آموزش سئو

گوگل ترندز (Google Trends) چیست؟

گوگل ترندز یکی از سرویس‌های رایگان گوگل است که از آن برای تحقیقات کلمات کلیدی استفاده می‌شود. تحقیق کلمات کلیدی از مهم‌ترین مراحل در استراتژی سئو است.

باید بدانیم که یک کلمه کلیدی در یک بازه زمان مشخص چقدر جستجو دارد تا بفهمیم چقدر می‌توانیم روی محتوا آن حساب باز کنیم و همچنین برای جستجوی محلی هم بسیار کارآمد است. چگونه؟! در ادامه با بلاگ مهدی عراقی همراه باشید تا بدانید قضیه از چه قرار است.

گوگل ترندز چیست؟

گوگل ترندز چیست
گوگل ترندز چیست

Google Trends داده‌های جستجوی Google را جمع می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد تا فراوانی عبارات جستجو را در مقایسه با سایر کلمات کلیدی مشابه، مناطق مختلف جغرافیایی یا موانع زبان مقایسه کنند.
داده‌های Google Trends را می‌توان برای تأکید در زمان واقعی (هفت روز گذشته) یا بر اساس یک دامنه خاص (از سال ۲۰۰۴ تا ۳۶ ساعت قبل) مرتب کرد.

Google Trends به‌عنوان راهی برای تجزیه‌وتحلیل و جمع‌آوری علاقه کاربران در موضوعات یا زمینه‌های مختلف آغاز شد. این ابزار اکنون به ابزاری برای استفاده از داده‌های بزرگ تبدیل شده است که می‌تواند داستان‌پردازی را در مقیاس بسیار باشکوه‌تری از جمله اندازه گیری واکنش‌های عمومی نسبت به وقایع در زمان واقعی یا سایر اخبار در آینده کوتاه‌مدت ارائه دهد.

این ابزار همچنین بر چگونگی انجام انواع تحقیقات تأثیر گذاشته و آماده است تا به‌طور مداوم نحوه استفاده کاربران از داده‌های جستجو را به نفع خود منظم کند. از طریق Google Trends، کاربران می‌توانند روندهای مربوط به نگرش‌های اجتماعی، مسائل سیاسی، ورزشی، سرگرمی یا سایر زمینه‌های مرتبط با علایق خود را ردیابی کنند.

۱۰ ویژگی گوگل ترندز

ویژگی گوگل ترند
ویژگی گوگل ترند

۱. استفاده از Google Trends برای یافتن نیچ ها

Google Trends ابزاری عالی برای یافتن جایگاهی در زمینه تخصصی است. هر وقت به دنبال تخصص جدیدی هستید، باید اطمینان حاصل کنید که بازه زمانی خود را از “۱۲ ماه گذشته ” به “۲۰۰۴ تاکنون” تغییر دهید.

انجام این کار به شما کمک می‌کند تا به وضوح ببینید که آیا حجم جستجو در حال افزایش یا کاهش است؛ اما همچنین به شما امکان می‌دهد روندهای فصلی را در یک عکس مشخص مشاهده کنید.

۲. دسته‌بندی‌های محصولات را در موضوعات مرتبط پیدا کنید

اگر شما یک برند درزمینهٔ یک محصول آرایشی باشید و از کسب جایگاه ویژه خود علاقه‌مند باشید در حوزه‌های مشابه هم وارد شوید و به گسترش محصولات خود بپردازید می‌توانید دسته‌های کالاهای دیگری که افراد ممکن است به آن علاقه‌مند باشند را نیز بفروشید.

۳. استفاده از Google Trends برای تحقیقات کلمات کلیدی

شما بلوزهای زنانه را در فروشگاه خود می‌فروشید. Google Trends نشان می‌دهد که جستجو برای این روند رو به بالا است که نشانه خوبی است؛ اما اکنون می‌خواهید بفهمید که کدام‌یک از کلمات کلیدی را دنبال کنید، چگونه نام محصولات خود را بیاورید و چگونه می‌توانید پست وبلاگی را با موضوع بلوزهای زنانه بهینه کنید.

یک ترفند کوچکی که می‌توانید انجام دهید این است که نگاهی سریع به “سؤالات مرتبط “(Related queries) بیاندازید که در سمت راست بخش “موضوعات مرتبط ” است.

۴. فروشگاه خود را در جریان روند فصلی تبلیغ کنید

روندهای فصلی نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکار شما دارند. در طول سال اوج و افت‌هایی وجود دارد که بر میزان فروش ماهانه شما تأثیر می‌گذارد. در طول فصل اوج، رقابت و فروش با قدرت تمام افزایش می‌یابد.

۵. استفاده از Google Trends برای تازگی مطالب

بازاریابی محتوا به فروشندگان برتر جزئی آنلاین کمک می‌کند تا برای افزایش آگاهی از نام تجاری و جذب مشتری بیشتر از گذشته، بازدید بیشتری داشته باشند؛

بنابراین ایجاد محتوای وبلاگ برای وب‌سایت شما می‌تواند به رشد تجارت شما کمک کند. یک راه برای افزایش ناگهانی ترافیک جستجو، انجام “content freshness” است. آن چیست؟ این زمانی است که محتوای منسوخ شده را حذف می‌کنید، جزئیات جدیدی اضافه می‌کنید و مطالب را در وبلاگ خود دوباره منتشر می‌کنید.

۶. در مورد روندهای فعلی محتوا ایجاد کنید

در صفحه اصلی Google Trends، بخشی را برای جستجوهای پرطرفدار پیدا خواهید کرد. جستجوی پرطرفدارترین موضوعات لحظه‌ای است. می‌توانید جستجوهای پرطرفدار روزانه، روند جستجوی بی درنگ و جستجوی کشورها را مرور کنید.

بیشتر جستجوهای پرطرفدار مربوط به اخبار افراد مشهور است، شما برخی از داستان‌ها را پیدا خواهید کرد که به تخصص‌های خاصی گره خورده است. به‌عنوان‌مثال، در ۲۷ فوریه ۲۰۱۹، بیشترین جستجوی روزانه مربوط به “چالش Momo” بود که بیش از ۵ میلیون جستجو را جمع‌آوری کرد.

می‌توانید کلمات کلیدی مانند “بچه‌ها ” و “والدین ” را در بخش “اخبار مرتبط ” مشاهده کنید. اگر شما یک فروشگاه آنلاین دارید که والدین کودکان خردسال را هدف قرار می‌دهد، می‌توانید مقاله‌ای ارزشمند در مورد این موضوع در وبلاگ خود بنویسید.

۷. موضوعات تخصصی را بر اساس منطقه پیدا کنید

یکی از جالب‌ترین عناصر Google Trends این است که چگونه می‌توانید موضوعات مختلف را براساس مناطق پیدا کنید. وقتی صحبت از تبلیغات می‌شود، ما اغلب مخاطبانی را بر اساس کشورشان هدف قرار می‌دهیم.

۸. موقعیت‌های رقبا را با Google Trends مقایسه کنید

در Google Trends حتی می‌توانید رقبا را رصد کنید و ببینید عملکرد آن‌ها در برابر نام تجاری شما چقدر خوب است.

۹. Google Trends YouTube

درحالی‌که به‌طورمعمول از Google Trends برای بهبود عملکرد وب‌سایت شما استفاده می‌شود، می‌توانید از آن برای بهبود دسترسی خود در رسانه‌های اجتماعی نیز استفاده کنید – به‌ویژه YouTube.

۱۰. بهترین موقعیت تبلیغ خرید

همچنین می‌توانید از Google Trends برای تعیین بهترین زمان برای ایجاد تبلیغات خرید Google استفاده کنید.

نحوه استفاده از گوگل ترندز

از Google Trends می‌توان برای همه موارد، از پیش‌بینی فن‌آوری گرفته تا بهینه‌سازی SEO استفاده کرد. نحوه استفاده از Google Trends منوط به آنچه می‌خواهید از آن دریافت کنید.

صاحبان مشاغل می‌توانند از محصولات و خدمات موردتقاضا در کشورهای مختلف یا در شهرهای مختلف اطلاعات کسب کنند. مدیران شبکه‌های اجتماعی می‌توانند موفقیت یا محبوبیت ورزشکاران، مجریان و سایر افراد تأثیرگذار را ردیابی کنند.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

گوگل ترندز یکی از ابزارهای رایگان و بسیار مفید گوگل است که استفاده‌های بسیاری برای سئوکاران و وبمستران دارد. این ابزار می‌تواند گزینه خوبی برای تحقیقات کلمات کلیدی و همچنین موارد پر بازدید روز باشد که می‌تواند با توجه به موضوع کسب‌وکار شما ترافیک قابل توجهی را به وب‌سایت شما هدایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا