آموزش سئو

گوگل پنالتی چیست؟ آموزش خروج از جریمه گوگل

با بروز و پیشرفته شدن اطلاعات مربوط به شبکه و اینترنت، گوگل نیز سعی در بروزرسانی قوانین و البته جریمه‌های خود کرده است که شاید ممکن است شما یا سئو کار سایت شما با برخی از قوانین آشنا نبوده و به اشتباه کاری را در فرایند بهینه سازی سایت انجام دهد که مورد تایید گوگل نباشد و با خشم این موتور جستجو مواجه شوید اگر چنین چیزی پیش آمد باید چه کاری انجام دهیم تا به حالت قبل برگردیم؟

در این مطلب از بلاگ مهدی عراقی آموزش خروج از پنالتی گوگل و رفع جریمه گوگل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

لیست عناوین پنهان

پنالتی گوگل چیست؟

پنالتی گوگل چیست
پنالتی گوگل چیست

 

همانطور که گفته شد، گوگل روزانه درحال برروزرسانی الگوریتم و قوانین خود است. در همین حین کسانی که با این بروز رسانی وقف پیدا نکنند یا تخلفی مرتکب شوند، مورد پنالتی گوگل قرار می‌گیرند.

در نهایت این جرائم به حذف شدن از صفحه وب و یا کاهش رتبه منجر می‌شود. به این روند اتفاقات که برای سایت جریمه شده رخ می‌دهد، پنالتی گوگل می‌گویند.

دلایلی که شامل پنالتی گوگل می‌شوید

دلایل پنالتی گوگل

در این قسمت لیستی از دلایلی که گوگل شما را بخاطر آن می‌تواند در معرض پنالتی گوگل قرار داده دهد وجود دارد. با این حال این‌ها روش هایی هستند که قطعیت کاملا در مورد آن‌ها وجود ندارد ولی تا حدود بسیاری موثر است.

خرید لینک

بعضی ها مطمئن هستند که با خرید لینک این اتفاق نمی‌افتد. اما شواهد و مستندات چیزه دیگری می‌گویند. خرید پیوندها مطمئناً می تواند تلاشی برای دستکاری جایگاه سایت تلقی شود و بحث و جدال در آن فراوان است.

اگر لینک‌هایی از این قبیل یعنی مخرب و موارد شامل آن را خریداری کرده‌اید، ممکن است با اقدامات گوگل مواجه شوید.

استفاده بیش از حد لینک‌های متقابل

تا زمانی که از لینک‌های متقابل سو استفاده نشده بود ، یک تاکتیک بازاریابی مفید حساب می‌شد. اگر لینک‌های متعددی را با مشتری های خود رد و بدل کنید، این می تواند به عنوان یک کار دستکاری در سیستم گوگل تلقی شود و نتایج خوبی را برایتان ندارد.

محتوای تکراری

هرگونه محتوای تکراری در سایت شما باعث می‌شود از نظر گوگل جایگاه پایین تری داشته باشید و یا جریمه گوگل شوید. مطمئن شوید که محتوای شما منحصر به فرد و عالی نوشته شده است. از ابزارهایی مانند Copyscape نیز می‌توانید استفاده کنید.

استفاده بیش از حد از تگ H1

ساختاردهی صحیح محتوا به سئو کمک می کند. برچسب H1 نیز به گوگل کمک می کند تا متوجه موضوع قرار داده شده در مربوط به چیست. استفاده بیش از حد تگ H1 می‌تواند منجر به بروز اختلالاتی در سیستم تشخیص گوگل شود.

ارور ۴۰۴ داخلی

گوگل می‌خواهد بداند شما به محتوای خود ارزش قائل هستید و هرگونه خطا و مشکلی را از بین می‌برید. اگر ۴۰۴ را در وب سایت خود دریافت نموده‌اید، مطمئن باشید که کاربران شما اطلاعات درخواستی را دریافت نمی‌کنند.

استفاده از لینک سایت‌ به زبان دیگر

این مورد تا حدودی ناعادلانه به نظر میرسد.شما از یک مشتری در کشوری دیگر لینکی قانونی دریافت کرده‌اید. اما از نظر فنی برای شما جریمه حساب می‌شود.

استدلال گوگل اینگونه است: کاربران معمولاً یک زبان را ترجیح می‌دهند ، بنابراین لینک به سایت‌ها با زبان دیگر برای آنها چندان مفید نیست.

کلمه کلیدی محتوای پر شده

تعداد زیادی از قوانین عجیب درباره تراکم کلمات کلیدی راجع به محتوا وجود دارد. حقیقت این است که هیچ یک از این قوانین اثبات نشده است.

تراکم کلمات کلیدی بسیار بالا نشان دهنده محتوای ضعیف است. اگر گوگل تعداد نامتعارف کلمات کلیدی در یک صفحه را تشخیص دهد ، ممکن است شما را به درست یا غلط جریمه کند.

لینک‌های پاورقی

برخی از طراحان وب از پیوندهای پاورقی به عنوان راهنما استفاده می‌کنند. برخی سعی می کنند بازدید صفحه را با استفاده از پاورقی به عنوان محلی برای عبور غیر طبیعی لینک، دستکاری کنند.

داده های نقشه سایت از دست رفته

گوگل از نقشه سایت XML برای تجزیه و تحلیل ساختار سایت شما و نحوه قرارگیری آن استفاده می‌کند. مطمئن شوید که نقشه سایت XML شما در دسترس و به روز است. سپس آن را در حساب Webmaster Tools خود ارسال کنید.

لینک های مخفی

تمام لینک‌های سایت شما باید برای کاربران قابل مشاهده و مفید باشد. هر چیزی که پنهان باشد مشکوک تلقی می‌شود. هرگز لینکی به رنگ پس زمینه یا دکمه ایجاد نکنید حتی اگر منظوری ندارید.

لینک‌های خارجی خراب

اگر لینک‌ها را به روز نکنید ، گوگل تصور می کند که شما به تجربه کاربری اهمیت نمی‌دهید و خوشحال هستید که بازدیدکنندگان را به صفحات مختلف مانند خطای ۴۰۴ منتقل می کنید. لینک‌ها را به صورت دوره‌ای بررسی کنید و انواع مخرب آن را حذف کنید.

محتوای اسکراپ شده

گاهی اوقات مدیران وب محتوای سایت های دیگر را می‌گیرند تا صفحات خود را به صورت انبوه در آورند. غالباً ، این کار با نیت خیر انجام می‌شود و ممکن است خطایی بی‌دلیل باشد. اما گوگل این را تکرار بی معنی می‌داند. راه حل این است که آن را با محتوای اصلی خود جایگزین کنید.

محتوای پنهان

از داشتن و یا بوجود آوردن محتوای پنهان در صفحات خود جدا خودداری کنید. با این کار گوگل این را برداشت می‌کند که شما به مخاطب و وقت او ارزش قائل نیستید و تنها چیزی که دستگیر شما خواهد شد، چیزی نیست جز کاهش بازدید و یا پنالتی گوگل.

زمان فعال و یا در دسترس نبودن وب سایت

وقتی یک وب سایت دچار مشکل می‌شود ، همه از جمله: بازدید کننده ، مدیر وب سایت و موتور جستجو ناراحت می‌شوند. اگر گوگل نتواند سایت شما را پیدا کند ، ترجیح می دهد آن را از فهرست بندی خارج کند تا اینکه بازدیدکنندگان را به بن بست بفرستد.

دامنه های کلمه کلیدی

در حالی که نام دامنه ها به خودی خود خطرناک نیستند ، ممکن است نام دامنه‌هایی با کلمات کلیدی در آن وجود داشته باشد. مسئله پیوند انکر تکست را در نظر بگیرید: اگر ما مرتباً به آن دامنه پیوند دهیم ، گوگل ممکن است این را به عنوان دستکاری انکر تکست ببیند.

اگر از دامنه مطابقت دقیق استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که محتوای بسیار خوبی در آن قرار دارد ، در غیر این صورت گوگل تصور می کند که سعی دارید مردم را فریب دهید.

لینک‌های اجاره‌ای

برخی از کارشناسان هنوز معتقدند که پیوندهای اجاره‌ای برای سئو معتبر و مفید هستند. آنها هزینه آنها را به صورت ماهانه پرداخت می کنند و گهگاه از آنها استفاده می‌کنند.

استفاده از شبکه های وبلاگ

تا آنجا که به گوگل مربوط می‌شود ، هر نوع شبکه ای نشانه دستکاری SERP است. اکنون اکثر شبکه های وبلاگ از بین رفته‌اند یا به کاربران این فرصت را داده اند تا تمام این پیوندهای ورودی را حذف کنند. شما هم باید این کار را بکنید تا از پنالتی گوگل به دور باشید.

لینک شرکتهای وابسته

گوگل لزوماً با وب سایت‌های وابسته مخالف نیست‌، اما تعداد زیادی از لینک های وابسته نشانه یک کارت قرمز است که ممکن است در نتیجه به پنالتی گوگل منجر شود. اگرچه می‌توان پیوندهای وابسته را با هدایت مجدد مخفی کرد ، گوگل نسبت به این روش منطقی عمل می‌کند ، بنابراین به آن اعتماد نکنید.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی متا

کلمات کلیدی متا مدتی است که مورد بحث بوده است. دستکاری آنها بسیار آسان است. اطمینان حاصل کنید که بیش از پنج صفحه استفاده نکنید.

سرعت کم

اگر میزان سرعت سایت شما پایین باشد، کاربران شما قطعا سایتتان را ترک می‌کنند. عوامل بسیار زیادی بر سرعت هاست تأثیر می‌گذارند ، بنابراین ارزیابی و عیب‌یابی این، مسئله کاملاً مشکلی است. برای این کار از یک افزونه حافظه پنهان یا CDN استفاده کنید.

نظر اسپم

اکثر سیستم های کامنتینگ دارای یک سیستم خودکار شناسایی اسپم هستند ، اما برخی از نظرات هنوز این مشکل را ایجاد می‌کنند. روی نظر‌های سایت خود وقت بگذارید. و اصلا اجازه ندهید نظر اسپمی ثبت شود. اگر این وقت را ندارید کلا نظرها را ببندید.

مشاوره سئو کلاه سیاه

اگر اطلاعات مربوط به دستکاری SERP ها را با استفاده از روش های کلاه سیاه منتشر می‌کنید ، مسلما با پنالتی گوگل مواجه می‌شوید.

محتوای هک شده

اگر سایت شما هک شده باشد ، گوگل به سرعت آن را از SERP حذف می کند. برای جلوگیری از برای هک شدن و بازگرداندن سایتها از پشتیبانی قوی برای مدیریت سایت خود بهره بگیرید.

لینک سازی سریع

طبیعی است که بخواهید سایت جدید شما به سرعت رتبه بالایی داشته باشد. در این مسیر زیاده‌ روی و عجله نکنید و به تدریج روی آن فعالیت انجام دهید.

پنهان کردن اسپانسر‌ها

داشتن اسپانسر چیز بدی نیست. بسیاری از سایت ها بدون آنها نیز کار می‌کنند. سعی نکنید اسپانسرهای خود را پنهان کنید ، اما این قوانین را هم دنبال کنید: لینک‌های حامی مالی را دنبال نکنید و مطمئن شوید که ربات اخبار گوگل صفحاتی را که این پیوندها در آن وجود دارد توسط ربات خزنده دنبال نمی کند.

نقص Robots.txt

از فایل robots.txt استفاده کنید تا به موتورهای جستجو نحوه برخورد با سایت خود را بگویید. اگرچه دلایل موجهی برای حذف صفحات از robots.txt وجود دارد ، اما این کار را با کمترین میزان انجام دهید: مسدود کردن بیش از حد می تواند دلیل پنالتی گوگل شما باشد.

لینک به سایتهای مشکوک

هرگز خود را با وب سایتی مرتبط نکنید که از نظر اخلاقی یا قانونی مشکوک است. از سایت های هک شده ، پورنو و بدافزار خودداری کنید. همچنین ، با فرض اطلاع از این موضوع ، سعی کنید پیوندهای سایتهای دیگری را که در گذشته جریمه شده اند ، حذف کنید.

صفحات مربوطه به مشاغل گاه برای بهبود موقعیت خود در SERP سعی در استفاده از چندین صفحه مختلف را دارند. برخی از شرکتها همچنین سعی دارند موقعیت خود را با ایجاد بسیاری از وب سایت‌های یک صفحه‌ای بهینه شده برای یک کلمه کلیدی و سپس انتقال کاربران به سایت دیگری ، بهبود بخشند. گوگل این نوع کارها را عملی نادرست می داند.

بهینه سازی بیش از حد

گوگل دوست ندارد خیلی چیزهای خوب را ببیند. پنالتی گوگل بیش از حد بهینه سازی معمولاً به این معنی است که شما یک قدم بیش از حد پیش رفته اید تا با وسواس تمام افراد صنعت شما را جستجو کنند. قبل از اینکه رتبه شما آسیب ببیند آن را اصلاح کنید و محتوای طبیعی منتشر کنید.

آموزش خروج از پنالتی گوگل

اگر دریافتید که سایت شما با پنالتی گوگل مواجه شده است، سریعا باید آن را رفع کنید. در مواردی که علت جریمه شدن سایت شما سرپیچی از قوانین گوگل باشد ، شما باید تخلف‌های قبلی گوگل را رفع کنید.

اگر تمامی صفحات وب شما به مشکل خورده‌است راه سختی را پیش روی خود خواهید داشت. مثلا چه تغیری در کد سایت داده‌اید، چه قدر کپی کاری کرده‌اید، لینک‌دهی هایی که به سایت شما منجر می‌شوند چگونه هستند؟

شما باید مرتبا طریقه ایجاد و انتشار محتوا در سایت خود بروز کنید و اگر این کار را نکنید مسلما محتوای شما به مشکل برخورده و رتبه سایت شما نیز رو به افول می‌رود. به این دلیل که گوگل دائما الگوریتم‌های خود را تغییر می‌دهد و کاربران آن نیز باید با آن وقف پیدا کنند.

اگر کلمه‌ی کلیدی که تا چند وقت پیش در سایت شما بوده و اکنون از سایت شما افتاده‌ است، این مسئله به گوگل مربوط می‌شود. این می‌تواند به این دلیل باشد چون گوگل تشخیص داده است که کلمه کلیدی متناسب سایت و موضوع شما نیست، به صورت خودکار آن را حذف کرده است.

برای خلاص شدن از پنالتی گوگل که مرتبط با محتوا است، باید به طور مداوم صفحات قبلی در وبسایت خود را بررسی کنید تا بتوانید به ایرادی که واقع شده است، دست پیدا کنید.

اگر هم از محتوای آماده بهره می‌برید حتما منبع مورد نظر را ذکر کنید. در غیر این صورت شما قطعا مورد پنالتی گوگل قرار می‌گیرید.

اگر در سایت خود از محتوای کپی شده و تکراری استفاده می‌کنید، حتما با ریدایرکت ۳۰۱ آن ها را یکسان کنید.

اگر رنکینگ سایت شما در جستجو های موبایل افت کرده است، دلیل آن الگوریتم جدید گوگل می‌باشد و با طراحی قالب برای موبایل و عملکردی سازی سایت خود می توانید مشکل را حل کنید .

رفع پنالتی گوگل پاندا

رفع پنالتی گوگل پاندا

برای کسب رتبه نباید دست به انجام هر عملی زد. به عنوان مثال برخی برای کسب رتبه محتوایی ضعیف تولید و انتشار می‌دهند که این کار یکی از بدترین اقداماتی است که گوگل با آن روبرو می‌شود.

برای مقابله با چنین مواردی، گوگل پاندا را در سال ۲۰۱۱ بروزرسانی کرد. با این کار سایت‌های ناکار آمد کنار رفته و سایت و محتواهای لایق روی کار می‌آمدند اگر کپی کاری می‌کنید و یا محتوای ضعیف و تکراری دارید، پاندا در مقابل شما است. پاندا برای سایت‌هایی از این قبیل جرایمی در نظر گرفته است.

برای بررسی این کار محتواهای تکراری و ضعیف را حذف کرده و اطلاعاتی با کیفیت بالا را تولید و در سایت خود قرار دهید.

رفع پنالتی الگوریتم پنگوئن

رفع پنالتی الگوریتم پنگوئن
رفع پنالتی الگوریتم پنگوئن

از جمله موارد تاثیر گذار در رتبه بندی سایت لینک‌ها هستند. هرچقدر بک لینک شما بیشتر شود میزان رتبه بندی سایت شما نیز بیشتر خواهد شد. ولی در عین حال باید از صفحاتی که لینک دریافت می‌کنید بازخورد و ارتباطی در زمینه کاری خود نیز دریافت کنید.

پنالتی گوگل پنگوئن نیز برای این وجود دارد تا موارد و مطالب غیر مرتبط را شناسایی کند. اگر این شناسایی در سایت شما موفقیت آمیز نباشد توسط گوگل پنگوئن جریمه خواهید شد. این بک لینک‌های غیر مرتبط را در سایت شما شناسایی می‌کند و جریمه را اعمال می‌کند.

مواردی که در این نوع از جریمه شدن حائز اهمیت هستند:

سرعت ضعیف کسب بک لینک

چنانچه بک لینک ها سرعت معقولی را دارا نباشد، احتمالا گوگل آن‌ها را اسپم شناسایی می‌کند و در نتیجه موجب پنالتی گوگل خواهید شد.

متنوع بودن بک لینک

اگر به عنوان مثال همه‌ی بک لینک‌های دریافتی از یک سایت باشند، در این مورد نیز اسپم شناسایی می‌شوید و این کار جریمه به همراه دارد. متنوع بودن بک لینک‌ها از موارد حائز اهمیت پنگوئن است.

اقدام در جهت تولید بک لینک انبوه

با تولید بک لینک‌های زیاد و با داشتن هدف افزایش رتبه صفحات تاثیر منفی بر روی رتبه سایت را می‌توانیم دریافت کنیم. در مواقعی که محتوای موجود در صفحه سایت خوب باشد بک لینک ها می توانند دلیل جریمه شدن باشند.

با بهره گیری از ابزارهای چک کردن بک لینک مانند Ranksignal، به بررسی بک لینک های سایت بپردازید. همچنین می‌توانید بک لینک های موجود در سایت خود را در قسمت کنسول جستجوی گوگل نیز برسی کنید.

پنالتی گوگل چه مدت باقی می‌مانند

از آنجا که انواع مختلف پنالتی گوگل وجود دارد ، هیچ پاسخی برای همه این موارد وجود ندارد. اگرچه ما می‌توانیم به طور کلی بین دو نوع مجازات تفاوت قائل شویم.

مجازات الگوریتمی

ممکن است یک وب سایت به دلیل فیلتر الگوریتمی ، مانند Core Update ، پاندا یا پنگوئن مجازات شده باشد.

وقتی یک وب سایت تحت مجازات الگوریتمی قرار می‌گیرد ، هم قابلیت مشاهده و هم قابلیت کشف در SERP (صفحه نتایج موتور جستجو) دامنه آسیب دیده و ضربه جدی خواهد دید. روند منفی مداوم شاخص دید SISTRIX اغلب به عنوان یک نتیجه به وجود می‌آید.

می توانید از نمودار شاخص دید در جعبه ابزار SISTRIX با پین های رویداد فعال استفاده کنید تا بفهمید دامنه‌ای توسط فیلتر تحت تأثیر قرار گرفته و در نتیجه پنالتی گوگل اعمال شده است.

در این حالت شما به عنوان یک مدیر وب باید مطمئن شوید که وب سایت خود را به گونه ای تغییر داده اید که این فیلترها یا فیلترهای دیگر نتوانند وب سایت شما را مغایر با دستورالعمل های وب مستر گوگل بدانند. هنگامی که وب سایت خود را با راهنمای Google Webmaster سازگار کردید ، احتمال فرار از مجازات الگوریتمی افزایش می‌یابد.

و مجازات الگوریتمی فقط توسط الگوریتم قابل لغو است. مداخله دستی توسط یک کارمند Google امکان پذیر نیست.

مجازات دستی

وقتی وب سایتی توسط یک کارمند گوگل به صورت دستی بررسی می‌شود ، به عنوان مثال به دلیل اینکه به دلیل خرید بک لینک ، به دستکاری در رتبه بندی مشکوک هستند ، می توان یک جریمه دستی برای آن صادر کرد.

بسته به میزان و شدت تخلف ، یک بازه زمانی مشخص برای پنالتی گوگل تعیین می‌شود که طی آن وب سایت دچار پنالتی گوگل می‌شود.

این ممکن است حدود ۳۰ روز برای یک تخلف کوچک در برابر دستورالعمل های وب مستر گوگل باشد ، و مدت زمان بیشتری برای یک تخلف جدی تر است. پس از پایان این زمان ، مجازات دستی به خودی خود منقضی می شود.

اگر وب سایتی مجازات دستی توسط گوگل دریافت کرده باشد، گزارشی در کنسول جستجوی گوگل تحت منوی “اقدامات دستی” وجود دارد:

اگر اخطاری مبنی بر “تخلف XY ” دریافت کردید، این به این معناست که در سایت شما اقدامی دستی انجام شده است ، باید اقدام و بازبینی وب سایت خود را مطابق با دستورالعمل های Google Webmaster انجام دهید.

هنگامی که منبع (های) مجازات دستی را با دقت بازبینی کردید می‌توانید به درخواست تجدید نظر را به گوگل ارسال کنید. با درخواست تجدید نظر ، شما از گوگل می خواهید که یکی از کارمندان آنها با دقت وب سایت شما را بررسی کند.

اگر درخواست تأیید شود و نتیجه بررسی مثبت باشد ، مجازات دستی می‌تواند زودتر برداشته شود.

یک درخواست تجدید نظر می تواند طول مجازات دستی را کوتاه کند. با این وجود هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد. اینکه جریمه دستی لغو شود یا خیر ، به تصمیم گیری کارمند گوگل در پرونده شما بستگی دارد.

جمع بندی و نتیجه گیری

الگوریتم‌های گوگل روز به روز در حال پیشرفت و توسعه است. و هدف از این کار اعمال نوعی فیلتر مبنی بر این که سایت‌هایی که شایسته و کار آمد هستند کنار روند و محتوا و سایت‌هایی که اطلاعات خوب در اختیار کاربر قرار می‌دهند، روی کار بیایند.

در این مسیر گوگل، سایت‌هایی که از آن اطاعت نکرده و سرپییچی می‌کنند را به اصطلاح مجرم شناخته و جرایمی برای آنها از جمله کاهش رتبه، کاهش بازدید و ….. در نظر می‌گیرد و به آن پنالتی گوگل می‌گویند.

دلایلی که پنالتی گوگل شامل شما می‌شود:
خرید لینک، استفاده از شبکه های وبلاگ، دامنه هایی شامل کلمه کلیدی، زمان فعال و یا در دسترس نبودن وب سایت، محتوای پنهان، محتوای اسکراپ شده، لینک‌های خارجی خراب، لینک های مخفی، ارور ۴۰۴ داخلی و …… است .

پنالتی گوگل نیز به دو صورت اعمال می‌شوند:

دستی و الگوریتمی. جریمه دستی از آن نوع است که شما درخواست تجدید نظر را به گوگل ارسال می‌کنید و بازبینی توسط یکی از کارمندان و کارشناسان گوگل انجام می‌شود. اما پنالتی گوگل از نوع الگوریتمی فقط و فقط باید توسط الگوریتم گوگل رفع شود و انسان در این پروسه کاری دخیل نیست.

یکی از راه‌های به دور بودن از پنالتی گوگل، بروز نگه داشتن متدوام محتوا و کار روی آنهاست. از آنجایی که گوگل روی ارزش قائل شدن برای وبسایت خود و مخاطب بسیار حساس است، محتوای ضعیف ناکار آمد از مواردی است که با پنالتی گوگل مواجه می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا