آموزش سئو

دامین آتوریتی (Domain authority) یا اعتبار دامنه چیست؟

Authority موضوعی است که به طور گسترده‌ای در بهینه‌سازی موتور جستجو مورد استفاده قرار داده شده است. در این مقاله، ما قصد داریم توضیح دهیم که اعتیار دامنه چیست، چگونه اندازه گیری می‌شود و چگونه می‌توان آن را افزایش داد.

در سئو، Authority در ۲سطح وجود دارد:

 • Authority دامنه
 • Authority صفحه

بیایید نگاهی به هر یک از آن‌ها بیندازیم، تا بفهمیم که منظور آنه ا چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

Domain authority چیست؟

برای داشتن یک نام تجاری منحصر به فرد و موفق، باید وبسایت تجارت الکترونیکی خود را تا حد ممکن در رتبه‌های بالاتر موتور جستجو (SERP) قرار دهید.

هرچند، گاهی اوقات شما واقعاً نمی‌دانید که سایت شما واقعاً چقدر خوب عمل می‌کند و حتی وقتی فکر می‌کنید همه کارهای درست را انجام می‌دهید، بازهم در نتایج جستجو همانطور که انتظار داشتید بالا نیستید.

در این حالت می‌توانید Domain authority خود را بررسی کنید تا ببینید واقعاً چگونه وب سایت شما درک می‌شود. Domain Authority امتیازی برای رتبه‌بندی موتور جستجوگر است که اندازه گیری میزان موفق بودن یک سایت در مورد نتایج موتور جستجو را نمایش می‌دهد.

این توسط شرکت توسعه دهنده نرم‌افزار Moz ایجاد شده است و نمای کلی از عملکرد احتمالی موتور جستجو را ارائه می‌دهد. این به سایت‌ها نمره‌ای بین ۱ و ۱۰۰ می‌دهد که انتهای بالاتر مقیاس نتیجه بهتری دارد.

دانستن امتیاز شما به شما کمک می‌کند تا برند خود را بسازید و وبسایتی ایجاد کنید که می‌دانید مشتریان و خواهان تعامل با آن هستند. همچنین به شما کمک می‌کند مناطقی را مشاهده کنید که ممکن است کمی بهتر شوند. Domain authority جایگزینی محبوب برای PageRank گوگل است.

چگونه Domain authority خود را بررسی کنیم؟

اعتبار دامنه

در بخش قبلی، ما بین مفهوم «Domain authority» و متریک اختیارات Authority که توسط ابزار سئو مشخص شده است، تفاوت قائل شدیم. ما برای پاسخ صحیح به این سوال دوباره این تفکیک را در اینجا قرار خواهیم داد.

اگر می‌خواهید از اقتدار دامنه خود مطلع شوید، به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا برای برخی از پرس و جوهای جستجوی رقابت بالا رتبه‌بندی می‌کنید؟
 • چند بک لینک دارید؟
 • آیا این بک لینک‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند یا به معنای دیگر معتبر هستند؟
 • چند دامنه پیوند منحصر به فرد دارید؟

اگر می‌خواهید این مورد را دریافت کنید، Domain authorityشما در یک معیار، می‌توانید با پر کردن Authority خود به عنوان مثال: آن را در ابزارهای زیر جستجو کنید:

Ahrefs

Ahrefs از معیاری به نام Domain Rating استفاده می‌کند که قدرت نمایه لینک دهی کلی وبسایت مشخص در مقیاس ۰-۱۰۰ را نشان می‌دهد.

Majestic

Majestic از معیاری به نام جریان استنادی استفاده می‌کند که نمره‌ای بین ۰ تا ۱۰۰ است که به اندازه گیری ارزش پیوند یا «توان» پیوند وب سایت کمک می‌کند.

MOZ

MOZ از معیاری به نام Domain Authority استفاده می‌کند که پیش بینی می‌کند یک وبسایت چقدر در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERP) رتبه‌بندی می‌کند.

سطح Domain authorityخوب چیست؟

تنها پاسخ درست این است: هر آنچه برای موفقیت در بازار خود نیاز دارید. شما ممکن است بتوانید با رقابت کم با Domain authority پایین بر بازارها تسلط داشته باشید، در حالی که اگر بخواهید وارد بازاری شوید که برای رقابت به یک Domain authority بسیار بالاتر نیاز دارید، هیچ کجا نخواهید بود.

بنابراین بازار آنچه را که برای موفقیت شما در اینجا لازم است تعیین می‌کند. خوشبختانه، ما دیدیم که ابزارهایی وجود دارد که به ما می‌گوید چه کسی به چه کسی لینک می‌کند.

بنابراین قبل از ورود به بازار، عاقلانه است که در مورد فضای رقابتی تحقیق کنید. البته هرچه Domain authority شما بالاتر باشد، بهتر است، بنابراین مطمئن شوید که افزایش آن همیشه در دستور کار شما قرار دارد.

نکته تجربی شخصی : دامین آتوریتی در قدیم شاید یه پارامتر مهم بود اما امروز اصلا نمیشه بهش تکیه کرد و فرایند بهینه سازی سایت را شروع کرد.

پس نیاز نیست بترسید و صبر کنید تا اعتبار دامین شما به درجه بالا برسه این فقط یک پارامتر سنجش در MOZ می‌باشد نه در گوگل!

Page authority

Page authority شاخص توانایی رتبه‌بندی یک صفحه است. در بخش قبلی، تفاوت بین مفهوم Domain authority و معیار اختیارات Authority را توضیح دادیم. در مورد Page authority نیز باید همین تفاوت را قائل شد. همانند Domain authority، هرچه Authority صفحه بالاتر باشد، بهتر است.

Page authority بر اساس سه عامل تعیین شده است:

 • سن و اعتماد
 • مقدار دریافتی بک لینک
 • تازه بودن آخرین به روزرسانی

سن و اعتماد

صفحات با سابقه خوب که سالهاست وجود دارد حق رتبه‌بندی را کسب کرده اند. درست مانند Authorityهای جدید، صفحات جدید قبل از اینکه اجازه رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی رقابتی را داشته باشند، باید راه خود را بدست آورند.

اجازه ندهید صفحه شما پیر شود، به خوبی از آن مراقبت کنید، مطمئن شوید که حاوی محتوای مناسبی است و بک لینک با کیفیت بالایی دریافت می‌کند و فراموش نکنید که به منابع معتبر نیز پیوند دهید. این نشان می‌دهد که از ادعاهای خود پشتیبان گیری می‌کنید و این معتبرتر است.

مقدار دریافتی از پیوندها

همانطور که در بخش قبلی با جزئیات توضیح داده شد، پیوندها دارای Authority پیوند هستند. هر دو پیوند داخلی و خارجی که به یک صفحه اشاره می‌کنند از برخی از مرجع پیوند عبور می‌کنند، که به نوبه خود به شدت بر صفحه تأثیر می‌گذارد.

تازه بودن آخرین به روزرسانی

موتورهای جستجو مانند صفحاتی که مرتباً به روز می‌شوند، هستند. اطمینان حاصل کنید که به طور دوره‌ای محتوای مهمترین صفحات خود را دوباره مرور کنید تا ببینید آیا می‌توان آن‌ها را به روز کرد.

ارتباط صفحه

برای رتبه‌بندی صفحه بیش از یک مرجع برای صفحه لازم است و کلمات کلیدی نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

این ارتباط از طریق محتوای درون صفحه‌ای که شامل این کلمات کلیدی است، از طریق پیوندهای داخلی و از طریق لینک‌های خروجی (بک لینک) بدست می‌آید.

چگونه Page authority خود را بررسی کنم؟

اگر می‌خواهید از Authority یک صفحه مطلع شوید، به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا رتبه‌بندی صفحه برای برخی از سوالات جستجو با رقابت بالا؟
 • چند بک لینک برای این صفحه دارید؟
 • آیا این بک لینک‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند (به معنی: معتبر و غیر اسپمی)؟
 • چند دامنه پیوند منحصر به فرد برای این صفحه دارید؟

اگر می‌خواهید این متغیر صفحه را در یک معیار بگیرید، می‌توانید آن را در همان ابزارهایی که در بخش Domain authority استفاده کردیم جستجو کنید: Ahrefs، Majestic و MOZ.

به طور کلی، هنگامی که می‌خواهید توانایی رتبه‌بندی خود را بسنجید، معیار Page authority شاخص بهتری از معیار Domain authority است، زیرا معیار مرجع صفحه بیشتر از یک کل Domain، مربوط به یک صفحه است.

چگونه Page authority خود را بهبود بخشیم؟

افزایش اعتبار دامنه
افزایش اعتبار دامنه

Page authority بالاتر اغلب با رتبه‌بندی بالاتر ارتباط دارد، بنابراین طبیعتاً همه ما در تلاش هستیم که این مورد را بهبود ببخشیم.

اما چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

اینجاست که سه عامل دوباره وارد می‌شوند:

 1. سن
 2. اعتماد
 3. محبوبیت

سطح مناسب Page authority چیست؟

دوباره در اینجا، تنها پاسخ درست این است: هر آنچه برای موفقیت در بازار خود نیاز دارید. برای برخی از پرس و جوهای جستجوی کم رقابت، ممکن است در عرض چند هفته پس از انتشار برخی از صفحات جدید با Page authority کم، بتوانید سریع رتبه‌بندی کنید.

برای شما خوب است، دیدن نتایج سریع همیشه خوب است. اما شاید شما در یک بازار رقابتی باشید که برای رتبه‌بندی نیاز به آتوریتی خیلی بیشتر است.

در اینجا همچنین می‌توانید از ابزارهای ایجاد پیوند برای استفاده از فضای رقابتی استفاده کنید، زیرا می‌توانید معیار Authority صفحه را برای رقابت خود جستجو کنید. هرچه Authority صفحه شما بالاتر باشد، بهتر است.

Link authority

Link authority شاخصی از قدرت رتبه‌بندی است که پیوند حمل می‌کند. هیچ معیار مشهوری از یکی از ابزارها برای این کار وجود ندارد. همانند سایر اختیارات توصیف شده در این مقاله، هرچه Link authority بالاتر باشد، بهتر است.

عوامل زیر بر میزان Link authority که یک پیوند حمل می‌کند تأثیر دارند:

 1. Page authority در حال پیوند دادن صفحه
 2. تعداد پیوندهای موجود در صفحه پیوند دهنده
 3. محل پیوند در صفحه پیوند دهنده

ویژگی Nofollow

ویژگی nofollow برای برقراری ارتباط با موتورهای جستجو معرفی شد که صاحب وبسایت در حال پیوند دادن به صفحه‌ای است که نمی‌خواهد اعتبار آن را داشته باشد.

غالباً، از ویژگی nofollow برای بک لینک‌هایی که برای آن‌ها پرداخت شده است و برای پیوندهای به صفحه‌های نمایه و نظرات وبلاگ استفاده می‌شود. این پیوندها معمولاً «کسب نشده» اند، بنابراین نباید اعتبار آن‌ها را دریافت کنید.

در داخل یک وبسایت، از ویژگی nofollow استفاده می‌شود تا به موتورهای جستجو بگوید پیوندی را دنبال نکنند و هیچ مقداری را به آن نسبت ندهند.

یک مثال خوب برای استفاده از ویژگی nofollow برای پیوندهای داخلی، روی فیلترهای محصول است. صفحات محصول فیلتر شده برای موتورهای جستجو جالب نیست.

پیوندهایی که دارای ویژگی nofollow هستند از اعتبار پیوند کمتری عبور می‌کنند. لطفاً توجه داشته باشید که با این کار پیوندهای nofollow بی‌فایده نیستند. میلیون‌ها وبسایت پیوند غیرفعال شده دارند. داشتن آن‌ها طبیعی و توصیه می‌شود، زیرا بخشی از نمایه بک لینک طبیعی است.

Page authority صفحه‌ای که حاوی پیوند است

صفحه حاوی پیوند به شدت بر میزان انتقال پیوند تأثیر می‌گذارد. هرچه اختیارات یک صفحه بیشتر باشد، می‌توان از اختیارات پیوند بیشتری به صفحه دیگری عبور داد.

تعداد پیوندها در صفحه حاوی پیوند

هر پیوند در یک صفحه مقداری از اقتدار صفحه را دریافت می‌کند. اگر پیوندهای زیادی در یک صفحه وجود داشته باشد، اختیارات کمی به هر پیوند منتقل می‌شود. در مورد پیوندهای خود، چه پیوندهای داخلی و چه خارجی، هوشمند باشید.

محل پیوند

موقعیت پیوند در صفحه‌ای که به صفحه شما پیوند دارد نیز مهم است. موتورهای جستجو نسبت به پیوند موجود در پاورقی موجود در هر صفحه، ارزش بیشتری نسبت به پیوند درون بخشی از محتوا به اصطلاح «پیوندهای متنی» قائل می‌شوند.

پیوندها چه سیگنال‌های دیگری را منتقل می‌کنند؟

علاوه بر Authority، پیوندها ارتباط و کیفیت را نیز برقرار می‌کنند. اگر می‌خواهید صفحه‌ای را برای موضوع خاصی مرتبط کنید، حتماً پیوندهایی را از صفحه‌هایی که موضوع مشابهی دارند به دست آورید.

سوالات متداول درباره Authority

 1. کدام یک از وزن بیشتری برخوردار است: Page authority یا Domain authority؟
 2. چگونه می‌توانم از سایت‌های دارای دامنه بالا بک لینک بگیرم؟
 3. آیا خلاص شدن از لینک‌های نامناسب برای اعتبار دامنه من مهم است؟
 4. کدام یک از وزن بیشتری برخوردار است: Page authority یا Domain authority؟

Domain authority، اما پرسیدن سوال اشتباهی است. تمام اختیارات صفحات شما در اختیارات دامنه شما ترکیب شده است.

 • اگر می‌خواهید یک صفحه خاص را رتبه‌بندی کنید، بر Page authority آن تمرکز کنید.
 • اگر می‌خواهید از توانایی رتبه‌بندی دامنه مطلع شوید، پس بر Domain authority تمرکز کنید.
 • چگونه می‌توان از سایت‌های دارای دامنه بالا بک لینک دریافت کرد؟
 • آیا خلاص شدن از شر پیوندهای بد برای Domain authority من مهم است؟

نحوه برخورد سایر موتورهای جستجو با این مسئله مشخص نیست، اما برای گوگل، خلاص شدن از این پیوندهای بد مهم نیست. از زمان انتشار Penguin ۴.۰ در پاییز ۲۰۱۶، گوگل به جای جریمه بک لینک‌های بد، لینک‌های بد را تخفیف داده است.

از آن به روزرسانی، پیوندهای نامناسب کمکی به هیچ چیز نمی‌کنند. آن‌ها به سئو یا Domain authority شما آسیب نمی‌رسانند.

جمع بندی و نتیجه گیری

شما نمیتوانید یک شبه به یک امتیاز بالای Domain Authority برسید. اما با تحقیق، آزمایش و خطا و تلاش، در زمان مناسبی، پیشرفت خواهید کرد. و در صورت انجام این کار، شما برتری مهمی نسبت به رقبای خود خواهید داشت.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا