الگوریتم ‌های گوگل

الگوریتم گوگل MUM چیست؟ آشنایی با تکنولوژی جستجو پیچیده

مدل یکپارچه گوگل MUM یک فناوری جدید برای پاسخ به سوالات پیچیده است که پاسخ مستقیم ندارند. گوگل به طور کلی تأیید نمی‌کند که آیا الگوریتم‌های توصیف شده در مقالات تحقیقی یا ثبت اختراع در حال استفاده هستند یا خیر.

گاهی اوقات، همانطور که در مورد Neural Matching اتفاق افتاد، هیچ مقاله تحقیقی یا ثبت اختراعی وجود ندارد که به صراحت از نام فناوری استفاده کند. گویی گوگل نام تجاری توصیفی را برای گروهی از الگوریتم‌ها که با هم کار می‌کنند، اختراع کرده است.

این تا حدودی در مورد مدل یکپارچه چند کار (MUM) صادق است. هیچ اختراع یا مقاله تحقیقی با نام تجاری MUM دقیقاً وجود ندارد. ولی…

مقالات تحقیقاتی وجود دارد که مشکلات مشابهی را که MUM با استفاده از راه حل‌های چند وظیفه‌ای و مدل واحد حل می‌کند، مورد بحث قرار می‌دهد.  در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا کارایی این الگوریتم را برای شما عزیزان شرح دهیم.

گوگل MUM چیست؟

الگوریتم گوگل Mum چیست

گوگل MUM گروهی از فناوری‌ها است که برای حل پرسش‌های جستجوی دشوار که با قطعه کوتاه یا ده پیوند آبی سنتی پاسخ نمی‌دهند، همکاری می‌کنند.

هدف MUM این است که با استفاده از اشکال مختلف محتوا، از جمله تصاویر و محتوای متنی به چندین زبان، این پرسش‌های دشوار را حل کند تا پاسخی غنی و ظریف ارائه دهد.

مشکلی که گوگل MUM حل می‌کند

پاسخگویی به فرم طولانی یک پرسش جستجوی پیچیده است که نمی‌توان با پیوند یا قطعه‌ای به آن پاسخ داد. برای پاسخ نیاز به پاراگراف‌هایی از اطلاعات است که شامل چندین موضوع فرعی می‌باشد.

اعلامیه گوگل MUMپیچیدگی برخی سوالات را با نمونه‌ای از یک جستجوگر که می‌خواهد بداند چگونه برای پیاده روی در کوه فوجی در پاییز آماده شود، توصیف کرد.

این مثال گوگل از یک عبارت جستجوی پیچیده است:

“امروز، گوگل می‌تواند در این مورد به شما کمک کند، اما جستجوهای زیادی را در نظر می‌گیرد: شما باید ارتفاع هر کوه، دمای متوسط در پاییز، دشواری مسیرهای پیاده روی، وسایل مناسب برای استفاده را جستجو کنید.

در اینجا نمونه‌ای از یک سوال فرم بلند است:

«تفاوت بین منابع آبی مانند دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها چیست؟» سوال فوق نیاز به پاراگراف‌های متعددی برای بحث در مورد ویژگی‌های دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و دریاها دارد، به علاوه مقایسه‌ای بین هر آب از یکدیگر است.

در اینجا نمونه‌ای از پیچیدگی پاسخ آمده است:

عموماً دریاچه را آب ساکن می‌نامند زیرا جریان ندارد.  رودخانه‌ای جاری است. دریاچه و رودخانه عموماً آب شیرین هستند. اما رودخانه و دریاچه گاهی اوقات می‌توانند شور باشند. یک اقیانوس می‌تواند کیلومترها عمق داشته باشد.

پاسخ دادن به یک سوال طولانی مستلزم یک پاسخ پیچیده است که شامل چندین مرحله است، مانند نمونه‌ای که گوگل در مورد نحوه آماده شدن برای پیاده روی کوه فوجی در پاییز به اشتراک گذاشت.

در اعلامیه گوگل MUMبه پاسخگویی به فرم طولانی اشاره نشده بود اما به نظر می‌رسد مشکلی که MUM حل می‌کند دقیقاً همین باشد.

تغییر در نحوه پاسخگویی به سوالات

در ماه مه ۲۰۲۱، یکی از محققان گوگل به نام دونالد متزلر مقاله‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد چگونه موتورهای جستجو به سوالات پاسخ می‌دهند و باید جهت جدیدی را برای پاسخ به سوالات پیچیده در پیش گیرد.

این مقاله اظهار داشت که روش فعلی بازیابی اطلاعات شامل نمایه‌سازی صفحات وب و رتبه‌بندی آن‌ها برای پاسخ به پرسش‌های پیچیده جستجو ناکافی است. سیستم‌های مدرن امروزی اغلب بر ترکیبی از بازیابی مبتنی بر اصطلاح هستند تا مجموعه اولیه‌ای از نامزدها را ایجاد کنند.

سپس این مجموعه از نامزدها به طور معمول به یک یا چند مرحله از مدل‌های رتبه‌بندی مجدد منتقل می‌شوند، که به احتمال زیاد مدل‌های یادگیری، رتبه‌بندی مبتنی بر شبکه عصبی هستند.

مقاله تحقیقاتی MUM چیست؟

گوگل MUM

مقاله تحقیقی، دونالد متزلر را به عنوان نویسنده فهرست کرده است. این الزام را برای الگوریتمی که وظیفه پاسخگویی به سوالات پیچیده را بر عهده دارد اعلام  و مدلی یکپارچه را برای انجام آن پیشنهاد می‌کند. این یک نمای کلی از روند می‌باشد، اما تا حدودی در جزئیات و آزمایش‌ها کوتاه است.

مقاله تحقیقی دیگری در دسامبر ۲۰۲۰ منتشر شده است که الگوریتمی را توصیف می‌کند که دارای آزمایشات و جزئیات است و یکی از نویسندگان آن دونالد متزلر است. نام مقاله تحقیقاتی دسامبر ۲۰۲۰، مخلوط چند وظیفه‌ای از متخصصان متوالی برای جریان‌های فعالیت کاربران است.

بیایید همین جا متوقف شویم، پشتیبان گیری کرده و نام الگوریتم جدید گوگل را تکرار کنیم: مدل یکپارچه چند وظیفه‌ای.

چرا MUM برای کاربران خوب است؟

البته، ما باید یک قدم به عقب برداریم و به این فکر کنیم که تغییر به این بزرگی چگونه بر کاربران تأثیر می‌گذارد. از این گذشته، حتی با تجربه‌ترین متخصص SEO باید هر چند وقت یکبار در خانه جستجوی گوگل انجام دهد. حقیقت این است که MUM از نظر کاربران فوق العاده است.

آن روزهایی که ممکن است مجبور شوید راجب یک موضوع مانند اینکه برای درست کردن شکلات باید چکار انجام بدم و روی این موضوع چند ساعت وقت بگذارید دیگر تمام شده است.

همانطور که گوگل استناد می‌کند، گرفتن عکس از کفش‌های خود و پرسیدن اینکه آیا آن‌ها برای صخره نوردی مناسب هستند، راحت‌تر از هر زمان دیگری شده است و فقط در چند ثانیه گوگل پاسخ شما را خواهد داد.

برای همه کسانی که نگران ترافیک ارگانیک یا نرخ کلیک نیستند، این همان نوع جستجویی است که همه ما واقعاً می‌خواستیم برای مدت طولانی از آن لذت ببریم.

گوگل MUM کی روانه بازار می‌شود؟

این بزرگترین سوالی است که هرکس در ذهن خود دارد. در این مرحله، آن‌ها هنوز در مراحل اولیه اعلام تغییر هستند. حتی برخی گزارشات هنوز بازه زمانی فعلی را در جایی در وسط آزمایشات اولیه قرار دارند.

این بدان معناست که ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد تا MUM به یک امر کاملاً درک شده تبدیل شود. مهمترین نکته‌ای که باید در مورد گوگل MUM بدانید گوگل MUM بدون محتوای خوب که شامل دسته‌هایی است که افراد در جستجوی اطلاعات هستند، اجرا نمی‌شود.

این بدان معناست که، علیرغم تغییرات بزرگ، مهمتر از همیشه این است که محتوای فوق العاده را در آنجا قرار دهیم. گوگل MUM سریعتر و کارآمدتر کار می‌کند تا از محتوای بی‌کیفیت عبور کند و بهترین محتوا را برای حل سوالات کاربر پیدا کند.

«این قسمت فوق العاده گوگل MUM به شمار می‌آید.» با ادامه تمرکز بر کیفیت بر کمیت، به احتمال زیاد پس از پایان MUM، تغییر عمده‌ای مشاهده نخواهید کرد.

چه چیزی هیجان‌انگیز است؟

با روشی که MUM موانع بین زبان‌ها و حتی قاره‌ها را از بین می‌برد، گسترش بازارهای مخاطبان حتی بیشتر از آن چیزی است که بسیاری از ما تصور می‌کنیم است.

این بدان معناست که یک پست وبلاگی که نوشته‌اید می‌تواند به کسی در آن سوی جهان برسد که حتی به همان زبانی که شما صحبت می‌کنید صحبت نمی‌کند. اگر به یک مفهوم اساسی در مورد آن فکر کنید، این یک مفهوم بسیار عالی است.

چگونه الگوریتم گوگل MUM بر SEO تأثیر می‌گذارد؟

الگوریتم مام

از آنجا که الگوریتم MUM مبتنی بر هوش مصنوعی است، احتمالاً بر عملکرد وب سایت و فعالیت‌های مربوط به SEO آن تأثیر می‌گذارد. در اینجا بیشترین تاثیراتی که انتظار می‌رود مشاهده شود وجود دارد:

بدون موانع زبانی

الگوریتم MUM این پتانسیل را دارد که دانش جمع آوری شده از وب سایت‌ها را به زبان دلخواه شما تبدیل کند. بنابراین، هر گونه اطلاعات را می‌توان به راحتی بسته به منطقه‌ای که جستجو در آن آغاز شده است، ترجمه کرد.

چند حالته بودن

گوگل MUM قابلیت‌های چند حسی را به نمایش می‌گذارد. درست مانند انسان می‌تواند اطلاعات را از منابع مختلف ترجمه و تفسیر کند تا تجربه‌ای ترکیبی را در یک نمونه ارائه دهد.

چند وظیفه‌ای

برای درک بهتر سوالات جستجو، الگوریتم MUM می‌تواند چندین کار را همزمان انجام دهد. می‌تواند اطلاعات را همزمان درک کرده و تفاوت‌ها را تجزیه و تحلیل کند تا به نتیجه دقیق‌تری برسد.

با استفاده از این الگوریتم پیشرفته و به روزرسانی‌های گوگل که در راه است، قطعاً SEO کارها و بازاریابان محتوا باید روی بهینه‌سازی محتوا با فرمت‌های چند رسانه‌ای کار کنند.

آیا گوگل MUM سئو را می‌کشد؟

می شود گفت، افزودن گوگل MUM بسیاری از کارشناسان بازاریابی دیجیتال را نگران تغییرات آینده می‌کند. در حالی که به احتمال زیاد تغییرات بزرگی در نحوه عملکرد بازاریابی محتوا ایجاد خواهد شد، این ایده که به طور مداوم قطعات جذاب و آموزنده‌ای را که با اهداف کاربر مطابقت دارد، همچنان ثابت خواهد ماند.

در اینجا چند مورد احتمالی وجود دارد که می‌توانیم در دوران پس از MUM پیش برویم.

پایان بالقوه کلمات کلیدی

وقتی صحبت از پاسخ جستجوها می‌شود، کاربران از مزیت بسیار بزرگی با استفاده از گوگلMUM برخوردار هستند. ماهیت بصری برنامه باعث می‌شود تقریباً مانند یک دستیار شخصی برای جستجوی وب باشد که با جستجوگر مکالمه می‌کند.

نتیجه نهایی احتمالاً وابستگی کمتری به کلمات کلیدی است، زیرا گوگل MUM قادر خواهد بود اطلاعات مهمی را از رسانه‌ها بگیرد.

وابستگی کمتر به محتوای نوشته شده

مطالب نوشته شده مانند پست‌ها و مقالات وبلاگ همیشه مهم خواهند بود. اما MUM برای به دست آوردن اطلاعات نیز از رسانه‌های تصویری و صوتی استفاده می‌کند.

این بدان معناست که اگر تصادفاً در پادکست خود از یک نمایشگاه هنری در نیویورک نام ببرید، گوگل می‌تواند از طریق آن صدا را تشخیص دهد که قسمت شما شامل این اطلاعات است و آن را به نتایج جستجو اضافه می‌کند.

رقابت بیشتر برای جستجو

یکی از جنبه های دیگری که برای متخصصان سئو مشکل است، افزایش رقابت برای جستجو می باشد. با MUM، هیچ مانع زبانی یا منطقه‌ای وجود ندارد. این بدان معناست که اطلاعات شما در مقایسه با نصف جهان در حال رقابت است.

اکنون، جنبه‌های خاصی وجود دارد که جستجوی محلی هنوز مناسب است. در این صورت، سعی کنید جنبه منطقه‌ای محتوا را تقویت کنید تا مشخص شود که مربوط به یک شهر یا محله بسیار خاص است. با این حال، اطلاعات زیادی در مورد چگونگی رسیدگی به این برنامه‌ها گفته نشده است.

جستجوی صوتی بهتر

بیشتر افرادی که از ابزارهایی مانند Google Assistant، Siri و Alexa استفاده می‌کنند به این معنی است که قوانین جستجو در حال تغییر هستند. هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به بخشی از خانواده روزمره است، به این معنی که استقرار آن‌ها مهم خواهد بود.

چگونه برای گوگل MUM آماده شویم؟

الگوریتم mum گوگل

در حال حاضر، اطلاعات کافی برای تیم‌های بازاریابی دیجیتال وجود ندارد تا بتوانند واقعاً یک برنامه جامع برای مدیریت راه اندازی MUM ارائه دهند. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید به طور کلی انتشار محتوا را متوقف کنید.

در حقیقت، بهترین راه برای آماده شدن برا گوگل MUM، ایجاد محتوای بسیار خوبی است که هم مجذوب کننده باشد و هم آموزنده. این مورد همچنین به زمینه دیگری ارتباط دارد که باید به آن توجه زیادی داشته باشید:

مهم نیست که گوگل اطلاعات خود را از کجا دریافت می‌کند، اما مکان‌های خاصی وجود دارد که وفادارترین فالوورهای شما در صورت نیاز به پاسخ به یک سوال بسیار خاص در طاقچه شما به دنبال آن‌ها هستند.

اگر وقت گذاشته‌اید تا به آن‌ها اطمینان دهید که یک متخصص مورد اعتماد هستید، مهم نیست که جستجوی ارگانیک چه کاری انجام می‌دهد. شما همچنان به همان نتایج نهایی خواهید رسید.

با این قضایا، هنوز چند جزئیات وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را جمع‌بندی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هنگام راه اندازی گوگل MUM، گوگل تا آنجا که ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد صفحات شما داشته باشد.

افزودن داده‌های ساختار یافته (استراکچر دیتا یا اسکیما ها) به هر صفحه و موتورهای جستجو سرنخ‌های بیشتری درباره زمینه پشت محتویات شما می‌دهد، که باید به حرکت در این مرحله جدید جستجو کمک کند.

جمع بندی و نتیجه گیری

اولین فناوری MUM دلالت بر نتایج جستجوی بهتر دارد، اما ممکن است الگوهای جدیدی را در مورد نتایج جستجو معرفی کند. با این حال، این یک دستاورد مهم از سوی گوگل است که در آن موتور جستجو می‌تواند همه راه‌های ممکن را که از طریق آن‌ها مردم اطلاعات را ارائه می‌دهند و تفسیر می‌کند، درک کند.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا