استراتژی بازاریابی

اینفلوئنسر مارکتینگ یا Influencer Marketing چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تأثیرگذار اکنون یک شکل ثابت از بازاریابی آنلاین است. این روش بازاریابی که توسط اشخاص معروف و سرشناس انجام می‌شود.

این افراد همان (شاخ‌های مجازی) به قول خودمان هستند که به عبارت خودمانی هرچه بگویند مخاطب و دنبال کننده‌شان گوش می‌دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد بازاریابی تأثیرگذار بیشتر بدانید.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست

روشی از دنیای بزرگ بازاریابی است که از افراد تأثیرگذار برای آن استفاده می‌شود. بازاریابی اینفلوئنسر از نفوذ تأثیرگذار (اینفلوئنسر) فعلی استفاده می‌کند که برای حمایت از نام تجاری شما، تأیید محصول شما یا ایجاد محتوای مشترک با هدف افزایش آگاهی از برند و ایجاد فروش در بازار، شهرت ویژه‌ای را در یک برند خاص ایجاد کرده است.

تأثیرگذاری مربوط به اتصال (تماس) است و این همان چیزی است که امروزه بازاریابی در آن در گردش است و باعث می‌شود ما با محصول و افرادی که از آن محصول استفاده می‌کنند یا تبلیغ می‌کنند ارتباط برقرار کنیم.”

آیا بازاریابی تأثیرگذار همان بازاریابی دهان‌به‌دهان است؟

بازاریابی تأثیرگذار
بازاریابی تأثیرگذار

شاید بعضی افراد از این اصطلاح به جای یکدیگر استفاده کنند؛ و گاهی به جای بازاریابی دهان‌ به‌ دهان از تأثیرگذار و بلعکس استفاده کنند. ولی بین این زمینه از بازاریابی تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

شاید بتوان گفت که افراد تأثیرگذار ابتدا بانفوذ خود بین مخاطب خود محصول و یا خدمات یک کسب‌ و کار را معرفی می‌کنند و سپس این برند در میان افراد به‌صورت دهان‌ به‌ دهان گردش می‌کند؛ و بهتر است این‌گونه بگوییم که بازاریابی دهان‌ به‌ دهان و یا شاید بازاریابی ویروسی در داخل بازاریابی تأثیرگذار قرار دارد.

مزایا و معایب بازاریابی تاثیرگذار

مزایا و معایب بازاریابی تاثیرگذار
مزایا و معایب بازاریابی تاثیرگذار

جوانب مثبت بازاریابی اینفلوئنسر

۱- مخاطبان مربوطه را متمرکز می‌کند

اگر با اینفلوئنسری شریک شده‌اید که در همان حوزه تخصصی شما کار می‌کند، می‌توانید مخاطبان بیشتری را جذب کنید زیرا پیروان تأثیرگذار قبلاً به آنچه او اشتراک گذاشته است علاقه‌مند هستند.

با کار با اینفلوئنسر، پیام شما به افرادی می‌رسد که احتمالاً علاقه‌مند به محصولات یا خدمات شما هستند بدون اینکه دستی برای یافتن آن‌ها بردارید.

۲- به سرعت اعتماد ایجاد می‌کند

ایجاد اعتماد بین یک سازمان و مشتریان آن به زمان و تلاش نیاز دارد. بااین‌حال، هنگامی‌که از اینفلوئنسر استفاده می‌کنید، این روند سریع‌تر انجام می‌شود. اینفلوئنسر فردی است که به‌وسیله دنبال کننده‌های خود اعتماد خوبی را کسب کرده است. همین افراد وقتی پیام شما را منتقل می‌کنند، مطمئناً اعتماد می‌کنند.

۳- به مخاطبان عظیمی می‌رسد

همان‌طور که قبلاً گفته شد، اینفلوئنسرها پیروان زیادی را در سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی فرماندهی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال کیم کارداشیان را در نظر بگیرید؛ و یا انواع بازیکنان فوتبال و بازیگران سینما و تلویزیون با داشتن فالوورهای زیاد، بی شک هرچیزی یا هر محصولی و یا خدماتی را معرفی کنند می‌توانند در مخاطب خود تأثیر خوبی بگذارند و به این وسیله شما با استفاده از یک نفر به انبوهی از مخاطبان هدف خود می‌رسید.

ازآنجاکه این دسترسی شما را افزایش می‌دهد، شما می‌توانید به بازارهای جدید و بزرگتری دسترسی پیدا کنید که در غیر این صورت نمی‌توانید خودبه‌خود به این بازارها برسید.

۴- تحمیل کننده به نظر نمی‌رسد

وقتی یک تاکتیک بازاریابی به‌صورت خیلی خشک و رسمی بیاید و انواع محصولات و خدمات را به مخاطب خود معرفی کند و فقط به دنبال سود خود باشد، شک نکنید که مخاطب و مشتری این محصول را نادیده می‌گیرد و به آن اعتماد نمی‌کند.

اکثر کاربران اینترنت عموماً برای جلوگیری از دیدن تبلیغات آزاردهنده به‌صورت آنلاین و در شبکه‌های اجتماعی از مسدودکننده‌های تبلیغات استفاده می‌کنند.

بااین‌حال، افرادی که اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنند این کار را بر اساس میل خود انجام می‌دهند. به همین دلیل است که ارسال یک پیام از اینفلوئنسر هرگز نمی‌تواند برای آن‌ها آزاردهنده باشد. به‌علاوه، اینفلوئنسرها معمولاً برند ها را به روشی کاملاً ارگانیک تبلیغ می‌کنند.

جوانب منفی بازاریابی اینفلوئنسر

جوانب منفی بازاریابی اینفلوئنسر
جوانب منفی بازاریابی اینفلوئنسر

۱- اشتباهات ممکن است پرهزینه باشد

اگر محصولات خود را به بازارهای بین‌المللی گسترش می‌دهید، یکی از بهترین راه‌ها برای جلب‌توجه مردم، بومی‌سازی استراتژی بازاریابی است.

این ممکن است به معنای استفاده از تأثیرگذار از آن کشورها باشد. بااین‌حال، این خواستار درک قوانین و مقررات آن کشورها، ازجمله قوانین مالیات و کار است. یک اشتباه می‌تواند برای تجارت شما بسیار پرهزینه باشد.

۲- یافتن تأثیرگذار مناسب آسان نیست

همان‌طور که قبلاً گفته شد، برای دستیابی به یک استراتژی بازاریابی اینفلوئنسر، شما باید با اینفلوئنسر مربوط به جایگاه خود مطابقت داشته باشید.

این کار ساده‌ای نیست و ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا یک مورد را پیدا کنید. نتایج بازاریابی اینفلوئنسر ممکن است فوری باشد، اما قبل از راه‌اندازی این کار زمان و تلاش زیادی لازم است.

۳- اعتبار خود را به خطر می‌اندازید

بازاریابی اینفلوئنسر در بازار نسبتاً جدید است، بنابراین برای اکثر مارک‌ها، بیشتر یک آزمون‌وخطا است. اگر تأثیرگذاری را اشتباهی انجام دهید، به‌احتمال‌زیاد وقت، تلاش و منابع شما بدون هیچ نتیجه‌ای برای اثبات آن هدر می‌رود.

علاوه بر این، موفقیت کمپین‌ها تا حد زیادی به چگونگی درک مخاطب از همکاری بستگی دارد. اگر مخاطب با آن ارتباط نگیرد، می‌تواند به اعتبار نام تجاری شما و تأثیرگذار آسیب برساند. متأسفانه، بازگرداندن اعتبار یک نام تجاری در نزد مردم به زمان و هزینه نیاز دارد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

به‌طورکلی یک مرز باریک بین استراتژی بازاریابی تأثیرگذار موفق و شکست‌خورده وجود دارد. بااین‌حال، راز این است که به یک فرد تأثیرگذار مربوطه که معتبر باشد و پیروانش به او اعتماد دارند، دست پیدا کنیم.

انجام چنین کاری آسان نیست. شاید لازم باشد تیمی در اختیار داشته باشید تا در انجام بررسی به شما کمک کند. شما همچنین باید تیمی داشته باشید که نتایج را کنترل کرده و پیشرفت را ردیابی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا