صرفا جهت اطلاعفیلم آموزش سئو

ارور ۴۰۴ چیست؟ – و چه تاثیری در سئو دارد؟

 

ارور ۴۰۴ یا Page not Found به معنی پیدا نشدن یک صفحه است که یا حذف شده است یا آدرس آن صفحه تغییر کرده است. وجود این صفحات در هر سایتی یک امر کاملا طبیعی است اما تعداد بیش از حد آن ممکن است به ضرر شما تمام شود.

فرض مثال شما با جستجو آموزش بازاریابی از طریق گوگل وارد یک سایت میشوید دقیقا همان صفحه شما را با ارور ۴۰۴ روبه رو می‌کند واکنش شما چیست؟ بله قطعا صفحه را ترک خواهد کرد تعداد خیلی کمی از افراد در آن صفحه به صفحات دیگر سایت مراجعه می‌کنند در صورتی که صفحه ۴۰۴ اختصاصی و زیبایی طراحی کرده باشید.

تعداد بیش از حد این صفحات بودجه خزش سایت را از بین می‌برد و مورد بدتر اینکه حجم زیادی از ترافیک شما به صورت خاموش از بین می‌رود.اگر جلوی این ارور را نگیرید به آینده سئو سایت شما خسارت جدی وارد خواهد شد و حتی با افت رتبه نیز مواجه خواهید شد پس پس از شناخت و شناسایی این ارور سریعا دست به اقدام  بزنید و جلوی این مشکل جدی را بگیرید.

اما راه حل برای جلوگیری از این ارور و از دست دادن ترافیک چیست؟

۱- طراحی صفحه ۴۰۴ اختصاصی

یک صفحه ۴۰۴ عالی برای اینکه بتواند کاربر را ترغیب کند و وارد صفحه اصلی سایت شود نیاز به رابط کاربری و تجربه کاربری عالی دارد که کاربر را به صفحه مربوطه هدایت کند.

۲- ریدایرکت ۳۰۱

برای اینکه بتوانید لینک‌های ۴۰۴ را به صورت کامل به آدرس جدید و صفحه تازه ساخته شده هدایت کنید نیاز دارید تا آن را ریدایرکت کنید. برای ریدایرکت ۳۰۱ شما ابتدا باید لینک ۴۰۴ صفحه‌ای که حذف شده است را داشته باشید و لینک صفحه جدیدی که ساخته شده است راه هم همین طور به همین سادگی می‌توانید آدرس را به صفحه جدید منتقل کنید.

برای پیدا کردن آدرس‌های ۴۰۴ می‌توانید از ابزار Screaming Frog استفاده کنید که به صورت سطحی به شما یک گزارش می‌دهد یا می‌توانید از ابزار سرچ کنسول گوگل استفاده کنید که در بخش settring قابل مشاهده است و به صورت کامل لینک‌های ۴۰۴ را نمایش می‌دهد.

 

اگر تعداد لینک‌های بیش از حد بود باید چه کاری انجام دهیم؟

خوب این سؤال واقعاً سؤال خوبیِ که اگر لینک‌ها بیش از حد بود منطقی نیست ما دونه دونه بنشینیم و آدرس هارا به صفحه جدید ریدایرکت کنیم اگر سیستم مدیریت محتوا وردپرس استفاده می‌کنید افزونه All 404 Redirect to home page استفاده کنید تا تمام لینک‌های ۴۰۴ سایت شما به صفحه اصلی سایت منتقل شود. لینک دانلود افزونه اینجا است.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله به اهمیت مقابله با صفحات ۴۰۴ پرداختیم آسیب و ضرر هایی که با وجود این صفحات به سایت شما وارد می‌شودرا برسی کردیم و در نهایت راهکار برای جلوگیری از این ارور را با هم برسی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا