آموزش دیجیتال مارکتینگ

چرخه عمر محتوا یا (Content Lifecycle) چیست؟

هرچیزی که در دنیا به وجود می‌آید، یک روز نیز نابود خواهد شد. قصرهایی که هزاران سال پیش با عظمتی مثال زدنی ساخته شده‌اند اما امروز جای خود را به یک ویرانه داده است.

در دنیای آی تی نیز دقیقا همین نظریه و اصول صدق می‌کند. هنگامی که شما محتوایی را در سایت خود تولید می‌کنید، پس از مدتی آن محتوا دیگر کاربر اولیه را ندارد و چرخه عمر محتوا به اتمام می‌رسد.

در این مقاله از سری مقالات بلاگ مهدی عراقی به مبحث چرخه عمر محتوا چیست پرداخته‌ایم. در این مقاله سعی کردیم تا راه‌های افزایش چرخه عمر محتوا را با شما به درستی در میان بگذاریم.

اگر بتوانید عمر محتوای خود را بالا ببرید، میتوانید در زمینه سئو نیز موفق عمل کنید. پس تا انتهای این پست با ما همراه باشید.

چرخه عمر محتوا چیست و چه تاثیری دارد؟

چرخه عمر محتوا چیست

چرخه عمر محتوا در برگیرنده یک سیکل کامل است. این چرخه از زمانی که محتوا تولید می‌شود تا زمانی که به نقطه اوج خود میر‌رسد و سپس آرام رو به افول و نهایت به نابودی می‌رسد ادامه پیدا می‌کند.

زمانی که شما یک محتوا را تولید می‌کنید، پس از مدتی آن محتوا به نقطه اوج خود می‌رسد. مدتی در اوج می‌ماند و سپس از نقطه اوج خود به سمت نقطه افول خود حرکت می‌کند.

در نهایت و پس از مدتی محتوای شما حذف خواهد شد. اما بیاید تا باهم به بررسی عوامل تاثیرگذار بر این سیکل بپردازیم. قصد داریم تا بررسی کنیم چه عواملی بر چرخه عمر محتوا تاثیر دارد.

زمان مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر چرخه عمر محتواست. تولید کننده محتوا باید بداند دقیقا در چه زمانی، چه رویداد یا موضوعی میتواند بیشترین دنبال کننده را با خود به همراه داشته باشد.

این وظیفه تولید کننده محتواست تا بتواند ترندیابی درست را در زمانی مناسب انجام دهد و کاربران زیادی را با سایت همراه کند. اگر تولید کننده محتوا بتواند در مورد مسائل داغ روز تولید محتوا را انجام دهد، بازدیدکنندگان و مخاطبان سایت بسیار افزایش پیدا می‌کند.

اما فاکتور زمان چگونه باعث نزول تدریجی و سپس حذف محتوا می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال ما را دنبال کنید.

در بازی‌های جام جهانی کشتی آزاد سال ۲۰۲۱ در اسلو نروژ، هنگامی که حسن یزدانی توانست تیلور آمریکایی را شکست دهد، برای چند روز ” حسن یزدانی ” بعنوان مطلبی روز و ترند در فضای مجازی شناخته شد.

چند روز کاربران با جستجو‌های زیاد در مورد این کشتی‌گیر در فضای مجازی سرگرم بودند. عده‌ای فیلم مسابقه او با تیلور را مشاهده می‌کردند و عده‌ای دیگر نیز به دنبال بیوگرافی حسن یزدانی بودند.

سه الی چهار روز به همین منوال گذشت تا اینکه بلاخره و به تدریج از حساسیت‌های حسن یزدانی کاسته شد. حسن یزدانی برای سه الی چهار روز موضوعی بسیار ترند و داغ بود.

اما نتوانست این داغی را از چهار روز به یک ماه ادامه دهد. دقیقا فاکتور زمان باعث شد تا ما از حس و حال خوب کشتی این کشتی‌گیر جویباری فاصله بگیریم و مطالبی که در مورد این کشتی‌گیر نوشته شده بود نیز به آرامی رو به افول رفت.

در نهایت نیز حذف شد. به همین دلیل زمان را میتوان مهم‌ترین فاکتور در چرخه عمر محتوا دانست.

مراحل مختلف چرخه عمر محتوا چیست؟

مراحل مختلف چرخه عمر محتوا

همانطور که در بالا نیز گفتیم، چرخه عمر محتوا شامل یک سیکل کامل از لحظه تولید تا لحظه حذف محتوا می‌باشد. در ادامه شما را با مراحل چرخه عمر محتوا آشنا کردیم. در ادامه این پست از بلاگ مهدی عرافی با ما همراه باشید.

مرحله پیش تولید

فرض کنید که قصد تولید محتوایی با موضوعی خاص را دارید. اولین گامی که برمیدارید چیست؟ شما در ابتدای کار باید در مورد موضوع مورد نظر خود تحقیق کنید.

تحقیق باعث می‌شود تا بتوانید اطلاعات لازم برای نگاش یک محتوا را به خوبی به دست بیاورید. اگر قصد داشته باشید تا آن محتوا را به محتوای آسمان خراش یا مگاپست تبدیل کنید، باید به خوبی بر روی آن تحقیقات لازم را بدست بیاورید.

در مرحله پیش تولید باید نقشه راه برای نگارش محتوا را به خوبی در نظر بگیرید و برنامه‌ ریزی‌های خود را به خوبی انجام دهید.در واقع اولین مرحله از چرخه عمر محتوا شامل تحقیق راجع به موضوع محتوا است. به این مرحله حساس و مهم، مرحله پیش تولید می‌گویند.

در این مرحله باید به موارد بیشتری نیز دقت کنید. این مرحله شمال بررسی دقیق سلیقه کاربران و مخاطبین هدف شما می‌باشد. شما باید بررسی کنید که آیا محتوای مورد نظر شما برای کاربران جذابیت کافی را دارد یا خیر؟

این وظیفه تولید کننده محتواست تا بررسی‌های لازم در مورد جذاب بودن کاربر را به خوبی انجام دهد. اگر این مرحله به درستی انجام نشود، ممکن است باعث تولید محتوایی بلااستفاده شود.

در نظر داشته باشید که مرحله پیش تولید بسیار مهم و حائز اهمیت است. اگر از این بخش به سادگی گذر کنید، ممکن است در ادامه کار خود در تولید محتوا با مشکلات زیادی رو به رو شوید. پشت سر گذاشتن این مرحله نیازمند دقتی بسیار بالا است.

مرحله تولید

پس از بررسی دقیق سلیقه کاربران، جذابیت محتوا و سایر مواردی که در بالا ذکر کردیم، وقت تولید محتوا رسیده است. شما باید با استفاده از روش‌های مختلف و با پرهیز از هرگونه کپی محتوا از رسانه‌های دیگر به تولید محتوای خود بپردازید.

باید در حین فعالیت در مرحله تولید بسیار به نوشته خود و قواعد نگارشی دقت کنید. مرحله تولید نیز یکی از مراحل بسیار مهم و تاثیر گذار در چرخه عمر محتوا می‌باشد که اگر به آن توجه نکنید، ممکن است نتیجه مطلوب را از محتوای خود کسب نکنید.

پیشنهاد می‌شود تا برای تولید یک محتوای خوب مقالات مختلفی را مطالعه کنید تا با دیدی باز نسبت به تولید محتوا اقدام کنید. این موضوع باعث پیروزی شما در مرحله تولید خواهد شد.

مرحله انتشار یا عرضه محتوا

مرحله انتشار یا عرضه محتوا نام دیگری نیز دارد. به این مرحله، مرحله گردش کار نیز گفته می‌شود. در این مرحله شما باید ابتدا محتوایی که نوشته‌اید را به دقت مرور کنید.

این مرور نهایی است. در این مرحله ایرادات و مشکلات نوشته خود را به طول کامل برطرف کنید. پس از رفع نقض از محتوا نوبت به انتشار آن بر روی وبسایت یا شبکه‌ اجتماعی می‌رسد. این مرحله به معنی پایان کار نیست.

در واقع این مرحله پایانی بر مرحله تولید و شروع کار اصلی ما است. پس از انتشار محتوا باید کاربران خود در تعامل باشید و نظرات آنها را نسبت به محتوای خود بدست بیاورید.

پس از جمع آوری نظرات و بازخورد‌ها باید آنها را به دقت آنالیز و بررسی کنید. در صورتی که پس از بررسی بازخوردها نیاز به ویرایش و به روز رسانی محتوا داشت، باید نسبت به به روز رسانی محتوای خود اقدام کنید.

متاسفانه عده‌ای از تولید کنندگان محتوا بر این باورند که در مرحله انتشار یا عرضه محتوا کار به اتمام می‌رسد. این طرز فکر به مدیران سایت نیز منتقل شده است.

اما دقیقا این یک طرز اشتباه است. هنگامی که محتوایی را عرضه کردید و به مرحله انتشار رساندید، باید نسبت به نظر کاربران بسیار حساس عمل کنید. شما محتوا را برای کاربران خود نگارش می‌کنید.

پس باید به دقت بررسی کنید و از نظرات آنها استفاده کنید. همچنین به روز رسانی محتوا میتواند نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت محتوای سایت شما داشته باشد. پس از این موضوع نیز غافل نشوید.

مرحله ارتقا و ترویج محتوا

این مرحله زمانی کاربرد دارد که شما محتوایی را تولید کرده باشید و موضوع محتوای شما همچنان ترند باشد. در این لحظه ممکن است که بازدید محتوای شما برای مدت زمانی کاهش پیدا کند. شما برای افزایش بازدید محتوای خود دست به ارتقا آن می‌زنید. در این بخش میتوانید از کارهای زیر کمک بگیرید.

در بالا کارهایی که باعث ارتقا و پخش شدن محتوا می‌شود را باهم به دقت بررسی کردیم. حال به سراغ مرحله بعدی برای افزایش چرخه عمرمحتوا می‌رویم.

این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پیشنهاد می‌کنیم تا با دقت این مرحله را بررسی کنید.

مرحله به روز رسانی محتوا

محتوای زنده یعنی محتوایی که مدام درحال به روز رسانی و ارتقا است. از نظر گوگل و کاربران، محتوایی که به روز رسانی نداشته باشد در واقع یک محتوای مرده به حساب می‌آید.

هنگامی یک محتوا برای کاربر جذابیت خود را حفظ می‌کند که مدام در حال به روز رسانی باشد.

اگر قصد دارید تا جذابیت محتوا را برای کاربران خود به حداکثر برسانید باید بسیار بر روی به روز رسانی آن کار کنید تا محتوایی جذاب را به کاربران خود هدیه دهید.

شما باید با توجه به سلیقه و البته رقتار کاربر نسبت به به روز رسانی محتوا و سایت خود اقدام کنید. باید بررسی کنید که چه صفحه‌ای از سایت شما بازدید مناسبی را جذب کرده است.

دقیقا بر روی همان صفحه تغییرات لازم را انجام دهید تا این بازدید همیشگی باشد. شما میتوانید برای انجام اینکار از ابزارهای مختلفی استفاده کنید. در بین ابزارهای رایگان و پولی ما به شما ابزار گوگل آنالتیکس را پیشنهاد می‌کنیم.

با استفاده از این ابزار میتواید اطلاعات بسیار خوبی را در مورد کاربران خود و همچنین نحوه رفتار آنها بدست بیاورید. پس از بدست آوردن این اطلاعات میتوانید یک استراتژی مناسب را برای افزایش راندمان کاری وبسایت خود به کار بگیرید.

با استفاده از ابزار گوگل آنالتیکس کارهای زیر برای شما امکان پذیر خواهد بود:

  • تعداد بازدید از هرصفحه از سایت خود را به دقت بررسی کنید
  • میانگین زمانی که کاربر در سایت شما درحال فعالیت می‌باشد را به دست بیاورید.
  • بررسی کنید از چه سایتی کاربران وارد سایت شما شده‌اند.
  • بررسی کنید هر کاربر از چند صفحه بازدید می‌کند
  • مکان کاربران سایت خود را به دست بیاورید
  • اطلاعاتی مانند سن – جنسیت وغیره را بررسی کنید.
  • و غیره

حال با استفاده از این آمار و اطلاعات میتوانید یک محتوای بسیار خوب را برای سایت خود به روز رسانی کنید. برای مثال اگر پس از بررسی داده‌ها دریافتید که بیشتر کاربران شما از کشورهای عرب زبان هستند، میتوانید به راحتی زبان عربی را بعنوان زبان دوم سایت خود اضافه کنید تا از این کاربران نیز بتوانید استفاده کنید.

برای مثال اگر کاربران زمان کمی را در سایت شما سپری می‌کنند میتواند ریشه در ظاهر سایت شما داشته باشد. با این داده میتوانید به راحتی ظاهر سایت خود را دستخوش تغییراتی کنید تا به سلیقه کاربر نزدیک شود و کاربران را به سایت خود نزدیک‌تر کنید.

مرحله حذف محتوا

حذف یا آرشیو کردن محتوا شامل همه محتواهای شما نمی‌باشد. شاید با خود فکر کنید که باید تمامی محتواها را پس از طی چرخه عمر حذف ویا آرشیو کرد.

اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. مرحله حذف فقط برای محتوایی کاربرد دارد که خاصیت خبری داشته و مربوط به زمانی خاص است.

فرض کنید در سایت خود آموزش طبخ قرمه سبزی را آموزش داده‌اید. قطعا غذای قرمه سبزی منحصر به زمان خاصی نیست و در هر زمانی میتوان از این غذا میل کرد.

به همین دلیل ما هیچ نیازی به حذف یا آرشیو آن نداریم. اما فرض کنید که شما اخباری از مدت زمان خدمت سربازی در سال ۸۹ را منتشر کرده‌اید.

حال این خبر در سال ۱۴۰۰ یا ۱۴۰۱ دیگر اهمیتی ندارد. به همین دلیل این خبر میتواند آرشیو و یا حذف شود. در کل این خبر میتواند از سایت شما دیگر ورودی دریافت نکند. از مرحله حذف محتوا غافل نشوید،

هر سایتی دارای بودجه‌ای برای خزش می‌باشد. یعنی موتورهای جستجو بودجه‌ای خاص را برای وارد کردن ربات‌های خزنده خود به آن سایت در نظر می‌گیرند.

اگر محتوای سایت شما بیش از حد زیاد باشد و این زیادی به شکلی الکی به وجود آمده باشد، قطعا سایت شما ضربه می‌خورد. دلیل این مورد نیز در عدم وجود محتوای مناسب در سایت است.

در واقع گوگل بجای آنکه محتوای مهم سایت شما را مورد بررسی قرار دهد، مجبور است تا محتوای قدیمی و کم اهمیت را  بررسی کند که این خود یعنی یک ضربه بزرگ بر پیکره سئوی سایت.

مهم‌ترین مرحله چرخه عمر محتوا چیست؟

مهم‌ترین مرحله چرخه عمر محتوا

تا اینجای کار با یکدیگر به بررسی مراحل چرخه عمر محتوا پرداختیم. از مراحل مختلف چرخه عمر محتوا پرده برداشتیم و تا اینجای کار علم جدیدی را از مهدی عراقی کسب کردیم.

هرکدام از مراحل چرخه عمر محتوا اهمیت و حساسیت خاص خود را دارد. نمیتوان از هیچ‌یک از این مراحل صرف نظر کرد.

برای مثال نمیتوان مرحله پیش تولید را حذف کرد. مرحله پیش تولید بخش بسیار مهمی است و تمامی برنامه ریزی‌های ما در این مرحله انجام می‌گیرد. یا برای مثال نمیتوان قید مرحله ترویج و ارتقا را زد.

به دلیل اینکه در این مرحله پخش کردن محتوا مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس همه مراحلی که در بالا گفتیم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و باید یک به یک انجام شوند.

اما در بین مواردی که با یکدیگر بررسی کردیم، مراحل ترویج و به روز رسانی از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. این مراحل به شما در رسیدن به هدف اصلی خود کمک می‌کنند.

هدف اصلی شما افزایش چرخه عمر محتوا تا بیشترین زمان ممکن است. با استفاده از این دو مرحله میتوانید چرخه عمر محتوای خود را تا بیشترین حد ممکن افزایش دهید و از مرگ زودرس محتوای خود جلوگیری کنید.

فرض کنید شما محتوایی که از جذابیت بالایی برخوردار نیست و بسیار کم بازدید است را در سایت خود قرار داده‌اید. روز به روز از نظر سئو امتیاز سایت شما پایین می‌آید.

این روند تا آنجایی ادامه دارد که باعث می‌شود تا امتیاز سئوی کل سایت شما با مشکل رو به رو شود. اگر نتوانید محتوا و رفتار کاربران خود را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید قطعا جایگاه سایت شما نیز پایین می‌آید. قطعا این مسئله باعث از بین رفتن زحمات شما خواهد شد.

پس این وظیفه شماست که با استفاده از ابزارهای بررسی دقیق نظیر گوگل آنالتیکس نسبت بررسی رفتار کاربران خود اقدام کنید.

شما باید بتوانید با استفاده از آمار به دست آمده رفتار کاربران را تحلیل و سپس نسبت به آنها واکنش و استراتژی لازم را به کار بگیرید. تمامی این موارد در مرحله به روزرسانی می‌باشد که نباید از این مرحله گذر کرد.

همچنین یکی دیگر از کارهایی را که باید بتوانید به خوبی انجام دهید، ترویح و ارتقا محتوا است.

قطعا محتوایی که نگارش می‌کنید نیازمند بازدید کننده است. اگر بازدید از محتوای شما پایین است، فقط کافیست از روش‌هایی که در بالا گفتیم استفاده کنید و محتوای خود را در بین کاربرانتان به خوبی پخش و منتشر کنید.

دلایل اهمیت مرحله به روز رسانی و ترویج محتوا در چرخه عمر محتوا

به روز رسانی و ترویج محتوا

قطعا به روز رسانی باعث زنده شدن محتوای سایت می‌شود و دقیقا همین موضوع باعث جلب نظر مثبت کاربران و البته موتورهای جستجو است.

در مورد فواید و اهمیت به روز رسانی محتوا میتوان به موارد بسیار زیادی اشاره کرد. برای مثال به روز رسانی به گوگل می‌فهماند که محتوای شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به همین دلیل به روز رسانی می‌شود.

در تجربه شخصی که داشته‌ام نیز مورد را به خوبی دیده‌ام. ما محتوایی را داخل سایت قرار دادیم و با به روز رسانی آن توانستیم آن محتوا را در رتبه‌های بالایی گوگل قرار دهیم .

از دیگر مزیت‌های به روز رسانی محتوا میتوان به چرخ‌های استراتژی سئو بر اساس نیاز مخاطب اشاره کرد. برای مثال اگر محتوای شما مناسب برای آقایان باشد اما بانوان از آن بیشتر استفاده کنند، شما با درک این موضوع میتوانید به راحتی محتوای خود را تغییر داده و متناسب با سلیقه بانوان نگارش کنید.

بهترین راه‌های به روز رسانی محتوا

راه‌های زیادی برای به روز رسانی محتوا‌های سایت شما وجود دارد که ما جلوتر به هرکدام از آنها بطور دقیق اشاره کرده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

تغییر کلمات کلیدی

ممکن است شما در ابتدای کار نگارش محتوا، در مورد کلمات کلیدی سایت خود انتخاب درستی را انجام نداده باشید. به همین دلیل در مرحله به روز رسانی محتوا میتوانید اشتباه خود را جبران کرده و کلیدواژه‌ای مناسب را به سایت خود اضافه کنید.

این کار را میتوانید با استفاده از کلمات LSI انجام دهید. بشخصه تاثیر استفاده از کلمات LSI را در سایت به خوبی مشاهده کرده‌ام.

بخش جدید اضافه کنید

یکی دیگر از راه‌های به روز رسانی محتوا که در چرخه عمر محتوا نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است، اضافه کردن بخش جدید به محتوا می‌باشد. در این تکنیک شما باید بخش‌ جدیدی را به محتوای خود اضافه کنید.

میتوانید یک پاراگراف یا یک بند یا هرنوع بخش نگارشی دیگری را به محتوای خود اضافه کنید. در مورد اضافه کردن یک بخش به محتوای خود نیز میتوانید کلمات LSI را به مقاله خود اضافه کنید و از تاثیرات خوب آن نهایت لذت را ببرید.

ویرایش لینک‌ها

در سایت‌ها دو نوع لینک به نام‌های داخلی و خارجی وجود دارد. طبیعتا هنگامی که بخش جدید را به محتوای خود اضافه کردید، میتوانید لینک‌های محتوای خود را نیز ویرایش کنید.

برای مثال ممکن است در هنگام اضافه کردن یک بخش جدید به محتوای خود از کلمه ” لباس تابستانی ” استفاده کنید. دقیقا میتوانید این کلمه را به یک سایت خارجی یا به یکی از صفحات سایت خود لینک بدهید. همین موضوع تاثیر بسیار زیادی را بر سئوی سایت شما دارد.

در بالا راه‌های مختلفی از به روز رسانی محتوا را با شما کاربران عزیز در میان گذاشتیم. امیدواریم که با بررسی دقیق این راه‌ها بتوانید محتوای خود را به خوبی ویرایش کنید و در جلب نظر مثبت کاربران موفق عمل کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری

نگارش محتوا از کارهای بسیار مهم و البته حساس در بازار آی تی می‌باشد. تولید محتوا نیز جز شغل‌های ترند به حساب می‌آید. از این رو در نگارش و تولید محتوا باید دقت بسیار زیادی را به کار بست.

ما امروز در سایت مهدی عراقی سعی کردیم تا شما را با راه‌های افزایش چرخه عمر محتوا آشنا کنیم. در ابتدا توضیح کاملی در مورد این مسئله مهم به شما کاربران عزیز ارائه دادیم.

امیدواریم که با بررسی دقیق این مقاله و همچنین به کار گیری آن بتوانید محتوایی مناسب با طول عمری بسیار خوب و بالا را برای سایت خود ایجاد کنید.

شما هم اکنون علمی را از مهدی عراقی فرا گرفتید، فراموش نکنید که برای تبدیل این علم به دانش باید حتما این علم را عملیاتی کرده و از آن نهایت استفاده و بهره برداری را بکنید. موفق باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا