید، صفحه اصلی شما از اولویت بالاتری برخوردار است. هر کلیک اهمیت شما را پایین می‌آورد.
اگر محتوای جدیدی بسازید و آن را به صفحه اصلی پیوند دهید، هدف شما از داشتن یک استراتژی پیوند داخلی قوی را شکست می‌دهید. این پیوندها دیگر به اهمیت شما نمی‌افزایند، زیرا موتورهای جستجو از قبل صفحه اصلی را به‌عنوان مرجع اصلی در نظر می‌گیرند.

در عوض، باید پیوندهایی ایجاد کنید تا افراد بتوانند در سایت شما بیشتر فرو روند. این ارزش سایت شما را بهبود می‌بخشد و تجربه قوی‌تری را نیز برای کاربران ایجاد می‌کند.

صفحات قدیمی سایت خود را نیز فراموش نکنید

به‌روزرسانی مطالب قدیمی به معنای بازگشت و پر کردن پیونده‌ای داخلی است که در آن منطقی است. این یک روش عالی برای روح بخشیدن به محتوای قدیمی است که ممکن است گوگل مدتی آن را خزش نکرده باشد.

به‌علاوه، افزودن این موارد به محتوای جدید به این معنی است که بازدیدکنندگان شما ارزش بیشتری در آنچه می‌خوانند پیدا می‌کنند.
فقط لینک ندهید؛ مطالب جدید را به پست‌های قدیمی نیز اضافه کنید. بی شک، از زمانی که اولین پست‌های خود را ایجاد کردید، همه چیز تغییر کرده است.

یک یادداشت اضافه کنید که آن را به روز کرده‌اید. در صورت نیاز محتوا را تصحیح کنید. برای ارائه جزئیات بیشتر، پاراگراف جدیدی اضافه کنید.

وقتی یادداشت و تاریخ را اضافه می‌کنید، به شما این امکان را می‌دهد که هرکسی که در صفحه قرار دارد، بداند که شما به کیفیت محتوا اهمیت می‌دهید و ناگفته نماند که بروز رسانی مطالب باعث افزایش رتبه سایت در موتور جستجو می‌شود.

محتوای ستون (Pillar Content)

که ما را به سمت ایجاد ستون‌های سایت شما سوق می‌دهد. محتوای ستون دسته اصلی کارهایی است که انجام می‌دهید.
بگذارید بگوییم شما یک لوله‌کش هستید. محتوای ستون مواردی از قبیل:

 • نگهداری بخاری آب
 • مراقبت از پمپ مخزن
 • وسایل موتورخانه با جریان کم
 • کیفیت هوای داخل

دقیقا موضوعاتی که در حول یک حوزه خاص میچرخند جمع شده است.

به چند مورد اشاره می‌کنم.
این‌ها را به‌عنوان نقطه شروع خود با مطالب خود در نظر بگیرید. آن‌ها به هر چیز دیگری که ایجاد می‌کنید ساختار می‌دهند. به چند مورد فکر کنید که می‌توانید در مورد مراقبت از پمپ مخزن می‌توانید ایجاد کنید.

با ورود به جزئیات می‌توانید به عمیق شدن ادامه دهید – درباره مدل‌ها چطور؟ یا چگونه می‌توان تعمیر کرد؟ یا اینکه یاد بگیرید چه موقع وقت تعویض است نه تعمیر؟

بله، ایده‌ها بی پایان هستند؛ و با استفاده از یک ستون یا یک موضوع اصلی – یک نقطه تمرکز برای خوشه بندی صفحات خود، می‌توانید تمام روش‌های دیگر را که در این مقاله صحبت کردیم به راحتی جمع کنید.

بنابراین، استراتژی پیوند داخلی شما چیست؟ آیا محتوایی برای پشتیبانی از غواصی عمیق در سایت خود دارید؟ اگر نه، شاید وقت آن باشد که آن را ایجاد کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد پیوندهای داخلی

لینک های Nofollow

همچنین احتمالاً پیوندهایی دارید که برای سئو در وب‌سایت خود مهم نیستند. به‌عنوان‌مثال اگر برای مشتریان خود یک پیوند ورود به سیستم دارید، نمی‌خواهید که آن صفحه در نتایج جستجو رتبه بالایی داشته باشد.

شما قبلاً می‌توانستید با دادن یک برچسب nofollow از از دست رفتن مقدار پیوند به پیوندهای غیر مهم جلوگیری کنید. یک برچسب nofollow از Google می‌خواهد پیوند را دنبال نکند: بنابراین هیچ ارزش پیوندی از بین نمی‌رود.

حال ممکن است فکر کنید: “من پیوندهای کم اهمیت را دنبال نمی‌کنم تا به مهم‌ترین پیوندها ارزش پیوند بیشتری بدهم.” درحالی‌که این درگذشته کار می‌کرد، گوگل هوشمندتر شده است. اکنون به نظر می‌رسد که مقدار پیوند برای آن پیوندهای nofollow به‌طور خودکار به سایر پیوندهای صفحه منتقل نمی‌شود.

لینک nofollow به‌عنوان پیوند محاسبه می‌شود و مقدار پیوند برای آن پیوند از بین می‌رود؛ بنابراین داشتن پیوندهای کمتر در یک صفحه به جای عدم دنبال کردن برخی از پیوندها، منطقی‌تر است.

توجه داشته باشید که افزودن برچسب nofollow به این معنی نیست که آن صفحات موردنظر را نمی‌توان در نتایج جستجوی Google یافت.

اگر نمی‌خواهید صفحات یا پست‌ها در نتایج جستجو نشان داده شوند، باید برچسب noindex نیز به آن‌ها بدهید. برچسب noindex به این معنی است که Google نباید صفحه را رندر کند و نباید محتوا در نتابج SERP نمایش داده شود.

آنکرتکست ها یا متن لنگر

وقتی تصمیم گرفتید کدام لینک ها باید در یک صفحه قرار بگیرند و کدام صفحات باید ارزش پیوند را داشته باشند، استفاده از متن لنگر یا انکرتکست مناسب و مهم است. متن لنگر، متن قابل کلیک است که بازدیدکنندگان مشاهده می‌کنند.

اگر لنگر متن را بیش‌ازحد بهینه کنید ممکن است به وب‌سایت خود آسیب برسانید؛ و منظور ما از بهینه‌سازی بیش‌ازحد، پر کردن کلمات کلیدی است. پیش‌ازاین، می‌توانستید به همه متن‌های لنگر یک کلمه کلیدی یکسان بدهید و Google باعث می‌شد وب‌سایت شما برای آن کلمه کلیدی رتبه بالاتری داشته باشد.

برای مثال در یک صفحه هر جا به عبارت سئو برخورد میکردید می‌توانستید آن را به صفحه آموزش سئو لینک دهید و این تاثیر مثبت داشت اما الان دیگر تنها اولین لینک تاثیر دارد.

امروزه، گوگل به اندازه کافی هوشمند است که می‌تواند بفهمد محتوای اطراف متن لنگرها در مورد مرتبط بودن یک کلمه کلیدی بیشتر از خود لنگر متن است؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که متن لنگر در نسخه شما طبیعی به نظر می‌رسد: استفاده از کلمات کلیدی خوب است اما دقیقاً همان کلمات کلیدی را به هر انکرتکست لینک اضافه نکنید.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد لینک سازی داخلی و اهمیت آن در سئو مباحثی را عنوان کردیم. هر وبلاگ نویسی می‌داند که هنگام ایجاد محتوای با کیفیت بالا، مهم است که موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان را اغوا کنید. بااین‌حال، محتوا به تنهایی کافی نیست. پیوند داخلی برای پشتیبانی از SEO شما با هدایت ترافیک به سایر صفحات است.

پیوند داخلی برای هر وب سایتی ضروری است زیرا به ایجاد معماری سایت کمک می‌کند. به زبان ساده، پیوند داخلی به هر پیوندی از یک صفحه دامنه اشاره دارد که به صفحه دیگری در همان دامنه پیوند دارد. این می‌تواند به دسته‌ها یا ناوبری سایت اصلی، در مقالات مربوط به محتوای مرتبط یا پاورقی و غیره لینک شود.

ایجاد پیوند داخلی مزایای مختلفی دارد زیرابه ایجاد اعتبار صفحه، قابلیت استفاده، ارتباط بین صفحات وب، تجربه کاربر و بالقوه رتبه‌بندی شما کمک می‌کند. هدف این مقاله ارائه نکات مفیدی در مورد اینکه چرا باید روی پیوند داخلی خود تمرکز کنید بود.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا