آموزش دیجیتال مارکتینگ
موضوعات داغ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

راز وفاداری مشتریان به کسب و کار و بیزنس شما

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟ اولین ایمیل مربوط به بازاریابی ایمیل در سال ۱۹۷۸ ارسال گردید. همین ایمیل منجر به فروش ۱۳ میلیون دلاری گردید!

این ایمیل توانست یکی از پرکاربردترین انواع روش‌های بازاریابی را ارائه دهد. البته شاید در شروع کار چندان به نظر نیاید ولی می‌تواند یک راه مؤثر و دائمی برای ایجاد مخاطب باشد.

در این تاپیک از بلاگ مهدی عراقی با شما همراه هستیم تا در مورد یکی دیگر از کانال‌های بازاریابی یعنی ایمیل مارکتینگ بیشتر بدانید.

لیست عناوین پنهان

ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیلی نوعی بازاریابی مستقیم است که از ایمیل استفاده می‌کند تا محصولات یا خدمات کسب‌وکار شما را تبلیغ کند. این کمک می‌کند تا مشتریان خود را از آخرین موارد یا پیشنهادات شما آگاه سازند.

همچنین می‌تواند نقش مهمی در آموزش افراد در مورد برند شما داشته باشد یا اینکه آن‌ها را بین خریدها درگیر کند. البته باید بگیم که امروز ایمیل و ارتباط ایمیلی با مشتری تعامل عالی و حس خوبی را می‌تواند در مشتری ایجاد کند!

بازاریابی ایمیلی از نوع تبلیغات بی هدف نیست

بازاریابی هدفمند
بازاریابی هدفمند

شاید تاکنون شنیده باشید یا در مواردی بهتر دیده باشید که عده‌ای از افراد به دنبال لیست ایمیل برای ارسال هستند تا خودشان را به عموم معرفی کنند!

اما این کار جدا از اینکه واقعا زمان بر و هزینه بردار هست این یک نوع بازاریابی بی هدف تلقی می‌شود و در اصطلاح هیچ ارتباطی با بازاریابی ایمیلی ندارد و به این روند تبلیغات ایمیلی میگویند که قصد دارند از طریق ایمیل محصولات خود به دیگران معرفی کنند!

پس تا الآن متوجه این شدید فرق بین بازاریابی ایمیلی و تبلیغات ایمیلی چیست امیدوارم که وقت و هزینه خود را در راه اشتباه و بی هدف سرمایه گذاری نکنید.

مزایای بازاریابی ایمیلی چیست؟

به شخصه وارد هر ارگان، مجموعه و یا شرکتی شده‌ام وقتی صحبت به ایمیل مارکتینگ که می‌رسید مسئولین بازاریابی و یا رئیس شرکت با تمام وجود مخالفت می‌کردند که بازاریابی ایمیلی دیگه مثل قبل نیست و کسی ایمیل‌های خودش را باز نمی‌کند و این یک شیوه بازاریابی الکی هست!

و میگویند که تمام تمرکز ما باید بر روی شبکه‌های اجتماعی باشد! من اصلاً با چنین افکاری نمی‌جنگم فقط میگم وقتی شبکه‌های مجازی نبودند ایمیل بود و شبکه‌های مجازی که دونه دونه وارد شدن و خارج شدند ایمیل همچنان باقی ماند و از همه مهم‌تر وقتی شما مدتی وارد شبکه‌های مجازی مثل لینک دین خود نمی‌شوید آنها از طریق ایمیل به شما پیام می دن که با شما ارتباط برقرار کنند!

لطفا قدرت ایمیل مارکتینگ را دست کم نگیرید و پر قدرت در این زمینه وارد شوید اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار موفق و دائمی را دارید!

 

۱-هزینه کم

هزینه پایین بازاریابی ایمیلی

شاید این خبری خوبی برای شما باشد اگر به شما بگوییم که ایمیل مارکتینگ کم هزینه است. این یکی از بارزترین مزیت‌های بازاریابی ایمیلی است. درواقع هزینه یک کمپین ایمیل مارکتینگ با دیگر کانال‌های بازاریابی قابل‌مقایسه نیست!

اگر قرار باشد شما یک بیلبورد تبلیغاتی در سطح شهر داشته باشید و یا یک تبلیغ تلویزیونی ارائه دهید و یا کسب‌وکار خود را در مجله داشته باشید باید خیلی بیشتر از این‌ها هزینه کنید.

هزینه‌ای که قرار است برای یک بازاریابی ایمیلی خرج کنید فقط مربوط به سرمایه‌گذاری در نرم‌افزارهای ویژه این کار است. این نرم‌افزارها وظیفه خودکار سازی، ردیابی و ارزیابی ایمیل‌ها را بر عهده دارند.

شاید لازم باشد برای ارسال هزاران ایمیل هزینه‌ای انجام دهید. اما این هزینه‌ها به مراتب پایین‌تر از آنچه انتظار دارید با استفاده از سایر کانال‌های بازاریابی بپردازید، می‌شوند.

۲-تعامل با مشتری بازار هدف

ایمیل مارکتینگ
ارتباط ایمیلی با مخاطبین

با بازاریابی ایمیلی شما به مشتریانی پیام می‌دهید که به شما علاقه دارند. درواقع برای کسی انرژی و وقت می‌گذارید که به کسب‌وکار شما علاقه دارد.

قبلاً شما این مشتری را فیلتر کرده‌اید و با دادن یک پیشنهاد وسوسه‌انگیز ایمیل او را دریافت کرده اید. وقتی این مخاطب یا مشتری به شما ایمیل خود را می‌دهید یعنی به شما علاقه دارد. پس می‌توانید در کمپین‌های بازاریابی خود روی این مخاطب یا مشتری حساب کنید. برای همین است که اکثر مشاغل از آن استفاده می‌کنند.

البته امکان فرستادن ایمیل‌های اسپم هم توسط برخی از شرکت‌ها وجود دارد ولی اکنون دیگر این موضوع کم رنگ شده است. ضمن اینکه در هر ایمیلی دکمه‌ای وجود دارد تا در صورت غیرمفید بودن و آزاردهنده بودن مخاطب بتواند این سرویس را کنسل کند.

و یک نکته ای دارد که شاید با خود بگویید عده‌ای ایمیل الکی وارد می‌کنند و وارد لیست ایمیل می‌شوند و از همه مهم تر به جای اینکه شما ۱۰۰ تا ایمیل ارسال کنید مجبور هستید ۴۰۰ تا ایمیل اضافه تر اضافه کنید!

درسته چنین چیزی قطعا پیش میاد اما امروزه سرویس های ایمیل مارکتینگ به حدی قدرتمند و پیچیده شده‌اند که پایان هر کمپین می‌توانید ایمیل های الکی و بعد از چند روی ایمیل‌هایی که تا به حال ایمیل های ارسالی شما را باز نکرده‌اند از لیست خود حذف کنید!

تا در صرف هزینه های خود بسیار صرفه جویی نمایید.

۳-پیام‌های هدفمند تحویل دهید

بازاریابی ایمیلی هدفمند
بازاریابی ایمیلی هدفمند

در قسمت قبل گفتیم که ایمیل مانند تیری است که به هدف اصابت می‌کند. حتی اگر به هدف هم اصابت نکند جایی نزدیک هدف است که این موضوع چیزی از کمپین بازاریابی ایمیل کم نمی‌کند.

این می‌شود که اگر کسب‌وکاری پول خود را صرف ایمیل مارکتینگ کند درواقع کمتر پول خود را هدر داده است. چراکه هزینه خود را صرف افراد علاقه‌مند کرده است!

حال در اینجا نکته‌ای طلایی وجود دارد و آن این است که برخی از بازاریابان پا را فراتر گذاشته و ایمیل‌های خود را دسته‌بندی کرده و برای مشتریان با معیارهای خاص ایمیل‌های خاص ارسال می‌کنند.

برای مثال اگر شما یک فروشنده کالای ورزشی باشید می‌توانید برای افراد مختلف که ورزش‌های مختلف انجام می‌دهند ایمیل‌های جداگانه بفرستید. برای مثال افراد که ورزش‌های رزمی کار می‌کنند با کسی که ورزش‌های آبی کار می‌کند می تواند ایمیل‌های مختلفی دریافت کند.

تقسیم‌بندی لیست ایمیل برای برندهایی که در مورد مشترکین خود اطلاعات کسب می‌کنند، به طرز خارق‌العاده‌ای کار می‌کند. مطالعات نشان داده است که بازاریابانی که از این تاکتیک استفاده می‌کنند، غالباً افزایش نرخ تعامل دارند.

روش قدیمی ” spray and pray ” برای ارسال ایمیل به هر مشترک و یا مشتری دیگر کار نمی‌کند و شرکت‌هایی که بهترین نتیجه را از بازاریابی ایمیل خود می‌بینند، داده‌ها و کمپین‌ها را در تقسیم‌بندی قرار می‌دهند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها متناسب‌ترین پیام را ارسال می‌کنند به افراد!

روش spray and pray درواقع مثل این بود که شما چندین تیر در تاریکی به سمت هدفی می‌زدید! درنهایت با سلام‌وصلوات و دعا کردن یکی از آن‌ها امکان داشت به هدف بخورد.

۴-کسب درآمد

کسب درآمد از ایمیل مارکتینگ
کسب درآمد از ایمیل مارکتینگ

هفته‌نامه بازاریابی گزارش می‌دهد که ایمیل سالانه حدود ۲۹ میلیارد پوند درامد تولید می کند. بازاریابی ایمیلی برای خریدهای فوری بسیار عالی است.

هیچ زمینه بازاریابی دیگری وجود ندارد که به مشتریان این امکان را دهد که به سرعت کالا و یا خدمات مورد نظر را ببینند و در یک اقدام وسوسه کننده برای خرید اقدام کنند.

در بازاریابی ایمیلی علاوه بر اینکه شما باید از بازاریابی بدانید لازم تا یک روانشناس هم باشید! آری درست است باید کمی روان مخاطب خود را بخوانید. باید با ذهن او بازی کنید تا جذب شما شود.

۵- آسان برای شروع

بازاریابی ایمیلی
بازاریابی آسان و ساده

برا اینکه در ایمیل مارکتینگ موفق شوید نیاز به تیم بزرگ و یا مهندسین فنی و یا افراد کاربلد ندارید.

مطمئناً باز کردن یک کمپین ایمیل با قالب‌های فانتزی، فیلم‌ها، تصاویر و آرم‌ها امکان‌پذیر است. با این وجود، برخی از موفقیت‌آمیزترین کمپین ها از ایمیل‌های متنی ساده استفاده می‌کنند و نشان می دهند که محتوای یک ایمیل مهم‌ترین چیز است.

بسیاری از سیستم عامل‌های بازاریابی پست الکترونیکی، ویرایشگرهای Drag & Drop را ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد تا به سرعت و به راحتی کمپین های خیره‌کننده‌ای بسازید.

۶- اندازه‌گیری آسان

ایمیل مارکتینگ
آنالیز ایمیل های ارسالی

یکی دیگر از مزیت های مهم بازاریابی ایمیل این است که می‌توان متوجه شد که اشتباه می‌کنید. اکثر نرم افزارهای بازاریابی ایمیل به شما امکان می‌دهند نرخ باز کردن، کلیک و تبدیل را ردیابی کنید و دانستن چگونگی پیشرفت یک کمپین ساده است.

این تغییرات تقریباً بلافاصله قابل انجام است، در حالی که تبلیغات چاپی یا پخش شده نیاز به تلاش زیادی برای تغییر دارد.

نمی‌گویم که نمی‌شود بازخورد یک تبلیغ پخش‌شده در تلویزیون را اندازه گرفت. ردیابی و بازخورد آن بسیار دشوارتر از یک کمپین ایمیا مارکتینگ است.

۷- به اشتراک‌گذاری آسان

اشتراک گذاری ایمیل ها

مشترکین می‌توانند با کلیک روی یک دکمه پیشنهادات درخشان ایمیل را، به دوستان خود ارسال کنند. بسیاری از انواع دیگر بازاریابی وجود ندارد که به آسانی به اشتراک گذاشته شود.

قبل از اطلاع از این موضوع، مشترکان می‌توانند تبدیل به تبلیغ برند شوند؛ و به‌ نوعی شاید بتوان آن را علاوه بر بازاریابی ایمیلی، بازاریابی ویروسی هم دانست.

۸-ایمیل های خود را جهانی کنید

بازاریابی ایمیلی
با تمام جهان در ارتباط باشید

چه سکوی بازاریابی دیگری به شما امکان می‌دهد فوراً برای هزاران نفر در سراسر جهان پیام ارسال کنید؟

مطمئناً، رسانه های اجتماعی می‌توانند به شما کمک کنند کلمه را در بین مخاطبان جهانی پخش کنید – اما هیچ گزارشی در رابطه با خواندن مطالب شما وجود ندارد. پس با این حال نمی‌توانید قدرت ایمیل مارکتینگ را دست‌کم بگیرید

۹- تأثیر فوری

ایمیل مارکتینگ
سرمایه گذاری عالی

شاید تعجب کنید ولی گاهی تاثیر بازاریابی ایمیلی در ساعات اولیه است. به محض اینکه ایمیل را ارسال کردید ممکن است نتیجه آن را نهایت تا ۲۴ ساعت ببینید.

فروش ۲۴ ساعته نوعی بازاریابی درخشان است که می‌تواند از طریق ایمیل مورد استفاده قرار گیرد ، زیرا باعث ایجاد یک فوریت می شود و مشترکان را متقاعد می‌کند تا سریعاً اقدام کنند.

در حالی که برای آگهی‌های تلویزیونی و یا تبلیغات چاپی گاهی تا ماه‌ها باید صبر کنید تا نتیجه یک آگهی یا بیلبور خود را ببینید.

۱۰-سرمایه‌گذاری بی نظیر

بازاریابی ایمیلی
کسب درآمد اینترنتی بالا

در دنیای تجارت، نتایج قابل بحث است که مهم است. با این حساب، دلیل اصلی سرمایه‌گذاری بیشتر مشاغل در ایمیل، بازده فوق‌العاده سرمایه‌گذاری است.

مشخص است که ایمیل همچنان مؤثرترین کانال بازاریابی در دسترس برای هر کسب‌وکاری است. شاید زمان آن فرا رسیده باشد که تجارت شما شروع به اولویت‌بندی بازاریابی ایمیل کند.

 

چگونه ایمیل‌های تاثیر گذار بفرستیم

نوشتن ایمیل های تاثیر گذار
نوشتن ایمیل های تاثیر گذار

البته راه‌های زیاد برای میخکوب کردن مخاطب ایمیل‌های ما وجود دارد. ولی ما در اینجا به ذکر چند نکته اکتفا می‌کنیم:

ایجاد یک لیست ایمیل

لیست ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ به چه چیزی نیاز دارد؟! آفرین درست گفتید مخاطب. ابتدا باید یک لیست درست کنیم. نیازی نیست در شروع کار خود یک لیست ۱۰۰۰۰ تایی درست کنید که از پس آن برنیایید!

می‌توانید برای شروع با ۱۰۰ مخاطب شروع کنید و کمپین خود را آزمایش کنید. مخاطبی که می‌خواهید برای او ایمیل بفرستید را لیست کنید.

این کار می تواند به روش های مختلفی انجام شود! می‌توانید از فرم تولید لید استفاده کنید، یا اینکه قول یک محتوای منحصربه‌فرد سفارشی را با گرفتن آدرس ایمیل مخاطب خود بدهید و یا یک دوره آموزشی رایگان، تخفیفات ویژه، ثبت‌نام از طریق رسانه های اجتماعی و…

 مخاطبان و اهداف خود را تعریف کنید

مخاطب بازاریابی ایمیلی
مخاطب بازاریابی ایمیلی

مخاطب هدف شما کیست؟! برای چه کسی می‌خواهید محتوا بسازید؟! این محتوا قرار است چه مشکلی را از او رفع کند و یا به کدام نیاز او پاسخ دهد؟ محتوای شما، محصول شما و یا خدمات شما برای مخاطب چه ارزشی دارند؟

اولین قدم برای هرگونه ابتکار بازاریابی از طریق ایمیل، تعریف مخاطبان و اهداف خود برای این کمپین است. تعیین کنید که ایمیل خود را به چه کسی ارسال می کنید و مخاطبان شما می خواهند چه مطالبی را دریافت کنند – پست های وبلاگ؟ پیشنهادهای اختصاصی؟ به‌روزرسانی‌های تجاری؟ اخبار؟ چرا آن‌ها می‌خواهند ایمیل شما را دریافت کنند؟

این به شما کمک می‌کند تا هدف کمپین ایمیل خود را تعریف کنید و پیش‌بینی کنید که چگونه با استراتژی کلی بازاریابی تان متناسب است. هدف کمپین خود را بفهمید تا بدانید که می‌خواهید به چه هدف برسید و می‌توانید موفقیت آن را بسنجید.

بخش‌بندی مخاطبان خود

ایمیل مارکتینگ 2

در اینجا باید به اصطلاح مخاطب خود را الک کنید. باید لیستی که از مخاطبان خودساخته‌اید را از الک استراتژی بازاریابی ایمیل خود عبور دهید!

پس از ایجاد لیست و شناسایی مخاطبان خود، این لیست را به مخاطبان خاص‌تری تقسیم کنید تا بتوانید با کمپین های سفارشی گروه های مختلف را هدف قرار دهید.

همه لیست های شما مایل به دریافت محتوای یکسان نیستند، بنابراین این به شما امکان می‌دهد محتوای متناسب با مخاطب خود را تهیه کنید، بنابراین می‌توانید پیام های مربوطه را در مراحل مختلف چرخه خرید مشتری برای مخاطبان مربوطه ارسال کنید.

این امر منجر به کلیک بیشتر و افزایش تعامل خواهد شد زیرا هدف‌گذاری شما بر ارسال محتوای کاربرانی است که می‌خواهند آن را بخوانند.

از فیلترهای اسپم خودداری کنید

ایمیل اسپم در ایمیل مارکتینگ
ایمیل اسپم در ایمیل مارکتینگ

اگر می‌خواهید نامه الکترونیکی شما خوانده شود و به آن عمل شود، باید اطمینان حاصل کنید که ایمیل شما از پوشه هرزنامه (spam folder) جلوگیری می‌کند، زیرا این امر تأثیر منفی بر نرخ تحویل می‌گذارد.

با اجتناب از فیلترهای اسپم می توانید این کار را انجام دهید. این شامل اجتناب از کلمات و عبارات تحریک ناخواسته در خط موضوع شما مانند “این اسپم نیست” است.

این همچنین شامل اطمینان از دریافت مجوز از گیرنده ارسال ایمیل برای آن‌ها می‌باشد. برای اطمینان از اینکه گیرنده برای دریافت ایمیل از شما مشترک شده است، از یک فرم انتخاب خودکار استفاده کنید و به کتاب آدرس آنها اضافه شده‌اید.

کاربران همچنین می توانند ایمیل‌های شما را به عنوان هرزنامه پرچم گذاری کنند و به فیلترهای اسپم نشان می دهد که باید ایمیل‌های شما را به عنوان اسپم در صندوق ورودی دیگران نیز علامت‌گذاری کنند.

برای جلوگیری از پرچم گذاری خوانندگان از ایمیل شما، اطمینان حاصل کنید که همه عناصر ایمیل شما از جمله متن، تصاویر، پیوندها و طراحی به‌ خوبی قالب‌بندی شده و کاربرپسند هستند، خوب بخوانید، به ‌درستی کار کنید و برای گیرنده جذاب به نظر برسید.

ایمیل‌های دوستانه تری ارسال کنید

شخصی سازی ایمیل

سعی کنید ایمیل‌های ارسال خود را به مخاطبان خود شخصی‌سازی کنید. این کار نرخ تعامل و کلیک و باز کردن ایمیل را بیشتر می‌کند.

شما می توانید با استفاده از نام گیرنده این کار را انجام دهید. می‌توانید با نام گیرنده ایمیل خود را شروع کنید و به جای اینکه از نام شکرت و یا برند خود استفاده کنید اسم خود را بگویید تا در این صورت ارتباط صمیمی‌تری با مخاطب خود برقرار کنید.

می‌توانید با استفاده از داده های خرید شخصی گذشته، ایمیل خود را شخصی‌تر کنید تا ایمیل خود را با آنچه گیرنده درگیر است، تنظیم کنید. با ارسال پیام های مرتبط با علایق بی نظیر آن‌ها، این ایمیل‌های تأثیرگذار را ایجاد می‌کند.

برای مثال ایمیلی که از طرف ما برای شما ارسال می‌شود نام فرستنده ایمیل فقط نام مهدی عراقی هست و کاملا صمیمانه با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنیم در ایمیل های ارسالی.

محتوای ارزشمند بنویسید

محتوای ایمیل مارکتینگ
محتوای ایمیل مارکتینگ

ایمیل شما باید مانند مطالب بازاریابی محتوای شما، همیشه حاوی محتوایی باشد که برای خواننده شما با ارزش باشد. بپرسید که چرا مخاطبان شما از خواندن ایمیل شما سود می برند. مخاطبین شما از خواندن ایمیل شما چه سودهایی کسب می‌کنند؟ چرا آن‌ها آن را باز می کنند؟

برای کمک به شما در دستیابی به محتوای خود، باید محتوای شما با هدف قرار گیرد. محتوایی ایجاد کنید که آموزنده، مفید، باارزش، سرگرم‌کننده، آموزشی، الهام‌بخش باشد و کاربر را متقاعد کند که اقدامی کند.

مثل یک انسان بنویسید

متن ایمیل را مانند انسان بنویسید

شما با انسان‌ها سرکار دارید؛ بنابراین باید با او مانند یک انسان رفتار کنیدنه ربات! به شما چه حسی دست میدهد اگر یک ایمیل دریافت کنید که پر از محتوای رباتی و متن های خشک و بی روح است؟!

همیشه مانند یک انسان در ایمیل‌های خود بنویسید. این به معنای ابراز شخصیت شما، استفاده از شوخ طبعی و دوستانه بودن است. این چندان پیچیده نیست.

همانطور که با یک شخص دیگر صحبت می‌کنید، همانطور بنویسید. این باعث می‌شود شما به مخاطب اعتماد بیشتری داشته باشید و به شما در ایجاد رابطه قوی‌تر کمک می‌کند.

در صورت برانگیختن احساسات در خواننده، ایمیل شما نیز تأثیر بیشتری خواهد داشت. این امر باعث می‌شود خوانندگان بیشتر درگیر مطالب شما شوند و آن‌ها تشویق می‌شوند تا روی تماس شما برای اقدام کلیک کنند.

دکمه اقدام مناسب طراحی کنید

دکمه اقدام در ایمیل مارکتینگ
دکمه اقدام در ایمیل مارکتینگ

هر ایمیلی که ارسال می کنید باید هدفی داشته باشد که مطابق با کمپین بازاریابی شما باشد. از این‌رو، هر ایمیل برای تشویق اقدامات باید دارای یک CTA روشن باشد.

مشخص کنید که از ارسال ایمیل می‌خواهید چه چیزی از خواننده بگیرید! هدف‌های ایمیل خود را رمزگشایی کنید. سپس، یک CTA روشن را برای هدایت کاربران به صفحه فرود، صفحه محصول یا صفحه وب اضافه کنید.

منظور از CTA همان click to action یا دعوت به انجام کاری هست که ما انتظار داریم کاربر پس از باز کردن ایمیل انجام دهد!

هنگام استفاده از تصاویر و فیلم‌ها احتیاط کنید

استفاده مدیا در بازاریابی ایمیلی
استفاده مدیا در بازاریابی ایمیلی

ثابت‌شده که رسانه های تصویری جذاب‌تر از متن هستند، بنابراین اگر از GIF ها، فیلم‌ها و تصاویر برای نشان دادن پیام خود استفاده می‌کنید، ایمیل شما بهتر عمل می‌کند.

با این وجود، هنگام استفاده از تصاویر و فیلم‌ها در ایمیل خود باید محتاط باشید زیرا همه ارائه‌دهندگان ایمیل به طور پیش فرض تصاویر را نمایش نمی‌دهند و ممکن است تصاویر به طور خودکار مسدود شوند.

بنابراین یک ایمیل تنظیم کنید که با پیام های تصویری و گیف و … زیباتر شود و در واقع پیام اصلی آن متکی به این تصویر نباشد. تا پیام‌های اصلی را انتقال دهید زیرا بیشتر گیرنده‌ها تصاویر را در ایمیل شما نمی بینند.

درج پیوندها

ایمیل مارکتینگ
هدایت کاربر به صفحه خرید

پیوندها را در ایمیل خود وارد کنید تا ترافیک را به یک صفحه فرود هدایت کنید، کاربران را به یک پست وبلاگ ارسال کنید یا افراد را به یک پیشنهاد یا محصول خاص در سایت خود ارسال کنید.

این کارها با CTA شما برای ترغیب کاربران به انجام اقدامات مختلف برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آنچه در ایمیل خود انجام داده اید، کار خواهد کرد.

قبل از ارسال کمپین خود هر گونه بنر یا عکسی که داخل ایمیل خود قرار می‌دهد حتما به یک صفحه خاصی از وب سایت خود آن را لینک کنید! چون کاربر پس از باز کردن ایمیل سعی دارد که تمام نقاط ایمیل را لمس یا روی هر المانی کلیک کند!

دکمه‌های اشتراک ‌گذاری شبکه‌های اجتماعی را اضافه کنید

ایمیل مارکتینگ
اشتراک گذاری در شبکه های مجازی

با دکمه‌های اشتراک ‌گذاری اجتماعی پیوندهایی به حساب‌های رسانه های اجتماعی خود در ایمیل خود وارد کنید.

این امر به شما امکان می‌دهد تا ایمیل خود را بیشتر تبلیغ کنید و به مشترکان اجازه دهید محتوای شما را برای به اشتراک گذاشتن نشانه های جدید به اشتراک بگذارند و در نهایت به شما امکان دسترسی بیشتری به مخاطبان بیشتری نسبت به مواردی که قبلاً در لیست شما مشترک شده اند، داشته باشید.

و از همه مهمتر کاربر می‌تواند از طریق هر کانال ارتباطی که دوست دارد با شما ارتباط داشته باشد! باید گفت کاربر حق انتخاب دارد پس بزارید خودش انتخاب کند که از چه طریقی دوست دارد با شما در ارتباط باشد.

یک عنوان بسیار ترغیب کننده بنویسید

بازاریابی ایمیلی
قیف بازاریابی ایمیلی

خط موضوع شما برای اطمینان از باز شدن، خواندن و عمل کردن ایمیل شما مهم است. این اولین چیزی است که کاربران برای تصمیم‌گیری در مورد باز کردن ایمیل خود، از آن استفاده می‌کنند، بنابراین باید از یک خط موضوعی استفاده کنید که خوانندگان فقط باید آنها را باز کنند.

خط موضوع خود را در میان صدها ایمیلی که با آن‌ها در صندوق ورودی مشترکان رقابت می‌کنید، متمایز شود.

خط موضوع خود را کوتاه، ساده، واضح، دوستانه و مرتبط با محتوا در ایمیل خود نگه‌دارید. برای تشویق فوریت ها، احساسات، کنجکاوی و هیجان از کلمات اکشن و کلمات قدرت استفاده کنید تا اقدامات را تشویق کنید.

فراموش نکنید که با ارسال ایمیل خود با یک خط موضوع جدید، برای افرادی که اولین بار را باز نکردند، خطوط موضوع را امتحان نکنید.

ایمیل خود را قابل فهم کنید

بازاریابی ایمیلی
ایمیل قابل شناسایی ارسال کنید

خیلی از خواننده‌ها هستند که حوصله خواندن ایمیل را ندارند و فقط آن را یک برسی کلی می‌کنند. باید اطمینان حاصل کنید که ایمیل شما قابل فهم باشد و در یک نگاه بتوان به پیام آن دسترسی پیدا کرد.

از فضای سفید، زیرنویس‌ها، نقاط گلوله و عناوین زیادی استفاده کنید تا محتوای شما به بخش‌ها تقسیم شود. نکات اصلی را برجسته کنید، از بلوک های طولانی متن پرهیز کنید و پیام کوتاه خود را کوتاه، مفید و دقیق نگه‌دارید.

یکسان باشید

ایمیل های همسان

مانند سایر کانال‌های بازاریابی باید اطمینان حاصل کنید که ایمیل شما هم در طراحی و هم در محتوا و… سازگار و یکپارچه است.

این به معنای استفاده از همان فونت‌ها، رنگ‌ها، آرم‌ها، تصاویر، صدا، پیام‌رسانی و لحنی است که در وب سایت شما، پروفایل های رسانه های اجتماعی و سایر کانال‌های بازاریابی دیگر استفاده می‌شود تا خوانندگان از برند شما استفاده کنند و بدانند که می‌توانند به شما اعتماد کنند.

بهینه‌سازی برای موبایل

ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ

گزارش‌های اخیر بیان می‌کند که اکنون ۵۱٪ ایمیل‌ها در دستگاه‌های تلفن همراه باز شده است. بیشتر ایمیل در تلفن همراه باز می شود، بنابراین باید ایمیل خود را برای دستگاه‌های تلفن همراه بهینه کنید.

اطمینان حاصل کنید که ایمیل شما با طراحی ریسپانسیو(واکنشگرا)، محتوای قابل‌ خواندن و جذاب و CTA روشن سازگار با تلفن همراه است و مطمئن شوید که به طور خودکار با تمام اندازه‌های صفحه ‌نمایش‌ها متناسب است.

ارسال یک ایمیل آزمایشی

ایمیل آزمایشی
ایمیل آزمایشی

قبل از ارسال ایمیل به لیست خود، ابتدا یک ایمیل آزمایشی ارسال کنید تا خود را در کفش خواننده خود قرار دهید و ببینید که چگونه به نظر آن‌ها می‌رسد.

تحقیقات نشان می دهد که ۷۱٪ از افراد اگر ایمیل برای آن‌ها به‌درستی نمایش داده نشود، بلافاصله یک ایمیل را حذف می‌کنند، بنابراین از این ایمیل آزمایشی استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که ایمیل شما دارای استاندارد بالایی است و همه چیز به طور کامل کار می‌کند.

این شامل مستندسازی برای اشتباهات املایی و گرامر، رفع خطاهای فنی، اطمینان از چیدمان در نظم، اطمینان از نمایش صحیح تصاویر، بررسی اینکه لینک ها خراب و مستقیم به صفحه صحیح نیستند و در همه دستگاه‌ها کاربردی است.

به طور منظم ایمیل بفرستید

ارسال منظم ایمیل
ارسال منظم ایمیل

به طول مرتب سعی کنید که ایمیل بفرستید. این می تواند به صورت هفتگی، روزانه و یا ماهانه باشد. به‌روزرسانی‌ های منظم، اخبار، پیشنهادات باعث ماندن بیشتر در ذهن مخاطب می‌شود. در نهایت باعث افزایش موفقیت شما می گردد.

ایمیل‌های خود را ثابت نگه ‌دارید تا خوانندگان مشتاقانه منتظر دریافت ایمیل شما باشند. با این حال، بیش از حد از آن غافل نشوید و مشترکان را با ایمیل مشغول نکنید در این صورت مستقیماً به اسپم یا سطل زباله فرستاده خواهید شد.

لغو اشتراک آن را آسان کنید

بازاریابی ایمیل
لغو اشتراک در ایمیل مارکتینگ

اشتراک مشترکان را از طریق ایمیل خود آسان کنید و به آن‌ها اجازه دهید مشترکات خود را با گزینه ساده “لغو اشتراک” یا “مدیریت اشتراک” در پاورقی ایمیل خود مدیریت کنند.

بگذارید تنظیمات ایمیل خود را تغییر دهند و تصمیم بگیرند ایمیل‌هایی را که می‌خواهند دریافت کنند و چند بار آن را انتخاب کنند.

این مهم است که مدیریت ایمیل‌های خود را برای کاربران آسان کنید. کاربران به هر دلیلی شاید بخواهند که دیگر ایمیل‌های شما را دریافت نکنند بنابراین اگر گزینه‌ای برای مدیریت وجود نداشته باشد آن را به صندوق اسپم خود هدایت می‌کنند.

با انتخاب گزینه کاربران برای مدیریت اشتراک خود، به آن‌ها این امکان را می‌دهند که بجای کاملاً خارج کردن از سیستم خودداری کنند – از این طریق شما همچنان مشتریان خود را نگه می دارید و آن‌ها از دریافت ایمیل‌های شما با شرایط خود خوشحال هستند.

هنگام ساختن لیست خود، باید گزینه انتخاب مضاعف را نیز در اختیار کاربران قرار دهید تا از دریافت ایمیل کاملاً از شما خوشحال شوند.

لیست ایمیل خود را تمیز و به‌روز کنید

لیست ایمیل ها
لیست ایمیل ها

به طور مرتب لیست ایمیل خود را تمیز و به‌روز کنید تا مخاطبین تازه و مرتبط باشند. لیست خود را تا حد امکان حفظ و سازماندهی کنید با از بین بردن کاربران غیرفعال که با ایمیل شما ارتباط نمی‌گیرند و درگیر نمی‌شوند می‌توانید این کار را انجام دهید.

نگه‌داشتن کاربران غیرفعال در لیست شما، تأثیر منفی بر تحویل ایمیل و نرخ باز کردن دارد و نتایج را با داده های نامعتبر جبران می کند.

با به‌روزرسانی لیست خود با کاربران درگیر، می‌توانید تلاشهای خود را بر روی کسانی که ایمیل‌های خود را باز می کنند متمرکز کنید و در آینده نتایج بهتری دریافت کنید.

تست عناصر طراحی

ایمیل مارکتینگ
عناصر طراحی ایمی

تست کنید که مخاطب شما چه قالبی را ترجیح می‌دهد. آیا مخاطبان شما ایمیل‌های متنی یا قالب‌بندی HTML کاملاً طراحی‌شده را ترجیح می‌دهند؟ آیا آنها بهتر با تصاویر یا متن ساده ارتباط برقرار می‌کنند؟

کدام رنگ و تایپوگرافی ؟ قبل از از دست دادن علاقه چند بخش می‌خوانند؟ آیا رنگ ها و موقعیت CTA شما روی کلیک روی آن تأثیر می‌گذارد؟

بهترین زمان برای ارسال ایمیل خود را برسی کنید

زمان ارسال ایمیل
زمان ارسال ایمیل

برای ارسال ایمیل خود بهترین زمان‌ها را امتحان کنید. این امر در شرایطی محقق خواهد شد که مخاطبان شما به احتمال زیاد ایمیل شما را باز کنند.

این امر از صنعتی تا صنعت دیگر و از تجارتی به تجارت دیگر متفاوت خواهد بود، بنابراین به این فکر کنید که مخاطبان شما بیشترین مشغله را داشته باشند و به‌احتمال زیاد با ایمیل هایشان ارتباط برقرار کنند. آخر هفته؟ روزهای هفته؟ صبح؟ بعدازظهر؟ شب؟

تنها کاری که باید انجام دهید، تست و ارسال ایمیل در زمانه‌ای مختلف برای کشف اینکه کدام زمان برای جذب مخاطبان شما مؤثر است.

برسی وضعیت ایمیل های ارسال شده

ایمیل مارکتینگ 1

ایمیل‌های خود را با استفاده از کدهای UTM ردیابی کنید تا کلیک، درگیری، تبدیل و نرخ پرش را ضبط کنید و ارزیابی کنید که ایمیل شما به چه هدف خود رسیده است.

به طور مداوم خطوط موضوع آزمون A / B، عناوین، محتوای برجسته، طراحی خلاق، قالب‌بندی، موقعیت ‌یابی CTA و زمان ارسال را چک کنید.

نتایج کمپین ایمیل مارکتینگ خود را تجزیه و تحلیل کنید تا دریابید که چه چیزی بیشتر با مخاطبان شما ارتباط دارد. سپس از این داده‌ها برای بهبود نرخ باز کردن، کلیک بر روی دکمه‌ها و بهینه‌سازی موفقیت کمپین خود استفاده کنید.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد ایمیل مارکتینگ، فواید آن و مجموعه کارهایی که می‌تواند با آن تعامل با مخاطب را افزایش داد صحبت کردیم. یک کمپین ایمیل مارکتینگ وقتی می‌تواند پیروز شود که قبل از آن تحقیقات کافی بر روی مخاطب و رفتار او صورت گرفته باشد.

فقط در صورتی که بتوانید مخاطب خود را وادار به عمل کنید موفق خواهید شد؛ بنابراین باید کلیه عملکردهای شما در کمپین های ایمیل بر اساس نیازسنجی مخاطب صورت بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا