الگوریتم ‌های گوگل

الگوریتم پاندا یا Google Panda چیست؟

الگوریتم پاندا گوگل برنامه‌ای است که به سایت‌ها از لحاظ محتوایی امتیاز می‌دهد. بد نیست بدانید که این الگوریتم درواقع از اول الگوریتم نبوده است بلکه یک فیلتر بوده! اما در ژانویه ۲۰۱۶ رسماً در الگوریتم رتبه‌بندی گنجانیده شد.

آشنایی با خطرات الگوریتم پاندا

البته هیچ‌کدام از الگوریتم‌های گوگل خطر ندارند. ولی خب وقتی یک سایتی می‌خواهد به اصطلاح خودمان زیر آبی برود این خرس سیاه و سفید از کوره در می‌رود و عکس‌العمل نشان می‌دهد. حالا چه مواردی باعث عصبانیت پاندا می‌شود:

  1. محتوای تکراری
  2. سرقت ادبی
  3. محتوای کوتاه
  4. هرزنامه تولید شده توسط کاربر
  5. پر کردن کلمات کلیدی
  6. تجربه کاربری ضعیف

چگونه از پاندا ایمن بمانیم؟!

۱- پاک کردن محتوا های تکراری

محتوای خود را در سایت بررسی کرده و ببینید که تکراری هست یا نه. محتوای تکراری داخلی یکی از رایج‌ترین عوامل محرک Panda است، بنابراین توصیه می‌شود که به‌طور منظم سایت را مورد بازرسی و بازبینی قرار دهید تا مطمئن شوید هیچ محتوای تکراری نباشد.

۲- سرقت ادبی را بررسی کنید

سرقت ادبی یکی دیگر از موارد آغازگر پاندا است. اگر شک دارید که تعدادی از صفحات شما ممکن است دارای سرقت ادبی باشند بهتر است آن‌ها را با ابزار Copyscape بررسی کنید. این ابزار برخی از داده‌های خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد.

این ابزار در حالت رایگان خود به شما دسترسی برای بررسی دو URL را می‌دهد. برای بررسی بیشتر و اطلاعات کامل‌تر می‌توانید از نسخه پولی آن استفاده کنید.

شاید شما دارای یک سایت فروشگاهی باشید. در این صورت اگر سایت شما محتوی هزاران محصول رنگارنگ باشد ممکن است عکس برخی از محصولات را تکراری قرار دهید.

اگر یک سایت فروشگاهی دارید سعی کنید از تصاویر اصلی محصولات خود استفاده کنید و اگر می‌خواهید توصیف محصول خود را بنویسید از نظرات کاربران استفاده کنید.

۳- محتوای کوتاه را بررسی کنید

غالباً صفحات با محتوای کوتاه، صفحاتی هستند که از مقدار کافی کلمات برخوردار نیستند، علاوه بر آن این صفحات با انواع تبلیغات و پیوندهای وابسته و غیره پر شده‌اند؛ و به زبان ساده این صفحات ارزش کمی دارند.

این محتواها می‌توانند در سایت شما ایجاد مشکل کنند. اگر فکر می‌کنید که سایت شما دارای محتوای کوتاه است بهتر است آن محتواها را بررسی نموده و ازنظر لینک‌های خروجی هم بررسی کنید.

اگر سایت شما وردپرسی است که خب این موضوع (تعداد کلمات) در قسمت گوشه سمت راست پایین جعبه محتوای شما مشخص می‌شود و اگر از دیگر زمینه‌ها برای سایت استفاده می‌کنید می‌توانید از افزونه‌های کروم استفاده کنید.

اگر محتوای شما زیر ۳۰۰ کلمه است سعی کنید به آن حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کلمه دیگر اضافه کرده تا محتوای شما کمی ارزش بگیرد. در مورد بررسی پیوندهای خارجی هم بهتر است بدانید که گوگل توصیه می‌کند که تعداد کل پیوندها را در هر صفحه زیر ۱۰۰ به‌عنوان یک قانون کلی نگه دارید؛

بنابراین اگر صفحه‌ای با کمتر از ۲۵۰ کلمه محتوای و بیش از ۱۰۰ پیوند را مشاهده کردید مثل روز روشن است که این محتوا یک محتوای کوتاه و ضعیف است.

۴- ازنظر کلمات کلیدی بررسی کنید

پر کردن یک صفحه از محتوای خود با کلیدواژه به قصد بهبود آن، نه‌تنها باعث بهبود آن نمی‌شود بلکه نتیجه عکس داشته و باعث پسرفت سایت می‌شود.

برای اینکه بفهمید آیا در صفحات شما موارد پر کردن کلمات کلیدی وجود دارد، بهتر است به صفحات رقبای برتر خود نگاه کنید که با میزان چگالی کلمات کلیدی را مورد سنجش قرار دهید.

۵- برطرف کردن مشکلات

هنگامی‌که آسیب‌های سایت خود ازلحاظ الگوریتم پاندا را بررسی کردید شروع به برطرف کردن آن کنید. برای هرکدام بهتر است یک برنامه داشته باشید و بهترین راهکار آن این است که چک‌لیست تهیه کنید و تمامی موارد را موبه‌مو برطرف کنید تا با جریمه پاندا روبه‌رو نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا