آموزش دیجیتال مارکتینگ

تقویم محتوا چیست؟ – آموزش ایجاد تقویم تولید محتوا

تقویم محتوا (همچنین به عنوان “تقویم تحریریه” نیز شناخته می‌شود) یک برنامه مکتوب از زمان و مکان برنامه‌ریزی برای انتشار محتوای آینده است.

تقویم‌های محتوا معمولاً شامل قطعات آینده، به‌روزرسانی وضعیت، فعالیت تبلیغاتی برنامه‌ریزی‌شده، مشارکت و به‌روزرسانی محتوای موجود است. در این مقاله از بلاگ مهدی عراقی با ما همراه باشید تا در مورد تقویم محتوا بیشتر بدانید.

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا چیست

از تقویم محتوا معمولاً برای برنامه‌ریزی پست‌های وبلاگ شما استفاده می‌شود. همچنین بهترین دوست شما به‌عنوان یک مالک مشاغل کوچک یا بازاریاب است.

همه ما می‌دانیم که چرخه نوشتن وبلاگ چطور پیش می‌رود وقتی شما هزار چیز دیگر در ذهن خود دارید: شما استراتژی خود را ایجاد می‌کنید، هیجان‌زده می‌شوید و سپس چه؟

سپس همه‌چیز مانع می‌شود. فرصت جدید مشتری پیش می‌آید، برنامه شما با اختلال روبرو می‌شود و ناگهان تلاش (و هیجان) شما از بین می‌رود.

چند هفته بعد، می‌فهمید که در این ماه اصلاً یک پست وبلاگ منتشر نکرده‌اید و دوباره به سطح اول رسیده‌اید. با تقویم محتوا از احساس گناه و ناامیدی این چرخه جلوگیری کنید.

تقویم محتوا یک ابزار سازمانی است، به‌طورمعمول یک سند یا صفحه گسترده کار که هنگام ایجاد یک وبلاگ تنظیم می‌شود. این جزئیات محتوایی است که قصد دارید در یک بازه زمانی منتشر کنید.

این می‌تواند یک ماه یا یک سال باشد. اگر هنوز تقویم محتوایی ندارید – خوش‌شانس هستید. با چرایی نیاز به آن آشنا شوید و سپس تلاش کنید به آن برسید.

چرا تقویم‌های محتوایی مهم هستند؟

اهمیت تقویم‌ محتوایی

همه ما می‌دانیم که محتوا جنبه جدایی‌ناپذیری از بازاریابی دیجیتال است. بر اساس گزارش‌های اخیر، ۸۱ درصد شرکت‌هایی که استراتژی بازاریابی محتوا دارند، می‌توانند مستقیماً درآمد حاصل از محتوا را نسبت دهند. معنی آن چیست؟

شرکت‌هایی که دارای یک طرح محتوایی هستند می‌توانند به گذشته نگاه کرده و درآمد یا سایر اشکال ارزش (I.E. Lead) را از آن محتوا ببینند.

چرا ممکن است چنین باشد؟ زیرا تقویم محتوا به‌عنوان مرکزی برای برنامه‌ریزی وبلاگ شما عمل می‌کند. این به چند دلیل ارزشمند است:

۱- مسئولیت‌پذیری برای انتشار: وقتی‌که قبلاً موضوعی را برنامه‌ریزی و انتخاب کرده‌اید، احتمال اینکه بنشینید و یک پست وبلاگ بنویسید بسیار شوکه خواهید شد. این پاسخگویی منجر به ایجاد ثبات در انتشار می‌شود، زیرا شما باید درواقع پست را برای فعال کردن آن در وبلاگ خود بنویسید.

۲- همکاری آسان: اگر چندین مشارکت‌کننده، نویسنده مهمان یا کارمند داخلی دارید که در تولید محتوای شما کمک می‌کنند، یک تقویم محتوا مکانی اصلی برای ردیابی تمام موارد لازم است. تقویم خود را در یک سیستم‌عامل مبتنی بر cloud ذخیره کنید (مانند Google Drive) و همه ذینفعان می‌توانند در زمان واقعی دیدن و به‌روزرسانی کنند.

۳- برند تجاری منسجم: هنگامی‌که خواسته یا ناخواسته موضوعات را انتخاب می‌کنید، از مسائل خارج از موضوع، خارج می‌شوید. یک تقویم محتوا و چک لیست در بسته تقویم محتوایی، تضمین می‌کنند که همچنان روی موضوعاتی تمرکز می‌کنید که مشتری ایده آل شما را از طریق جستجو به سمت سایت شما سوق می‌دهد.

۴- استراتژی بلندمدت در دسترس شماست: هنگامی‌که می‌خواهید پست‌های وبلاگ را به‌طور هم‌زمان برای ۲ تا ۶ ماه برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید یک استراتژی بلندمدت ایجاد کنید. این باعث می‌شود که اهداف تجاری خود را در سطح بالاتری آسان‌تر کنید و اطمینان حاصل کنید که پست‌های وبلاگ شما درواقع شما را به مکانی که می‌خواهید تجارت شما باشد نزدیک می‌کند.

۵- سازگاری بین وبلاگ و اجتماعی: وقتی تقویم محتوایی داشته باشید می‌توانید یک برنامه منسجم بین تولید محتوای وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی خود ایجاد کنید. برای مثال اگر پست‌های وبلاگی که در یک هفته نگارش و انتشار داده‌اید بر اساس موارد مربوط به ورزش و سلامتی باشد می‌توانید همین مطالب را به‌صورت خلاصه همراه با تصاویر در شبکه‌های اجتماعی خود داشته باشید.

تقویم محتوا برای وبلاگ نویسی

تقویم محتوا وبلاگ

تقویم‌های محتوا به‌طور سنتی برای برنامه‌ریزی وبلاگ استفاده می‌شود. حتی اگر فقط یک‌بار در ماه پست ارسال کنید، یک تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند استراتژی را پیش‌بینی کرده و طبق برنامه خود باشید.

اگر نویسنده یا مشارکت‌کننده مهمان‌دارید یا دوست دارید مرتباً مطالب را دوباره مورداستفاده قرار دهید، می‌توانید تمام اطلاعات را در اینجا وارد کنید.

این به‌عنوان یک نقشه راه وبلاگ عمل می‌کند که حدس زدن را از بین می‌برد و به شما امکان می‌دهد با اطمینان بیشتری اجرا کنید.

نحوه ایجاد تقویم محتوای وبلاگ نویسی

طرح تقویم محتوای شما به‌شدت به اهداف بازاریابی محتوای شما بستگی دارد. در اینجا برخی از زمینه‌ها را می‌توانید در تقویم محتوای خود بگنجانید:

 1. عناوین مقاله
 2. کلیدواژه‌ها
 3. نویسنده اختصاص داده‌شده
 4. تمرکز / هدف کسب‌وکار برای پست
 5. تاریخ سررسید و / یا تاریخ انتشار
 6. پیوند برای مقاله زنده

نکات و ترفندها

 1. اگر از صفحه گسترده استفاده می‌کنید، برای هر سه ماه یا چرخه از یک برگه جداگانه استفاده کنید.
 2. یک تب جداگانه دیگر برای ایده‌ها نگه‌دارید. یکی از جنبه‌های دشوارتر برای تقویم محتوایی، ایده پردازی است.

از تقویم محتوایی خود برای ضبط تمام ایده‌های داستان یا موضوعات استفاده کنید، حتی اگر کاملاً بیرون نرفته باشند. هنگام برنامه‌ریزی در آینده، ایده‌هایی برای شروع دارید.

تقویم مطالب برای رسانه‌های اجتماعی

تقویم شبکه اجتماعی
تقویم شبکه اجتماعی

از تقویم محتوا همچنین می‌توان برای برنامه‌ریزی تلاش‌های شما در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد. این نه‌تنها شما را منظم نگه می‌دارد، بلکه به این معنی است که شما هرگز تاریخ‌های مهم را از دست نخواهید داد.

روزهای ملی ممکن است احمقانه باشند، (#PiDay، #MaryMargaritaDay و غیره) اما روند اجتماعی دارند و وقتی به صنعت شما مربوط می‌شوند، می‌توانند به شما کمک کنند تا پیروان خود را انتخاب کنید.

تقویم محتوای رسانه‌های اجتماعی همچنین اطمینان می‌دهد که شما روی ترکیبی ثابت از ۳ تا ۵ موضوع برتر خود تمرکز می‌کنید.

وقتی رسانه‌های اجتماعی شما بر اساس هفته یا ماه تنظیم می‌شوند، همچنین به‌راحتی می‌توانید دریابید که آیا بیش‌ازحد از یک نوع رسانه (الگوهای رفتاری، فیلم‌ها، نقل‌قول‌ها) یا موارد دیگر را بسیار کم ارسال می‌کنید.

نحوه ایجاد تقویم محتوای رسانه‌های اجتماعی

درحالی‌که بسیاری از سیستم‌های زمان‌بندی (مانند Hootsuite یا Buffer) امکان مشاهده تقویم رادارند، این همان تقویم محتوایی نیست.

قبل از برنامه‌ریزی، از یک ابزار جداگانه برای طرح‌بندی پست‌های اجتماعی خود استفاده کنید تا مطمئن شوید بهترین ترکیب را در هر روز دارید و فضای زیادی نیز برای تبلیغ برند خود ایجاد می‌کنید.

به عنوان یک پاداش اضافه شده، هنگامی‌که پست‌های خود را در زمان‌بند خود کپی و جای گذاری می‌کنید، فرصتی دیگر برای اشتباه یا اشتباه تایپی دارید.

تقویم محتوای رسانه‌های اجتماعی شما می‌تواند شامل زمینه‌های زیر باشد:

 1. تاریخ و زمان ارسال
 2. بسترهای نرم‌افزاری (فیس بوک، اینستاگرام، توییتر)
 3. رسانه (پیوند، گرافیک، ویدئو)
 4. متن برای عنوان
 5. موضوع

نکات و ترفندها

 1. شما می‌توانید برای تقویم محتوای رسانه‌های اجتماعی خود تم ایجاد کنید، اما تقویم خود را به‌صورت هفتگی پر و به‌روز کنید تا مطمئن شوید که مقالات جدید و مطالب به‌موقع در آن گنجانده شده است.
 2. ۳-۵ موضوع اصلی خود را به‌عنوان یک فهرست کشویی وارد کنید. این عناوین باید محتوای موردعلاقه مخاطبان شما علاوه بر نام تجاری شما باشد.
 3. به‌عنوان‌مثال، موضوعات یک باشگاه یوگا می‌تواند این موارد باشد: سلامتی و تغذیه، اخبار یوگا، آگاهی از جامعه و مبانی ژست.
 4. اگر از صفحه گسترده گوگل برای تقویم خود استفاده می‌کنید، یک پوشه رسانه اشتراکی جداگانه با تصاویر و گرافیک داشته باشید.

سپس مستقیماً به رسانه‌ای که می‌خواهید در صفحه گسترده خود ارسال کنید پیوند دهید. این امر به‌ویژه اگر شخصی برنامه‌ریزی را برای شما انجام دهد بسیار باارزش است.

الگوهای تقویم مطالب

تقویم مطالب
تقویم مطالب

تقریباً از هر ناشر بازاریابی الگوهای تقویم محتوای رایگان زیادی در دسترس هستند؛ بنابراین می‌توانید فوراً با برنامه‌ریزی وارد آن شوید. تفاوت‌ها در چیست؟

 • لیست موفقیت برای موفق شدن: تقویم محتوای شما فقط در صورتی ارزش دارد که بدانید چه چیزی باید شامل آن باشد و به چه شکلی باشد. چک‌لیست من تضمین می‌کند هر موضوعی که انتخاب می‌کنید به شما کمک می‌کند تا به اهداف تجاری خود نزدیک شوید.
 • SEO: الگوی فوق‌العاده ساده می‌تواند شامل یک بخش مهم است: کلمه کلیدی SEO. هر پست وبلاگ باید با یک کلمه کلیدی مرتبط شود و این کار را آسان می‌کند.
 • منابع اضافی: پیوندهایی را برای برنامه‌ریزی وبلاگ اضافی و منابع رسانه‌های اجتماعی من در این بسته پیدا کنید.

۴ کلید موفقیت در تقویم محتوا

چه محتوا را به صورت هفتگی، ماهانه یا فصلی برنامه‌ریزی کنید، بسته به سرعت صنعت یا سازمان شما، چندین کلید جهانی برای موفقیت تقویم محتوا وجود دارد:

 1. تقویم‌های خود را به روی همه باز کنید: اگرچه همه نباید توانایی ویرایش یک تقویم محتوای اصلی را داشته باشند، همه باید حداقل بدانند که تقویم محتوا در کجا قرار دارد و از دسترسی بازدید برخوردار باشند.
 2. به‌طور مداوم تکرار کنید: تقویم محتوا سندی زنده و قابل‌تنفس است و طبق نیاز مطالب شما باید تغییر و رشد کند.
 3. هیچ راهی درست برای تقویم بندی محتوای شما وجود ندارد: یک میلیون روش، الگو و روش مختلف وجود دارد که باید در پیش بگیرید. شما باید یک الگوی پایه و یک فرآیند اثبات شده را در اختیار شما قرار می‌دهیم که ما برای خودمان و مشتریان را متقاعد و تبدیل می‌کنیم، اما شما همچنین باید در صورت لزوم با رویکرد بازی کنید و عناصر را اصلاح کنید. ما همیشه با آن سروصدا می‌کنیم.
 4. مخزن محتوا ایجاد کنید: در ایده‌هایی که نمی‌توانید فوراً آن‌ها را اجرا کنید گیر نگذارید و در ایده‌های “هرگز قادر به انجام چنین کاری نخواهیم بود ” گرفتار نشوید. در عوض، مخزنی از ایده‌های محتوا ایجاد کنید که هر زمان لازم باشد می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چگونه تقویم محتوای خود را در ۳ مرحله آسان بسازیم

ساخت تقویم محتوا
ساخت تقویم محتوا

مرحله ۱: با دارایی‌های محتوایی موجود شروع کنید

تمرکز زیادی بر ایجاد محتوای جدید است وقتی‌که واقعاً باید بر ایجاد بیشتر با کمتر تمرکز کنیم. همچنین معمولاً تولید کل محتوای شما از ابتدا ضروری نیست زیرا ما اغلب انبوهی از محتوای ارزشمند را فقط در اطراف خود می‌گذاریم.

در عوض، با یادداشت‌برداری از تمام مطالب یا منابع موجود خود شروع کنید تا ببینید چه چیزی می‌تواند مورداستفاده مجدد قرار گرفته و دوباره مخلوط شود.

استفاده مجدد از دارایی‌های محتوا برخی از فشارهای لازم برای تهیه یک میلیون ایده محتوای جدید را از بین می‌برد. همچنین به شما کمک می‌کند تا خلأهای موجود در برنامه محتوای خود را پر کنید.

یک دارایی محتوای منفرد همچنین می‌تواند غالباً چندین قسمت از محتوا را به وجود آورد که ما از آن‌ها به عنوان اتمی سازی محتوا یاد می‌کنیم.

این فرایند است که یک قطعه محتوای بزرگ را می‌گیرید و آن را به هشت قسمت محتوای کوچک‌تر می‌چرخانید. به‌عنوان‌مثال، یک اینفوگرافیک می‌تواند از یک پست وبلاگ پشتیبانی کند که یکپارچگی داده‌های مبتنی بر آن را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. همچنین می‌توانید ویدئویی را ارائه دهید که نتایج گسترده‌تری از یافته‌های آن را توضیح دهد – و غیره.

اتمی سازی محتوا در هنگام تقویم بندی محتوا به بهترین دوست شما تبدیل خواهد شد، بنابراین کمی بیشتر در مورد آن اطلاعات کسب کنید، به‌علاوه نمونه‌ها و الهامات شگفت‌انگیز را در اینجا دریافت کنید:

مرحله ۲: نمایش محتوای خود را شناسایی و ایجاد کنید

اگر با مفهوم Jay Baer در ایجاد نمایش‌های محتوا آشنا نیستید، می‌توانید پست عمیق وی درباره نمایش‌های محتوا را بخوانید.

اگر از قبل آشنا هستید یا فقط موارد برجسته را می‌خواهید، بازاریابان محتوا باید مانند شبکه‌های تلویزیونی فکر کنند و نمایش‌های محتوایی ایجاد کنند.

به‌طور خلاصه، این نمایش‌های محتوایی به ابتکاراتی ثابت و قابل پیش‌بینی تبدیل می‌شوند که مخاطبان ما می‌توانند به آن‌ها اعتماد کنند و آن‌ها را تشخیص دهند. درواقع، این نمایش‌ها چیزی است که آن‌ها واقعاً چشم‌انتظار آن هستند.

مرحله ۳: محتوای خود را برنامه‌ریزی، دسته‌بندی، انتشار، تبلیغ، پیگیری و اصلاح کنید

جلسات منظم برنامه‌ریزی سرمقاله بین همه کسانی که در ایجاد محتوا مشارکت دارند باید قبل از دوره بعدی انتشار باشد – چه ماهانه و چه سه ماهه.

این جلسه می‌تواند برای برنامه‌ریزی محتوای انتشار از مخزن شما با چارچوب زمانی واقع‌بینانه و حمایت از فعالیت رسانه‌های اجتماعی، درج نامه‌های نامه الکترونیکی و غیره استفاده شود.

از جلسات برنامه‌ریزی شما همچنین می‌توان برای بررسی از بازدید، میزان مشارکت و درآمد (در صورت موجود بودن) دوره‌های قبلی برای ارزیابی اینکه کدام‌یک از انواع محتوا بیشترین موفقیت را دارند (و شاید نیاز به تکرار داشته باشند) و کدام موفقیت کمتر (و شاید لازم باشد) استفاده شود.

دوباره اندیشید

از داده‌های تجزیه‌وتحلیل (وب و اجتماعی) و درآمد نیز می‌توان برای بهینه‌ سازی بازدیدها و مشارکت‌ها، محتوای قبلاً منتشرشده (به‌عنوان‌مثال، عنوان‌ها، پیوندهای خروجی و غیره) را تغییر داد.

از ابزار تقویم محتوا استفاده کنید

ابزارهایی وجود دارد که به‌طور خاص برای ایجاد، مدیریت و همکاری در تقویم محتوای شما وجود دارد.
بسته به میزان محتوایی که منتشر می‌کنید و میزان تیم شما، ممکن است بخواهید روی نرم‌افزار تقویم محتوا سرمایه‌گذاری کنید.
در اینجا چند گزینه عالی برای امتحان وجود دارد.

 • Google Sheets: احتمالاً محبوب‌ترین گزینه برای اکثر افراد و گروه‌های کوچک است. رایگان و خوب برای همکاری، اما کار را برای راه‌اندازی می‌کند.
 • مایکروسافت اکسل: مایکروسافت صفحات گسترده خود را بیشتر از قبل با یکدیگر تنظیم کرده است.
 • تقویم Google: اگر یک کار یک نفره باشید، تقویم Google به تنهایی ممکن است برای شما کافی باشد.
 • Coschedule: برنامه‌ها از یک تقویم سرمقاله با دسترسی ۱ نفره به یک مجموعه بازاریابی کاملاً ویژه برای شرکت‌های بزرگ متغیر است. توصیه‌شده.
 • Loomly: شامل راهنماهای تعاملی برای ایجاد پست‌های وبلاگ، پست‌های خودکار رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر است.
 • افزونه Calendar Calendar برای وردپرس: ساده، با کشیدن و رها کردن و رایگان. بااین‌حال، زمانی که پست‌های واقعاً برنامه‌ریزی شده در وردپرس دارید، به آن‌ها اعتماد می‌کند – که ممکن است برای همه مناسب نباشد.
 • Basecamp، Trello، Slack و Asana: به‌عنوان ابزار مدیریت پروژه و ارتباطات و نه تقویم‌های محتوایی، از هر یک از این سه مورد می‌توان برای اهداف مدیریت کار استفاده کرد؛ و باکمی خلاقیت می‌توانید از آن‌ها به عنوان تقویم محتوایی نیز استفاده کنید.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

تقویم تولید محتوا یکی از ضروریات است که بعد از ایده‌های کسب‌ و کار لازم است آن را پیاده کنید. تقویم‌های تولید محتوا به‌خصوص در زمان‌هایی که به‌صورت گروهی بر روی یک پروژه فعالیت دارید می‌تواند مفید باشد.

ابزارهای مختلفی برای این منظور وجود دارد که شاید بهترین و دسترس ترین آن همین اکسل است که می‌توانید برای تدوین تقویم خود استفاده کنید.حتما نظرات خود را در بخش کامنت پایین همین پست برای ما ارسال کنید.

امتیاز post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا