آموزش دیجیتال مارکتینگ
موضوعات داغ

رپورتاژ آگهی چیست؟ + ویدئو

راز جذب مخاطب و مشتری بیشتر و افزایش فروش محصولات

نکات برگزیده مطلب
  • اینکه یک سایت دیگری از سایت شما تعریف کند و به سایت شما لینک بدهد علاوه بر ارزشی که به دامنه شما منتقل می‌شود و بر روی سئو بسیار تأثیر گذار هست شما می‌توانید مشتریان جدید که بسیار مشتاق هستند با شما همکاری کنند را به سمت خود نیز جلب کنید. فقط کافی ست یک محتوای خوب و خلاقانه ایجاد کنید و بر روی کاربر تأثیر بگذارید همین موضوع باعث تبدیل می‌شود و در پایان از کاربر دعوت به اقدام کاری کنید تا مطمئن شوید فرایند تبدیل به درستی طی خواهد شد. اما چگونه کاربری را تبدیل به مشتری کنیم؟ در ادامه مطلب به این مورد خواهیم پرداخت....

رپورتاژ آگهی چیست؟ رپورتاژ آگهی ابزاری برای بهتر دیده شدن یک کسب و کار است. این ابزار سئو می‌تواند به صورت غیر مستقیم یک محصول و یا خدمت را از یک کسب‌وکار در سایتی دیگر نمایش دهد بدون اینکه کاربر متوجه شود که در حال دیدن تبلیغات آزاردهنده است. در این مقاله در مورد رپورتاژ آگهی بیشتر توضیح می‌دهیم.

رپورتاژ چیست؟

رپورتاژ چیست؟
رپورتاژ چیست؟

این واژه که به قول ویکی پدیا یک واژه فرانسوی (repotrage) است. رپورتاژ یکی از بهترین ابزارهایی است که می‌توانید برای سئو کسب‌وکار خود استفاده کنید.
درواقع در رپورتاژ آگهی، مخاطب با یک آگهی هوشمندانه و سازمان یافته روبه‌رو است که قرار است با درگیر کردن ذهن مخاطب به طریقی کاملاً هوشمندانه، مخاطب را به مشتری تبدیل کند.

اگر وارد سایت‌های بزرگ در ایران شوید نمونه‌های رپورتاژ زیاد به چشم می‌خورد. یک متن ساده که بیشتر جنبه آموزشی و اطلاع‌رسانی دارد ولی در پس آن یک تبلیغات هوشمند نهفته است.

رپرتاژ در سئو از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه با استفاده از آن یک بک لینک در سایت‌های معتبر و با رتبه بالا ایجاد می‌شود و از این طریق ترافیک به سمت یک سایت هدایت خواهد شد.

آموزش آشنایی با رپورتاژ آگهی

 

دلیل اهمیت رپرتاژ

اهمیت رپرتاژ
اهمیت رپرتاژ

رپورتاژ آگهی وقتی متولد شد که حال دنیای تبلیغات به شدت وخیم بود. در تلویزیون، اینترنت، سطح شهر ووو  مردم اینقدر تبلیغات زیاد و آزاردهنده می‌دیدند که حالشان از هرچی خرید بود به هم می‌خورد.

تبلیغات درگذشته این‌گونه بود که برای مثال وقتی یک سایت را باز می‌کردی و یک جای آن کلیک می‌کردی با انبوهی از صفحات تبلیغاتی پست سر هم روبه‌رو می‌شدی و مجبور فقط ۱۵ دقیقه وقت بگذاری تا این تبلیغات آزاردهنده را ببندی.

یا آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی که گاهی لابه‌لای فیلم‌ها و سریال‌ها نمایش داده می‌شود. چقدر آزاردهنده هستند! از نیم ساعت فیلم فقط یک ربع آن تبلیغ است. واقع این تبلیغات جواب می‌داد یا می‌دهد؟!
رپرتاژ آگهی اما گونه‌ای متفاوت از تبلیغات است. وقتی بیننده قرار است یک رپرتاژ ببینید با یک سری پیام تبلیغات آزاردهنده روبه‌رو نیست بلکه یک محتوایی را می‌بیند که احتمالاً برای رفع مشکل او بسیار مفید است.

در این محتوا که می‌تواند علاوه بر فرم نوشتاری به فرم تصویری و یا ویدئویی هم باشد بیننده، حواس خود را متوجه آن می‌کند و حتی از آن لذت می‌برد. در این قبیل محتواها، مخاطب خیلی ظریف و به‌قول‌معروف زیرپوستی با تبلیغات روبه‌رو می‌شود به‌نوعی که برای او آزاردهنده نیست و حتی شاید در این محتوا به دنبال آن‌هم باشد.

شما تصور کنید در یک متنی در مورد فواید ورزش کردن برای بانوان در محیط‌های سالم و تمیز مطالبی عنوان می‌شود. در اینجا کاربر معمولاً به دنبال یک جایی می‌گردد که بتواند به آن اطمینان کند. اگر معرفی برند در آخر صورت بگیرد و حتی همراه با یک فیلم کوتاه هم باشد می‌تواند برای مخاطب بسیار مفید باشد؛ و او را به سمت خرید تشویق کند.

نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی

نوشتن رپورتاژ آگهی
نوشتن رپورتاژ آگهی

حالا سوال این است که چگونه رپورتاژ بنویسم که مخاطب جذب شود؟!
یادتان باشد اولین موردی که در نوشتن رپرتاژ باید مد نظر قرار دهید این است که نباید خیلی تبلیغاتی باشد و خلاصه مخاطب را آزار دهد! راز موفقیت رپورتاژهای آگهی همین است.

بعدازآن بهتر است دردی از مخاطب دوا کنید. اگر شما هدف خود را از دادن رپورتاژ فقط سوددهی تعریف کنید مطمئن باشید هیچ وقت رنگ سود را نمی بینید! پس به فکر کمک کردن به مشتری خود باشید. آن‌وقت اگر مشتری این را حس کند خودش به سمت شما می‌آید؛ اما چگونه رپرتاژ بنویسم؟

۱- بستر موردنظر را بشناسید

سایت مناسب برای رپورتاژ آگهی
سایت مناسب برای رپورتاژ آگهی

در چه بستری می‌خواهید رپرتاژ خود را منتشر کنید. این بسیار اهمیت دارد که رسانه موردنظر را بشناسید. موضوع آن را درک کنید و بدانید چه مخاطبانی دارد و اهداف این رسانه چیست.

۲- انتخاب تیترهای جذاب

عنوان جذاب
عنوان جذاب

تیترها در نوشتن رپورتاژ بسیار اهمیت دارد. سعی کنید از تیترهای فریبنده درعین‌حال مرتبط با موضوع رپرتاژ انتخاب کنید. اگر تیتر شما جذاب باشد ولی مرتبط نباشد مخاطب را برای همیشه از کسب‌وکار خود فراری خواهید داد. پس در نوشتن تیترها دقت کنید.

خلاصه تیترهای شما باید طوری باشند که ارزش وقت گذاشتن مخاطب را داشته باشند. برای مثال اگر می‌خواهید برای یک محصول آرایشی بهداشتی مانند یک کروم ضد آفتاب رپورتاژ بنویسید این رپورتاژ باید با یک تیتر عالی و شیطنت امیز و درعین‌حال فریبنده همراه باشد. می‌توانید از عناوینی مانند: اگر می‌خواهید پوست خود را نابود کنید بخوانید مورد آخر بسیار مؤثر!

این تیتر که علاوه بر جذاب بودن می‌تواند علاقه خواننده برای خواندن تحریک کند نشان می‌دهد که می‌خواهید به مخاطب خود یک هشدار دهید که چگونه از پوست خود محافظت کند و یکی از کارهایی که می‌تواند انجام دهد همین استفاده از کرم ضد آفتاب خواهد بود.

۳- به مخاطب اطلاعات دهید

بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا شکل دهید

سعی کنید رپورتاژ شما طوری باشد که به شما اطلاعاتی مفید دهد. در مثال قبل سعی کنید در مورد انواع مواردی که به پوست آسیب می‌رساند و یا مواردی که پوست را سالم نگه می‌دارد مطالعه کنید و خلاصه به مخاطب خود حسابی مشاوره دهید.

اینکه چند کتاب و یا صفحه اینترنت را باز کنید و خلاصه هر چیزی که می‌بیند را بدون اطلاع از درست و غلط بودن آن بنویسد و اطلاعات نادرست به مخاطب بدهید نتیجه می‌شود بی اعتمادی مخاطب به شما!

۴- از فرم‌های مختلف محتوا استفاده کنید

تولید محتوا جذاب
تولید محتوا جذاب

اگر فکر می‌کنید که رپورتاژ شما بیش‌ازحد خشک است چه عیبی دارد کمی به آن تازگی و سرزندگی اضافه کنید؛ و این میسر نمی‌شود مگر با انواع دیگر محتوا مانند تصاویر، فیلم‌ها، نمودارها، آمار و ارقام و حتی تحقیقات.

 

۵- محتوای خود را قابل درک کنید

تولید محتوا مفهومی
تولید محتوا مفهومی

اگر فکر می‌کنید باید یک موضوع را شاخ و برگ دهید حتماً این کار را انجام دهید چراکه خب محتوای شما حتماً نیاز دارد ولی قبول کنید که شاخ و برگ اضافی را هم باید خرد به خورد مخاطب دهید تا بتواند آن را هضم کند. این کار می‌توانید با تیترهای کوچک‌تر انجام دهید و خلاصه محتوای خود را قابل‌هضم‌تر کنید.

۶- قسمت آخر از همه مهم‌تر (دعوت به اقدام)

دعوت به اقدام
دعوت به اقدام

اگر تا اینجای کار، کار تولید محتوای مربوط به رپورتاژ خود را به درستی انجام داده باشید، مخاطب شما به دنبال راهی برای تماس با شما می‌گردد. به‌احتمال‌زیاد او می‌خواهد محصول شما را بخرد و یا شما را برای کار خود به کار بگیرد.
اینجاست که اهمیت call to action مشخص می‌شود. این قسمت خود برای خود دنیایی جداگانه دارد و باید این‌قدر دقیق و حرفه‌ای باشد که مخاطب را فراری ندهد.

چگونه دعوت به اقدام ایجاد کنیم

نحوه دعوت به اقدام
نحوه دعوت به اقدام

_برای شروع CTA خود از یک فعل دستور قوی استفاده کنید
همه‌چیز در مورد روشن و مختصر بودن CTA شما است. به مخاطبان خود بگویید که دقیقاً چه کاری می‌خواهید انجام دهند CTA را با عملکرد دلخواه شروع کنید.

برای مثال اگر شما یک آژانس تولید محتوا دارید می‌توانید از چنین عبارتی برای دانلود مقاله خود استفاده کنید ” مقاله ما را هم‌اکنون دانلود کنید”
این بسیار مستقیم‌تر و آموزنده‌تر است که باید به بهبود CTR کمک کند.

CTA مخفف : call to action

CTR مخفف : click through rate

– از کلماتی استفاده کنید که احساسات یا اشتیاق را تحریک می‌کنند
ترغیب کاربران
ترغیب کاربران

شما می‌خواهید درنتیجه اشتیاق مخاطبان خود، پاسخ شدیدی از آن‌ها بگیرید. اگر CTA شما مشتاق باشد، مخاطبان شما نیز مشتاق خواهند بود. CTA مانند “اکنون بخرید و ۵۰٪ تخفیف بگیرید!” – نه‌تنها سود بزرگی را برای آن‌ها فراهم می‌کنید، بلکه چه کسی نمی‌خواهد سفارش خود را با ۵۰ درصد تخفیف دریافت کند؟

برای کسی که به دنبال رزرو سفر با خانواده خود است، CTA مانند “امروز تعطیلات رؤیایی خود را برنامه‌ریزی کنید!” آن‌ها را در مورد مفهوم سفر خانوادگی هیجان‌زده کرده و آن‌ها را مشتاق کلیک کردن روی تبلیغ شما خواهد کرد. یک عنصر کوچک و درعین‌حال مؤثر در اینجا افزودن یک علامت تعجب به پایان CTA شما است تا این اشتیاق را تحریک کند.

 

– به مخاطبان خود دلیل دهید که چرا باید اقدامات مطلوبی را انجام دهند
افزایش نرخ تبدیل
افزایش نرخ تبدیل

به‌عبارت‌دیگر، چه فایده‌ای برای آن‌ها دارد؟ مسلماً نرخ تبدیل شما یکی از مهم‌ترین بخش‌های دستیابی به آگهی‌های جدید است، بنابراین ایجاد یک محتوا خوب  CTA راهی عالی برای افزایش کلیک است. یک مثال خوب در این مورد می‌تواند چیزی مانند “امروز تماس بگیرید تا مشاوره رایگان خود را تعیین کنید!” شما نه‌تنها اقدامی را که می‌خواهید کاربر انجام دهد، بیان کرده‌اید (امروز با آن تماس بگیرید)، بلکه دلیلی را نیز برای وی در نظر گرفته‌اید که چرا باید این کار را انجام دهند (یک مشاوره رایگان).

_از FOMO استفاده کنید
در مورد CTA موفق این درواقع یکی از تاکتیک‌های موردعلاقه بازاریابان است. ترس از دست دادن، در غیر این صورت FOMO شناخته می‌شود، یک محرک بسیار مؤثر است. وقتی مردم فکر می‌کنند ممکن است فرصتی را که ممکن است دوباره پیش نیاید از دست بدهند، خیلی سریع می‌توانند عمل کنند.

FOMO مخفف :Fear of missing out به معنی ترس از دست دادن سرمایه است.

– دستگاه‌های مختلف را دریابید
افزایش نرخ تبدیل
افزایش نرخ تبدیل

این یک راز نیست بلکه یک مورد مهم در دعوت برای اقدام است. رپورتاژ شما قرار است در کجا نمایان شود و همچنین دعوت برای اقدام آن؟! در دسکتاپ و یا در تبلت؟!

نمونه‌ای از این موارد می‌تواند شخصی باشد که شب روی کاناپه نشسته است و تبلیغی را در تلویزیون برای کالایی که به آن علاقه مند است می‌بیند. کار بعدی که احتمالاً انجام می‌دهند این است که لپ‌تاپ یا تبلت خود را بگیرند و اطلاعات بیشتری را در مورد آن جستجو کنند.

بااین‌حال، رفتار کاربر در دستگاه‌های تلفن همراه نسبت به دسک تاپ / گوشی همراه متفاوت خواهد بود، بنابراین ساخت CTA شما بر اساس دستگاه محتاطانه است. کاربرانی که در دسک تاپ یا گوشی همراه خود چیزی را جستجو می‌کنند، معمولاً هنوز در حال انجام تحقیقات خود هستند و کاملاً آماده انجام کار نیستند؛ اما کاربرانی که به دنبال چیزی در تلفن همراه خود هستند اغلب به دنبال “رضایت فوری” یا نتایج سریع هستند.

شخصی می‌تواند در خیابان قدم بزند که تبلیغی را در اتوبوس در حال حرکت می‌بیند و تلفن خود را برمی‌دارد و سریعاً آنچه را که دیده است قبل از اینکه از مغزش خارج شود، جستجو می‌کند. همچنین جستجوی آن‌ها به جای مرور وب‌سایت، منجر به تماس تلفنی برای انجام عمل موردنظر خواهد شد.

توصیه این است که برای تبلیغات خود که در دستگاه‌های تلفن همراه ظاهر می‌شود، CTA تمرکز تماس تلفنی ایجاد کنید. می‌توانید مواردی مانند “برای شروع کار اکنون تماس بگیرید” یا “امروز برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید” را امتحان کنید و این به شما کمک می‌کند مخاطب هدف خود را به اقدامی که می‌خواهید انجام دهد هدایت کند.

 

– خلاق باشید و از خلاقیت نترسید
خلاقیت در جذب کاربر
خلاقیت در جذب کاربر

این بسیار مهم است که دعوت به اقدام خود را همیشه تازه نگه دارید. یک تست A / B خوب و به سبک قدیمی راهی عالی برای تشخیص اینکه CTA برای شما کلیک می‌کند یا خیر! که در مقاله هک رشد کاملا توضیح خواهیم داد.

اگر مواردی که تا به اینجا توضیح دادیم را رعایت کنید بی شک دعوت به اقدام شما موفقیت‌آمیز خواهد بود؛ اما تا زمانی که واقعاً از آن‌ها استفاده نکنید، هرگز نمی‌دانید عملکرد آن‌ها در مورد شما چگونه خواهد بود.

PPC قطعاً یک بازی آزمون‌وخطا است (به همین دلیل می‌تواند ناامیدکننده باشد!) و دعوت به عمل شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. ممکن است چیزی روی کاغذ عالی به نظر برسد، یا ممکن است وقتی یکی از همکاران آن را به شما توصیه می‌کند عالی به نظر برسد، اما تنها راهی که با اطمینان می‌دانید آیا چیزی برای شما کار می‌کند این است که آن را آزمایش کنید.

توصیه می‌شود نه‌تنها CTA های مختلف را آزمایش کنید، بلکه باید با آن‌ها خلاق باشید. اگر مخاطبان شما به تبلیغات شما پاسخ خوبی نمی‌دهند، شاید لازم باشد سعی کنید کمی خارج از چارچوب فکر کنید!

PPC مخفف : pay per click پرداخت به ازای کلیک.

_در صورت امکان از اعداد استفاده کنید
جذب کاربر
جذب کاربر و افزایش فروش

ما مصرف‌کنندگان با دیدن اعدادی از قبیل قیمت‌گذاری، تخفیف، تبلیغات، مشوق‌ها و غیره به خوبی پاسخ می‌دهیم. این به ما کمک می‌کند تا تشخیص دهیم ارزش ریختن وسایلی را که به شدت می‌خواهیم وجود دارد یا نه، اما برای زندگی روزمره ضروری نیستند؛ بنابراین وقتی فرصت پیش می‌آید، چرا از این طریق مخاطب هدف خود را جذب نمی‌کنید؟

اگر کاربری اطلاعات قیمت‌گذاری شما را در تبلیغ شما ببیند و تصمیم بگیرد روی سایت شما کلیک کند، پس می‌دانید که هنوز به محصول یا خدمتی که شما ارائه می‌دهید علاقه‌مند هستند. اکنون می‌دانید که یک کلیک ارزشمند برای خود ایجاد کرده‌اید و شانس بیشتری برای ایجاد یک تبدیل دارید؛ اما، اگر اطلاعات قیمت‌گذاری خود را در تبلیغات خود قرار ندهید، ممکن است شخصی با هیجان از محصولات / خدمات شما به سایت شما مراجعه کند، اما پس‌ازآن از قیمت‌های شما مطلع شد، ترسیده از شما فرار خواهد کرد.

با اطلاعات قیمت‌گذاری خود در CTA و همچنین سایر اطلاعات عددی قابل‌استفاده، آزمایش کنید. ” تلویزیون خود را زیر ۴میلیون تومان خرید کنید”نه‌تنها به کاربر نشان می‌دهد که چقدر هزینه تلویزیون را پرداخت می‌کنند ، بلکه به عنصر FOMO نیز ضربه می‌زند.
شاید شما یک فروشگاه آنلاین باشید. می‌توانید از عبارتی مانند زیر استفاده کنید ” امروز خرید کنید تا ۱۵ درصد تخفیف دریافت کنید”.

حتما در نوشتن عنوان‌ها و تیتر ها خلاق باشید یک کاغذ جلوی خود بگذارید و برای محصولتان ۳۰ عنوان جذاب بنویسید و از عموم درخواست کنید که نظر بدهند که کدام یک جذاب‌تر است.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد رپورتاژ آگهی و مواردی در خصوص دعوت به عمل که از مهم‌ترین مراحل رپورتاژ است، آموختید. رپورتاژ آگهی می‌تواند در صورت تأثیرگذار باشد که با نقاط درد مشتری یکی باشد؛ و درواقع دردی را از او دوا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا