الگوریتم ‌های گوگل

الگوریتم E-A-T چیست؟ تاثیر آن در رتبه بندی سایت

اگرچه هنوز در مورد این فاکتور رتبه‌بندی اختلاف نظر وجود دارد، بهینه‌سازی سایت شما بر اساس مفهوم E-A-T می‌تواند به عنوان یک روش خوب سئو شناخته شود.

این به این دلیل است که در بدترین حالت، شانس خود را برای ترافیک بیشتر افزایش بدهید. در این مقاله، درمورد الگوریتم E-A-T و تأثیر آن بر استراتژی‌های بهینه‌سازی سایت صحبت خواهیم کرد.

در این مقاله به روشهایی برای بهبود این عامل در صفحات شما و در نتیجه بازدیدهای بیشتر روی خواهیم آورد. پس با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره E-A-T بدانید.

E-A-T چیست؟

E-A-T چیست

E-A-T مخفف Expertise Authority Trust که به ترتیب می‌شود تخصص ، اعتبار ، اعتماد  است. سه عاملی که گوگل برای اندازه گیری میزان اعتماد خود به یک مارکت یا وب سایت استفاده می‌کند.

گوگل می‌خواهد بهترین تجربه ممکن را به مشتریان خود (کاربران موتور جستجو) ارائه دهد، بنابراین فقط می‌خواهد وب سایت‌هایی را که کاملاً به آن‌ها اعتماد دارد را تبلیغ کند.

دامنه‌ها و مشاغل با بهترین نمایش تخصص، اقتدار و اعتماد خود نه تنها باید خود را توسط گوگل تبلیغ کنند، بلکه باید با بهبود اعتماد و خرید توسط مخاطبان یک کسب و کار ارتباط برقرار کرده و نتیجه آن باشد.

وب سایت‌ها می‌توانند نمایش E-A-T را در وب سایت خود، از طریق روش‌های مختلف برجسته شده در این مقاله و همچنین در وب سایت‌های دیگران، از جمله وب سایت‌های مرور مانند Google My Business، TrustPilot و Feefo، بهبود دهند.

بهبود E-A-T در یک نام تجاری یا وب سایت نیز باید در بهبود شناخت برند و احساسات تجاری قابل خواندن باشد، که باز هم باید منجر به افزایش فروش و درآمد شود.

گوگل درباره E-A-T چه گفته است؟

در فوریه ۲۰۱۹، گوگل تأیید کرد که E-A-T بخش مهمی از الگوریتم آن است.

بیایید بیشتر به موضوع نگاه کنیم. در گوگل، سندی به نام Quality Rators Guidelines (QRG) وجود دارد که پر از دستورالعمل‌های مربوط به تخصص، اقتدار و اعتماد (E-A-T) است.

این مجموعه‌ای از اقدامات سئو است که توسط خود موتور جستجو توصیه می‌شود. طبق وبلاگ گوگل وبمستر، این شرکت این دستورالعمل‌ها را برای کمک به متخصصان در درک آنچه گوگل می‌خواهد از نظر کیفیت در وب سایت ببیند، تهیه می‌کند.

متخصصان گوگل همه را به مطالعه مطالب تشویق می‌کنند. اما نگران نباشید، ما این کار را برای شما انجام داده ایم. در جستجوی CNBC، معاون جستجوی گوگل، بن گومس، گفت:

«آن‌ها هیچوقت نمی‌گویند که الگوریتم چگونه نتیجه‌ها را رتبه‌بندی می‌کند، اما نشان می‌دهند که الگوریتم باید چه کاری را انجام دهد». به عبارت دیگر، ما می‌توانیم تفسیر کنیم که زمان E-A-T در الگوریتم گوگل و در نتیجه، در استراتژی‌های سئو بسیار مهم باشد.

YMYL چیست و تأثیر E-A-T بر YMYL چیست؟

به گفته گوگل، اولین قدم برای یک رتبه‌بندی خوب، درک هدف واقعی صفحه است. این ممکن است کمی فلسفی به نظر برسد، اما اینطور نیست. در واقع، هدف صفحه چیزی است که شما می‌توانید با پرسیدن یک سوال بسیار عملی از خود، درک کنید:

سایت‌ها یا صفحات بدون مزیت مشخص از تخصص، اختیار و قابلیت اطمینان کمتری برخوردار هستند و به همین دلیل بدترین موقعیت‌های رتبه‌بندی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

ظاهراً، گوگل به عنوان راهی برای محافظت از کاربران در برابر کلاهبرداری، E-A-T را در سایت هایی که در تعریف پول شما یا زندگی شما (YMYL) تعریف می‌کنند، حتی بیشتر ارزیابی می‌کند. این ها وب سایتهای پزشکی، حقوقی یا مالی هستند.

به عبارت دیگر، سایت‌های YMYL کسانی هستند که در مورد تصمیمات مهم به مردم مشاوره می‌دهند. معمولاً، آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند محصولات را به صورت آنلاین بفروشند. بنابراین گوگل آن‌ها را تحت نظر دارد.

با این حال، هیچ کس به طور قطعی نمی‌داند گوگل کدام سایت‌ها را YMYL می‌داند. بنابراین، اگر هر نوع راهنمایی یا توصیه به بازدیدکنندگان خود ارائه می‌دهید، مهم است که مراقب E-A-T باشید، به ویژه اگر معاملات کارت اعتباری را بپذیرید.

به طور خلاصه، آنچه گوگل می‌گوید این است که سایت‌های حاوی اطلاعات پزشکی، حقوقی، مالی و غیره باید از منابعی تهیه شوند که به عنوان مقامات مربوط به مناطق خود شناخته می‌شوند.

این صفحات همچنین باید بر اساس حقایق دقیق و نشان دهنده اجماع علمی، حداقل در مناطقی که در آن‌ها اتفاق نظر وجود دارد باشد.

صفحات با کیفیت بالا و پایین چه ویژگی‌هایی دارند؟

e-a-t چیست
الگوریتم EAT

همانطور که تاکنون مشاهده کردیم، گوگل اغلب در مورد عوامل مهم رتبه‌بندی خود صحبت می‌کند. به عبارت دیگر، تا زمانی که خود را به روز نگه دارید هیچ دلیلی برای ناامیدی وجود ندارد، چه درصورتی که قبلاً صفحه‌ای داشتید و چه در حال توسعه وب سایت یا وبلاگ خود هستید.

علاوه بر همه مواردی که در مورد آن‌ها صحبت کردیم، بزرگترین موتور جستجوگر جهان ویژگی‌های سایت‌ها و صفحات با کیفیت بالا را لیست می‌کند. آیا از رهنمودهای درستی پیروی کرده اید؟ در زیر آن‌ها را بررسی کنید.

مشخصات صفحات با کیفیت بالا

مطابق با رهنمودهای کیفیت ریترها (QRG)، اولین ویژگی یک صفحه با کیفیت، دقیقاً مطابق الگوریتم E-A-T است. لیست کامل شامل:

سطح بالایی از E-A-T مربوط به ویراستار و یا نویسنده مقالات و اطلاعات در صفحات است.

تعداد قابل توجهی از محتوای کلیدی با کیفیت بالا:

اگر صفحه خرید اصلی شامل معاملات مالی باشد، اطلاعات کافی در مورد مسئولیت سایت یا اطلاعات کافی در مورد خدمات مشتری را داشته باشید.

مشخصات صفحات با کیفیت پایین

اولین مشخصات صفحاتی که دارای رتبه پایین هستند عبارتند از:

 • سطح نامناسب E-A-T
 • کیفیت پایین محتوای کلیدی
 • کمبود اطلاعات در محتوای اصلی در مورد هدف صفحه
 • عنوان محتوای اصلی اغراق‌آمیز یا ظالمانه باشد
 • تبلیغاتی که خواننده را از مطالب منحرف کند.
 • فقدان اطلاعات کافی در مورد سازنده محتوا، گوگل ناشناس بودن را ارزیابی نمی‌کند
 • شهرت منطقی منفی یا وب سایت یا سازنده محتوا
 • اگر یک صفحه دارای چندین ویژگی فوق باشد، به احتمال زیاد رتبه بدی را دریافت خواهد کرد.

اهمیت نویسنده E-A-T  چیست؟

دو نوع E-A-T وجود دارد، E-A-T کل سایت (یا E-A-T کل برند) و در صورت وجود، E-A-T نویسندگان وب سایت، هر دو بسیار مهم هستند. گوگل حتی می‌گوید اگر نویسنده یا وب سایت اطلاعات کافی در مورد موضوع نداشته باشد، باید یک صفحه را ضعیف دانست.

به عبارت دیگر، بین مقاله مالی نوشته شده توسط یک اقتصاددان و مقاله‌ای که توسط یک نویسنده حرفه‌ای نوشته شده است، تفاوت وجود دارد.

برای مثال:

در وبلاگ Rock Content، چندین مقاله داریم که توسط خود شرکای شرکت نوشته شده است. مهم نیست که نویسندگان در بازاریابی محتوا بسیار عالی هستند، اما هیچ چیزی تضمین نمی‌کند که آن‌ها واقعاً از آنچه صحبت می‌کنند آگاهی داشته باشند.

این ارزیابی نوشتن شبح را تشویق می‌کند. به هر حال، در این حالت، وب سایت می‌تواند روی کسی حساب کند که به نوشتن محتوا کمک کند، اما حرف آخر را یک متخصص خواهد زد.

در پایان، آنچه گوگل سعی می‌کند انجام دهد این است که آنچه را که قبلاً به صورت آفلاین اتفاق می‌افتد، در اینترنت تکرار کند.

اگر به دنبال مشاوره مالیاتی هستید، آیا ترجیح می‌دهید مقاله‌ای را که یک روزنامه نگار با مدرک تحصیلی نوشته است را دنبال کنید یا یک حسابدار با سال‌ها تخصص و شهرت را دنبال کنید؟

به همین ترتیب، اگر بیماری شما تشخیص داده شده است، آیا دوست دارید مقالاتی در مورد وضعیت خود را که توسط یک متخصص سئو نوشته شده است را بخوانید، یا محتوای ایجاد شده توسط پزشکی را که سالهاست این بیماری را درمان می‌کند را ترجیح می‌دهید؟

به عبارت دیگر، بیشتر افراد تمایل دارند مقالاتی را که توسط افراد دارای E-A-T نوشته شده‌اند را بخوانند. این نکته مهم است که این امر از اهمیت نوشتن متن نمی‌کاهد. برعکس، این باعث می‌شود که در صورت تأیید متخصصان در این زمینه، واجد شرایط‌تر شوند.

الگوریتم‌ها چگونه E-A-T را اندازه گیری می‌کنند؟

اگرچه گوگل جزئیات مربوط به نحوه کار الگوریتم‌ها را فاش نمی‌کند، اما احتمالاً برخی از این جنبه‌ها بخشی از معادله باشند. آن‌ها را در قسمت‌های پایین بررسی خواهیم کرد.

ذکر در مورد نویسنده

بله، یک بار دیگر، نویسنده E-A-T به عنوان معیار کل E-A-T صفحه نشان داده می‌شود. گوگل در ۷ فوریه ۲۰۱۷ یک به روزرسانی مهم الگوریتم را اجرا کرد.

این اولین تلاش موتور جستجو برای تعیین اینکه کدام سایت‌ها دارای E-A-T خوب هستند بود. از آن روز به بعد، چندین سایت موقعیت خود را به سایت‌های دیگر از دست دادند که نویسندگان شناخته شده‌تری داشتند.

اقتدار یک نویسنده را می‌توان به روش‌های مختلفی اندازه گیری کرد، مانند بک لینک از منابع معتبر که به مطالب آن‌ها اشاره می‌کند و به عنوان یک متخصص در موضوع مورد اشاره ذکر می‌شود.

به طور کلی، نویسنده وقتی مرجع در نظر گرفته می‌شود که بتوان نام آن‌ها را در گوگل جستجو کرد و اطلاعاتی را پیدا کرد که ثابت کند آن‌ها در منطقه‌ای که درباره آن می‌نویسند، به طور مداوم عمل می‌کنند. بنابراین، موتور جستجوگر افراد حرفه‌ای و با تجربه و معتبر را ترجیح می‌دهد.

جزئیات

گوگل معتقد است که می‌تواند تعیین کند، کدام ورودی‌ها خود به خود بوده و برای کدام یک هزینه پرداخت می‌شود.

به عنوان مثال:

 • یک کارآموز نیویورک تایمز و یک روزنامه نگار معتبر NYT تفاوت زیادی دارند.
 • شواهد علمی – مدارک علمی – اسناد علمی

گوگل نمی‌خواهد به دلیل نشان دادن محتوای مضر به کاربران، پاسخگو باشد. بنابراین، همانطور که قبلاً دیدیم، مهم است که محتوای خود را بر اساس شواهد علمی قرار دهید. این امر خصوصاً در مورد سایتهای YMYL صدق می‌کند.

بررسی‌ها

شرکت‌های جدی که متعهد به کاری هستند که انجام می‌دهند معمولاً در دراز مدت فعالیت می‌کنند. به همین دلیل است که آن‌ها محتوای خود را اصلاح می‌کنند، اشتباهات را اصلاح می‌کنند و اطلاعات را به روز می‌کنند تا بهترین‌ها را به کاربران خود ارائه دهند.

گوگل نیز این را در نظر می‌گیرد. به هر حال، به روزرسانی پست فقط برای نمایش تاریخ جدیدتر کافی نیست. کیفیت و صحت مطالب نوشته شده باید دفعات بروزرسانی را تعیین کند.

شهرت شرکت

با کمی تفکر می‌توان فهمید که گوگل اعتبار یک شرکت را چگونه ارزیابی می‌کند، اما کمی سخت است. با این حال، هیچ کس تردید ندارد که غول فناوری می‌تواند به داده‌ها و اطلاعات بی‌شماری برای انجام این کار دسترسی پیدا کند.

اساساً، از ذکر نام تجاری در وسایل نقلیه مطبوعاتی معتبر گرفته تا نظرات مشتریان در رسانه‌های اجتماعی، همه چیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

چگونه E-A-T را بهبود ببخشیم؟

بهینه سازی E-A-T

تاکنون یاد گرفته‌ایم که E-A-T بخش مهمی از الگوریتم‌های گوگل است. یک وب سایت بدون تخصص، اقتدار و قابلیت اطمینان بسیار کمتر می‌تواند رتبه خوبی کسب کند.

خبر خوب این است که اقتدار چیزی است که می‌تواند ساخته شود. به عبارت دیگر، برای کسب موقعیت در صفحه اول جستجوها، نیازی به غول محتوا نیستید. شما فقط باید بدانید که چگونه جنبه‌های مناسب را به طور مداوم بهینه کنید.

اکنون، با دنبال کردن نکات مربوط به گوگل، روش‌های بهبود E-A-T را خواهید آموخت؛ مطمئن شوید که نظرات خوبی را دریافت کرده‌اید

آنچه مردم در مورد تجارت شما بصورت آنلاین می‌گویند واقعاً مهم است. گوگل فرض می‌کند که شرکت‌های خوب از منابع مختلف مانند مشتریان واقعی، متخصصان این حوزه و رسانه‌ها ارزیابی‌های مثبتی خواهند داشت.

اگر محصول می‌فروشید، بررسی بازارها و وب سایت‌های خرید بسیار مهم است. در هر صورت، بررسی شبکه‌های اجتماعی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی، آنچه گوگل سعی در انجام آن دارد این است که احساسات عمومی نسبت به تجارت شما را تعیین کند.

بنابراین، در مورد استثناها مطمئن باشید. هر علامت تجاری، یک یا دو نظر منفی میتواند از مشتریان دریافت کند، مهم این است که به میانگین نظرات نگاه کنید.

اگر اکثر مردم از برند، محصول یا خدمات شما شکایت دارند، سرمایه‌گذاری را در بهبود رضایت مشتری محوری باید بکنید. همانطور که می‌توانید بگویید، سئو و موفقیت مشتری با هم همراه هستند.

علاوه بر این، برخی از مسائل می‌تواند به عنوان هشدار برای ارزیابی شما باشد؛ آیا رقبای شما نظرات آنلاین بیشتری را دریافت می‌کنند؟ در این صورت، این ممکن است نشانه این باشد که رقابت به عنوان یک مقام بزرگتر از شما شناخته می‌شود.

آیا سایر شرکت‌ها تعداد نظرات مثبت بیشتری نسبت به شما دارند؟ سعی کنید دلیل آن را دریابید. آیا احساس عمومی بازخورد مشتری شما منفی است؟

موارد ذکر شده در ویکی پدیا را دریافت کنید و یا صفحه خود را ایجاد کنید ویکی پدیا اغلب در دستورالعمل‌های Google Quality Rates ذکر شده است، و این امر باعث می‌شود موتور جستجو آن را به عنوان یک وب سایت معتبر تشخیص دهد.

این برخلاف آنچه تا آن زمان اعتقاد داشت، از آنجا که کارشناسان سئو می‌گفتند پیوندهای ویکی پدیا اهمیتی ندارند، زیرا آن‌ها پیوندهای nofollow هستند و در PageRank ظاهر نمی‌شوند.

با این حال، به نظر می‌رسد که گوگل در واقع پیوندهای nofollow را اندازه گیری می‌کند، و پیوندهای پیوند داده شده را از سایت‌های دارای مقامات بالا ذکر می‌کند. داشتن صفحه ویکی پدیای شخصی خود آسان نیست، اما امکان‌پذیر است.

برای این کار، باید استانداردهای ویکی پدیا را دنبال کنید، که شامل موارد زیر است:

 • تمام جزئیات و اطلاعات مربوط به شرکت شما می‌بایست قابل تأیید باشد.
 • نام تجاری باید پوشش قابل توجهی از منابع معتبر دریافت کرده باشد.

همانطور که می‌بینید، معیارهای ویکی پدیا بسیار شبیه E-A-T است، درست است؟ به همین دلیل جعل اعتبار سخت است.

داشتن یک صفحه ویکی پدیا می‌تواند به بهبود اقتدار درک شده شما کمک کند، اما نمی‌توانید یک صفحه ویکی پدیا دریافت کنید مگر اینکه قبلاً به عنوان یک مرجع شناخته شده باشید.

در هر صورت، یک گزینه وجود دارد، کسب نام مثبت از شرکت خود در سایر صفحات ویکی پدیا، در برخی مناطق، می‌توانید مقالات را ویرایش کرده و به شرکت خود اشاره کنید.

اما برای این کار باید بسیار مراقب و توجیح باشید. اگر انجمن ویکی پدیا متوجه شود که شما فقط خود را تبلیغ می‌کنید، پیوند شما به سرعت حذف می‌شود. بخواهید سایت‌های با اقتدار و بالا از شما نام ببرند.

این احتمالاً مهمترین جنبه E-A-T است. در کلمات اختصاری، حرف «A» به معنای «اقتدار» است. در اینترنت، اولین راه برای کسب اقتدار ذکر توسط منابع معتبر، مانند رسانه‌های مطبوعاتی و درگاه‌های محتوای بزرگ است.

همانطور که قبلاً اظهار نظر کردیم، گوگل توانایی فزاینده‌ای در تعیین اینکه عبارات موجود در وب قابل اعتماد هستند را دارد. بنابراین باید بسیار هوشیار باشید. به دست آوردن پیوند یا ذکر نام بسیار آسان است، تمایل به کمک چندانی ندارد.

این پیوندهایی هستند که شما برای آن‌ها هزینه پرداخت کرده‌اید یا به نوعی صاحب وب سایت را ترغیب کرده‌اید تا درباره شرکت شما صحبت کند.

مواردی که در آن مطالب ارائه کرده‌اید نیز همین است. این ارزش پست مهمان را نمی‌گیرد، اما بدون شک ذکر چنین مقاله‌ای کمتر از نقل قول خودجوش یک متخصص است. معمولاً دستیابی به ذکر خوب در سایتهایی که دارای اعتبار بالایی هستند، دشوار است.

با این حال، اگر می‌خواهید به عنوان یک مرجع شناخته شوید، از اهمیت حیاتی زیادی برخوردار است که راه‌هایی برای بدست آوردن آن‌ها پیدا کنید. برخی از ایده‌ها برای ذکر در وب سایت‌های مهم عبارتند از:

 • تحقیقات اصلی را منتشر کنید
 • خلاصه تحقیقات علمی فعلی
 • شبکه با روزنامه نگاران از طریق رسانه‌های اجتماعی.
 • با افرادی که در زمینه کاری خود به عنوان مقام شناخته می‌شوند، ارتباطات آفلاین ایجاد کنید.
 • در تالار گفتگوها ذکر کنید

اگر مردم واقعاً از برند شما هیجان زده هستند، تمایل آن‌ها به نقل از شما در انجمن‌های اینترنتی است. از یک طرف، بعید به نظر می‌رسد که ذکر در انجمن‌ها به سئو شما کمک کند. به هر حال، این چیزی است که می‌تواند به راحتی جعل شود.

با این حال، ما خودمان نیستیم که ادعا می‌کنیم، بلکه خود گوگل است. اشتباه نکنید، گوگل می‌تواند فقط با مشاهده یک انجمن یا حتی پاسخ‌های یاهو تعیین کند که کدام یک از ارزشهای ذکر شده ارزش مشارکت در E-A-T را دارد و کدام یک ندارد.

باید از قبل نگاهی بیندازید که آیا مکالمه واقعی است و یا مصنوعی که توسط یک متخصص بازاریابی تولید شده است.

و چرا گوگل اطلاعات را در انجمن‌ها تجزیه و تحلیل می‌کند. هر چقدر سایتهای مفیدی مانند TripAdvisor و ویکی پدیا مفید باشند، اغلب مفیدترین اطلاعات در بحث‌های گاه به گاه از کاربران به دست می‌آید.

یک بار دیگر، این نکته را به عنوان مشوقی برای ارسال هرزنامه اشتباه نکنید. آنچه واقعاً مهم است نظارت بر نامهای تجاری در اینترنت است تا ببینید وضعیت تصویر شما چگونه است. به این ترتیب می‌توانید در مارک تجاری خود پیشرفت‌هایی اعمال کنید تا افراد بتوانند درباره محصولات یا خدمات شما بیشتر صحبت کنند.

قابل اعتماد باشید

یکی از به روزرسانی‌های گوگل مربوط به E-A-T Medic بود که در آگوست ۲۰۱۸ انجام شد. از آن زمان، غول جستجو شروع به نقل از کلمه «امنیت» کرد. بسیاری از سایتهایی که پس از این به روزرسانی در رتبه‌بندی گوگل قرار گرفتند، از نظر قابلیت اطمینان دارای مشکلات زیر هستند؛

 • تعداد زیادی از نظرات منفی به صورت آنلاین؛
 • مشتریانی که از عدم دریافت بازپرداخت شکایت داشتند.
 • مقالات پزشکی فاقد منابع علمی یا اظهاراتی متناقض با اجماع علمی کنونی است.

E-A-T را در سایت خود نشان دهید

همانطور که گوگل می‌گوید، E-A-T عمدتا از طریق پیوندها و ذکر نام‌های خارج از وب سایت تعیین می‌شود. با این حال، این اهمیت بهینه‌سازی E-A-T را در وب سایت خود منتفی نمی‌داند.

یکی از راه‌های کار در این زمینه، نشان دادن چگونگی تلاش شرکت شما برای اطمینان و تخصص بیشتر در کارهایی است که انجام می‌دهد و همچنین در اطلاعاتی که به مردم ارائه می‌دهید.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله، ما در مورد E-A-T که بخشی از الگوریتم گوگل است بسیار صحبت کردیم. سرانجام، برای ادامه کار در استراتژی سئو، مهم است که درک کنید موتورهای جستجو چگونه محتوا را با توجه به متفاوت‌ترین معیار ارزیابی رتبه‌بندی می‌کنند.

امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا